Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отопление с термопомпа

Публикувано от Turistak 
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 16:03:41
ico77, ако се занимаваш с термопомпи, мога да те заведа на строежа да видим какво можем да направим smiling smiley
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 16:29:23
Човек тая работа с акумулиращият съд няма да стене spinning smiley sticking its tongue out . Какво имам предвид.
Термопомпата, климатика и другите подобни машини правят следното нещо. Взимат топлина от по-студена зона и я пренасят към по-топла. СОР -Coefficient of Performance е отношението на количеството топлината, която сме пренесли към разхода на енергия който сме направили за преноса. Първоначално малко се подведох по идеята, но тя е безмислена защото ти така или иначе вече си акумулирал топлината точно на мястото където ти трябва. Сиреч няма смисъл да я пренасяш. Ако все пак решиш да го направиш това ще доведе само до по-големи загуби. Ако не беше така току що щяхме да измислим перпетуум мобиле.

Boby, още не съм направил нито една термопомпа, но и за това ще му дойде времето. Въпреки всичко, нямам нищо напротив да погледна за какво става въпрос. Мога да ти помогна с доста неща по темата.
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 16:35:04
OK, строежа е във Волуяк. Кажи кога ти е удобно, аз цялата събота и неделя съм там.
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 17:36:07
Не искам перпетум мобилеsmiling smiley
Добре ще го формулирам въпроса така - има ли моменти при които течността в слънчевите колелектори е с по-ниска температура от необходимата ни за топла вода или по ниска от загрятата вече вода или сме загрели водата и ни идва някакъв бонус?
Ако има тогава губим някаква част от слънчевата енергия която не бихме ли могли да я използваме като я съберем и чрез термопомпа изземем температура то нея.
Един вид да повишим ефективността на системата използваща слънчева енергия.
Да кажем, че през лятото нощем термопомпата работи за да подгрява вода за сутринта, като оползотворява част от енергията която е събрало слънцето през деня и ни е била излишна.
Естествено не става въпрос за термопомпа с мощност, която ни е необходима за да загрее цялата необходима вода. А като помощно средство.




















Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 21:55:14
Значи съм разбрал въпроса правилно. Ще разделя отговора си на две части.

Ефективно:
След като инсталираните слънчеви колекторите са способни да усвоят повече енергия от колкото можем да съхраним или изразходим, определено е добре да разширим капацитета на акумулиращия съд. Добра идея е те наистина да са два, защото единия винаги ще е с по-ниска температура от тази при слънчевите колектори.

Неефективно:
Да използваме скъпо съоръжение като термопомпата само за да "открадне" нещо което вече е "откраднато". Нали крайната цел е топла вода? Е ние вече я имаме в акумулиращия съд. Ако я вземем от него, първи въпрос: Къде ще я закараме? Втори въпрос: кое е по-ефективно да използваме компресор и циркулационна помпа или само циркулационна помпа?
Re: Отопление с термопомпа
24-06-2007 - 09:24:46
Здравей Ицо.Виждам,че на теория разбираш нещата.Ако искаш да ги видиш и на практика само кажи.
[www.snimka.bg]
Re: Отопление с термопомпа
24-06-2007 - 10:11:36
Хидрофора каква роля играе - в случая каква вода върти от кладенец или серпентина вкопана в земята
.
Re: Отопление с термопомпа
24-06-2007 - 12:36:31
Ico77,

Ето ТУК на една страничка съм се опитал да обясня идеята!

p.s. Ако за отопление се изполва друга течност, различна от водата в големия бойлер, трябва допълнителен топлообменник!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-24 12:43 от partzalev.
Re: Отопление с термопомпа
25-06-2007 - 09:51:23
Мерси - явон вече е въпрос на много тънки сметки, които най-вероятно да се докажат опитно. Т.е. да се изгради слънчевата система и след като се види реално какво губим да се вземе решение.
Разбрах - по-добре да имаме няколко съда за да може да контролираме по-ефективно процеса. Да не загряваме допълнителна вода, която не ни е нужна. Имали система за такова управление или ще трябва да се поръчва нещо допълнително да се разработи?
Ето още един въпрос - има ли смисъл при по-малко от необходимия дебит вода, да се направи комбинирана система - да се използва и земята. Сондаж за вода и един пилот или траншея. Каква е идеята - правим термопомпа вода-вода, оказва се, че не е достатъчна водата - правим и пилот или трашея. Защото проблемът при термопопите вода-вода е точно несигурността на дебита.
И още едни въпрос в крайна сметка термопомпа въздух-вода не е ли по-разумно решение, защото въздух има достатъчно, нищо, че ще е по-неефективно. Пък последните години показват, че сравнително малко часове с отрицателни температури имаме.
Re: Отопление с термопомпа
25-06-2007 - 11:55:05
За управление на слъчевата инсталация има готови решения. Може да се използват диференциални термостати в комбинация с вентили с ел.задвижка, които да определят в кой акумулиращ съд да се насочва топлата вода от колекторите.
За втория въпрос, аз лично бих предпочел въздушна машина. За всеки случай бих се подсигурил и с някакъв котел на друг вид гориво.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход