Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


praviat li "Greshki" (izmami) bankite, pri opredeliane na mesechni vnoski po krediti
13-02-2007 - 21:44:34
Не сте ли попадали в ситуация, където се чудите дали банката, от която сте взели кредит не Ви мами по някакъв начин с вноските? Имам в предвид следното:

Проучвания в САЩ и Великобритания показват, че при около 40-50% от банковоте кредити, банките в тези държави допускат "грешки", които водят до увеличаване на вземанията от един клиент средно с около $400. В 95% от случаите естествено тези "грешки" са в полза на банката, т.нар overcharge.

След като банките в тези държави правят такива неща, някой има ли представа как стоят нещата с българските банки в това отношение?

Питам, защото според мен, след като енергоразпределителните дружества, топлофикациите и мобилните оператори ни надписват сметките, какво пречи и на банките да правят това?
Re: praviat li "Greshki" (izmami) bankite, pri opredeliane na mesechni vnoski po krediti
13-02-2007 - 23:14:05
При банките няма как да ти променят погасителния план (месечната "сметка"winking smiley и липсата на "грешки" се компенсира чрез други такси. Обикновено пробутват много допълнителни "екстри" от рода на кредитни карти с по 60 лв. годишна такса и 3 лв. на теглене от банкомат. Това са така наречените "скрити" такси, които на практика фигурират в тарифите, но никой не ги чете, нито се четат общите условия. Като попаднем на "специалист", който да ни завърти главата колко лесно и ясно било всичко и подписваме на сляпо. На практика лихвата може да се окаже една много малка част от общата цена на кредита.
В ОББ например се опитаха да ми пробутат "кредитна карта" Visa Electron, в ДСК си имат годишна такса за управление + плащане на сметки от разплащателната. Сигурен съм, че ще се намери поне по 1 пример за всяка една банка. Това обаче не може да се нарече грешка, а по-скоро злоупотреба с незнанието и доверието ни.
Само за изминалата година и само от такси за теглене на банкомат съм платил 43лв. Това е при положение, че при поне 70% от посещенията ми в магазините плащам директно с картата без такса, а месечните ми сметки се плащат директно от банката. Освен това говоря за най-обикновена дебитна Cirrus Maestro карта. Не си ги представям пък тези, които теглят пред магазина и влизат за да платят в брой.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-14 06:44 от JulianoG.
Re: praviat li "Greshki" (izmami) bankite, pri opredeliane na mesechni vnoski po krediti
15-02-2007 - 10:14:30
Джулиано, ако теглиш пред магасина с дебитна Маестро е много вероятно да ти излезе по-евтино пр следните условия-
- ако банкоматът е на твоята банка - зависи коя е но немалка част от тях не те чарджват когато си с тяхна карта
-масово в БГ търговските обекти взимат такса за това че палщаш с карта, което е абсурд, понеже ти им спестяваш разходи за инкасо, възможни грешки на касиерките и т.н., но засега са на принципа - плащаш за гяволъка. Споко, след време нещата ще си дойдат на мястото.
Кредитните карти са улеснение за хората, които могат да следят нещата и да си правят сметката. Банката тях ги приема за един вид "необходимо злО" Целта й е да спечели от по-разсеяните или широкопръсти хора, или такива които не са в час с детайлите, или пък - най-зловещото - об бедните хора в нужда. Но - това е положението, борбата е за оцеляване - и на клиентите и на банките.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход