Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)

Публикувано от Ivel 
Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 10:37:10
[www.forexpf.ru]

Защо мисля така, ами защото историята винаги се потаря, а в Европа винаги нещата се случат малко по-късно от Америка, но непременно, внимавайте с кредитите !



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-04-06 10:42 от Ivel.
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 10:41:03
Това че в САЩ финансираха бъмовете, половината от които името не могат да си напишат, да си купят жилище, не значи че в Европа са правили същото.
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 10:57:26

В тези два абзаца откривам числа, който рамкират проблема.

"За последние пять лет субстандартные кредиты росли как грибы после дождя и достигли почти $665 млрд - 25% от общего числа ипотечных кредитов. Для сравнения: в 2001 году они составляли всего 10% или $200 млрд. По результатам исследований Пола Дейлса из Capital Economics, объем субстандартных кредитов в процентном соотношении вырос больше, чем на 13%, с 10,3% в конце 2004 года, тогда как уровень дефолтов увеличился до 4,5% от общего числа таких кредитов. Он считает, что процент просрочек и дефолтов, скорее всего, в дальнейшем будет расти гораздо быстрее, поскольку многие кредиты еще не переключились на повышенные ставки. Кроме того, ситуация будет ухудшаться общим ослаблением экономики, а также снижением цен на жилье, в результате которого новые и новые заемщики будут оказываться в западне.



Оптимистичные обозреватели считают, что рынок субстандартных кредитов слишком мал, чтобы сильно повлиять на экономику. Однако, согласно последним исследованиям, около 20% подобных кредитов, выданных за последние два года, скорее всего, никогда не будут выплачены. Это значит, что на рынке появится около 600 000 домов на продажу: рост на 15% по сравнению с общим объемом рынка в январе. Учитывая снижение спроса, при наихудшем стечении обстоятельств, это может закончится тем, что рынок жилья в США будет обеспечен запасом домов на десять месяцев вперед против шести месяцев на текущий момент. Этого вполне достаточно, чтобы спровоцировать существенное падение цен. Но в любом случае, совершенно очевидно, что сага о жадных субстандартных кредиторах будет иметь несчастливый финал."

Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 11:04:46
Boby, аз не виждам съществена разлика от това което става на кредитният пазар в БГ в момента.Погледни банерите на този саит и се замисли и тук бухат яко кредити на които им попадне.
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 11:13:24
Разликата е огромна. Не си виждал бъмове на живо. Все едно в България да почнат да раздават кредити на мангалите. А в действителност дори и тези които взимат кредити "без доказване на дохода" имат укрити доходи. Също така постоянно се увеличават реалните доходи, с догонващо темпо, каквото не може да се очаква в един улегнал пазар.
Моето мнение е, че някой ден може и да има корекция но за момента българския пазар на имоти ми се струва по-стабилен и перспективен от щатския, колкото и да се пенят някои, дето си мислят че слънцето грее само в западното полукълбо. cool smiley
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 11:39:26
Nacheff,

Най-обичам професионалисти да правят прогнози така "Этого вполне достаточно, чтобы спровоцировать существенное падение цен." smiling smiley Колко е "съществно падане на цените" - 2 %, 5 %, 12 %, 20 %, 30 %, 50 %? От каква база е тръгнало, докога ще продължи, как ще се впише в общата теннденция от 50-та година насам?

Четейки медийни изяви за САЩ, там като "катастрофално" се определяше падане на цената с 0,9 % на годишна база.

А пък разни "съратници" на големи играчи говорят за 50 % падане на цената smiling smiley

Та все пак - числата са затова, да не се чудим кой какво разбира под "съществено".
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 12:44:22
Е, Joan,
Дойде време и аз да ти кажа : Не се пали толкова :-))))
Просто някаква статия, просто някакво мнение.
След като от доста време чета за кризата със събпрайм ипотеките в САЩ, виждам някакъв опит да се систематизира .
1. Обем - почти $665 млрд.
2. Относително тегло - 25% от общего числа ипотечных кредитов.
3. Ръст - Для сравнения: в 2001 году они составляли всего 10% или $200 млрд.
И още : "По результатам исследований Пола Дейлса из Capital Economics, объем субстандартных кредитов в процентном соотношении вырос больше, чем на 13%, с 10,3% в конце 2004 года"
4. В кой момент процентът на наеобслужвани кредити се превръща в проблем за финансовата система. Ред условности има, яли сме се вече за това.
Тук казват : "тогда как уровень дефолтов увеличился до 4,5% от общего числа таких кредитов."
А проблемът тепърва ще се разраства :"в дальнейшем будет расти гораздо быстрее, поскольку многие кредиты еще не переключились на повышенные ставки. Кроме того, ситуация будет ухудшаться общим ослаблением экономики, а .."

5. Други връзки : "Оптимистичные обозреватели считают, что рынок субстандартных кредитов слишком мал, чтобы сильно повлиять на экономику. Однако, согласно последним исследованиям, около 20% подобных кредитов, выданных за последние два года, скорее всего, никогда не будут выплачены. Это значит, что на рынке появится около 600 000 домов на продажу"

извод : 100 % - би бил 3 000 000 имота. Това за две години.
Порядъково 1 500 000 имота годишно чрез събпрайм ипотека.
Порядъково 6 000 000 имота годишно чрез ипотека.

И това при един оптимистичен пазар (последните 2 години). Изведнъж от някъде падат 600 000 имота. Средно годишно би допълнително увеличило предлагането с поне 10 %. За един зрял пазар това е твърде, твърде много.
Сори, сметките ми са "съвсем бакалски", но четейки този материал не съм се опитвал да стигна до точните числа, а да рамкирам явлението и съвсем условно да го облека в някакви числови стойности.
На мене това ми стига за целите на една ежедневна раздумка :-)))
Нали не правим нещо кой знае какво повече то това?! :-)))
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 13:18:56
Nacheff,

Не се паля, ама ако авторите имат достъп до толкова много данни (да се надяваме, че са надеждни), биха могли да се постараят малко повече с изводите и прогнозите smiling smiley

Може да са бакалски, ама поне са сметки - числа smiling smiley Знаеш, че уважавам числата smiling smiley

Дял 20 % си е съществен, спор няма. Но когато се прави анализ на цял пазар, да се анализра само неговата част от 20 % е, меко казано, неправилно. Защото може пък, при увеличеното предлагане на resale жилища (вкл. тези 600 000 от вторичния пазар на ипотеки), да намалее строителството (ще фалират предприемачи, ще има и такива, които ще се откажат от таиз дейност поради спада в печалбата или поради стагнация на пазара) и то дотолкова, че накрая (след 1-2 годиини, зависи от цикъла, но при тях строят бързо smiling smiley) общото количество предлагани жилища на пазара да е съизмеримо с това в момента. Искам да кажа, да се компенсира увеличеното предлагане на "фалирали ипотеки" с намалено предлагане на нови. Доколко, докога, с колко и т.н., са въпроси, на които с наличните ми данни не бих могла да кажа. Това е само възможна хипотеза

За момента, съпоставяйки този анализ с онзи за новопостроентите изглежда, че има и ще има повишено предлагане на жилища в САЩ. Обаче, какво би станало, ако ФЕД намалят лихвите, и те гледайки и съпоставяйки нещата? Някак ми убягва цялостната картина на онзи пазар, все от тук, от там, части от него..... 20 % вторични ипотеки, 15 % нови жилища - горе-долу са съпоставими като размер, заедно правят 35 % от общото. Ами другите - resale с "нормални ипотеки" - 65 %, при тях какво става? На фона на намаляваща безработица и растяща икономика? Искам да кажа, вторичните ипотеки са по презумция рискови и са първите, които изгърмяват. Въпросът е дали ще изгърмят и "нормалните", което не ми се вярва да го допуснат в САЩ - държавата и ФЕД. Тогава ще стане интересно наистина smiling smiley
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 15:55:33
Каква изненада!
New Century Financial Corporation фалирала! Не може да бъде!
Чета ,че 1 000 000 семейства са на път да изгубят дома си в САЩ. Конкретни сучаи даже са описани! Сега и тази статия в “Тhe Times” …
И всичко това се случва без съгласието на "компетентните" анонимни анализатори във форума! winking smiley Дали пак не се търси сензация, както го определи Joan ,след "дълбокомъдрени" анализи за новините по CNN/тази програма не беше първата/

П.П. Joan- " Бе казах ти аз - нали трябва консултантите да си заработват хонорарите за услугите - тези Мърсър имат да хранят 13 хиляди служители"
Точно заради това не могат да си позволяват волности! Мърсър са уважавана и търсена фирма заради коректните им анализи, a последното място на София е обяснимо.
Каквито и да са били методите и критериите ,те са сравнителни и са еднакви за всички градове.
Това изследване е в съгласие с предишното на Метро. Ако си спомняте там бяхме дори след Скопие. И Метро не спечели доверието на Joan
smiling smiley
Така е, Сорос не разбира от инвестиции, Метро и Мърсър ползават неясни и съмнителни методи, средствата за масова информация търсят сензация ... winking smiley Само анализите ,подхранващи тезите на Joan струват нещо , но не много докато тя не вземе участие в тях
smiling smiley
На всички християни пожелавам спокоен празник. Да забравим незгодите тези дни и да подхраним надеждата за по-добро бъдеще. smiling smiley :]
Re: Ето това чака и Еропа след 2-3 години (на руски)
06-04-2007 - 16:44:44
Оноре,

1. Свикнала съм да се съмнявам във всичко, особено в публично изнесени данни от реномирани източници smiling smiley, поне докато не се запозная в детайли и не осмисля нешата за себе си - ако това се брои за грях, грешна съм smiling smiley

2. Моите писания тук отразяват моето лично мнение, подкрепеоно с достъпни за мен и за останалите участници данни и съждения. Не карам никого да ми вярва.

3. Никъде и никога не съм казала, че Сорос не разбира от инвестиции - очевидно е обратното. Това, обаче, което казвам е, че ако раздаваше знанията и информацията си в мас-медиите, нямаше да разбира от инвестиции и нямаше да има милиарди smiling smiley Как си представяш да печелят едновреммно милиони хора И Сорос? По-скоро бих казала "Гледай какво казва Сорос и прави обратното" smiling smiley

4. По повод Мърсър - никъде не съм казла, че не харесвам това, което казват, още повече, че така и не видях какво точно казват за София/България. Напротив, ако се стъпи на техните класации (т.е., приемем, че са обективни и верни), се налагат много интересни изводи за цените на НИ и локациите, да не се повтарям, виж линк: [forum.imoti.net]

Интересно, къде видя, че София е на последно място (от всичките 250 града) по качество на живот? Би ли ми посочил линк към този извод на Мърсър?

5. По повод Скопие и Метро (това бяха французите, нали) - стана ми интересно по какви критерии оценяват, след като там има вътрешен проблем с косовските албанци и мюсюлманите, който ги доведе почти до гражданска война. А пък "политическата стабилност" е или поне би следвало да бъде един от важните критерии за привлекателност - неслучайно Кабул и Багдад са на псоелдно място в класацията. Просто се зачудих на това.

6. Сдерствата за масова информация наистина търсят сензации - поне за тези в БГ си залагам главата smiling smiley

П.П. Ще ти стане много интересно, ако разбереш "от кухнята" как точно реномираните консултантски фирми си правят анализите smiling smiley.

Благодаря за пожеланията за празника, желая същото и на теб и твоите близки!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход