Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените и броя на жилища в София

Публикувано от 4ovek 
Petar (Peter)
Re: Цените и броя на жилища в София
20-12-2005 - 18:43:18
4ovek, не ме разбирай погрешно. Просто ми стана интересна формулата 3 души- едно жилище.
Аз самия също считам , че София е около 2млн. Дори преди време имах разговор с Бъгс на тази тема. София има повече жители от Мюнхен, ама Мюнхен е по-голям на територия (освен това не е и столицата на Германия). Оттам идва и това неприятно усещане за блъсканица, когато се върна в София. Но в Бургас нямам подобно усещане.
Petar (Peter)
Re: Цените и броя на жилища в София
20-12-2005 - 18:48:07
Добре, Лондон е неудачен пример. Там наистина цените са ужас и безумие. Но Париж спокойно може да се даде за пример.Доколкото се сещам, цените там са около 2 пъти по-ниски от тези в Лондон.
Re: Цените и броя на жилища в София
20-12-2005 - 18:59:11
Освен близо до туристическите, известни на цял свят места места. Там е също шок и ужас. Наскоро ми попаднаха някакви оферти - явно снобите са си световен проблемsmiling smiley
Ако изровиш колко жилища има в тези градове ще интресно.
А аз прецених 3-ма , защото ми се стори голям броя на едно и двустайните по статистиката за София. Затова реших 3. Нали е форум - недей да бъдеш придирчив към точносттаsmiling smiley
Re: Цените и броя на жилища в София
20-12-2005 - 19:08:09
Важното е да има желаещи и нуждаещиsmiling smiley основен закон на потребителското обществоsmiling smiley
Алекс
Re: Цените и броя на жилища в София
20-12-2005 - 19:38:04
Всички приказки за 2 мил. и нагоре са измислици и абсолютно лишени от логика! Ако преди 20 години в София имаше 1 мил. души, а сега 2 мил., значи за тези 20 години са построени точно толкова нови жилища, колкото през останалите 100 години. Това е абсурд. Всички големи комплекси като Люлин, Младост, Дружба, Надежда, Обеля, Овча Купел и другите големи панелни гета са построени преди тези 20 години. За последните години общо всички новопостоени блокове и апартаменти може би са точно толкова, колкото има само в Люлин (достатъчни за най-много 200 000 души).
Та Човеко, къде според теб живеят тези 800 000 нерегистриран?В собствени апартаменти? Може би 100 000 души.Под наем? Може би 700 000 души. Да приемем, че 700 000 души живеят под наем. А къде са хората, които са живяли преди в тези жилища?По твоята логика и те трябва да са в София, само че къде?Купили са си нови жилища? Къде, след като са построени нови за едва 100 000?! Значи 600 000 пак се губят. Ами може би някои по възрастни са си дали жилищата под наем и са отишли да живеят по родните си села. Да ама тогава те не живеят София! Някои са емигрирали, други са починали. Спомням си времената, когато бях дете. В нашия квартал бяхме толкова много деца, че като се събирахме беше голяма лудница. Лятно време в кварталната градинка накъдето и да погледнеш имаше тълпи от деца. Сега не забелязвам такова нещо. Ако видя и 10 събрани на куп деца си е събитие. Нови училища също няма построени, даже закриват паралелки и цели училища дори в София! Само в нашия вход се събирахме деца за няколко класа, а сега са доста по-малко. Става въпрос за годините 1980-1990. Не съм забелязал увеличаване на населението в моя блок за последните 10 години. Същото може да се каже за всички квартали. Ти в твоя блок забеляза ли увеличение? И ако си забелязал , дали е 100%? Съмнявам се!
Всички тези "тълпи" от гастербайтери, които ви се привиждат са неповече от 200 000. Който твърди обратното няма никаква реална представа от числа и бих го причислил към журналистическата гилдия (за мен това са най-врякащата некомпетентна тълпа в БГ , с някои изключения , разбира се). Колите наистина са се увеличили в пъти последните години, за разлика от населението. Пътищата не са проектирани за толкова много коли и затова ти се струват огромни задръстванията. Освен това само от Перник всяка сутрин нахлуват поне 5000 автомобила и заедно с автобусите и влаковета сигурно се събират 10-15 хиляди перничани, работещи в София. А всяка вечер те се прибират. И ето ти големите задръствания по Цар Борис примерно.
Пак повтарям - в София има не повече от 1.5 мил. души. Който твърдо обратното да го докаже. Човек , ти от къде имаш "достоверни" факти? От някой вестник ли :} ?
Анонимен потребител
с твоите камъни по твоята глава
21-12-2005 - 08:58:56
4ovek, спомняш ли си навремето като обсъждахме връзката между средната работна заплата и цените на НИ. Та тогава ти излезе с тезата - тези с 200, 300 лева заплата така и така не участват на този пазар на НИ по-добре да смятаме средната заплата на тези дето искат да купуват и на такава база да правим сравнението средна работна заплата цени на НИ.

Та, в този смисъл аз бих казал - дай да видим колко хора могат да си позволят цените на НИ в момента, колко от тях си търсят жилище и тогава да правим заключения колко нови жилища са необходими. Защото, както по твойта сметка са необходими 100х нови жилища , така може да се окаже че като се "посгъчкаме" по 4 на жилище и може и "артък" да останат жилища smiling smiley

Относно тезата ти за "увеличаване на София, Варна и Бургас и продължаващо обезлюдяване на останалата част от страната" което би довело до повишено търсене в тези градове бих казал следното:
Не смятам че това увеличение е непременно свързано със закупуване/изграждане на имот. Т.е. може това увеличение да е за сметка на 4 човека вместо 3 в едно жилище. Не смятам че всички идващи в София имат възможност да си вземат жилище. В този смисъл по твоята логика от темата за средната работна заплата тях трябва да ги игнорираме защото не влияят на пазара. Надявам се не мислиш че всеки дошъл в София да работи го чакат на Орлов мост с предложение за заплата от 1000 лева да кажем.
Re: с твоите камъни по твоята глава
21-12-2005 - 10:23:19
Не, не мисляsmiling smiley Общо взето си прав само дето не е с моите камъни по моята главаsmiling smiley. Според мен има минимум 100хил. желаещи, но броя на желаещите, които имат и финансиви възможности е доста по-малък. Какви изводи си правя:
1. Оставам на мнение, че трябва да изхвърлим най-беднитеsmiling smiley Ако приемем , че имаме нужда от 100хил жилища, а се стоят 20хил значи спокойно можем да разглеждаме само тези 20%, които са с най-високи доходи и тогава да правим анализи. Не ми се намалява цифрата още с 25%(апартаменти на обещетени собственици) за да не изпадаме в безсмислени спорове.
2. Има много потенциални купувачи, които при първа възможност, при първо увеличение на дохода стават реални. Т.е. всяка положителна промяна в който и да е сектор на икономиката ще доведе реални купувачи на пазара.
3. Това, че могат да живеят по 4 човека в жилище под наем ще подържа наемите на определено ниво. Т.е. ще бъде изгодно за предприемачите дори да си позволят да не продават всичко, а част да отдават под наем. Не забравяй, че все пак на предприемачът апартаментът му излиза по-евтин отколкото на теб и сметакта за отдаване под наем е друга. Т.е. предприемачите не са толкова притиснати, колкото изглежда и могат да чакат.
Re: Цените и броя на жилища в София
21-12-2005 - 10:29:51
Аз и друго се чудя. Кога ще почнат големите фирми да строят ведомствени жилищаsmiling smiley Аз бъдещето го виждам така - вместо да връзваш с кредит работника, направо го връзваш с жилище - ако работи за теб 20 години му прехвърляш жилището. А до тогава живее в него без да плаща наем. И му плащаш естествено по-ниска заплата.
Анонимен потребител
Re: с твоите камъни по твоята глава
21-12-2005 - 10:49:31
1) - ОК, макар че мойта логика е обратната - дай да вземем колко имат възможност да си купят жилища, да сметнем тогава колко жилища са необходини, да видим по колко се строят на година и да направим сметка имал и недостиг.
2) - аз съм на мнение, че трябва да имаш стабилно високи доходи за да излезеш на пазара, а не при "първо увеличение на дохода" да излезеш на него. Последното крие много рискове. Защото както вчера си получавал 500 лева, а днеска 1500, може утре пак да паднеш на 500.

Вземайки предвид 1) и 2) следва че в един момент според мен ще се получи насищане, защото тези който са имали пари ще са купили вече т.е. ще излязат от пазара, а новите попълнение ще са с ниски заплати защото новото попълнение се формира главно от хора идващи в София от провинцията и то по икономически причини.

3) възможно е това което казваш но трябва да се има предвид че при отдаване под наем на една сграда например после малко по трудно ще се продаде. В смисъл ако имаш наемател с 2 годишен договор малко трудно ще го изкараш от там. В този смисъл ако ти дойде купувач продажбата няма да е толкова лесна и бърза колкото на празен апартамент.
Re: с твоите камъни по твоята глава
21-12-2005 - 11:10:02
1. Можем да предположим само за момента колко имат възможност, а строителството отнема време. Не мисля, че предвид промените, които предстоят можемда прогнозираме какви промени ще настъпят. Щотот за НИ за България (с ниска степен на ипотекирани имоти) ако закъса един сектор, а пък друг дръпне драстично това ще се отрази на пазара с повишаване на търсенето, и не много голямо повишение на предлагането.
2. Тинки, светът е шаренsmiling smiley Има и оптимисти, хора, които рискуват повече и хора, които не мислят (те пък са най-многоsmiling smiley)
3. Говоря за това, че ако не може да продаде на определена цена, предприемачът може да вземе кредит и с наема да обслужва кредита. И да реши да продава след години. Т.е. продава часто, друга част от имотите оставя за по-добри времена - няколко години.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход