Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дали не задминахме германците по цени?

Публикувано от biborana 
Re: Дали не задминахме германците по цени?
24-04-2007 - 18:04:27
Re: Дали не задминахме германците по цени?
24-04-2007 - 18:23:28
В Щатите става още по-зле
Иванка разправяше ще новините важали само за нови жилища

Sales of previously owned homes
Re: Дали не задминахме германците по цени?
24-04-2007 - 18:24:37
и за да изпреваря спекулациите с текста

``I have no reason to believe that this particularly is the low,'' said Kevin Logan, senior market economist at Dresdner Kleinwort in New York. ``A lot of forces that drove sales higher in recent years are still weakening.'' ....
Re: Дали не задминахме германците по цени?
25-04-2007 - 10:32:41
Камикадзе,
Аз не харесвам също нивото на цените на НИ в БГ, но на този етап не се забелязва на цените да им пука от това :-)))), при това ни най-малко.

За Щатите, Испания и Франция положението е сравнително ясно. И аз чета от време на време Караконджула и съм му много благодарен, че ме осветлява по темата.

Тук иде реч по-скоро за нашите цени. Би било много фотогенично ако заедно с другите факти споменеш, че и коментираш последните данни на НСИ. Те ме вълнуват значително по-силно.
Никога не можем да изключим хипотезата, че при наличие на специфични и силно тежащи фактори, един определен пазар може да не бъде засегнат или да бъде засегнат в значително по-ниска степен от световни тенденции.

Моля те приятелски да ми разясниш - защо тези нови 9 % ръст всъщност не са 9, а нещо друго. В думите ми няма и грам дидактика. Просто се надявам, че след като примерно 80 % от търсенето се подхранва от кредити, то нарастването се дължи на увеличаването на бялата компонента за сметка на сивата.
Дано ти знаеш нещо повече. Имам потребност да чуя нещо от този род.
Разчитам на тебе.
Това все пак е НСИ - не забравяй ! Може и да не приемаме някои абсолютни величини, може и да спориме за конкретните числа по темповете, но значително по-трудно може да се обоснове спад, при положение, че те сочат ръст.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
25-04-2007 - 10:47:21
Начев, само един въпрос - защо кредитирането да засяга само официалните доходи?
Имам предвид, това, че ако някой представи документ, че взима 500лв. и му дадат кредит който да обслужва с 400лв. на месец по никакъв начин не означава, че той няма доход от 2000лв.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
25-04-2007 - 11:00:01
Сигурно за десети път ще кажа че Говоря за Испания, Франция и Германия, защото са ядрото на ЕС.
И понеже поскъпването на имотите в БГ не почива на никави икономически фактори, а на мита че цените в Европа са високи и се повишават, следователно у нас ще се случва същотото.

относно НСИ - запознат съм до голяма степен с нещата които правят и че вярват само на документи, но спад в цените на имотите, те ще отчетат едва след като и на последни човек в този форум му е ясно че такъв има и не подлежи на коментар.

пример - цените на морето се увеличили с 20 % ...., няма значение че се продават хотели за по 500 Е на квадрат те не се броят за жилища smiling smiley
Re: Дали не задминахме германците по цени?
25-04-2007 - 11:18:10
Камикадзе, що за момент не решиш, че все пак почива на икономически факториsmiling smiley
Защото веднага изниква въпроса ако не почива на икономически фактори - какво подържа цените няколко години, като всяка година има ръст на броя на сделките спрямо предходната.
А хотелите изобщо не ги слагай в сметката - хотелите може и за по 100 евро на квадрат да станат, а жилищатат по 2000, както и обратното. Просто факторите, които влиаят са различни, пазарът няма почти никаква връзка. Както няма връзка мужду цените на билетче за метрото с цената на билет за самолет, нищо, че и двете служат за превоз на пътници от точка А до точка Б и двете се задвижват с някаква енергия, цената на която скача или пада и за метрото и за самолета....
Re: Дали не задминахме германците по цени?
25-04-2007 - 11:34:13
човек в предния пост не видях да си посочил икономически фактори
аз не мога да посоча ако ти можеш давай
Re: Дали не задминахме германците по цени?
25-04-2007 - 11:35:31
4овек,
Ще се опитам да обясня за какво съм намекнал.

Хората имат сиви доходи и това не подлежи на съмнение. Притежавайки такива доходи те по един естествен начин ще се стремят да натискат изповядваната цена на имота надолу (за да не обясняват, откъде са им парите). Всички знаят, че една сделка на данъчна оценка не е реална и една значителна компонента е платена на черно под масата, но това е част от естеблишмънта в този момент. Никой не иска да взривява обществото и да настройва хората срещу себе си. Така е днес, но утре вече няма да е така.
Фискът е извадил секирата и я точи.

Колкото повече са хората, които плащат кеш или поне значителна част кеш със сиви доходи, толкова повече има шанс официалната статистика да отчете относително по-ниски нива на цените на имотите.

Картината се променя (пак относително), когато закупуването се финансира от кредит. Банките също имат различна политика. Някой настояват директно плащане на сметка на продавача с посочено основани - "Закупуване на имот по дог. ..".
Други са по-либерални и превеждат пари на кредитополучателя и му прошепват без думи :-)) : Приятелю, ако ти стиска, тегли на каса и плащай на ръка, пък изповядвай както ти намериш за добре. Рискът си е твой.
Заключение : Колкото повече расте процент на закупено с кредит, расте и процентът на бялото, което от своя страна води до едно псевдоувеличаване на цената. По-точно увеличава се цената, която се "вижда".

В един краен и гротесктен вариант реалната цена на имотите може да пада, но обхванатото от официалната статистика може дори да отчита продължаващ растеж. Това естествено е само теоретична конструкция. Намесват се въпроси с методиката и още други.

Това беше тезата ми.
Re: Дали не задминахме германците по цени?
25-04-2007 - 13:14:52
Допълнително ми се искаше да чуя и становища относно това как са се отразили на цените промените в ЗДДС. Не помня, дали има и нови данъчни оценки.
Нямам непосредствена информация, но от статии в специализираната преса подразбирам, че при сделка с правоот на строеж строителят би трябвало да начисли и ДДС пропорционално и върху цената на вложени материали и труд към момента на прехвърлянето на правото на строеж.
Как се прави това и дали се прави - ей Богу не знам. Четох коментари на данъчни и счетоводни специалисти. Може да са намерили начин да го заобикалят. 4овек, май ти беше казвал, че много строители и инвеститори учредяват нови компании за всеки проект, че понякога и повече от една. До момента на регистриране по ЗДДС някои клиенти сигурно минават и по-тънко.
До каква степен методиката на НСИ обхваща действителното състояние на нещата.
И аз съм попълвал техни въпросници в моя си бранш. Правят нещо като анкета-интервю. На тази база се твърди, че инфото се базира на реални сделки.
Сделката на данъчна оценка реална ли е ?
Ами защо да не е реална!? Нали не се очаква да има графа във въпросника, в която да пише : Нанесете размера на парите, които бяха дадени под масата за изнесените сделки, изповядани на д. оценка.
Приемам данните на НСИ като относително най-меродавни (само не споменавайте Адрес), но показващи по-скоро общи тенденции за бранша. Дали, доколко и в кой момент биха хванали обръщане на пазара - остава си тайна .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход