Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?

Публикувано от Don 
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:12:34
global Написал:
-------------------------------------------------------
> nacheff Написал:
>
> >... маса нормални хора, които
> > биват буквално манипулирани и подлудявани ...
>
> Съжалявам, но аз вярвам в свободната воля на
> хората и считам...

Две уточнения, Глобал:
1. "Побутването" на пазарите е по-скоро събирателно понятие от мненията на Начев, Петър и моето, макар и неизказано до сега. То няма нищо общо със свободната воля на хората, за която ти говориш и затова се вклиних в разговора. Вероятно трябва да правим разлика м/у "свободна воля" и "самоусещане за свободен избор"....

2. Аз вече съм на бира. Наздраве и приятна вечер

smiling smiley
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:21:29
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> Петър,ще ми кажеш ли от кой форум си имал спор с
> Начев?бих се радвал да хвърля и аз едно око,ако
> нямаш нищо против разбира се
>

acen1975, спор с Начев досега не съм имал. Преди малко повече от година дискутирахме топлотехнически изчисления, които много ме съмнява да са ти интересни. Имахме дискусии и в този форум в раздела за строителство. За жалост форумът на Явор вече го няма. Мисля, че го държат само за четене. Виж на исовер.бг.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:30:08
О'К.аз си мислех,че сте говорили за икономически работи и почнах да се чудя,дали не съм в грешка за разбирача Начев.
макар че трудно е да се обърка човек,който вчера казва,че няма нищо общо между борсата и имотите,а на другия ден казва,че са свързани.
а,че е любезен,любезен е.и добър.няма спор.
само да не се изказва неподготвен за неща,за които си няма идея.
Пешо,ти в англия ли беше?май някъде четох,че си в бг сега,или се лъжа?
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:41:02
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
Изпратено от: acen1975 (IP съхранено)
Дата: December 16, 2007 08:39PM

до Наблюдател и Начев.
имам предложение-във дорума за дискусия за имоти,IP-то е отворено.сега и двамата сте в интернет,предлагам ви да драснете по един ред там,за да сравниме да ли не сте един и същи човек.ако не съм прав,предваричелно се извинявам.ако не го направите,аз,както и другите ви приемаме за един и същи човек.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:42:41
Petyr,
Не мога да ти опиша, как се радвам. И само като си помислиш, колко време мина. Дано не прозвучи прекалено драматично :-)), но някога четейки твоите постове по технологични въпроси, имах едно такова искрено усещане за допир до наистина стойностни неща.
Всичко е картотекирано и се пази най-ревностно.
А нещото, което ме караше да се чувствам така беше, че без да си щадиш усилията и времето отговаряше дори на такива като мене, които точно в този разговор очевидно не можеха да партнират дори малко равностойно.
Имаше периоди, когато се стараех и аз много често и доколкото мога да помагам във форума на закъсали колеги по икономически и правни въпроси. Хубаво чувство е да има добронамереност и солидарност между колеги, особено пък анонимно.

Аз с ъщо имах намерение да строя, но и при мене не се получи, за което и до сега ме гонят противоречиви чувства. Така се сложиха нещата, че трябваше да го направя на сила "и на всяка цена", пък таз не приемам така да ми се поставят нещата. И ако се случи няколко пъти ..... Да ти кажа, няма да влизам детайли, че ще се наложи да кажа и лоши приказки, пък тях си ги пазя за живия живот, когато няма как :-)))))
За тебе бях останал с впечатление, че изчистваш само финални проблеми около подготовката и започваш. Дано не възприемаш това развитие като нещо много лошо. Не можах да разбера, доколко съжаляваш.

Ще опитам да скицирам кратко по въпроса ти. Да знаеш, че само изглежда лесен, но всъщност не е :-)). Ще опитам да говоря по-популярно. Извини ме, но тази тема никога не сме я засягали. И доколкото е обемисто - само най-важното.
Бг още от времето на реалния соц. :-)) се разви като една типична силно отворена икономика. Класически измерител за това е отношението на ВТоборот към БВП.
В по-късен етап вече се налагаше да внасяме на свободни пазарни цени суровини, енергоизточници и каквото се сетиш. Без подробности, но дупката във ВТ баланс расте драматично и до ден днешен. За Бг като страна запазването на възможностите за обемист внос е от жизненоважно значение. И го правим. За да има внос, трябват пари, ако нямаш пари и са готови да ти дадат на кредит, пак става. И така в последните години расте и външната задлъжнялост - говоря не за държавен и гарантиран от д. дълг (дето ни плашеха десетки години), а вече за брутен, основно корпоративен. ВТ баланс е най-голямото перо, което формира т.н. текуща сметка на държавата - нещо, което ежедневно бива "оплаквано" на каквото се сетиш ниво. Силно негативна е.
До сега успяваме да поддържаме положителен пл. баланс на държавата, по простата причина, че по другите сметки на ПБ има значително превишение на входящите потоци. При анализ на структурата им, обаче, се констатират тревожни неща. Наскоро Дневник беше правил едни сметки и дано намеря графиките да ги постна, но някъде около половината от ПЧИ са насочени към имотите и строителството, а заедно с финансовите услуги, числото нарастваше до около 80 %. При това не е трудно да се досетим, че финансовите услуги под една или друга форма пак опират частично до имоти и стр. Очевидно е, че тези пари влизат в БГ защото някой има интерес от това. Въпросът е докога ще продължава това.
Един теоретичен сценарий, при който нови потоци намалеят, или още по-лошо - заедно с намалението спекулативно настроени инвеститори в имоти решат, че вече няма интерес да стоят тук и опитат да излезат, тогава какво става ?! Е, то и това няма да е лесно - поради спецификата на пазара от него лесно не се излиза.
За Бг е още по опасно поради наличието на системата на валутен борд. За всяко левче в обръщение БНБ трябва да има съответното евро в резерва. А парите от резерва са вложени еди къде си и при еди какви си условия, но това е вече още една отделна и голяма тема.
С горното искам да споделя как стоят нещата. Надявам се разбираш, че не правя прогнози или внушения.

Сега желая лека вечер и спорна нова седмица!
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:44:48
Асене, дори да си прав, което не би ми било приятно. Хайде стига. Тук се завърза хубава приказка - едва ли трябва да я разваляме с лични нападки.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:47:01
О"К.Горо,може би си прав. прекалявам.извинявам се
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 20:47:12
Petyr,
Не мога да ти опиша, как се радвам. И само като си помислиш, колко време мина. Дано не прозвучи прекалено драматично :-)), но някога четейки твоите постове по технологични въпроси, имах едно такова искрено усещане за допир до наистина стойностни неща.
Всичко е картотекирано и се пази най-ревностно.
А нещото, което ме караше да се чувствам така беше, че без да си щадиш усилията и времето отговаряше дори на такива като мене, които точно в този разговор очевидно не можеха да партнират равностойно.
Имаше периоди, когато се стараех и аз много често и доколкото мога да помагам във форума на закъсали колеги по икономически и правни въпроси. Хубаво чувство е да има добронамереност и солидарност между колеги, особено пък анонимно.

Аз с ъщо имах намерение да строя, но и при мене не се получи, за което и до сега ме гонят противоречиви чувства. Така се сложиха нещата, че трябваше да го направя на сила "и на всяка цена", пък таз не приемам така да ми се поставят нещата. И ако се случи няколко пъти ..... Да ти кажа, няма да влизам детайли, че ще се наложи да кажа и лоши приказки, пък тях си ги пазя за живия живот, когато няма как :-)))))
За тебе бях останал с впечатление, че изчистваш само финални проблеми около подготовката и започваш. Дано не възприемаш това развитие като нещо много лошо. Не можах да разбера, доколко съжаляваш.

Ще опитам да скицирам кратко по въпроса ти. Да знаеш, че само изглежда лесен, но всъщност не е :-)). Ще опитам да говоря по-популярно. Извини ме, но тази тема никога не сме я засягали. И доколкото е обемисто - само най-важното.
Бг още от времето на реалния соц. :-)) се разви като една типична силно отворена икономика. Класически измерител за това е отношението на ВТоборот към БВП.
В по-късен етап вече се налагаше да внасяме на свободни пазарни цени суровини, енергоизточници и каквото се сетиш. Без подробности, но дупката във ВТ баланс расте драматично и до ден днешен. За Бг като страна запазването на възможностите за обемист внос е от жизненоважно значение. И го правим. За да има внос, трябват пари, ако нямаш пари и са готови да ти дадат на кредит, пак става. И така в последните години расте и външната задлъжнялост - говоря не за държавен и гарантиран от д. дълг (дето ни плашеха десетки години), а вече за брутен, основно корпоративен. ВТ баланс е най-голямото перо, което формира т.н. текуща сметка на държавата - нещо, което ежедневно бива "оплаквано" на каквото се сетиш ниво. Силно негативна е.
До сега успяваме да поддържаме положителен пл. баланс на държавата, по простата причина, че по другите сметки на ПБ има значително превишение на входящите потоци. При анализ на структурата им, обаче, се констатират тревожни неща. Наскоро Дневник беше правил едни сметки и дано намеря графиките да ги постна, но някъде около половината от ПЧИ са насочени към имотите и строителството, а заедно с финансовите услуги, числото нарастваше до около 80 %. При това не е трудно да се досетим, че финансовите услуги под една или друга форма пак опират частично до имоти и стр. Очевидно е, че тези пари влизат в БГ защото някой има интерес от това. Въпросът е докога ще продължава това.
Един теоретичен сценарий, при който нови потоци намалеят, или още по-лошо - заедно с намалението спекулативно настроени инвеститори в имоти решат, че вече няма интерес да стоят тук и опитат да излезат, тогава какво става ?! Е, то и това няма да е лесно - поради спецификата на пазара от него лесно не се излиза.
За Бг е още по опасно поради наличието на системата на валутен борд. За всяко левче в обръщение БНБ трябва да има съответното евро в резерва. А парите от резерва са вложени еди къде си и при еди какви си условия, но това е вече още една отделна и голяма тема.
С горното искам да споделя как стоят нещата. Надявам се разбираш, че не правя прогнози или внушения.

Сега желая лека вечер и спорна нова седмица!
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 21:11:18
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-12-2007 - 21:34:12
nacheff, горе-долу си представих какво би могло да се случи при свиване на ПЧИ. Дано не се случва!

За строежа се оказа, че единия съсед е присвоил около 100 кв. м. от парцела и хубаво си е послал докато е работил в общината. А беше доста лицемерен, през цялото време разправяше: "Знам че съм влязъл, така сложих оградата преди 4 години. Само да оправим скицата и ще преместя оградата", а по едно време получих призовка и в момента се съдим. Аз вече и с архитекти и с конструктори бях говорил и т.н. Нали исках по-нестандартна да е къщата.

Но както казах всяко зло за добро, сега обмислям да емигрирам. Като спестените пари от къщата ще ми дойдат много добре.

Така че не съжелявам, че не се заробих със строеж. Още си кретам в апартамента и по 15 мин се чудя къде да паркирам, но след около година, живот и здраве, смятам да замина на по-добро място smiling smiley

За неуспешния строеж и при теб погледни по от далече на нещата. Сигурн съм, ще видиш, че има и плюсове.

Поздрави! И успешна седмица и на теб!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход