Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

E, не е истина!

Публикувано от StefanB 
E, не е истина!
17-11-2006 - 13:28:06
Тъст ми си купи нов апартамент преди две години в кв. Витоша и скоро го завършиха, сега направиха банята, бояджиите приключват тази седмица с латекса, има ток, чакат само да пуснат парното да наредят паркета и да влязат.
Та, по този повод, от два месеца се опитва да си продаде апартамента в Захарна фабрика, две стаи, вътрешнта част на едната е кухненско боксче, с баня и малко балконче пред втоеата стая остъклено с винкел, по соцвремената. ЕПК, на 5-тия от 14 етажа, източно изложение. Строено е през 68 година - един от трите високи блока отляво на Кукуш посока към М-тел. Единственият ремонт който е правен там е през 1989 год - нови тапети и тавани с гипсови корнизи, пренареждане на паркета - в двете стаи има паркет и смяна на плочките на банята, като са налепени и на пода и до тавана по стените. Кухненската мивка и шкафове са по БДС - СКШ-тата., като по време на този ремонт и те са сменени. През 96 са сменили хоризонталните щрангове на целия блок (има ТЕЦ ) но вертикалните разводки не са пипани и тръби избиват през месец. Чугунени радиатори, дограмите са облепени с тиксо, за да не доха, от четири отваряеми крила две са заклинени и не могат да се отворят, щото дограмата се е извила - и тя е на 40 години..., дървена по БДС.
Както си му е реда, първо сподели с бабите в блока, още същата вечер у нас звъннаха няколко съседи. Казах средната за района цена - 500 евро на квадрат плюс 2000 за да мога да сваля - 22000 евро. Никой не ми се обади втори път.
Моя позната е брокерка и миналата седмица й се обадих, че искаме да го продаваме. Каза ми, че го пуска на 30 000 евро, викам - я не се бъзикай, искам да го продадем, защото имаме да плащаме заради новия... Вика - споко, ще го продадем, не се притеснявай, народа се е юрнал да купува
Е, вчера дойде един и го купи за 27600 евро... Чист българин.
Тоя народ е пощурял...
Направо не мога да повярвам, това са 640 евро на квадрат, като сложиш и мазето...
Вярно, че новото строителство 41 квадрата чиста площ като натовариш идеални части няма да излезе под 40000 нои все пак това е 40 годишно ЕПК, асансорът - единият който работи, ще падне, с решетките отвътре е, в мазето живеят кучетаи се разхождат навсякъде, по стълбищата е изпадала мазилката, няма радиатори, разкъртено, с изпочупени ключове, ремонта ще му излезе едно 10000 лв минимум отвсякъде...
Кво мислят тия хора, че на 01.01.07 ще се продъни небето и ще падат англичани с пачки ли....
Луда работа...
Re: E, не е истина!
17-11-2006 - 13:53:56
Аз казах ли ти, че ще му вземеш тия пари преди 2 месеца smiling smiley
Сега чакаме развръзката по другата мелодрама - продажбата на тристайния апартамент ново строителство в Гоце Делчев за 1000 евро на квадрат, вече актуализирано на 1080 евро на квадрат. Да припомня - апартамента е 85 м2, 103 м2 с общи части, 103 000Е, актуализирано на 110 000Е с обещание за довършване до ключ. И има вече симптоми, че ще стане работата. Стискайте палци smiling smiley
Re: E, не е истина!
17-11-2006 - 14:13:11
Защо да е полудял? Мислиш ил, че има много маломерни двустайни на цена под 30000 евро?
А бе ти защо не не четеш какво си пишем тукsmiling smiley НЕ видя ли изчисленията, че двустаен апартамент в евтин квартал някъде към 32000 евро се връзва. Тове де то връзвахме, наеми и прихоид от депозити. ДА сме били сбъркали малко, ама не чак с 30%.
Мога да ти обясня и защо никой не се е обадил на 22000 евро. Решили са, че обявата е съмнителна.
Re: E, не е истина!
17-11-2006 - 15:17:23
4owek, нямаше обява на тая цена. 22000 казах на няколко души, съседи от блока, които звъннаха след като споделих целенасочено на бабите пред блока че смятаме да продаваме - веднага бяха разказали в махалата. Да, четох, като че ли тук-там съм и участвал с мнение в подобни дискусии, но все пак съгласи се, че няма два еднакви апартамента, един е в по-добро, друг в по-лошо състояние, един е бил даван под наем и гледан като на чуждо, друг поддържан грижливо, един е със скромен, но приветлив, най-малкото чист вход, друг - коптор и т.н. Просто смятах, че никога няма да вземем над 25 бона на това жилище, нямаше здрава логика. Дори да го ремонтираш - дограма - едно 2000 лв, пренареждане циклене лакиране на паркет - 35 кв. по 20-40 лв, зависи колко пъти се цилкли и лакира и дали се лепи, но минимума е 700 лв., латекс по 4 лв/квадрат щото има и сваляне и кърпеж и врати - абе 1000 лв, банята е в най-добрия случай 3000 лв със санитарията - станаха 7000 общо и то като минимум и ако нищо от СКШ-тата не смениш, а то си плаще за нова кухня, значи още 2-3ооо , станаха 10 бона предсоят да се извадят за да стане в приличен вид. Дори да боядисаш и площадката отпред , не можеш да изкърпиш целия вход, да подмениш абонатната, да ремонтираш общото мазе, да скриеш сателитни, телефонни и Лан кабелите които опасват стълбищата прекъсвани от грозни кутии без капаци, където често мишки вият гнезда... Една се беше опекла в елтаблото, за малко да го запали. Абе пълна трагедия, затова казвам "луда работа" За мен това не е адекватен пазар, но всъщност и аз самият съм защитавал вечно тезата, че за да има пазар трябва и двете страни да имат интерес и че цената е такава, каквато хората са готови да платят. Но все пак ме свари неподготвен....
Re: E, не е истина!
17-11-2006 - 15:49:27
А ти заради това, че са необходими доста пари за да добие вид апартамента лиsmiling smiley
В България като цяло ( с изключения, които можем да пренебрегнем) качеството на жилищата не влияе толкова на цената, колкото би трябвало. Цената се определя от местоположението и функциалността, а ремонтите се подценяват значително. Ремонтите имат влияние към наемите, но към цената на апартамента - посто колкото да не изплашат купувача.
Знаеш ли защо предприемачите предпочитат да продават на шпакловка и замазка - ами защото масовия клиент не иска да плаща реалната цена на довършителните работи, а държи да го лъжат. Да кажем, че майсторите оферират цена на кв.м. за поставяне на фаянс 15лв, материалите излизат 5. И българинът решава, че 20лв. струва готовото изделие с 5 годишна гаранция.
Re: E, не е истина!
17-11-2006 - 17:07:50
Какво толкова има за чудене: точно преди 1 година аз лично си продадох ЕПК гарсониерата от 41 кв. за 29000 Евро. Предлагаха ми 30 000 Е но с банков кредит, а аз предпочетох кеш.Намира се в Банишора на около 500 метра по въздушна линия от тоя дето си го продал завчера. Сега вече вървят по 35-36 000 Е.
Една година чаках да паднат цените та да си купя обратно два такива, но няма да дочакам явно това щастие. Затова оня ден отидох и купих не зелено - почти същата чиста площ, но вече за 46 000 Е. Ей така - от любов към спорта. Стискайте палци да го продам след 2 години за 60000 Е. moody smiley:
Re: E, не е истина!
17-11-2006 - 17:40:26
Стискаме Бонита и като гледам май половин БГ стиска същите палци, както викаме в моя занаят стоят на дълги позиции и чакат. Засега излиза сметката - cost of carry е положително, но дали ще задържи за следващите две години... Ще поживеем, ще видим.
А не знам за теб и Банишора, но в тези блокове на Захарна идентична гарсониера (така му викам, иначе си е маломерен двустаен според сегашните стандарти) стоя няколко месеца като обява на 26000 без някой да купи, беше със снимки и аз звънях лично няколко пъти да видя дали се продава или са забравили да махнат обявата. Може би там е по-комуникативно, или е бил в добро състояние, не зная...
Re: E, не е истина!
17-11-2006 - 21:58:33
Хм, едни щяли да се вдигат - ама много, други нямало да се вдигат. Преоценка на ценностите по европейски, значи.
А който иска и да продаде, и да купи, не за далавера, а просто да си смени жилището, поради промяна в изискванията за живот?
Сигурно и двете ще скочат. Но какво да се тревожа, аз трябва да правя тази досадна замяна догодина някъде, във втората половина на годината. На скъпо място продавам, на скъпо място купувам, едното е съвсем идеален център, другото е Хиподрума, мисля, че ако нещо скача, ще скачат цените и на двете места, хъх....
Квото Господ реши.
Re: E, не е истина!
20-11-2006 - 09:47:52
StefanB,

Не знам защо се чудиш - аз продължавам да поддържам тезата за миграцията към София като определящ фактор за тези цени - и пряко, и косвено (чрез наемите). Може би в момента наистина има психоза заради датата "1 януари" (това могат да кажат брокерите), но така или иначе мнението, че в БГ само в София има възможности, си се шири и хората зарязват къщи и апартаменти в провинцията и пристигат тук. А като дойдат, трябва някъде да живеят. Купувачът на тъста ти от София ли беше?

За състоянието ще ти кажа, че според мен, купувачът търси "в най-лошо възможно състояние, в най-добър възможен район и местоположение". Ремонт се прави, но изложение и етаж не можеш да смениш, както и квартал, наличие на транспорт и пр. Има и друг момент - понякога продавачът прави ремонт, за да скрие недостатъци на жилището - например окачен таван за скриване на петно от теч или прясно боядисана стена за скриване на плесен, и т.н. А ако си е, както са живели предишните обитатели, по-лесно се вижда какво е истинското състояние. Пък и купувачът си прави ремонт, какъвто си иска. Най-елементарното - ако ми е сложил нови розови плочки продавачът, пък аз искам сини, например.

На Boby и Bonita стискам палци smiling smiley
Re: E, не е истина!
20-11-2006 - 10:27:21
Малко факти от скорошната ми покупка:
РЗП на обекта 9900 квм. Обещетение на собствениците ~ 35 % или 3400 кв.м.(само топ апартаменти!!!!)
Общо с идеалните части 9900 * 16 % = 11454 кв.м .
От тях за продажба (6500 *1,16= )7540 кв.м * 650 Е = 4 901 000 Е(приходи)
Разходи на строителя: 11454 кв.м * 380 Е/кв.м(примерно) = ~ 4 350 000 Е
Очаквана печалба : 4 901 000 - 4 350 000 = ~ 550 000 Евро за 2 години.
Е не е чак толкова много колкото всички си мислим. Или бъркам нещо?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход