Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отопление с термопомпа

Публикувано от Turistak 
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 10:13:43
Разбира се, нямам нищо напротив да посмятаме малко. За да изчислим годините за, които бихме си възвърнали инвестицията за закупуване на термопомпа е необходимо да я сравним с нещо друго, което носи същите ползи. За по-лесно ще сравним инвестицията Термопомпа вода-вода към ел.котел със същата мощност. За останалите горива схемата е подобна.
Задание: Къща с топлинни загуби - 40 kW
Стойност термопомпа вода-вода 40 kW = 13 000 лв.
Стойност Ел. котел 40 kW = 2 000 лв.
Консумация термопомпа 40 kW / (COP) 4.2 = 9.52 kW/h
Консумация ел. котел 40kW / (COP) 0.98 = 40.82 kW/h
Стойност на ел.енергия = 0.146 kW/h
Консумация термопомпа в лева за час = 1.39 лв.
Консумация ел. котел в лева за час = 5.96 лв.
От тука става ясно че термопомпата консумира с 4.57 лв. по-малко енергия сравнено с ел. котела за един час.
В първите две стъпки похарчихме с 11 000 лв. повече, :g: който сега нервно чакаме да ни се върнат. Ами отговорът е след 2407 часа работа. По принцип машините се проектират да работят по 8-10 часа в денонощие. Средно това прави 267 отоплителни дни. Колко са те можете да питате Минчо Празников smiling smiley .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-19 11:01 от ico77.
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 11:15:45
Ицо, благодаря за изчерпателните обяснения. Сега аз ще споделя защо не сложих термопомпа.
Четох много по въпроса. Предимство имах и с това, че французите са един от народите, където този начин на отопление е супер развит, с малката разлика, че там държавата ти финасира 50% от инвестицията, щото са прости. И има страшно много неща за помпите. А аз имам шанса да владея езика, така че мога да кажа, че се ограмотих.
Свързах се с Геоток, Геосолар, с Коликовски няколко пъти говорихме, идва да гледа. Изучих в детайли разликата в топлообменниците на някои български фирми и вносните помпи - как едните били с пластинчат и не се задръствали, както правили други и т.н. Предвидих изводи за тръби в котелното. Стигнах до сондата. Дойде сондьорът и за мой ижас пържо обяви, че собдажът е 60 лв/м но за мен е 80 щото било твърдо и щял да счупи поне 3 глави. Второ - гаранция за дебит няма, затова две сонди, една до друга да върти водата, като втората на прИмоция - 40 лв/м Говорим за 50 метров сондаж, нали се сещате за какви цифри става въпрос.
Нататък - като Мажеа - почнах да мисля за подоите, конвекторите, които ако беше заложено в проекта бих поставил наполовина или изцяло в мазето и да духат нагоре, но сега вече не става, проблемите в БГ с недобрия сервиз и възможността да се оплачеш на арменския поп от некоректна фирма например при уникални оборудвания и в крайна сметка реших да заложа на конвенционалното. Просто се убеждавам за последен път че у нас най-добре е да се водиш от познанията на поддържащия персонал, а не да ги отваряш - става така, че в един момент трябва да се оправяш сам.
Ето вчера се принудих да си купя нова миялна защо- ами защото старата, купена през 99 от Конелиано - Смег, от години не се внася и в сервиза ми казаха, че могат да сменят изгорелия мотор за 250 лв (с труда 300), с такъв, който им стои в склада откак са ги продавали. Чисто мов, но гаранция не дават. Не внасяли нищо за Смег вече и на въпроса ми ако нещо утре друго се счупи кой ще я прави отговарят - ами ще ви го поръчаме от Италия и ще го чакате 1 месец.... Теглих им една и дадох 1000 лв за нов Бош с 5 години гаранция.
Така е у нас...
Та, термопомпите са нещо супер хитро и добро, но още за мен са екзотика, с всички съпътстващи главоболия на наша почва.
За голямо мое съжаление и разочарование.
Подобна случка изживях и с Поротерм - в крайна сметка съм с български четворки, заради отворени за новото майстори.
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 11:52:32
За съжаление, по отношение на така наречените майстори, съм напълно съгласен с теб. Нивото на образованост в БГ значително започна да спада през последните години. Повечето от читавите хора избягаха. Но ние сме тук и трябва да си оправяме държавицата. Както и да е това е друга тема.
За термопомпите:
Най-добрите коефициенти на трансформация се постигат с машини с водно охлаждане. Точно за това този тип термопомпи са се развили в още няколко подтипове.
1. Вода-Вода. При тези машини водата от сондажа преминава директно през пластинчатия или кожухотръбния топлообменник, за да охлади/стопли фреона. Изисквания дебит на водата от сондажа е около 2.8 литра/минута за 1 кВ. инсталирана мощност. Това означава 112 л/мин за машина с мощност 40кВ.
2. Вода-Зема. При тези машини се използва един междинен кръг. Това са серпентини разположени хоризонтално на 1.5-2 метра под земята. В тези серпентини разхождаме вода, която придобива температурата на земята. После я връщаме пак в топлообменника за да охладим/стоплим фреона. Колко точно серпентини и на каква площ е въпрос на изчисление поради спецификата на терена.
Номерът със серпентините може да мине и ако има някакъв тип естествен водоем. Поставяме ги директо във водата.
Ако никой от тези варианти не е удачен при дадените условия. Можем да използваме термопомпа с въздушно охлаждане. Тогава обаче се възползваме от по-малък коефициент на трансформация (СОР) около 2.8 в режим на отопление и (СОР) 3.2 в режим на охлаждане. И си остава недостатъка с влошаване на (СОР) при температури на околната среда под 5 градуса С.
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 12:00:24
За съжаление към днешна дата само и единствено фреоновите и абсорбционните машини могат да преобразуват електрическата енергия в топлинна с коефициент по-голям от единица. Това са климатици, чилъри, термопомпи, абсорбционни машини.
Ето защо във Франция, държавата стимулира закупуването на тези продукти. При нас този стимул е само 20% от стойността на съоръженията и то при условия при които според мен банките са единствените печеливши в играта.
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 12:58:35
Добре де Ицо,
Дай още малко - напред.
При Стефан само сондите дават 50% отгоре първоначална инвестиция. Това по някъкъв начин влиза ли (май не) в твоите 13хил.? Ами тръби, серпентини, доп. помпи, други? Евентуално абонаментно обслужване / профилактика?
Дотук май го докарахме до поне 4 год. откупуване (при отопление). Какво може да очакваме от визираната т-помпа след 4-5г., ако си достатъчно навътре (както изглежда) в тия неща?
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 14:00:53
Ico, да, дават банките в БГ по линия на енергийната ефективност ДО 20% НО НЕ ПОВЕЧЕ ОТ 250 ако се не лъжа, демек на моята инвестиция 100 метра сондаж по 120 лв - 12 000 плюс котела 6-10 000 плюс едно-друго, станаха 20 000. За това банката ти дава максимално 16 000 лв и то за дограма, термопомпа, изолация и за всяко едно Агенцията за енерг. ефективност ти намалява по мой спомен по 250 евро, демек опрощават ти се 1000-1200 евро, които обаче ти даваш бна банката като лихва.
Имаше тема за енергийната ефективност, там ги коментирахме тия неща.
Исках само да те поправя, че не е 20% а се получава май 2 процента от инвестицжията 20.000 например.
В БГ сме брат, всичко ни е почти както на хората, ама не точно.
Така че, помощта отнякъде, освен от мама и тати или сам я забрави, засега.....
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 14:07:04
Сравнението, което направих по-горе беше малко некоректно. Казахме, че ще направим сравнение между два продукта, които вършат една и съща работа. Е да обаче ел.котел все пак не може да охлажда. Така че ако искаме да охладим къща с топлинни загуби 40kW, то трябва да закупим и климатици.
В момента най-нисите цени на пазара са 510лв. за 12000 btu и 800 лв. за 18 000btu.
Това са цени без монтаж. Значи за да си осигурим и студеното през лятото трябва да купим:
18000btu - 8 бр. х 800 лв. = 6 400 лв. или
12000btu - 12 бр. х 510 лв. = 6 120 лв.

И все пак аз се включих в този форум, за да се опитам да обясня какво е това термопомпа и от къде идва нейната ефективност, а не да ви убеждавам да си купите такива.
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 14:09:43
Защо 120 метра сондаж? За затворена система ли става дума? А ако е отворена, то вероятно водата ще излезе на доста по-малко от 50 м. А ако имаш канализация просто изкарваш обратната вода. Иначе при такива стойности на сондажите, наистина доста тегави стават сметките... sad smiley
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 14:51:27
Да, Боби, говорим за евентуално затворена, защото:

1. Не просто трябва да излезе вода, а трябва тази вода да е сдебит на вода която да се задържа в кладенеца, достатъчен, щото за денонощието циклите на включване на помпата да могат да се обслужат Ицо споменава горе, около 100 л/м. Номерът е, че като се изкопаят примерно 30 м или дори 15 м. - това си е твое право да искаш да спре, но дори да има там вода, никой не може да ти каже какъв е дебита. Затова се копае по-надълбоко, разбира се, имат се предвид и карти и т.н. За Софийското поле ми казваше сондьорът, че грижи няма, но по Витошката яка е много според зависи... а и е трудно с валуните, твърдо е. Тук говорим за подземни води, не за повърхностните, те не вършат работа.
2. След като се изкопае се тества. Приема се, че кладенецът става, ако в продължение на 1 месец ежедневно се изпомпва нужното количество. Това е идеалният вариант, ако става системата ти е отворена, освен ако не пресъхне. Но, предвид факта, че теоретично е възможно дори след година водата да спре (макар нормалното е тя дори да се увеличи..., но говорим теоретично, защото ти вече ще си направил всичко, целите инсталации , монтирал помпата...), та затова обикновено правят и още един кладенец, до основния. Тогава, ако има проблем се ползва и той, или може да работят като затворена система - изкарваш от единия, пълниш в другия и обратно.
Мога да ви дам тел. на сондьори, но не зная цените как са вече - моите са от миналата есен.
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 16:34:03
Само едно уточнение. От 01.01.2007 всички сондажи трябва да се декларират пред местното ВиК. Слагат ти водомер и плащаш. Май е по 0,06лв на кубик, но не съм напълно сигурен.
Имайки впредвид и че върху хоризонталната разводка не можеш нищо да посадиш освен райграс, ще се окаже, че сондирането и направата на система земя-вода е най-удачно към момента.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход