Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
30-08-2008 - 16:33:40
Нека не се заяждаме и да оставим Стефан б сам да си реши , без да взима съвет от мен монтиращ по 100 тици метри медна тръба на всевъзможни труднодостъпни места .Без да споменавам че щранговете ги изпитвам на 5 бара налягане приди зидане на куминки в баните .Дано си намери свестен майстор да му свърши работа към Варна ли беше .
Re: Слънчеви колектори
01-09-2008 - 01:20:58
Е, благодаря много на всички за съветите. Едва днес успях да стигна до компютъра... Значи ходих с парнаджията за части за ОВ-то и купих и ф22, както казахте. Човек, реших, че едва ли чак токлкова ще ми се разсърдят, че сме пуснали 6 метра тръби в шахтата.. това са по 2 с по една муфа, два щранга при това парнаджията ще ги облече с изолация и хване със скоби в шахтата- взех както казахте от черната но 22/9 не 2/19 както пишете, в магазина казаха, че такава никога не са имали, била много дебела...
Другото щеи го правят от Ерато, ако се договорим, утре ще ходя да се видя с тях с проекта и ще пиша какво предлагат.
Иначе за ОВ инсталацията се изръсих с около 2 бона за части - табла, кавали, куп щуротии, радиатори накрая ще куопувам. Предвидени са 17 парчета, обща мощмост около 34 кв. За работа искат около 2 бона, не знам много ли са... Работата е пускане на тръбите, залагане за радиаторите, монтажа им(като купя ребрата) оборудване на кутите, вкопаването им, монтаж на нещата в котелното, бойлер, проби... Това е един майстор, който отдавна познавам, а за документ за изправност на ОВ системата не зная дали е нужен за пускане в експлоатация на жил. сграда 5-та категория, ако да ще го гоня да ми осигури...
Това е, като знам, че само за монтаж на радиатор преди 1 година ми искаха 50 кинта, плюс бензина, май не е прекалено, не знам...
Re: Слънчеви колектори
01-09-2008 - 01:28:29
Топло, ама ато чета какво пишеш за пластмасовите тръби... Ми аз парното макар проектирано изцяло на алум вложка трилойна, пускам тръбите от и до етажните табла на мед 28 и 32 по настояване на майстора ми. Купувахме ги вчера, заедно с мек припой и днес действа.
Добре де, а от кутиите до радиаторите ги пуска по плочата в гофрети - гледам, че не им слага изолации(според него нямало нужда) - да не вземе да ми се разпадне алуминия както казвш, че да бера ядове (или става само при пряко греене на слунцето отгое им)
Искаше ми се всичко на мед, но е ужасно скъпо, за съжаление...
Re: Слънчеви колектори
01-09-2008 - 09:17:51
Стефане ако в тая цена 2 хл влиза монтаж на радиатори и котел е без пари .За тръбите за парното не се претеснявай , там по друг начин се повреждат след прегряване над -80 градуса .
Re: Слънчеви колектори
01-09-2008 - 13:05:18
Филматопло,
Да, влиза в цената монтажа на радиаторите (освен ако не ме изненада впоследствие) , макар че не зная дали реално ще ги закача, защото скоро няма да вляза там - още има бая работи да се правят и не ми се ще да стоят.. Но поне ще ги купя, тпй ще ги сглоби, напасне, постави носачите на стените, а за монтажа им на подготвените вече изводи - тръбите, като се наложи и аз мога да си го направя, няма да ми е за първи път да свалям и качвам радиатор...
Котел ми докара самият майстор - свалил го от една вила където слага газов и ми звънна дали го искам. Български, правен по поръчка ако не бъркам в завод 6-ти септември за някъв шеф там, от много дебела ламарина, едвам го вкараха в котелното с талпи, не е работил много -от дъжд на вятър, щото не са ползвали вилата изглежда като нов, почти не е ръждясал дори отвътре. Има около 40 кила серпентина от мед вътре, изводи за топла вода, платих го 700 лв, 40 кв. му била мощността, така казва собственика, не знам, но е отоплявал повече от достатъчно на въглища или дърва около 300 квадрата къща и топла вода са имали. Реших да го взема докато дойде газта, иначе гледах марковите за 40 КВ са над 3 бона... Майстора казва, че е добра сделка, ако реша да го изхвърля след някоя и друга година може би само цената на метала - желязо и мед ще му е толкова... Та монтажа му влиза в цената, както и на бойлера (такъв още нямам) .

Е, чудех се дали е добре цената, щото отвътре в къщата няма мазилка, има къртене само за разпр.кутии и през тухлите за тръбите, другото е просто поставяне на тръбите в гофрети и пускането им по пода и гващане след малко къртене на мястото, кудето ще е радиатора... А, и дъбелиране на верт. щрангове, лепене на бакърените тръби с фитингите и т.н. На фона на ново парно в обитаема къща е лесно. А и сравнявам с ВИК - майстора, който за цялата инсталация ми взе малко повече, а там си е бая повече работа, къртене, тръби, сифони, кривки, 4 бани...
Но щом казваш че е ОК, спокоен съм.

Не ми отговори за изолация на гофрираните тръби в мазилката на пода - прави ли се, че не са ли големи загубите от таблото до радиатора ако няма някаква изолация??
Re: Слънчеви колектори
01-09-2008 - 13:22:55
И защо изобщо ги пускат по пода под замазката тия тръби.... В Русия ги пускат по канал непосрествено над пода в стената и го затварят с гипскартон. Така може да се ревизира ако се наложи. А така в замазката няма ли да се наложи да къртя всичко след 15 години например, като не са медни... Скагам няква немска тръба трислойна по 1.90 метъра....
Може би за икономия на метраж го правят така в България, или има и друг аргумент?
Ето за слънчевите инсталации всичко е открито и достъпно, а тръбите са медни, там няма стареене...
Re: Слънчеви колектори
01-09-2008 - 15:48:31
За вик то ми изглежда много за 4 бани , аз повече от 200 лева за баня не взимам , чиста вода на места - студена,топла и циркулация , щранг пвц фи 110 , подово пвц фи 50 - сифон и вкопано отвеждане на мивка .Всичко на скоби и изолация , забравих и вентилацията също на фи 110.
Re: Слънчеви колектори
01-09-2008 - 20:44:56
Ima i kolektori ot germaniq.Imat i fotovoltai4ni pompi, taka, 4e potursete i neta.i kolektorite mogat da se montirat i na steni i kato sennichi, stiga da sa s dobro izlojenie



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-11 18:29 от Misioner.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
01-09-2008 - 20:48:05
Ima pompi s fotovolti4en panal,taka,4e tozi problem moje da se re6i



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-11 18:29 от Misioner.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
01-09-2008 - 20:52:29
Moje6.mojes dori da si napravi6 sennik ili naves za kolata na dvora, ili kozirka nad terasata,stiga izlojenieto ti da e dobro[www.slanremoe.com]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-11 18:29 от Misioner.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход