Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

В момента пазара на имоти не е ли надценен?

Публикувано от najnaj 
Re: В МОМЕНТА ПАЗАРА НА ИМОТИ НЕ Е ЛИ НАДЦЕНЕН?
27-02-2007 - 10:13:38
ако има търсене, а липсва ново строителство и е в приестижен квартал.
и зависи от квадратурата или цената на квадрат
Re: В МОМЕНТА ПАЗАРА НА ИМОТИ НЕ Е ЛИ НАДЦЕНЕН?
27-02-2007 - 13:30:06
nacheff Написал:
-------------------------------------------------------
> Ще изкажа субективно виждане по направеното
> допълнение.
> Цена, при която са се срещнали двете страни и са
> сключили договор и то водени от неподправено
> желание да го изпълнят, е реална цена.
> Реално, в смисъл на: има я, съществува.
> Използваните големи букви в поста ти ме карат да
> подозирам, че може би ти влагаш малко по-различно
> съдържание в тази дума.
>
> Проблем тук по скоро е фактът, че виждаме много
> офертни цени, но имаме твърде малко информация за
> цените на истинските сделки.
>
> Моментното състояние на пазара се определя именно
> от едно ... да кажем - множество сключени реални
> сделки.
> Ако се съди по офертите, които съм видял, не
> забелязвам поевтиняване. Това няма никакво
> отношение към желанията и очакванията ми.
>
> Що се отнася до "предварително изконсумирахме
> спекулативното покачване на цените преди влизането
> на България в ЕС?",
> това определено е една от възможностите за
> някакъв, което не изключва и много други
> отговори.
> Ще провокирам колегите (най-добронамерено) с още
> един примерно възможен отговор :
> Констатираното драстично покачване на цените на
> недвижимостите в Бг. в период от около 3 и
> половина години преди влизането на страната в ЕС
> няма спекулативен характер а е една естествена
> последица от движението на обществото в посока на
> едно ново състояние, при което обществените
> стойности се подреждат в друга йерархия и по други
> правила и то в условията на почти повсеместно
> покачване на цените на недвижимостите в световен
> мащаб.
> Употребявам "обществен" в най-широк смисъл, т.е.
> тук включвам и икономически и социален и др.
> Не считай, че това е моят отговор. Просто исках да
> илюстрирам, че възможните отговори са много,
> включително и най-неочаквани.
>


nacheff,

50% си прав, 50% не.....

Имаше една статия на Joan относно пазарния маркетинг....

Пример: Както ти казваш има тренд на новото строителство.В един момент новото е 120000Е а панела (в същия район) 80000Е.

Познай накъде ще отиде търсенето.Все пак само сравнително 20% от купувачите са хора живеещи в София.Миграцията към София няма да спре не за друго а заради по-високите заплати.

Така след време от 120000/80000 ще се получат предполагаеми ситуации:

120000/95000-100000 примерно или

100000/80000
smoking smiley

Туй е то пазара....

Иначе ако кооперация 1910г (почти 1 век минал) се продава на добри пари, защо блок 1970г (съответно 2070г) да не държи цена.Панела от тухлата е по устойчив в времето.Друг е въпроса дали е по-красив.

Лично аз при къща 1910 и панел 1970 ( и двата изцяло санирани с сменени ЕЛ и ВИК) бих избрал панела.

Трагичния инцидент в центъра на София на Алабин ми напомня това. Скрити от външните влияния арматура и бетон ми се струват по солидни от печена пресована глинена тухла.Просто назад във вековете не е имало панел да докаже това Начев winking smiley

Поздрави



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-27 13:33 от ivo107.
Re: В момента пазара на имоти не е ли надценен?
27-02-2007 - 13:32:06
Грешно те цитирах Начев...мнението ти беше в друг постинг, но идеята е ясна spinning smiley sticking its tongue out
Re: В МОМЕНТА ПАЗАРА НА ИМОТИ НЕ Е ЛИ НАДЦЕНЕН?
27-02-2007 - 14:02:26
Аз нарочно се пазех да пиша по тази тема, но.....

Най-най, за да се даде отговор на въпроса ти, трябва да го зададеш по друг начин. Спрямо какво да е надценен или подценен? Всичко е въпрос на отправна точка/координатна система. Имаше преди време статия с дефиниция някаква за "фундаментална стойност", искахме да я вземем за отправна точка, ама така и не стана ясно какво се разбираше под това понятие, на мен ми заприлича на "нетна настояща стойност", на Начев - на друго нещо. Имало е опити за дефиниране на себстойността като отправна точка. Други пък дефинират доходите като такава с някакво съотношение доход/цена на кв.м. Трети - доходността от наеми, по-точно срока на откупуване от наем - казват "нормален е 10 години срок, щом е 15, значи е надценен". И т.н....

Но в крайна сметка, ако успееш да формулираш някаква отправна точка, спрямо нея ще получиш отговор дали е надценен или подценен. Но това няма да ти даде отговор за бъдещото развитие, то е следствие от комбинация от фактори. Дори и да е надценен спрямо себестойността (например), това не означава, че няма да си стои надценен още 5 години.
Re: В момента пазара на имоти не е ли надценен?
27-02-2007 - 16:00:58
Значи,проблема е следния;
-преди месеци изказах предположения за ценови скок на недвижимите имоти във Видин,което се случи.
-но сега се опасявам ,че ценовия скок е твърде голям и откакто се взе решение за строежа на Дунав мост 2 -цените полудяха.
Опитвам се с ваша помощ да си осмисля ситуацията в която се намира пазара,за да мога правилно да консултирам клиентите.
Считам ,че им дължиме на клиентите тази услуга ,за да се формира най-добрата цена -близка до пазарната!
Re: В момента пазара на имоти не е ли надценен?
27-02-2007 - 17:20:51
:crazy: Моля ,КОЛЕГИТЕ за съдействие!!!!!!
Re: В момента пазара на имоти не е ли надценен?
28-02-2007 - 13:04:33
Здравеите,
от доста време чета форума в този сайт защото имам за продан, а искам и да купувам/май вече не искам/. Събрах доста информация за цените и качеството на предлаганото в София. Това ,което се обявява за лукс в мнозинството случаи е сграда тип общежитие.Лукс се смятат 15-20 м2 в предверието постлани с гранитогрес и зидана бутка за пазач/ естествено без оборудване/. Апартаментите са недовършени и как могат да се обяват за лукс не ми е ясно!!??? Когато се поинтересувах дали тази "лукс" осеметажна сграда има авариен изход и автоматична ситема за оповестяване при пожар/това е лукс само у нас/, познайте какво ми отговориха....Самото изпълнение е една друга тема
Цените са 650 - 750 Е/м2,в не така" престижен " район .От обявените 84 м2 реално апартаментът е 61-65 м2. Така апартамент 84(64) м2 е с цена 58800 или около 918 Е/м2. на шпакловка и замазка/този български феномен!!!/.Докат жилището стане годно за обитаване цената става над 1000 Е. Така средният софиянец се сдобива с двустайно жилищте от 64 м2 за 84000 Е. Този среден софиянец има средна заплата 500 -600 лв или 250-300Е.
За цена 80000-90000 Е може да се купи двустайно жилище на всяко едно друго място в Европа, където цената на труда и качеството на живот са на друго ниво.
Re: В момента пазара на имоти не е ли надценен?
28-02-2007 - 13:41:46
Само да допълня, че нашият стандарт за двустайно жилище е one-bedroom по широкия свят.
Re: В момента пазара на имоти не е ли надценен?
01-03-2007 - 16:55:04
А как ви се струва пазара в провинцията??????
Re: В момента пазара на имоти не е ли надценен?
01-03-2007 - 22:25:12
ми много ясно че е нормално, даже е прекалено евтино според мен(ако сравняваме с панелките в пловдив на пример).или искате да правите някаква дискриминация?нима хората във Видин не са като хората в Пловдив. Но ще видите как ще скочат цените на всичко във Видин след като се построи моста.!!!!!!!!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход