Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?

Публикувано от vanqlichkova 
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
22-11-2007 - 12:48:15
avatar
vanqlichkova Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравейте!
> Нали имате представа понеже предполагам работите с
> много клиенти , че аз няма как да запоня имената
> на всички.Конкретните оплаквания ги написах вече!
> Не мисля че работата на брокерите е лесна лошото е
> че не дават правилна информация за предлаганите
> имоти не се старят..това си е работа на защита на
> потребителя и ако законите в България бяха поне
> малко добри до сега щяха да съществуват само 3
> агенций в София и аз щях да съм спокоина при
> избора си
> Съгласна съм че има 2-3 агенций които сигурно си
> вършат работата но аз не съм попадала на тях , за
> сметка попаднах на много други които не я вършат
> даже току що разговарях пак с едни такива които ще
> сложа сега под номер 4!
> ставам за детектив
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 11/22/07
> 12:37PM от vanqlichkova.

Не са 2-3 доста повече сме и до някъде аз лично вече се радвам, че е пълно с некъдърници защото не смятам себе си за такъв, а знам, че ги има и не са малко, но далеч не са всички така, че да можете да ни слагате под общ знаменател нали такаsmiling smiley? Бих ви препоръчал да не се обаждате на оферти без снимки просто защото вероятността брокера да продава нещо, което не е виждал е много голяма. Това е сравнително доста добър начин за отсяване на плявата поне на "първо четене".

За конкретни оплаквания тук: [forum.imoti.net]





Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
22-11-2007 - 21:32:17
Здравейте,
Трудно може да ме убеди някой че повечето агенции в България работат по точно определени правила и се опитват да са в помощ на клиента с/у тях. Проблема е най вече в кадрите които назначават, те обикновенно искат веднага да направат зделката на живота си. За това бих могъл да ги оправдая - стремят се към по висок доход, но от друга страна подминават много важни елементи от тяхните задължения, което респективно оказва кофти влияние в/у цялостния процес. За това отваряите си очичкити на 44, ушичките на 66 наемете си компетентен човек-даже и да ви струва скъпо, но за сметка на това ще спите спокоино. По просто казано не всички работат това което им се отдава и не всички прават тово за което са учили. smiling smiley smiling smiley
smiling smiley
23-11-2007 - 00:49:06
avatar
"Брокерите работят с хора и са се научили да разпознават такива недоволници, които само чакат и най-малкия повод и веднага започват с изводите, че агенциите не струват и не заслужават комисионната си. Когато види такъв клиент насреща си брокерът естествено няма да си даде зор да обслужи първо него и се заформя порочен кръг."

Това беше много точно казано. Аз лично обаче изобщо не започвам да работя с такива хора - когато видя, че имота им е обявен на 18 места и идват и ми казват ама те тия от тая агенция нищо не направиха ми става ясно, че и на ушите да си седна утре ще намерят вина и в мен за това, че искат на панелка в Надежда 100 000 евро, но понеже видиш ли аз съм некъдърен не съм могъл да им намеря клиент...смях.
И не че съм толкова богат, че мога да си позволя да връщам клиенти, но по-добре да им откажа от колкото да сме и двамата недоволни. Но много от колегите приемат такива оферти за продажба само чрез обаждане по телефона и описание от продавача... Демек сещайте се: "Много хубав апартамент с цветя във всяка стая..."

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
23-11-2007 - 03:00:15
Уважаема госпожо,

Искрено се учедвам винаги, когато чета мнение, като Вашето. Пишете все едно сте живели в последните 20 години в Германия или друга подобна държава.
Какво искате от брокерите всъщност? Да оправят страната и хората в нея? Усещате ли се, че всъщност Вие искате от тях нещо напълно невъзможно.
Как ще Ви правят проверки на имоти брокерите, след като няма такъв собственик на имот, който да им предостави, какъвто и да е документ за собственост, когато обявява имота си за продажбата? Наличието на някаква древна скица от преди 10 години и нейното предоставяне е най-многото, което може да се очаква. При това положение няма такъв брокер, който да може да Ви каже колко точно е жилищната площ и колко общата площ на даден апартамент, освен ако това не е ново строителство и не се предлага в процеса на строеж.
Кой е този ненормален брокер, който ще вземе да Ви дава информация за роднините на собственика, след като от горчив опит знае, че първата грижа на всеки клиент е да го заобиколи, за да не плаща комисионна?

И накрая най-важното: Как искате точно БРОКЕРЪТ да направи изрядна и без проблеми сделка, след като много често се оказва, че по даден имот има проблеми, за които и самият собственик не знае, но както споменах по-горе, той категорично отказва да си даде документите? И кой български чиновник всъщност може да гарантира, че това, което казва е така?

И как по-точно смятате, че брокерът може да оправи всички тези проблеми, ми е много чудно да разбера? Ами той не е Господ, госпожо. Вижте къде живеете! Как искате да нямате проблеми? Как искате брокерът да Ви предостави коректна информация, след като собственикът и не му предоставя такава и то много често не и по негова вина, а по вина на държавни и общински органи?


Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
23-11-2007 - 09:47:54
"...ако закон и те в България бяха поне малко добри до сега щяха да съществуват само 3 агенции в София..." О, да! И тези три мастодонта щяха да имат основна грижа благоденствието на клиента и щяха да отстъпват на всеки негов каприз. Пък най-добре ако имаше само една агенция монополист = виж сега другите монополисти как се грижат за народа.
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
23-11-2007 - 10:36:45
Уважаема radena, не съм съгласен с Вас. Брокерът трябва да обяви имот за продажба, само ако е видял нотариалния акт, запознал се е с него и се е уверил, какво продава и кой точно го продава. В нот. акт пише точната квадратура на имота и тои трябва да посочи точно тази квадратура. Може и трябва да допълни, че тази квадратура е без общи части например или с 1/3 тераси (ако е по-стар) нот. акт, но не може своеволно, по свое осмотрение да пише друга квадратура, която според него би била ако има общи части. Като му предоставят "древна скица" от 10г. може да обясни на продавача, че за продажба се изисква актуална скица, може да иде в общината да провери има ли някакво изменение на рег. план, и може поне да е видял имота който продава. Като човек когто търси от доста време имот извън София -30-50км. мога да Ви информирам, защото Вие явно не знаете, че 80% от брокерите не са виждали имота който продават. И Продавач не е прав, че в обявите неточностите са рядко. Почти няма обява без голяма и много груба грешка. Направо откровена лъжа, с цел заблуда на клиента. Правих и "репорти" до организаторите на сайта. Подвеждащата обява се появява, разказана по друг начин, но също така невярно. Пример - за офис в офис сграда, обявян от "Явлена" като тухлена сграда, а в действителност сглобяем стоманобетон, поправката беше " монолитен сглобяем стоманобетон", което е нещо като дървено желязо. По скоро трябва да питаме не кои са некоректните обяви и фирми, а кои са коректните, защото те са значително малцинство. А за къщи и парцели да не отварям дума. Там неверните и подвеждащи обяви са много повече - почти всички. И стига сте търсили вината в някой друг. Огледайте си собствения двор и работата ще тръгне по-добре. Успех на брокерите, дано приемат градивна критика, макар досега да не го показват.
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
23-11-2007 - 12:58:17
Напълно съм съгласна госпожо r_stoma, че трябва да се продават имот, на които сме видели нотариалните актове, но ако тръгнем да го правим няма да има нищо да се продава на пазара и Вие няма да има какво да купувате. Така, че практиката се е наложила, като съобразяване с обстоятелствата, а не поради желанието на брокерите. Ако малко се позамислите, ще разберете, че и брокерите не ги устройва това, но това са условията на продавачите, на които след всички имотни измами, някак си не мога да се сърдя, че не желаят да си раздават нотариалните актове на всеки срещнат. Кой е виновен мисля, че е ясно- тези, които пишат законите и тези, които съблюдават за тяхното изпълнение, но това за съжаление не са брокерите.

Що се отнася до актуалните скици, благодаря, че ме информирахте, че за сделка е необходима актуална скица, но аз пък бих искала да Ви информирам, че скиците имат едни срокове на валидност /6 месеца/, след които вече с тях сделка не може да се прави, та поради тази причина никой продавач не тръгва да си вади актуална скица, докато не се появи реален купувач.

А тезата Ви, че като се отиде до общината и се види дали има изменение на регулационния план е някаква проверка, гарантираща Ви нещо, наистина ме забавлява.

Та така, госпожо r_stoma. Брокерите си вършата работата толкова колкото им позволява средата и колкото заслужават клиентите.
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
23-11-2007 - 13:53:04
Уважаема radena, имам 25год непрекъснат стаж като архитект и не ми обяснявайте нищо за скиците. Това, че вие не знаете и неможете да направите проверка в общината за актуалност на регулационен план, не значи че по принцип не може. А скицата като и изтече срока, може да се презавери съвсем лесно и съвсем евтино. Това че някой иска да продава имот го задължава да покаже документи. Не да ги раздава налява и дясно, както казвате, а поне да ги покаже, за да сте сигурни Вие какво продавате, дали той е собственик и дали е единствен собственик. Ако за Вас това е невъзможно, то за други не е. Оправданието, че така е у нас не върши работа на никому.
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
23-11-2007 - 14:51:41
Уважаеми господи,

Вие явно падате от небето. Не ме карайте да Ви разказвам за показани нотариални актове, които са вписани в Агенцията по кадастъра и как за същите имоти после се оказват едни други наща, като например друг нотариален акт, включващ част от същия имот.
Не ме карайте да Ви разправям за колегите Ви във Варна, които без да променят регулационният план на града /Как ще го променят? Нали няма да могат да вземат рушвети на парче?/ просто решават, че от тук нататък ще издават строителни разрешения за строителство по определени улици 6 метра на вътре, понеже някой ден може би, едва ли не, евентуално щели да разширяват улицата.

Не ме карайте да Ви разправям за всички дивотии на варненските общински чиновнци, при които при проверка се оказва едно, пък после се оказва, че нещо в районната администрация не било нанесено и как сега строежът нямало да може точно така да стане.

Не ме карайте да Ви разправям за многобройните селищни образувания около Варна, имотите, в които не могат да се продадат, защото плановете им от години висят и т.н, и т.н.

Ако има някой за бесене в тази държава, след юридическата мафия, това сте Вие от архитектурната, защото заради собствените си нерегламентирани /меко казано/ доходи сте сътворили такъв невъобразим батак в държавата, че не знам има ли оправяне.
Re: Анкета: Агенцийте за имоти в България заслужават ли си хонорара?
23-11-2007 - 15:45:24
Не ми разказвайте. Знам си всичко. Но едно е практикуващ архитект, друго е администратор - общинар. Ние сме от двете различни страни на барикадата, те не са членове на КАБ и нямат проектантска правоспособност. Те са администратори. И пак твърдя, че ако човек знае какво да пита и да търси ще се добере до истината, въпреки упоритата съпротива на администраторите. Всеки ден се опитват да ме преметнат няколко пъти, да не ми покажат някой план, че "бил при шефа" или при някой друг. Ако обаче не се и опита да стигне до истината, защото "у нас е така" няма да може . А за нотариалните актове, сигурно има грешни, има и фалшиви има и некоректни хора. Но все пак не твърдите, че 80% от актовете са такива нали? Защото в офертите е пълен цирк с квадратурите. Един и същи обект се продава с квадратура двойно различаваща се. И не съм говорил за проверка на тежести или проследяване на историята на обекта - предишни собственици и т.н. Просто елементарните неща да са верни - площ на обекта, площ на терена, конструкция, състояние.... Не може да ме влачат на 50км. от София, с твърдението, че определена къща е на асфалтов път и със санитарен възел, а като ида, да няма ни път, ни сан. възел. А ако ще бесим общинарите, викайте ме - там съм.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход