Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?

Публикувано от argonavt 
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
15-08-2009 - 00:35:10
Поздравления и от мен за темата!
Не сте ли се замисляли,че селски туризъм може да прави или богат човек или беден човек?!Богатият ще поизлъска малко къщата,двора,екстрите....,а бедния прави всичко това от душа.Селският туризъм не търпи "бизнесмени" от други места/чужденци/,той се прави от местните.,за съжаление те не са много!
Има много да се учим от линка,който Барбарон ни е пратил,жалкото е,че не всичко можем да разберем!
Бях на Халкидики за 15-ина дена,ще ви разказвам за което,защото можем да причислим този район като за селски туризъм,поне там където бях!Няма бетон,няма мега хотели,няма болни мозъци......
Темата е добра Арго,ще я развием.... clap:
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
15-08-2009 - 00:51:52
Венци, smiling smiley

Най-сетне и ти се появи. Очаквах те, защото знам, че има много да кажеш.

Преди да разкажеш за Халкидики, разкажи за това, което ти си направил. Много любов, последно видях в твоя ресторант. Това не е комплимент! Тази любов е създала невероятна атмосфера и уют. След това идва интереса за разглеждане на детайлите.

Съжалявам, че накрая не направихме снимки. Така се получи, отлагайки за след малко...
Abu
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
15-08-2009 - 06:13:39
Природа - човешки ресурс - маркетинг - продукт - реклама - клиент - печалба.
Надявам се, правилно съм ги подредил.

1. Главна идея - развитие на Селското стопанство.
2. Връщане и задържане на хората в селата.
3. Създаване на икономически предпоставки за това задържане.
4. Допълнителни източници на доходи за селското население.

Защо на първо място е селското стопанство не ми се коментира - достатъчно е да спомена Общата аграрна политика на ЕС и това, че май е приоритетна пред Отбранителната стратегия или Валутната политика, например. Абе, политика...
Каквото и да е, без хора стопанство (икономика) не става. А тия хора искат да ядат и пият, но и да имат училища, болници, комуникации... и работа. Иначе драсват към града за общаци или се набутват в местната лека промишленост като роби. Най-нормално е на село да се развива селско стопанство, т.е. източникът на доходи за селското население да е оттам. Ясно, че Държавата ще субсидира - навсякъде го прави, но не пречи да търси и алтернативи за подпомагане. Ето - една от добрите алтернативи е селският туризъм. Горе съм дал един ред, на всеки етап от който може да се приеме помощ от Държавата. Според мен, помощта трябва да е обвързана още с първия етап - Природата и опазването й, за да има т.нар. "устойчиво развитие". Форми за подпомагане - колкото се сетите! Най-простата е с целеви субсидии и данъчни облекчения "на глава", т.е. на обслужен клиент. Ама за това - друг път.
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
15-08-2009 - 10:39:55
Честит празник на всички християни и най-вече на именниците!!! clap:
Знаете ли какво ми се случи преди месец?!
Звъни ми един приятел,с който не се бяхме чували поне от две години/доста богат човек,с много добър бизнес/,знае че имам няколко къщи в еленския Балкан-отдалечени от всякакви хора и комуникации и ме пита:има ли някой горе в тези къщи,някоя баба и дядо,които да живеят там!
Аз му казах,че има една съседна къща,в която живеят баба Рада и дядо Стефан и в радиус от 4 км няма абсолютно никой друг!Искал да отиде при тях за една седмица,да живее при тях,щял да им плати предостатъчно,да му правели мекички,да му готвели разни селски манджички,да ходели за гъби,да им помагал в домакинството и в гледането на животните,да събирал и цепел дърва......ей,такива ми ти работи!!!Писнало му от всичко и искал спокойствие.....Та ви го разказвам това и ви питам,дали това е селския туризъм???
Музе,благодаря ти за хубавите думи :loveu:
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
15-08-2009 - 12:41:43
Честит празник и от мен. Именниците да са живи и здрави , както и всички около тях. :loveu:

Венци , в моите представи селския туризъм е точно това , което търси твоя приятел , да успееш да усетиш истинската атмосфера. Все едно , че си нагости на домакините.

Барбарон може много да помогне , защото във Франция това се практикува от десетилетия. Моя основен проблем е не владеенето на френски. sad smiley
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
15-08-2009 - 15:29:05
venciev Написал:
-------------------------------------------------------
> Честит празник на всички християни и най-вече на
> именниците!!!
> Знаете ли какво ми се случи преди месец?!
> Звъни ми един приятел,с който не се бяхме чували
> поне от две години/доста богат човек,с много добър
> бизнес/,знае че имам няколко къщи в еленския
> Балкан-отдалечени от всякакви хора и комуникации и
> ме пита:има ли някой горе в тези къщи,някоя баба и
> дядо,които да живеят там!
> Аз му казах,че има една съседна къща,в която
> живеят баба Рада и дядо Стефан и в радиус от 4 км
> няма абсолютно никой друг!Искал да отиде при тях
> за една седмица,да живее при тях,щял да им плати
> предостатъчно,да му правели мекички,да му готвели
> разни селски манджички,да ходели за гъби,да им
> помагал в домакинството и в гледането на
> животните,да събирал и цепел дърва......ей,такива
> ми ти работи!!!Писнало му от всичко и искал
> спокойствие.....Та ви го разказвам това и ви
> питам,дали това е селския туризъм???
> Музе,благодаря ти за хубавите думи



Честит да е празника Голяма Богородица на теб и на всички форумци.
Венци, те, това е за мен селския туризъм. Е, аз не помагам в отглеждането на животните и в цепенето на дърва. По цял ден скиторим из гори и ливади за билки и горски плодове и всеки ден по различен маршрут по гори тилилейски.
Другото, напудреното и нагласеното, не е за нас/аз и съпруга ми/.
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
15-08-2009 - 20:45:46
И от мен Честит празник и Честити именници! smiling smiley

Селското стопанство, наистина е, и трябва да бъде приоритет. То, не изисква непременно завръщане на хората по-селата.
Аз, малко, в обратен ред ги виждам
Най-важното, според мен, е създаване предпоставка за основни доходи от туризма, а не само допълнителни. Точно тези приходи - от туризма, а не от селското стопанство, могат да привлекат, накарат предприемчиви хора да се заемат с това. Приходи, които към момента, така или иначе ги няма на мястото "Х". Използвайки максимално природните дадености, които имаме. Още повече, че при един завършен продукт, заетостта няма да е обвързана със сезон. Или най-грубо казано, имаме стока, а нищо не правим, за да я пласираме и да и вземем парите. В този смисъл, една малка ферма, стопанство, да се явява не като основен източник на доходи, а допълнителен.

Ето, ето единствените комшии на Венци са баба Рада и дядо Стефан. Децата, внуците им са в града и никога няма да се върнат за да обработват/гледат животни и това да е главното препитание. Но биха се върнали или поне, ако живеят наблизо, за да развиват...
За това, обаче, се изисква и нагласа от тяхна страна за да такава дейност, по-точно предприемаческа нагласа.
Освен нея, задължително трябва да има приемственост - да запазят онова истинското, неподправеното, което притежават баба Рада и дядо Стефан.

Това търси приятелят на Венци - чисто и неподправено, първично. Мекички - има и в града, вкусни манджички - и тях ги има. Но не е същото.

За да не си подливаме сами вода за в бъдеще, наистина, на първо място Природата и опазването и Защото, селският туризъм едно от нещата, с които привлича, е опазената природа.

Той, не би трябвало да бъде ориентиран само към българите. Още по-добре е, да бъдат привлечени повече чужди туристи. Това за да стане, все пак има нужда отново от държавна подкрепа, поне в частта за рекламата.



Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 11:40:28
Браво Музе clap: clap: clap:
Точно в десятката по темата на Арго!!!
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 13:52:30
avatar
Muza Написал:
-------------------------------------------------------

> Той, не би трябвало да бъде ориентиран само към
> българите. Още по-добре е, да бъдат привлечени
> повече чужди туристи. Това за да стане, все пак
> има нужда отново от държавна подкрепа, поне в
> частта за рекламата.

Много си права, но И само с реклама, не става. Трябват пари, за да се стегне къщата и да се направи баня вътре. А тях няма откъде да вземат предприемчивите от село. По най- хубавите места- в Балкана, Родопите, хората нямат дори септични ями. Още преди кризата с кредитирането, достъп до свежи пари имаха само "заможните". Те играеха по САПАРД, "Красива България" и другите програми. Затова вдигнаха кич- чудеса, а сега се чудят как да ги продадат.


КЪЩА

160000 EUR
(804.02 EUR/кв.м)

Покажи в евро Покажи в usd Покажи в лева Кредитен калкулатор

област Габрово
с.Боженци Карта на района

Квадратура: 199 m2

Допълнителна информация:
Къщата, предлага на гостите си четири спални със санитарни помещения, сауна и барбекю. Интерес представляват уникалните, тъкани типични за региона и селото. Тук ще се почувствате като част от семейството, ще се пренесете назад във времето, ще се докоснете до българският дух и култура, ще опитате традиционни български ястия и вина в автентична обстановка.

Ето една "офертичка"- от еФтините............
Съжалявам, че сайта не позволява линк, за да видиш другите предложения- по 500 000Е, 800 000Е..........
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 14:29:44
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> Много си права, но И само с реклама, не става.
> Трябват пари, за да се стегне къщата и да се
> направи баня вътре. А тях няма откъде да вземат
> предприемчивите от село. По най- хубавите места- в
> Балкана, Родопите, хората нямат дори септични ями.
> Още преди кризата с кредитирането, достъп до свежи
> пари имаха само "заможните". Те играеха по САПАРД,
> "Красива България" и другите програми. Затова
> вдигнаха кич- чудеса, а сега се чудят как да ги
> продадат.
>

Ками , съгласен съм , че трябват и пари , но ако си говорим честно , парите не са толкова много . Аз не си представям 5 звезден хотел сред чукарите , защото там мекичките няма да са така вкусни... winking smiley
Ние не сме свикнали и нямаме опитности в това , да посрещнеш хора . От друга страна ако трътнем да пренасяме лукса , ще се загуби автентичността.
Много се разчита в БГ на европейските пари. Всеки си точи зъбите на по няколко десетки хиляди евро . Убеден съм , че има икономически механизми и лостове / нали така ни учеха да се изказваме по-авторитетно smiling smiley / които могат да съживят тази сфера от туризма. Готовите пари са нож с две остиета...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход