Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?

Публикувано от Don 
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 13:28:04
nacheff Написал:
> Joan,
> Бях решил, че днес ще почивам (че вчера много
> работа свършихме :-))), но пък въпреки
> понеделника, писмото ти ми прозвуча доста свежо и
> побързах да се включа.
> Ние с тебе отколе сме на различни мнения по повод
> на способноста н а ик. наука да обхване и обясни
> реалностите и е много вероятно да си ми повлияла в
> някаква степен. Поне писмото ми към тебе (пак го
> прочетох) звучи като за човек, в когото е посято
> семето на съмнението. :-)))
> Ама, какво да се прави, нашето племе на
> динозаврите (такъв съм си и винаги съм го
> подчертавал, споко) има необходимост от нещо
> солидно, здраво, на което да стъпи.
> Та в тази връзка, някои неща са темел, оттам не
> отстъпвам ... още :-)))
>
> Това с майката и мащехата си е каламбур и можеш да
> бъдеш сигурна, че знам за разликата между двата
> пазара, знам защо се получава така. Поставяйки ги
> един до друг по никакъв начин не исках да
> сравнявам като пазари и да ги описвам.
> Единствената причина бяха старите ни спорове.
> Някога, когато още ползвахме понятието балон,
> често се чуваха упреци от "вашия отбор" : защо
> викате н а имотите балон, пък на борсата не. Вижте
> какво става там сега. Цикличните движения на
> борсата (включително сериозни такива и в двете
> посоки) въобще не са спирали. В това не трябва да
> ги сравняваме. Хайде стига, че се повтарям.
>
> Да, някъде горе съм казал ""рязко надолу", но
> отбележи - това е заявено не като прогноза за
> непосредствено предстоящо събитие. Тук имаме
> съгласие и често сме споделяли, какво може да
> доведе до точно такива драматични събития. Ако
> изказването ми е прозвучало като ангажираща
> прогноза - да знаеш, че не е вярно. Прогнозата ми
> си я виждала. С настоящото по-скоро исках да
> подчертая, че пазарът на имотите (някои имоти в
> Бг) се е откъснал от здравите ик. съотношения
> (нека го наречем фундамент) и възстановяването би
> моголо да се реализира при движение в тази
> посока.
>
> По отношение на размера! Ах, колежке, правим
> струваме, не можем да заобиколим темата за размера
> :-))). Оразмеряването вече го направихме когато
> опитвахме дефиниция за балон. Друго по-ново и
> вярно не съм се сетил. :-)) С тази забележка, че
> на този пазар нещата се случват по-бавно. На
> борсата е друго. Лошото е, че при пазарите с
> неликвидни активи едно движение надолу също трудно
> се обръща и нещата може да минат в обратната
> територия. Не би било на добре.
>
> Загубилият "спора" трябва поне здраво да почерпи
> :-)))
>
> Апропо, установих, че подозрението, че съм
> Наблюдател въобще не ми е неприятно.
> Напротив, така някак си се тегли разграничителна
> линия мажду две явления на едно подходящо и много
> приемливо за мене място.
>
> Наблюдател, за мене е чест да съм в твоя отбор.
> Само, моля те, хайде да не се снимаме с вестник.
> :-))))
>

Nacheff,

Радвам се, че като че ли имаш повече време за писане, че все си един такъв - "минавам за малко и бързам" smiling smiley

Още повече се радвам, ако съм посяла у теб съмнение в темелите smiling smiley Нищо, че още се държиш за тях - то така се почва. Като узрееш още малко, ще ти разкажа, че не вярвам вече и в други, по-фундаментални неща от пазарното стопанство, които само преди 2-3 години ми се струваха неоспорими истини - ама не сега, да не те подплаша winking smiley

Ами да - размерът си има значение smiling smiley))))), Значи, да приемем ли като дефиниция на срив спад от 30 % от пиковите стойности за няколко години (3-4)? Е, ясно, че което бавно пада, и бавно се качва после.

Добре де, ще се черпим - който загуби - 1 бутилка Мелнишко на Дамяница - ако ти е на сърце друго вино - отворена съм за преговори smiling smiley. То така и така ще пия Мерло с Афтъра, нали си го спечели човека честно. Добре, че бях разумна и навреме отхвърлих офертата за 100-те кила вино на аукциона - ти представяш ли как щях да изпивам 100 кила вино после?! smiling smiley

Не е въпросът на кого те оприличиха, въпросът е, че изобщо някой допусна такова нещо - при това за теб, дето пръв предложи и подписа Етичния кодекс, в който имаше и такава точка "писане под един и същи ник" smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-17 14:41 от Joan.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 13:41:24
Joan,
Сега забелязах, че имаш и още едно писмо. Темата за обема на чуждите инвестиции на БФБ е също много сериозна. Не съм попадал н атази инфо, която споменаваш и истината е, че не знам колко са. Подозирам, че подобни мнения се базират на някакви допускания, оценки, сметки. Би било интересно да хвърля един поглед.

Интересно! Фактори и корелация за движение на цените при двата пазара. Това май е повече по твоята част :-))) Водата е дълбока, обаче ! И ако не вярваш, че има някакви общи правила, на които да стъпиш - по добре не влизай :-))))
Миналата седмица четох някаква статия, ама къде беше ??? Абе, в новата стопанска история на САЩ имало само два случая, при които след сериозен спад на имотите (подобен на настоящия), икономиката не влиза в рецесия.
И двата случая се свързват с огромни държавни разходи - единият случайпо повод на Корейската война, вторият - при Виетнамската.
Не помня дали бяха посочени конкретни числа, а е важно.

От друга страна, нали помниш колко сме дъвкали последиците и изхода от азитската криза и дотком. бума и връзката с имотния пазар.

Само дето сега е много по-важно, какво ще стане в Бг, а не какво някога се е случвало по широкия свят.
Интересно ми е да чуя мнения.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 15:31:49
Nacheff,

Броят е от 3-9 ноември 2007- линк: [www.capital.bg]

То си е тема на броя и има доста изнесени данни.

Имам хард-копието, сега проверих - извинения - 37 % пише, че е делът на чуждите инвеститори, има някаква отметка, че е по данни на Индъстри уоч, ама май е само за БГ инвеститорите. Доколко са достоверни и т.н., не зная - има една очевидна грешка- абослютните данни за размера на инвестициите в акции на 50-те най-ликвидни компании по видове инвеститори е написано, че са в млн. лева, а числата са очевидно в милиарди лева - как да е..... Освен това не ми се засича този дял 37 % с посочените абсолютни числа - според тях трябва да е 31 %. 40 % БГ инвеститори, 15 % взаимни и 14 % - пенсионни фондове. Може би разликата идва от това, че има чужди взаимни и пенсионни фодове, които инвестират на БФБ - не зная, не съм задълбавала дотам.

Статията е дълга, четоях я, но така и не видях посочени източниците на тези числа.

Аааа, аз в правилата на корелационния и факторния анализ си вярвам smiling smiley Там грешки няма - грешки може да има в изходните данни, в подбора на факторите и теглата (демек в анализатора smiling smiley) и най-вече - в тълкуванията на получените резултати smiling smiley

Но ако тези данни са верни - за ЧИ в НИ и на борсата - те са си наистина много съществен фактор. Има тука една особеност, обаче - ние коментираме цени на жилищата, а ПЧИ в НИ са май най-вече в други видове НИ - търговски, офис, промишлени, ваканционни - с огромни по обем инвестиции сравнено с жилищните.

Така че на жилищния пазар само едва ли ПЧИ са толквоа определящи, според мен.

П.П. Ами аз затова ти казах - има и обратна връзка - крах на борсата може да доведе до отлив на ресурс от нея и наливане в НИ. И обратно.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-17 15:36 от Joan.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 16:53:39
Джоан,нека ви спестя на теб и Начев търсенето на статистика за чуждестранните инвестиции на фондовата ви борса.
всеки,който си има и малка идея от борса,щеше да ти отговори така.
ако има такава статистика,щеше да е по скоро обобщаваща(гадаеща),отколкото реална.
защо е така?
ами хайде помислете си малко с Начев.особено той.нали е в час.....

ако наистина те интересува повече моето мнение(не забравяй,че съм с промит мозък и си нямам на идея кво става в бг борсата),ще ти кажа.
но само ако ти ми кажеш с колко са ти паднали продажбите в последните 4 месеца.
ако ше обменяме информация,нека е взаимно.
ако не ти се говори за това,ще те разбера.
вие за всичко друго говорите,но тази тема за вас е ТАБУ.(обществена тайна).
макар и да е най-важната информация за по тясно определяне на пазара на НИ

Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 17:02:57
Асен,

За продажбите на какво ме питаш? Ако акълът ти стига дотам да ме обявиш за брокер, занчи, какво повече да си кажем?
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 17:13:49
ОООООООО,явно съм се объркал.прощавай
нещо звучиш обидена,като те сравнявам с брокер???защо незнам,нито ме инересува.
ами Начев,той брокер ли е?
хайде Начев ако си брокер,кажи ми малко от вашите тайнички,за които никой не говори,и за ще ти кажа малко тайнички ,за които аверите на Папазов не смеят да говорят.до сега съм си траел за такива неща,ама ако ми дадете информация,която ме интересува ще ви отвърна подобаващо.
даже Начев,ще ти разреша да ми копираш информацията и да я обявяваш за твоя по форуми по други сайтове.щото аз само в този сайт се изявявам.нямам време за други.
а те че ще ти мислят за това,което не си -не ме интересува.



Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 17:20:15
Асене,

Не съм обидена, просто се чудя какво си говорим с теб всъщност....smiling smiley Пак ти казвам - ако това, което си прочел от мен (защото иначе няма как да знаеш нещо за мен) не може да ти подскаже какво не съм и какво съм, за какво да си говорим наистина?

Освен това ако ти трябва брокер тука, поразходи се из темите и ще видиш кои са - те не се крият, няма и за какво, и се обърни към тях с въпросите си.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 17:38:33
Джоан,не съм те засичал,Дон ми каза за теб и за това ти обръщам повече внимание.преди ако сме се засичали, не си ми направила впечатление.
хора като Компас ярко изпъкват и ми отвличат вниманието.
тук някъде си говорехте на колега,и като знам,че има много брокери те помислих за такава.а каква си-не държа да знам.важно е да ми късаш нервите от време на време,за да имам хъс за изява.
иначе е скучно...
за брокерите-не ми трябват,защото информацията,която ще ми дадат,ще е от рода на:
все повече продажби и все разтящи цени,и аз ще трябва да им отговарям за борсата:
ще скача със 100% на ден в близките 100години.....
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 17:48:51
Асене,

Аз това точно за трети път се опитвам да ти кажа - не си ме засичал, защото пишеш отскоро, а аз напоследък не пиша. Само чета. И това, което прочитам, не ми е интересно и затова не пиша. Вкл. и ти не си ми интересен.

Твоите мотиви хич не ме интересуват - ако си нямаш играчка за забаваление, намери си smiling smiley.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-12-2007 - 18:00:12
О'К.
не казах,че не си ми интересна.пак погрешно ме разбра.
а щом не те интересуват мотивите ми,прескачай ми постингите.лесно е .аз на Начев ги прескачам,по същия начин ти прескачай мойте.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход