Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Европейски съюз и имотите в България

Публикувано от sa_viva 
Re: Европейски съюз и имотите в България
03-10-2006 - 18:57:37
За мен действията на принципа "така правят хората" са глупост, а при условие че се вземат под внимание по-горните фактори - повече от глупост
Quote


Syshtestvuvat taka nare4enite expectations v ikonomikata, koito sa v systoqnie da preobyrnat naopaki dosta ikonomi4eski teorii, taka 4e ne mislq, 4e trqbva da se podcenqvat. Vypros na mnenie.
Ima li nqkoj s po-pozitivno mnenie po vyprosa (da me proshtavat gornite poznava4i po temata s investicionna kultura, no nali zatova e forum, vseki moje da izkaje mnenieto si)
Re: Европейски съюз и имотите в България
03-10-2006 - 20:07:43
Нещо май много навътре я взе тази "инвестиционна култура". Е все пак може да си от тези 5% в Бг дето си имат понятие от инвестиции - ти си знаеш с какви средства разполагаш, в какво си инвестирал/а досега етс.
Колкото до позитивните мнения - аз мога да ти дам и позитивните тенденции - то всеки човек малко като се замисли може да ги види:
- приемане на България в Европейския Съюз
- улесняване възможностите за инвестиране на европейски фирми и частни лица
- съответно голям приток на капитал, + много офиси на международни корпорации
- увеличаване на приходите на българите
- завръщане на голяма част от емигрантите при подобряване на икономическото подобрение на страната и вливане на парите които са спечелили в чужбина в икономиката
- намаляване на цените на стоките от първа необходимост поради навлизане на повече големи европейски търговски вериги - съответно увеличаване на свободните финанси в домакинствата
- намаляване на лихвите по ипотечните кредити и съответно по-големи възможности за хората с добри доходи
- увеличаване на раждаемостта (това донякъде вече е факт) и подобряване на демографската ситуация
- ...
- ...

Резултат: траен и стабилен ръст на цените на недвижимите имоти.

Някои от факторите вече са факти, други са предположения. Така или иначе никой не може да знае какво ще стане след 1 година и всеки сам си решава в какво и колко да инвестира.
Re: Европейски съюз и имотите в България
03-10-2006 - 22:01:33
Интересна тема сте развили и ако ми позволите и аз бих казал някои неща.StefanB е прав че движението вече е към края си, но това е в средно срочен план (разбирай 1-2 години) и дори при сработване на някои сценарии може да наблюдаваме от средата на 2007 връщане назад с 6-8% дори при новото строителство при панелките дори повече.Но аз мисля че пазарът ще се оживи след като премине еуфорията от приемането в EU макар и с вече по-умерени темпове тренда ще бъде нагоре от пролетта на 2008.Анализът е на база апартамент в не съвсем забутан софийски квартал каквито за мен са едва 35-40%.Ако говорим за складове, земя за промишлено строителство с относително добра инфраструктура в/около големите градове цените еднозначно ще вървят нагоре, като някой парцели може да получат развитие в цената до пъти, но тук не винаги всичко зависи от теб затова за такива инвестиции трябва да се играе с 1/4 от капитала защото понякога очакванията не се оправдават.
Също интерес представляват по-малки градчета, близо до София с добра инфраструктура и ниска безработица където вече сериозните европейски (разбирай не турски,гръцки, италиански) инвеститори не са в началото и не опипват средата а вече са реализирали профит.Няма да давам примери, сами се ориентирайте.И още нещо мога да добавя като тема за размисъл за балона - в момента в Москва средната цена на тъпа панелка е над 4к$ за метър и хората си купуват като мислят че догодина ще реализират 20% up.Най печалното е че аз не се включих навреме при нива 1к$ преди 3-4 години като се мислех че това не може да бъде вярно, но то се е вярно.Москва не е пример защото тук много икономически теории не работят а други работят така, като никъде другаде.Отклоних се от темата и си позволих да давам примери.София не е Москва ние сме по зависими,предсказуеми и прозрачни.При нас е по лесно да се имаш добър тайминг, искам да кажа да усетиш началото и края.И въпреки всичко аз не бих купувал точно сега и дори не бих инвестирал в строителство - някой строителни материали са с по вискоки от средно европейските цени а евтина качествена работна ръка в БГ вече няма и няма и да има, сериозно се замислям да организирам канал за строители от Молдавия например или бесарабски българи че по-лесно им дават визи.Ако съм ви уморил с поста си прощавайте както казват в Русия "всем кому должен, прощаю" :}
Re: Европейски съюз и имотите в България
03-10-2006 - 22:13:42
Какво да ти кажа - човек едно си мисли, друго става. И аз така смятах преди две години след като вече апартаментите в София бяха скочили значително, че парцелите край града ще са следващия хит (те още бяха на сравнително ниски цени, без Витпшката яка), ама не ми стискаше да тегля кредит и да рискувам. Сега са на 3-4 пъти по-високи цени. Явно това ни отличава от големите момчета - не е достатъчно да имаш поглед, трябва да имаш и дупе за тая работа smiling smiley
Re: Европейски съюз и имотите в България
04-10-2006 - 05:15:45
Ne vi li se struva che veche vednazh minahme prez toia etap - na "ei sega veche shte padnat tsenite, niama ka...". Az imam useshtane za deja vu. V kraia na 2004ta nach. na 2005ta sled golemia skok i sled kato mnogo novo izleze na pazara beshe sashtoto - po televizia, presa, forumi - vsichki vse tova prikazvaha - e sega veche shte ima spad, leko vrashtane, "normalizirane", sagregirane...Dazhe i primeri se privezhdaha - kakto sega s apartamenti po moreto taka togava biaha s lux apartamnti v Lozenets i Doktorska gradina - veche v Lozenets se namira i za po 900 EUR ! I kakva stana tia? Pouspokoiha se neshtata malko, no nishto ne poevtinia, dazhe niakoi neshta dosta skochiha.V edin hubav den kvartal Mladost se sabudi i se okaza s tseni kato Borovo!Zapochna da se stroi masovo na mesta kato Druzhba2???Levski??Gledam i v Obelia ima predlozhenia za novo stroitelstvo!!?? I se pochna - e sega veche niama kak, shte padat tsenite, to tova veche na nishto ne prilicha!...Sas sigurnost zimata na 2007 shte e mnogo interesna!

A drugo neshto mi pravi vpechatlenie - edno mnogo gadnichko pasivno poskapvane - kakvo imam predvid. Vuicho mi si kupi minalata godina v Livadite dvustaen na 600 EUR za 30 000EUR. Tazi godina pak na 600 EUR varviat tam apartamentite, no tsenata e 45 000EUR za dvustaen?Opaaaaa????Kakvo se okazva - minalata godina e bilo kalkulirano taka - chista plosht po 600, obshti chasti po 350, mazeta po 200, parkomesta - bezplatni. A sega - vsichko po 600 i si plashtash 7000EUR za parkomiasto! Ama inache niama rast v tsenite - vse si e 600EUR kvadrata!
Re: Европейски съюз и имотите в България
04-10-2006 - 09:33:44
НА големите момчета им стиска, защото загубата обикновенно не я плащат те, ние си я покриваме сами. Затова може да ти се струва, че на нас не ни стиска. ДА ти кажа честно и аз ако знам, че обществото ще ми покрие загубата от всеки идоитски проект едва ли ще съм предпазливsmiling smiley
Re: Европейски съюз и имотите в България
04-10-2006 - 09:48:51
Boby,

И аз ще се присъедния към 4ovek - лесно се рискуват чужди пари, при това знаеш, че притежателите им нямат ефективен начин да си ги поискат.

Не че няма и дребни инвеститори, рискували и спечелили, но това си е чист хазарт. Има и такива, рискували и загубили всичко. А като имаш деца, не е никак лесно да се решиш на такова нещо.
Re: Европейски съюз и имотите в България
04-10-2006 - 10:07:21
Всъщност не е било чак толкова рисковано. Да падне цена от 10-12 евро на квадрат за регулиран парцел на 2-5 км от София е твърде невероятен сценарий. Майтапа е, че дори точно тогава се носеше слух из Мировяне и съседните села, че сестрата на Илия Павлов обикаляла и изкупувала парцели. Вече се говореше за бъдещите планове за разширяване на София към Стара планина... А това което има предвид Човек си е така, само че се отнася за разни проекти като държавни поръчки, магистрали, застрояване на градинки и т.н. smiling smiley
Re: Европейски съюз и имотите в България
04-10-2006 - 11:44:13
И не само за тях, Боби и не само за България. В момента положението е такова - едрите играчи ако изпитат трудности получават помощ от държавата ( в различните страни по различен начин - в едни се почва война , в други се субсидират, в трети се дават държавни поръчки...) за да не се стигне до социално напрежение (уволнение на работници, леки икономически трусове...). И когато се стигне до невъжможност обществото да субсидира идиотското управление, идва някоя криза, която ограбва населението и някой го отнася.
Едни вид големите играчи са на принципа - кагота печеля, печеля само аз, когато губя, губи цял народ.
Казваш, че не е било нормално да падне цената от 10-12 евро извън София. Ами ако никой не иска да ходи да живее извън София - ще падне. Ако решат да правят сметище до този парцел - пак ще падне, ако не подържат пътя и не можеш да стигнеш до там, ако няма ток,има режим на водата, ... И ние с теб като дребни играчи рискуваме прекалено много , защото нямаме възможност да упражним натиск, за да си защитим инвестицията.
Re: Европейски съюз и имотите в България
04-10-2006 - 12:35:03
Така е, но живота си е риск. Няма нужда да ги мислим големите играчи, дори и те не са застраховани, при тях си е вълчи свят. Аз за такъв не ставам и не се натискам. smiling smiley
На борсата имаше един термин, не се сещам в момента, за дребните играчи които следят движенията на големите и ги повтарят с идеята и те да намажат нещичко... smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход