Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Линейни разширения.....

Публикувано от gogol 
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 13:38:03
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Наравих си труда да прегледам и линка, който си
> дал - НИТО ДУМА ПО ТЕМАТА.
Линка е за изчисления на бетонни мостове!Щом няма НИТО ДУМА ПО ТЕМАТА за линейните топлинни разширения значи такива НЯМА!Абсурдно е хората да изчисляват ВЪОБРАЖЕНИЕТО!!! smiling smiley
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 14:34:24
[bg.wikipedia.org]

Избягвам да цитирам Уикипедията, но в момента нямам под ръка никакви книги, свързани със строителството.
Фло, не се заяждам, просто ми е интересно - защо се интересуваш от строителство? В смисъл дали имаш образование в тази област или работиш в нея?
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 14:57:05
Така, все някак ще го изясним дали бетоните имат топлинно разширение.
Тук обаче Фло (особено ако е прав за бетоните) ме подсеща за още нещо важно за темата, според мен.
По горе се опитах да дам някои фактори (4бр.):
- Коефициента на линейно топлинно разширение
- Работния температуран диапозон (не е споменат и в двата примера)
- Дължината на непрекъснатия (без фуги) материал (участък).
- Температура на полагане.

После Абу добави:
- пети фактор - якостта на опън (свиване) на материала.

Ще ми се да добавя като:
- шести фактор - температурното поведение на носещата конструкция.

Механичните темпер. изменения се проявяват по-силно когато имаме разнородни материали, с различни Коеф. на лин. разширение. Ако са сходни материалите, с близки Коеф-ти, рисковете намаляват, респективно темепер. фуги могат да бъдат по-малки.
Та, в тази връзка, ако бетонът, като масов конструктивен материал, има темпер. разширение, това би ни било "полезно" и обратното, от гледна точка съвместната работа с др. материали.
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 15:14:12
Любо, съгласен съм, че Уикипедия не е солиден източник, но в момента наистина не мога да открия по-добър. За мен това е фундаментален факт, опитите за оборване на който се състоят единствено в това, че на някаква си линка в Интернет не пишело нищо за толинно разширение на бетон, следователно нямало такова. На същия сайт вероятно не пише нищо и за гравитацията, но предлагам да не се усъмняваме в нея.
Излишно разводняваме интересната тема, затова предлагам да сложим точка на спора.
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 18:36:54
king_for_a_day Написал:
-------------------------------------------------------
> >
> Избягвам да цитирам Уикипедията, но в момента
> нямам под ръка никакви книги, свързани със
> строителството.
> Фло, не се заяждам, просто ми е интересно - защо
> се интересуваш от строителство? В смисъл дали имаш
> образование в тази област или работиш в нея?

Във форума представям гледната точка на професионален бетонджия с теоритичен и практичен опит, с интереси към леките и олекотени бетони! spinning smiley sticking its tongue out Мисля ,че в това принципно има бъдеще ,предвид възможността да се влагат рециклирани суровини-например употребявани автомобилни гуми в полимерни олекотени,даже тежки бетони.Затова съвременния бетонджия ,ако използва професионалния си речник ,остава неразбран за много хора :} Това е на шега разбира се :} Понятието строителство е също толкова широко ,колкото понятието човешка дейност, и ми се струва ,че все повече ще има силно изразени сегменти в строителството.Баш Майстора -пенкелер,който отбира от всичко ще изчезне!Това вече е започнало! Моля за извинение за пространственото отклонение от темата spinning smiley sticking its tongue out



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-01 18:41 от фло.
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 18:45:49
avatar
В сайта е описано какви са сходствата на бетон и стомана - дали се също и техните параметри,но никъде не е обяснено как работят в система- лъжа ще е ако кажа ,че просто те нямат свивания и разширения,независимо от силите действащи върху тях.
Например - направих си парно и използвах ППР тръби за топла вода- на 4м при нагряване на водата тръбата просто постоянно се "изплюваше" от държачите и скобите,а когато се опитах да заздравя захвата тръбите просто се огънаха...
Така че събирам мненията ви за абсолютно всичко- нямате си и напредстава колко ми помагате като разсъждавате по въпроса....
:loveu:

Чест и почитание
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 18:59:57
avatar
Абе все още се чудя-ФЛО - жена или мъж си?
Щото ако си мъж да не продължавам с това"мила".....
Да обърна на "мили".....
Шегувкам се естествено,но какво си ти? :] :cry: :loveu: :} :loveu:

Чест и почитание
Abu
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 19:22:41
gogol,
беше споменал, че ползваш руски - тук има и адрес, от който да си свалиш целия учебник (не съм проверявал дали искат нещо). Странните цифри в текста са препратки към страници от учебника.

Фло може и да казва интересни неща за бетоните, но след няколкото му компетентни включвания по други теми, вече за нищо не смея да му се доверя. Това с липсата на температурна деформация на бетона направо ме довърши... Доколкото помня, той каза че е инвеститор от Пловдив. Да са живи и здрави клиентите му!
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 19:54:40
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
. Това с
> липсата на температурна деформация на бетона
> направо ме довърши... Доколкото помня, той каза че
> е инвеститор от Пловдив. Да са живи и здрави
> клиентите му!


Ей хора, спрете се малко с тази температурна деформация на бетона!Посоченият коефициент-0,000010 приложим ли е въобще? :} Това ,което аз давам като информация за бетона е от стандарта, който ползвам.За нуждите на практичното използване няма изискване за стойности на топлинно разширение..НЯМА !!!Няма и якост на опън!Има якост на опън при огъване и това са различни неща!
Гоголе,мъж съм-бял-другото в сайта за запознанства :} :} :} Служебната ти дачия нещо не дърпа clap:
Re: Линейни разширения.....
01-10-2008 - 20:09:19
поэтому при изменениях температуры в пределах до 100 °С в обоих материалах возникают несущественные начальные напряжения; скольжения арматуры в бетоне не наблюдается.
smiling smiley Абу ,да са живи и здрави и твойте клиенти ,дето им четеш на руски!! :} :} :}
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход