Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да спесявам и чакам или да тегля и купувам

Публикувано от А4ka 
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 15:41:29
Здравейте,
Не очаквах, че въпросът ми ще предизвика такъв обстоен анализ-много благодаря отново.
Сигурна съм, че доста млади хора като мен със събрана някаква малка сума са пред същата дилема-проблемът е, че в България няма нещо, в което да инвестираш парите си, без да рискуваш убийствено, а стоейки в банка на практика инфлацията изяжда лихвата по депозита. Търсейки нещо,в което да вложиш парите си се движиш от максимата-е, каквото и да стане поне ще ми остане един апартамент. Дори без работа да остана ще пусна някой в другата стая под наем. За мен това е причината в БГ да има такъв бум на пазара за имоти-просто ние младите събрахме някакви пари/твърде малко за собствен бизнас, а и какъв да е той, като вече няма пазарни ниши, а и дори да си надушил някаква, то законово и административно ще се изтощиш докато я стартираш. Няма развита фондова борса-има няколко фондови играчи, но там е пълна мъгла, а и още помним опарените си родители от първите приватизационни бонови книжки. Тук се намесва и спецификата на Българската действителност-ако гледам световните тенденции или развитието на имотния пазар в другите страни членки на ЕС ще съм категорична-инвестицията "апартамент", особено с кредит повече от 70% от стойността му, не е най-разумно в този момент, но тук винаги нещата са малко по така. В един значителен процент закупуването на апартамент е опит да си купиш сигурност не за това къде ще спиш ти, а за някаква опция ако нещата ужасно се скофтят/съжалявам за израза/ да го дадеш под наем, докато търсиш друга работа и караш безумните изпитателни срокове на минимално заплащане. Пазарът ни е много объркан и от нереалистичнити представи на някои подобни млади хора за бърза и шеметна печалба-купуват се масово съборетини на безумни цени с идеята, че ще им се вдигне цената!
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 16:05:26
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> dragula,
> Жилище под наем можеш да дадеш ако има къде да
> живееш, а ако няма - е по-лесно да си наемеш. Ако
> не си съгласен с това, дай аргументи, иначе и аз
> най-много харесвам "професията"
> рентиер-пътешественик!


апартамент под наем може да дадеш, ако ти е втори - да така е,
ако няма къде да живееш, е по-лесно да си наемеш, отколкото да си купиш и това е така
Исках да кажа, че хората, които имат апартамент за даване под наем, ако са с разумни претенции, си намират по-лесно наематели, отколкото хората без жилище си намират квартира.
Ако не ми вярваш, лесно може да провериш. Наеми си апартамент, където и да е във София на нива 400 лева, за гарсониера или 500 лева за двустаен. Това са приблизителните долни граници.
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 16:05:49
Е да ама ти не знаеш какво ще е положението утре. Утре може да ес окаже, че се отваря възможност да има в каков да инвестираш парите. Примерно в себе си - окаже се , че виждаш някаква възможност да се обучиш в нещо. За това нещо ти трябва време и пари. И двете ги нямаш ако имаш ипотечен кредит - трбява да работиш за да си плащаш дълговетеsmiling smiley Имай предвид, че дори да имаш перфектнна идея ако се налага да ходиш по 8 часа на работа и тегнат дългове трудно ще реализираш идеята.
Освен това, все някой ден банките ще обърнат внимание (ако не обръщат в момента), че човек, който в течение на години е заделял определена сума и е спестил заслужава преференциални условия по кредит, защото рискът по този кредит е минимален. та не е ясно, като растат лихвите по кредити дали за теб ще расте и ако раст дали ще е със същия темп. Да не говорим, че аз лично не смятам, че лихвите в България са толкова ниски,че да се увеличават драстично.
Има едни стар лаф, че всеки може да прави деца и дългове, та не се притеснявай - като решиш да правиш дългове няма да ти откажатsmiling smiley
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 16:46:28
На въпроса на А4ка. Като гледам как растат ежедневно цените на НИ, си мисля, че не живеем в нормална обстановка. Не знам стават ли много сделки или само офертните цени растат, а търсенето намалява. Ако е този случай, сигурно сте изпуснали момента. Преди години стар печен търговец ми каза, че нещо като не върви, му вдигал цената, за да създава паника и все някой да се излъже. Мисля, че сме в подобна ситуация. Цените станаха толкова високи, че е по-добре да се изчака, ако няма неотложна нужда. При тези нива, може да се огледат и други пазари освен Българския. 1м2 в България, далеч не е равен на 1м2 в друга страна. Просто различно се изчисляват площите в различните страни и току виж, у нас е по-скъпо. Ако сте и млад човек, не се връзвайте за едно място и държава. Свободата да сменяш работа и местоживеене е нещо безценно, от което моето поколение бе лишено. Успех.
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 17:22:41
r_stoma, мислех, че само циганите обичат чергарският живот. Никой не ни е взимал нищо нито в миналото, нито когато и да било, ние българите сме оседнал народ и в това не виждам нищо лошо, даже напротив. В Северна Америка средно на 4 години семейството си сменя къщата и местоживеенето. Ти сигурен ли си че това е добре за децата и за нас възрастните. Ти да не би да мислиш, че липсата или по-скоро невъзможноста да създадеш трайни връзки е нещо хубаво? Някои хора много бързо станаха космополити и консуматори, ама нейсе.
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 22:49:06
Geto, като сме оседнал народ, то защо цяла България се премести в София? Просто 50 годни ни спираха от доброволно местене, но ни местиха на сила. На теб явно това е повлияло на представата ти за мобилност и независимост. В момента в който се отвориха границите по 100 000 души годишно започнаха да емигрират. Когато Желев премахна софийското гражданство, за 15 години, София от 1 милион стана 2. Незнам каква липса на чергарски живот те гони smiling smiley

И моля те като даваш съвет на хората да купуват, то поне пиши "кУпувам" с "У"!
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 23:18:18
А4ка, 4овек ти е написал много точно. По-добре спестявай и инвестирай в себе си. Стига да имаш желанието и силите за това, тази инвестиция е най-сигурната и най-печелившата. Когато ти се наложи да си имаш жилище - то това е най-лесно. Като се омъжиш/ожениш, то мъжът/жената ти може да има жилище. Винаги може да изтеглиш кредит, стига да имаш спестени поне 10% за първоначална вноска и стабилен доход. Живота под наем не винаги е ужасен и свързан с местене. А и жилището само гълта пари, една баня ти е 5000 лв. една кухня и тя поне толкова, само за ремонт и обзавеждане ще ти трябват 20 000 лв. Така че по-добре спестявай и остави живота сам да ти подскаже кога и от какво имаш нужда.

Само една поука да кажа. Когато има спекулация с някаква стока, то е добре да купиш в началото, после стадото се втурва да купува и надува цената още повече. Докато накрая някой хора излязат прилично забогатели за сметка на други. Така че понякога е по-добре да правиш обратно на това което прави стадото. :-)

Ето и един според мен много добрър анализ на Красимир Петров. От преди 2-3 години, но досега всичко се развива, както той е предположил.
[www.kordoba.net]
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
20-11-2007 - 23:41:29
Копирам два текста на Petyr,


Изпратено от: Petyr (IP съхранено)
Дата: November 19, 2007 08:27AM

Сметките са прости, за 3 години и 4 месеца си спестила 12 000 Е
За още 2 можеш да спестиш още 7 200 Е

Ако жилището сега струва 50 000 Е преди 3 години е било 25 000 Е, то с 10 годишен кредит щеше да го изплащаш и да ти остават 7 години при 8% лихва (която е било възможно да я предоговориш).
Сега ако купиш, то ще трябва да теглиш 38 000 Е при 7% лихва. ще изплащаш 20 години. (т.е. си на загуба с 13 години).

Ако приемем, че жилищата спрат да поскъпват, което е много вероятно, то след 2 години ще имаш 20 000 Е и ще трябва да теглиш 30 000 Е, които ще изплащаш 12 години. Или ще си на пред със 6 години в сравнение със сегашна покупка. Или загубата ти в сравнение с 2004-та ще е 7 години.

Изводите са:

- Най-добре е било да купиш 2004-та.
- Най-зле е да купиш сега, ако приемем, че цените няма да нарастват.

Според мен до 2 години има голяма вероятност цените да претърпят корекция около 30%. (Причините са отрицателния прираст, емиграцията и нарастващия темп на строителство). Тогава жилището от 50 000 Е ще е 35 000 Е, а ти ще имаш спестени 20 000Е. Или ще трябва да теглиш само 15 000Е, които ще изплащаш 5 години. Или ще си наравно в сравнение с покупка през 2004-та.

Разбира се някой ще кажат, че си загубила от наемите, които е можело да вземеш за тези 5 години, но след 2 години ще купиш нещо построено доста по качествено отколкото през 2004, а това не е без значение.

П.П. Най-много ми хареса предложението на Парцалев, да си купиш вила, и да живееш под наем близо до работата. А дори може и във вилата да си живееш, ако купиш до 50 км. от София например, ако работиш в БП и имаш вила в село Нови Хан, то по магистралата ще стигаш до работа за 20 мин. и за газ ще даваш 1,50 лв. в двете посоки. А ако си купиш апартамент в Люлин, то ще пътуваш над час, като за 4 билета ще даваш 2,40 лв, а ако имаш нерви да шофираш, за газ ще даваш пак над 2 лв. в двете посоки


Изпратено от: Petyr (IP съхранено)
Дата: November 20, 2007 11:18PM

А4ка, 4овек ти е написал много точно. По-добре спестявай и инвестирай в себе си. Стига да имаш желанието и силите за това, тази инвестиция е най-сигурната и най-печелившата. Когато ти се наложи да си имаш жилище - то това е най-лесно. Като се омъжиш/ожениш, то мъжът/жената ти може да има жилище. Винаги може да изтеглиш кредит, стига да имаш спестени поне 10% за първоначална вноска и стабилен доход. Живота под наем не винаги е ужасен и свързан с местене. А и жилището само гълта пари, една баня ти е 5000 лв. една кухня и тя поне толкова, само за ремонт и обзавеждане ще ти трябват 20 000 лв. Така че по-добре спестявай и остави живота сам да ти подскаже кога и от какво имаш нужда.

Само една поука да кажа. Когато има спекулация с някаква стока, то е добре да купиш в началото, после стадото се втурва да купува и надува цената още повече. Докато накрая някой хора излязат прилично забогатели за сметка на други. Така че понякога е по-добре да правиш обратно на това което прави стадото. :-)

Ето и един според мен много добрър анализ на Красимир Петров. От преди 2-3 години, но досега всичко се развива, както той е предположил.
[www.kordoba.net]




Както виждате драги зрители, повредат не е във вашия телевизор!!!!
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
21-11-2007 - 00:01:28
Че какво лошо има да дам две предложения? В началото мислех че Ачка 100% е решил/а да инвестира в жилище и само пита кога. Поне така изглеждаше от първият му/и пост.

После се оказа, че според него/нея "в България няма нещо, в което да инвестираш парите си, без да рискуваш убийствено, а стоейки в банка на практика инфлацията изяжда лихвата по депозита", т.е. той/тя не знае в какво да инвестира.
Re: Да спесявам и чакам или да тегля и купувам
21-11-2007 - 00:05:39
Петре,
по-добре кажи ти кой си той/тя ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход