Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Плаващ или фиксиран лихвен %/Намаляващи вноски

Публикувано от Фифи 
Плаващ или фиксиран лихвен %/Намаляващи вноски
17-10-2006 - 13:53:47
Ще купувам жилище и мисля да тегля 25 000 евро за 20 год. Проучих банките и се спрях на една, но се чудя дали е по-изгодно м/у плаващ лихвен % и фиксиран; намаляващи или анюитетни вноски/равни/?
Намаляващи вноски
17-10-2006 - 14:21:55
avatar
С намаляващи вноски ако не се лъжа излиза най-изгодно. Това можете да разберете когато в офиса на банката помолите кредитния инспектор да ви направи погасителен план в който се вижда какво и колко изплащате. Крайната сума, която ще изплатите (ако не си погасите кредита предсрочно) ще ви покаже при кои планове е най-изгодно. Обикновено най-неизгодно е когато изберете промоция за първата година при 0% или нещо в този стил. Ако не ви е наложително не избирайте варианти с по-ниски месечни погасителни вноски за първата година, защото банката не само, че ще си компенсира това намаление, но и ще ви натовари от горе. Всичко това както казах можете да научите в офиса на банката когато ви покажат черно на бяло погасителните планове при всички тези варианти.


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Намаляващи вноски
17-10-2006 - 14:32:35
Избрала съм банка с 6,5 % плаващ лихвен процент и анюитетни вноски за целият период на кредита. Но незнам дали не правя грешка ако е плаващ лихвен %? За вноските пак ще питам дали да са анюитетни или намаляващи. В тази банка за 25000 евро-20 год-6,5 % лихва връщаш общо с всичките му такси отгоре с 22 024 евро, а месечната вноска е 186,39 евро. Така ми казаха от банката, но си мисля, че при плаващ лихвен % ако се вдигне ще върнеш много повече т.е и месечната вноска ще ми се промени.
Re: Намаляващи вноски
17-10-2006 - 15:14:36
Банката, която съм избрала е Пощенска банка. Нето доход взимам на месец/според ведомостите-174 лв./, а реално 700 лв. Кредита ми трябва за 15000-15500/още не сме уточнили/ покриване на покупната цена + 10 000евро за обзавеждане. До края на ноември трябва да бъде усвоен и затова нямам и много време. Моля дайте съвет за лихвеният процент; валутата на кредита;вноските.
От прочетеното дотук останах с впечатление ,че е най-добре кредити в лева, с фиксиран процент. confused smiley confused smiley confused smiley
Re: Намаляващи вноски
17-10-2006 - 15:33:01
avatar
Сумата в евро - намаляващи вноски и това е според мен. Работя с три банки и нито една от тях не е пощенска, но това е моето мнение. Работил съм за една много известна банка близо 8 месеца и при нея най-изгодните вноски бяха намаляващите. За по-добър съвет се обърнете към Тинки Уйнки той мисля е по-вещ ако има време и го засечете във форума предполагам ще е склонен да ви упъти по-добре от мен.

Поздрави winking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Плаващ или фиксиран лихвен %/Намаляващи вноски
17-10-2006 - 16:02:21
Тук www.infokredit.net

null

бихте могли да намерите най-пълна информация относно условията в различните банки, да ги сравните, да използвате кредитен калкулатор и да сравните по този начин предимствата и недостатъците на намаляващите вноски и т.н.

Аз лични бих заложил на фиксираната лихва - 20 год са много дълъг период и е добре според мен да си планираш отсега разходната част. За това време поне два цикъла на покачване и спадане ще видим.
Рискът е естествено от общото понижаване на лихвените нива в БГ като естествен процес на конвергенция към тези в Европа, знаем, че ипотека на Запад е около 5 процента сега, а у нас - почти двойно. Но като имам предвид, че паднеш ли в латите на банката вече не си човек, а длъжник, не ми се вярва да направят много за теб така че да успееш да спестиш от това, те ще обърнат платната, но за новите клиенти, нещо като вечните промоции на мобилките - все по евтино и все тия дето вече са подписали договори по за една-две години са прекарани.
Затова, аз не бих наблегнал толкова на самия процент или начин - анюитет, намаляващ и прочие - на сайта ще видите че разликите разхвърляни месечно са от порядъка на десетина лв, не по-скоро бих търсил мминимални такси поддръжка и минимална такса за предсрочно погасяване най-добре без. И никакви записи на заповед, още повече с авал - ипотекирате им собственост.
Успех!
Re: Плаващ или фиксиран лихвен %/Намаляващи вноски
17-10-2006 - 16:05:41
За каква запис на заповед става въпрос
Анонимен потребител
Re: Плаващ или фиксиран лихвен %/Намаляващи вноски
17-10-2006 - 20:35:36
С намаляващи вноски е "по-изгодно" откъм сума, която ще върнеш, въпроса е дали можеш да си го позволиш, защото в началото вноските са доста по-високи (240 срещу 186 в твоя случай).

Към монета според мен плаващия процент е по-изгоден. Реално фиксирам % няма защото винаги в договора има опция че ако се смени процента с повече от 2% и ти преизчисляват и на тебе нищо че си на фиксиран. Поне така е в Сосиете женерал Експресбанк и Булбанк.

0% или нещо различно за първата година има смисъл при редити под 10 години

Дали в лева или е евро всеки си смята сам. Има една обширна тема в "Обща дискусия" за "Курса към еврото" мисля се казваше вземи я прочети и си направи сметката. Във всеки случай при равни лихви за евро и лева вземай в лева
Re: Плаващ или фиксиран лихвен %/Намаляващи вноски
18-10-2006 - 09:19:59
Благодаря на всички! smiling smiley
Re: Плаващ или фиксиран лихвен %/Намаляващи вноски
18-10-2006 - 09:57:44
Прочетох темата,но честно казано много не разбрах за лева/евро. Можеш ли да ми кажеш с две думи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход