Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?

Публикувано от NellyTa 
Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 11:40:24
Здравейте,

Кандидатстваме за кредит за ап. в "Изток" (стара тухла). Вчера останах много неприятно изненадана, като разбрах, че банката е оценила имота на 89% от цената, на която ние го купуваме. confused smiley
Агенцията, която са ползвали за оценката, е "Явлена".

Какво означава това разминаване според вас? Че ще платим доста повече, отколкото реално струва имота? Или че по някакъв начин банката се презастрахова давайки по-ниска оценка? Макар че като че ли няма идея в последното, след като отпускат кредит до 90% от тяхната оценка на имота... confused smiley
Някой има ли подобен опит?
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 12:13:03
Ами вземи се поинтересувай какво стаава с имотите в САЩ и Европа и ще разбереш че и 90% е много smiling smiley

там спада е 50% че и повече
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 12:32:04
Честно казано, не ме радва, че оценката не е 50%. sad smiley

Питането ми е дали някой има идея защо се разминава банковата оценка с реалната продажна цена? А че те отпускат по-малко пари, си е тяхно право. Но в случая 90% от 89% си е 80.1%. Защо просто не обявят, че им се отпускат 80% от продажната цена и толкова moody smiley: Така всичко ще е ясно.

Мен по-скоро ме притеснява другата възможност, че сме се "набутали", така да се каже, да дадем повече пари отколкото е реално... sad smiley
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 12:57:55
Не сте се набутали. Оценката не е обвързана по никакъв начин с банковите инспектори. Направили са я оценителите на Явлена. Същите, които ако ти продават този апартамент ще му искат 120% от цената. А иначе имот в Изток ще поевтинее с 50% точно когато видим втори 9-ти септември воглаве с вожда Живков. smiling smiley
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 13:07:31
И, за да се увериш в горното, обади се в Явлена и искай да ти оферират апартамент сходен на твоя в Изток на цена близка до тяхната оценка. Опитай и драсни два реда за отговора от тяхна страна.
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 13:11:46
NellyTa, с радост бих ти обяснил защо ти оценяват апартамента на 89%( би трябвало да се радваш,вместо да хленчиш) , но понеже от много време чета за прословутата тухла в Изток и във всяка от темите си пишеш едно и също :
Quote

Мен по-скоро ме притеснява другата възможност, че сме се "набутали", така да се каже, да дадем повече пари
С радост ще те остявя да трепериш и да си гризеш ноктите, че си се набутала с 1 грешен лев

:} smiling smiley :}
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 13:21:26
Искам да задам въпрос към темата - може ли някои да ми отговори.
Ако продажната цена всъщност е x,но в договора пише че се продава за xy - купувачът получава от банката x - къде е проблемът в подобна сделка? Една агенция ми предложи този вариант, които отказах- кои щеше да е минатият в случая - не мога да си отговоря до сега на този въпрос.Знае ли някои?
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 13:41:01
avatar
Fabia Написал:
-------------------------------------------------------
> Искам да задам въпрос към темата - може ли някои
> да ми отговори.
> Ако продажната цена всъщност е x,но в договора
> пише че се продава за xy - купувачът получава от
> банката x - къде е проблемът в подобна сделка?
> Една агенция ми предложи този вариант, които
> отказах- кои щеше да е минатият в случая - не мога
> да си отговоря до сега на този въпрос.Знае ли
> някои?


Ако имаш вяра на продавача,проблем нямаш.Само дето ще платиш повече за нотариалното прехвърляне и местни данъци и такси.Ако продавачът е мошеник,ще ти писка разликата. smiling smiley
Анонимен потребител
Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 13:54:06
Банката има ограничение по две неща:
1) оценката - за да не се набута и да даде голям заем за имот, който не струва (в зората на демокрацията така се продаваха панелки - като никой не иска да ти я купи, теглиш заем и я оставяш на банката да и бере грижата)
2) договорената цена - примерно дава ти 90% от договорената цена - за да те накара и ти все пка някой лев да изкараш на масата.

Та в този ред на мисли врътката дето са ти предложили да се пише по-висока цена, че банката да ти даде колкото ти трябват просто няма да мине поради 1).

Re: Защо банката оцени ап. за кредит на 89% от продажната му цена?
11-09-2007 - 14:20:13
Благодаря ви за отговорите.
Не се изразих правилно ,,продавача" бях аз.Това бяха условията на купувача.При тези условия го купува веднага.Агенцията каза,че е всичко е наред.Аз се отказах,защото трябваше да се подписва някакъв ,,фиктивен "предварителен дог.
Хич не ми беше ясна картинката.Иска ми се да си обясня нещата,въпреки,че сделката пропадна по моя вина.Купувачът е имал връзки в банката,или как става това?
Агенцията каза,че така се прави често - така ли е?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход