Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?

Публикувано от vania81 
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 11:26:29
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
>
> Относно графиката, декември 2006 в International
> Speculator беше излязъл един интересен материал
> (но сега не ми се рови из архивите) където (по
> спомен карам вече...) се акцентираше именно на
> това, че временното свиване на 20-годишния балон
> на пазара на
> финансови активи (2001-2003) изтласка парите
> напомпани в икономиката от ФЕД, в пазара на
> недвижими имоти!


Да, и аз съм чела подобна теза и тя звучи логично.

r(СОФИКС;ценижилища) е най-ниската стойност от един набор от r, по-долу съм ги дала:

r(СОФИКС;ценижилища)= 0,75
r(БВП;ценижилища) =0,98
r(СОФИКС;БВП) = 0,88
r(СОФИКС;DJIA) = 0,95

Имам някои методологически бележки по данните, ама ще ги спестя на публиката, да не я отегчавам smiling smiley

Но съм убедена, че пряк паралел със ситуацията в САЩ и в БГ не може да се прави поради различията в икономиките на двете страни. Както виждаш, БГ банките изобщо нямат проблемите на банките от развития свят имемно поради неразвитостта си smiling smiley (не са се набълбукали в горещите картофи от събпрайма на САЩ). Същото е и за кредитния пазар и от там, за цените на жилищата. Все пак у нас с ипотечен кредит масово се пазарува от 2-3 години, а там от 50-60.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-25 11:27 от Joan.
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 11:29:03
строителен "предприемач" по Коледа 2008ма :
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 11:40:31
Добре това звучи доста логично. Как обаче това може да подейства на цените на имотите. Не е ли ясно, че продавачите ще изчакват по-добри времена и просто пазара ще замръзне. Сделки няма да има. Ще продават само тези които са на много зор, на кого не е ясно, но се предполага че винаги има хора, които търсят имот. Просто количеството на тези които могат да си купят имот, ще намалее и мисля че точно това се случва в момента. Намаляха хората които могат да си купят имот. Но това означава ли че ще има понижение? За сериозно понижение основен момент е формиране на пазар на имоти с лоши ипотеки...такова нещо не съм сигурен че може да се развие в мащаби като в САЩ например или Великобритания.
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 11:49:37
Който не вярва как цените могат да паднат от 1600 евро на 1200 за една година нека види какво става в Латвия Рига
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 11:50:18
hrabar,

Точно там е разликата между пазара в САЩ и в БГ - добре си я усетил, без да си икономист.

Проф. Петров има интересна статия как жилищата се държат като реален актив в страни с неразвита кредитна система и като финансов актив в страни с развита такава. Само дето беше "забравил" да спомене БГ към кои спада winking smiley. А през цялото време си пише за "предизвестен крах по подобие на САЩ". Питах го дали смята, че ние сме икономика с развита кредитна система като САЩ, ама той не ми отговори smiling smiley

Има едно "българско изобретение" на пазара на НИ, наречено "лалугер" smiling smiley
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 11:53:31
Пазара е позамръзнал. А дали по-добрите времена ще дойдат скоро/някога е друга тема. Тука много се изписа, че икономиката (визирам двата "локомотива" - строителството и туризма) са се засилили по нанадолнището. Та какво точно ще стане едва ли някой може да ти каже, ма като гледам дефицитите какви са, па и слуховете за фалиращите бетонни градчета по морето (време беше), май няма да е нищо добро. Пък и БеСеПе-то и приятели се държат доста неадекватно на случващото се, и докъде ще я докараме един бог знае.
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 11:57:41
Joan Написал:
-------------------------------------------------------
> barbaron,
> На тази сцена съм била доста преди ти да се появиш
> Зная, че повечето ги мързи да търсят стари
> постове, но всеки, който се интересува от моите
> изяви тука, може да ги види в архива на форума.

Да, гледал съм твои спектакли, голяма звезда си била, и се радвам че успях да те изкарам отново на сцената - веднага се вдигна нивото :loveu:

> Лично на мен твоите опити в драматургията ми се
> виждат жалки, но това си е мое мнение. Пък и от
> инженер/програмист едва ли може да се иска да е и
> писател

Този път няма да ти се обидя, въпреки че съм като забравеното "мляко на огъня" (lait sur le feu), при това сме в един отбор smiling smiley
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 12:06:37
Аа, банките пак ще си ги връщат тия. Или бъркам?
Не е убаво това, щот пари, които биха могли да изкарат още пари сега ще изкарват разходи за събаряне.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-25 12:07 от Solaroid.
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 12:09:44
Банка дала 1млн на Пешо да прави хотел. Пешо фалира. Банката е 1млн назад. Банката е взела тия пари от някоя "майка" и трябва да ги връща, нищо че Пешо фалирал. Джулиус поправи ме ако бъркам.
Re: Вярва ли някой че цените на новите апартаменти в София някога ще паднат?
25-07-2008 - 12:19:20
Е пак банката го отнася и топката остава в нея. Демек губи пари. А когато банките почнат да губят много пари всички знаем че не е хубаво и се задавят всички останали сектори поради липса на кредитиране, дори дай боже да не се стига до фалити на банки. Абе в тая ситуация играта е кой ще поеме дълга. Ма той няма как да изчезне. А чуждите акционери ако земат да отписват нашата банкова система я пиши бегала. Това ми е непрофесионалното мнение, ако имаш нещо по-добро заповядай smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход