Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?

Публикувано от argonavt 
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 18:20:58
Ками,
Моля те! Този разговор сме го водили и преди.

Първо за тези цени - това са спекулативни цени. Мисля, че им отмина времето. Ако някой от тези собственици успее да си продаде имота на тези нива - халал да му са. Освен това, най малко кич-а е подходящ.

Категорично, тези нива не стават за бизнес и за развитие на селски туризъм. Ако аз съм банка и дойде някой при мен, само факта, че ми анонсира такива нива с намерение да развива туризъм, разговорът вече е приключил. Защо? Защото, означава, че този човек има някакви си там намерения - хубави, но до тук. Нито е проучил, нивата, очакваните приходи, още по-малко е наясно какви ще бъдат месечните му вноски.

Такива изрази, като" бедни сме и бедни ще останем", говорят единствено, че този човек не става за бизнес. Няма такъв филм, просто няма.

Няма невъзможни неща, има нежелание! Има ли го, има ли хъс (много е важно), вложиш ли душата си, получава се, рано или късно.

Защо смятам, че тази тема трябва да се развие. Ами защото селският туризъм в момента е една огромна ниша. Много хора биха намерили своето място в нея. Освен притежателите на къщите, организаторите на куп съпътстващи дейности, строители, архитекти...
Другото предимство е, че това не е обект, не е апетитно за баровците, за да се притесняваме, дали ще ни оставят...

Държавата има много голяма роля тук. Абу достатъчно подробно описа, какво се чака от нея, какво пречи. Все пак, много, много не разчитам на нея. Така че, нагласата ми е повече оправяне и без нея, или въпреки нея (хилядите спънки, пречки)

Трябва да сме ориентирани към това - "как може да стане", а не "как не може да стане". Това е градивното.

Мисля си, че и ти би могла да помогнеш и то много... smiling smiley *rose*
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 19:49:09
Муза,
къщи в Боженци, Копривщица, Мелник, Ковачевица...

Това са архитектурни резервати, те не са толскова много и затова там цените наистина са високи.
Самата реставрация на такава къща струва доста, ако не е поддържана в годините.

Но пък аз мисля, че селския туризъм би трябвало да е по-различен и да е извън тези наистина прекрасни места.

В село в Родопите, в Странджа, в Балкана, да отидеш на риболов, да яздиш кон, да погалиш коза, да пиеш истинско мляко с каймак, да гледаш нестинарите в с.Българи.
Стопанинът да те разведе из нивите и лозята, да посетиш местната мелница, която все още се ползва по предназначение, а не е направена на ресторант.

Аз лично съм посетил много прекрасни места в България, влизал съм в пещери, гледал съм кукери и съм слушал гайди, пил съм вино в Мелник и съм се къпал в топли извори посред зима, но на истински селски туризъм не съм бил.

Наистина има една огромна ниша, която плаче да бъде запълнена.
Необходимо е само стопаните да са гостоприемни, с големи сърца и със стая за гости.
Не знам това много ли е, малко ли е.
Според мен е достатъчно.
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 21:39:04
И тук идват следващите въпроси,свързани пряко със селския туризъм,припомнени от Муза и Оптимистко:
Дали българина в днешни дни е в състояние да упражнява и да управлява този бизнес?
Дали българина има сърце и душа за тази работа и гостоприемен и работлив ли е Бай Ганю сега?
По-лесно ли е според Вас,нашенеца да отиде в Испания/например/ и да бачка за 1000-1500 евро в някоя ферма или да чисти лайната на някоя баба,отколкото да остане тук,да стегне дядовата къща и да започне да развива селски туризъм и да изкарва същите пари?
Има ли предприемчив дух в нашенеца сега?
Това са според мен въпросите,които решават отговорите не само за селския туризъм,а въобще за нацията ни въобще/ако може да се нарече нация :g:
При по-голям диспут по темата ще направим по-голяма извадка за истината......
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 22:08:02
Здравейте приятели мои!

Както виждам група ни отново се обединява от една прекрасна тема, която преди врме по друг повод, обсъждахме с Муза!
Арго, поздравления !
Включвам се, не защото имам кой знае какво да кажа, а защото преди около 2 месеца в едно от телевизионните предавания (преди изборите) един сериозен на вид мъж, на средна възраст обясняваше как е искал да кандидатства за някакви пари - трябвало да си направи баните в къщата. Построил я, измазал я, но за това не му стигнали парите. Услужлив чиновник от Мин. на земеделието му предложил помощта си за проекта, с който трябвало да кандидатства... Щели да му дадат не 2000 Е, а 20 000... само дето трябвало да даде част от тях, на когото трябва. И човекът се отказал, защото после как щял да връща пари. Искал да прави селски туризъм, защото много хубава била планината (за Родопите ставаше дума), но кой знае колко от това не може да изкара. Ама се отказал, защото той ще направи баните, а как ще отчита парите дето не е изхарчил , а е харизал на тлъсти мушмуроци...
Това, ако успеем да изчегъртаме от снагата на обществото ни, толкова хора и места ще се вдигнат и засветят с цялата хубост на природата, обичаите и историята ни.
Пак така гледах и едно филмче за млади хора, направили от къщата си уютен пристан за близки и познати и за гости - имат сайт, като го намеря, ще ви го пратя. Мисля, че селото се казваше Богдан, или нещо такова - близо до Карлово. Мислят да направят и екоселище ... - страхотни са.
[hostelbogdan.com]
ето и линк към предаването на БНТ за с. Богдан - 3-4 минути след началото е репортажа за младите хора : [bnt.bg]. Предаването е от 6.06.09



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-08-17 22:45 от nino.
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 22:52:45
avatar
argonavt Написал:
-------------------------------------------------------

> Ками , съгласен съм , че трябват и пари , но
> ако си говорим честно , парите не са толкова
> много . Аз не си представям 5 звезден хотел сред
> чукарите , защото там мекичките няма да са така
> вкусни...
> Ние не сме свикнали и нямаме опитности в това
> , да посрещнеш хора . От друга страна ако трътнем
> да пренасяме лукса , ще се загуби автентичността.

Не иде реч за много пари- погледнато от софийската камбанария, например. Но, за хората на село и в малките градчета, където заплата от 400лв. е върха, нещата са други.
Без лукс, без кич, да измажеш отвън и да я боядисаш, да направиш канал и изгребна яма, баня и тоалетна вътре, да пообзаведеш елементарно стаите..... като теглиш чертата- едно 10 000 си трябват. За тях, това са много пари.........
Не е вярно, че не можем да посрещаме хора- най- гостоприемните са на село. Ама не става, хем да е по селски задушевно, хем по градски лъскаво и без хазяи, че да се напием до безсъзнание и да изпотрошим орталъка.......

Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 22:56:57
Необходимо е само стопаните да са гостоприемни, с големи сърца и със стая за гости.
Не знам това много ли е, малко ли е.
Според мен е достатъчно


Е как без стопани селски туризъм, бе Ками! (хе-хе има рима)

Кой ще ти прави мекичките със сладко от боровинки, или ще ти сипва току що издоено мляко от кравата Милка...
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 23:06:48
avatar
venciev Написал:
-------------------------------------------------------
Дали българина в днешни дни е в състояние да
> упражнява и да управлява този бизнес?
> Дали българина има сърце и душа за тази работа и
> гостоприемен и работлив ли е Бай Ганю сега?
> По-лесно ли е според Вас,нашенеца да отиде в
> Испания/например/ и да бачка за 1000-1500 евро в
> някоя ферма или да чисти лайната на някоя
> баба,отколкото да остане тук,да стегне дядовата
> къща и да започне да развива селски туризъм и да
> изкарва същите пари?
> Има ли предприемчив дух в нашенеца сега?
> Това са според мен въпросите,които решават
> отговорите не само за селския туризъм,а въобще за
> нацията ни въобще/ако може да се нарече нация
> При по-голям диспут по темата ще направим
> по-голяма извадка за истината......


Напипа болното място. Говорила съм с хора от Родопите, чиито деца са хванали по Испания и точно това правят- гледат стари и болни хора, само че за по 500Е.
И през ум не им минава, че могат да се справят със селския туризъм. Мислят, че е нещо като ядрената физика. Няма кой да ги просвети, да им разкаже какво е , че да помислят да го направят.
Те блъскат, произвеждат зеленчуци, които на борсата или не им ги взимат, или го правят за жълти стотинки. А " навън" работят определен брой часове и получават суха пара, каквато на куп никога не са виждали........
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
17-08-2009 - 23:17:09
avatar
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Необходимо е само стопаните да са гостоприемни, с
> големи сърца и със стая за гости.
> Не знам това много ли е, малко ли е.
> Според мен е достатъчно
>
> Е как без стопани селски туризъм, бе Ками! (хе-хе
> има рима)
>
> Кой ще ти прави мекичките със сладко от боровинки,
> или ще ти сипва току що издоено мляко от кравата
> Милка...


Това не са мои думи, май.............. *xxx*
Но ме подсещат- сред младежта е много "фешън" ходенето за двата почивни дни някъде на село. Ама не искат хазяите да са там. Предпочитат да си носят продукти и да демонстрират кулинарни способности. Разбирай- печене на барбекю. Разбира се, групите са големшки, та типична селска къща , побираща 4-6-9 души, не им върши работа.
Така че, едно от основните неща е да се определи "таргета", както му викат англоговорящите. smoking smiley
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
18-08-2009 - 18:23:22
Като стана въпрос за пари , днес разбрах , че банките вече отпускат средства по 312 , което е за развитието на селските региони. След някой ден ще се заинтересувам за подробности. Ако някой има информация , може да я сподели .....
Re: Селския туризъм - що е то и има ли почва у нас?
20-08-2009 - 16:27:30
Стана хубава раздумка, надявам се да се задълбочи!
Ако искаме обаче да има яснота ще е необходимо да дефинираме понятието "СЕЛСКИ ТУРИЗЪМ". Ако някой намери международно обяснение, нека го пусне тук. А иначе ето ви няколко дефиниции:

"Hunziker and Krapf, in 1941, defined tourism as people who travel "the sum of the phenomena and relationships arising from the travel and stay of non-residents, insofar as they do not lead to permanent residence and are not connected with any earning activity."[5] In 1976, the Tourism Society of England's definition was: "Tourism is the temporary, short-term movement of people to destination outside the places where they normally live and work and their activities during the stay at each destination. It includes movements for all purposes."[citation needed] In 1981, the International Association of Scientific Experts in Tourism defined tourism in terms of particular activities selected by choice and undertaken outside the home.[6]

The United Nations classified three forms of tourism in 1994, in its "Recommendations on Tourism Statistics: Domestic tourism", which involves residents of the given country traveling only within this country; Inbound tourism, involving non-residents traveling in the given country; and Outbound tourism, involving residents traveling in another country"

Интернационалното значение на т.нар. "гримиран туризъм"
/Adjectival tourisms/ включва:

1.Agritourism
2.Culinary tourism
3.Cultural tourism
4.Ecotourism
5.Heritage tourism
6.LGBT tourism
7.Medical tourism
8.Nautical tourism
9.Religious tourism
10.Space tourism
11.War tourism
12.Wildlife tourism

Според мен "селски туризъм" е общото понятие на повечето от гореизброените, защото в едно "село" може да се ходи:
- за да се доят кравите и овцете;
- за да се хапват натурални манджи и напитки;
- за да се диша чист въздух;
- за да се лекуват с билки;
- за да се гледат старите сокаци;
- за да посещаваш древен религиозен храм.....и т.н.
Т.е. понятието "селски туризъм" е толкова общо, че май съществува само в БГ пространството, защото самите села все още не знаят с какво богатства от гореизброените разполагат и нямат средства, за да ги предлагат като туристически продукт.
Селската къща с чардака, сама по себе си, не е туристическа дестинация, дори гледката от този чардак да е уникална, както впрочем всяка гледка си е уникална!

Селският туризъм е подотрасъл на туризма. Характерен е с това, че целта на туристическите посещения са малките населени места. Понякога туристите се настаняват в традиционни селски къщи и се запознават с местния начин на живот, а в други, модерни хотели се построяват в малки села с чиста природа.

Селският туризъм не е задължително „отговорен туризъм“, който да е от полза за екологията и икономиката на региона./[en.wikipedia.org]

Аз например бих посещавал редовно някое село в БГ, където често идват чернокожи семейства с цел да си менкаме съпругите.....! Може и азиатци....!





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-20 16:34 от partzalev.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход