Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се формира цена на парцел за жилищно строителство

Публикувано от Chilio 
цена на парцел за жилищно строителство
18-02-2007 - 10:47:42
Здравейте моля за съвет, четрима собственици сме на имот в идеалния център на София
Района е в карето на улиците Одрин, Бул Стамболийски и Иван Иванов
интересуваме:
Като съм притежател на :
20/ 100 идеални части от дворно място 338 кв.м и жилищна сграда 35кв включена в дворното място.

Теренът е с разрешение за високо строителство - 7/ 8 етажа

Един строителен предприемач направи примерна скица на новият строеж :
Въпроса ми е , ако на всеки етаж има застроена площ 100 кв какво да поискам за да предоставя правото на строеж в/у имота.

Благодаря
Abu
Re: цена на парцел за жилищно строителство
18-02-2007 - 11:53:22
С уговорката, че практиката във Варна и София може да е различна, ще си позволя една груба сметка:
По някаква причина строителят държи офертата за обезщетението да идва от продавача, т.е. ти предлагаш цена, за която строителят/предприемачът може да те ориентира с данни за приблизителната обща застроена площ на бъдещата сграда, средната цена за кв.м. в района, срока на завършване и т.н. Всички сметки започват от процента на обезщетение с жилищна площ готово строителство, минават през пазарната цена на тази жилищна площ и някакъв коефициент за превръщането й в реални пари (кеш) към датата на завършване на обекта или към момента на разплащането.
Съвсем условно приемам, че процентът на обезщетение е 40 за всеки съсобственик, за 1/5 от парцела това са 8% от РЗП. 100 м2 х 8 етажа = 800 м2 РЗП на новата сграда (това е максимална, но не винаги постижима РЗП). Твоят "дял" е 64 м2. Умножено по средната пазарна цена в района (пак условно 1000 евро/м2) това прави 64000 евро, но с уговорката, че това не са пари, а имот от сградата на тази стойност след две години (или колкото е срокът за строежа), когато тези 1000 евро може да са 1500, а може и 500. Това, да речем, е максимумът на обезщетението. Ако решиш да искаш сумата или част от нея в брой веднага или след завършване на строежа, ще се наложи да я редуцираш. С колко е въпрос на преговори със строителя.
Друг вариант е да продаваш самостоятелна къща (с отделен нотариален акт) плюс идеалните части от парцела, върху който е построена. Възможно е пазарната стойност на къщата да надвишава тази на самия парцел.
На практика не става да продаваш и двете - земя за застрояване и къща за ползване.
Понеже средната пазарна цена участва в уравнението, очевидно е по-изгодно да бъдеш обезщетен от "скъп" строител. Както забелязваш, големината на парцела не е от решаващо значение - важно е колко РЗП може да се изстиска от него, а това не зависи много от собствениците.

ПП Давам си сметка, че моите обяснения са доста бакалски. Не знам защо 4овек или друг строител не се изказа по въпроса по-конкретно... При мен нещата също са на фаза оферта и не съм наясно с пълната процедура.

4овек,
ако искам веднага част от сумата в брой, колко отстъпка да направя? Ясно ми е, че се калкулира цената на кредита и се вади печалбата на строителя, но как и колко? Или в случая на Крас - ако поиска 10000 евро днес, колко ще му остане за обезщетение?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-02-18 13:30 от Abu.
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
18-02-2007 - 13:06:01
Ето и една малко крива моя сметка ,без крачмар над която мисля в момента.Става дума за едно малко парцелче в Лозенец,около х.Хемус.Площа му е 250кв/м,а очакваното РЗП около 1 300кв/м,от които 1 150 надземно РЗП(тоест магазини,жилища,ателиета).
Грубо нещата изглеждат така за един инвеститор.За застрояване на тези 1 300кв/м ,ако наемеш изпълнител-фирма ,които сами си носят материалите ,при добро качество,без да е супер лукс сграда ще ти искат 400евро на кв/м.Това излиза значи за строежа 520 000евро.Но може да станат и повече ако теглиш кредит,с лихвата цената скача.За архитектурен проект ,сега вече премахнаха минималните цени по една наредба,все пак ще трябва да се отделят поне 18 000евро за проект и съгласуване с конструктури и т.н.За разрешението за строеж по новати цени на общината които изиска Бойко 18лв на кв/м.Така че грубо още 10 000евро.До тук имаш грубо 550 000евро.И достигаме до очакваната печалба.Разбира се средните цени за този район са 1 300евро че и повече,но за готови жилища.В строеж и то на зелено ,не повече от 1 000-1 100евро на кв/м.
Така че надземното РЗП ще продадеш за около 1 200 000евро.За подземното ние го изчислихме 6 подземни гаража най-много по 10 000 на гараж още 60 000.Ако искаш отделно и за мазета по 2 000евро на мазе още около 30 000евро.Така че до тук идва всичко 1 290 000евро приход от продажби.
Разходите за строежа 550 000,ако сложим и банкова лихва ще станат 600 000евро.
И така идва ключовия момент цената на парцела.При нормална печалба от 30% тя трябва да е около 400 000евро.
Тук идва и момента да ви кажа колко се иска на този и парцел smiling smiley ,ами искат му точно 400 000евро,явно и собствениците са направили тази сметка и ето ти калкулирана цена.
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
19-02-2007 - 15:21:59
На мен ми се струва крайно неизгодна офертата по тези сметки. Ама няма да се изненадам ако някой брои тези пари.













Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
22-02-2007 - 08:26:04
Chilio , желая ти голям успех на 315 000 евро 1200м2, но не забравяй, че парцела ти остава около 925-950 м2, на 200 м от асфалт, без мощност за ток=>трафопост и кабел, с 200м канал и то не само за твоето РЗП, а по цялата улица. Парцелът ти е парцел за инвестиция , а не за застрояване и с неготови документи..., но щом си решил да определяш цена по форумни приказки- о.к., в крайна сметка земя са продава веднъж. smiling smiley
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
24-02-2007 - 19:08:31
klientyt Написал:
-------------------------------------------------------
> Chilio , желая ти голям успех на 315 000 евро
> 1200м2, но не забравяй, че парцела ти остава около
> 925-950 м2, на 200 м от асфалт, без мощност за
> ток=>трафопост и кабел, с 200м канал и то не
> само за твоето РЗП, а по цялата улица. Парцелът ти
> е парцел за инвестиция , а не за застрояване и с
> неготови документи..., но щом си решил да
> определяш цена по форумни приказки- о.к., в крайна
> сметка земя са продава веднъж.


Странно нещо сте това брокерите ей... Дали в опита си да го оплюеш добре парцела, че да не би случайно да се заинтересува някой друг колега, не пропусна да споменеш неправилната форма... Сигурно може да му се измислят и доста други недостатъци.
А защо тогава в обявите, които пускаш за него пише "целогодишен достъп по асфалт", " в близост до детска градина и училище" и един куп други неверни глупости, някои заложени в ОГП-то, но всички още много далеч от реализация. Трафопост поне има стотици ПЪТИ по-близо до него, отколкото детска градина (най-близката май е под японския хотел).
Мисля, че човек трябва да се държи много по-умерено и по-културно, ако иска да запази коректни отношения и да печели клиенти. Никой не е казал, че ще му търся 315 хиляди, зашото и за мене това е съвсем нереална цена. Но не пречи да съм запознат донякъде с принципите на пазара. Сами ми казахте, че исканото от мене обезщетение е малко - ами послушах ви и потърсих начин да разбера какво трябва да е. Ако сте хвърлили камъни в своята градина, това не е причина да се гневите на мен :!:
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
24-02-2007 - 22:01:30
Човек,може да е крайно неизгодна,но собственика на парцел си казва,ами защо да не се хвана аз тогава ,а да оставя 50-60 че и 100% печалба на друг.
Все пак това е малко парцелче,един средно добър изпълнител от провинцията ще свърши чудесна работа.Реализацията на такъв проект не е нещо сложно за частно лице инвеститор,които и понятие си няма от строителство.
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
25-02-2007 - 16:24:04
Edin investizionen projekt v stroitelstvote se kalkulira kakto sledva:

53%- se padat na gotovoto stroitelstvo- bklu4va zenata na parzela, 4istite stroitelni raboti na q², taxite po rrehvarljaneto na imota- notarius i pro4ie.
16%- obzavegdane, osvetlenie, vansni plosti-ozelenjavane, parkomesta i.t.n.
11%- Razhodi za planirane(athitekt, geo-prou4vanoja)+ izgragdane na kommunikazii i infrastruktura
9% - Razhodi po finansirane
4%- Pre-opening razhodi- razhodi predi zavarschvaneto na obekta+raboten capital
-sa saplati , offisce razhodi, patuvanija, soz. osugurjavane i t.n. razhodi na firmata investitor (da ne se barka sas stroitelnata firma)
5% Riskovi razhodi+ nepredvidani razhodi
1% Dogovori i danazi
1% s4etovodni zagubi

Dotuk 100% . Tova e samo sebestoinost!

Bez pe4albata, ako e da re4em 30 % stava obsto 130% i % na saotvetnita razhodi se iz4sljava na novata baza, kato namaljava saotvetno . Sled tova se iz4isljava rentabilnostta na projekta- t.e. tezi razhodi se sapostavjat s prodagnite zeni (na baza realizirani sdelki, a ne na ofertni zeni) Taka 4e vsi4ki smetki, pri koito parzela struva po-ve4e ot 20-22% ot krainata prodagna zena na objekte ne sa realni i nikoi seriozen investitor njama da realisira takav projekt , osven ako ne pere pari.




Abu
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
25-02-2007 - 18:08:33
elisara,
не ви познавам, затова ще давам по-кротко: ако ми предложите цена за моя парцел по вашата формула, най-малкото ще ви напсувам. Хич не ми дреме какви разходи прави строителят/инвеститорът за секретарки, проектиране и прочее. Когато ми предлагат обезщетение 40% от РЗП, няма как да е 20% кеш днес. Не знам кой ви е счетоводител, ама е смешно да давате твърд процент разходи за променливи величини.
" 1% Dogovori i danazi
1% s4etovodni zagubi " - туй от коя христоматия го копнахте?
Очевидно всички перат пари, защото обезщетение под 30% май няма. Има строители във форума, да ме поправят ако греша!
Re: Как се формира цена на парцел за жилищно строителство
25-02-2007 - 18:53:31
И на мен сметката на Елесара не ми се вижда достоверна.Аз между другото мисля да престъпя към обявената за крайно неизгодна сделка winking smileyПредстои интересна година.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход