Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Първият фундаментален анализ на цените

Публикувано от Bonita 
na
Re: Първият фундаментален анализ на цените
15-09-2006 - 06:36:34
а ти откъде знаеш точно на какви цени са сключени сделките? Аз не бих платил повече от 650е/кв за Левски
Re: Първият фундаментален анализ на цените
15-09-2006 - 07:47:16
Здравей na,
това е от таблицата на фирмата със всички апартаменти в кооперацията. Едната графа е с първите цени, а другата е с различните намаления, съответно дали е продаден или е все още в продажба. Имаше и апартаменти под 650 Е/м2, за това написах средни цени.
Ако са намалили (вече на 2 пъти) малко вероятно е да са склонни на преговори. А за да няма съмнение в истинността на данните, сложих и линка.
Re: Първият фундаментален анализ на цените
15-09-2006 - 12:03:58
Joan,
Периодично, но през големи интервали отварям сайта на Кр. Петров и гледах, че не се появяват нови неща. Очевидно вече е доста зает.
Не изключвам възможността да смесвам две статии ан същия автор на сходна тема. Не мога да правя справки.

Неговите статии имат малко по теоретично звучене. Пък и да не забравяме, че все пак това са неща, които са били предназначени за публикуване в пресата. Помня, че веднъж дори авансово ни пусна нещо (преди публикуването му). Струва ми се, че едва по-късно започнаха да се появяват негови неща в по-престижни издания - Капитал, Дневник.
Последните неща споделям, защото ти възразяваш за липсата на достатъчно данни. Аз мисля, че той си служи предимно с друг инструментариум. Разбираемо е, че специално за тебе липсата на статистическа и пазарана информация е леко смущаващо :-)))
Едно от нещата, които на мене ми допадат, че съобразявейки се с потенциалната си аудитория, той пише много достъпно, много леко и логично. При това се опитва с малко думи да дефинира понятийния си апарат. Това е принципно рядко срещано и спомага за избягване на недоразумения. За същаление съвременните хора имат нарастващи комуникационни проблеми (и конфликти) въпреки голямото количество обменяна информация. Това последното може и да изглежда противоречиво и абсурдно, но не е.
Толкова по липсата на "количествени данни".

Относно кредитната роля нямаме никакви различия. В друга своя статия той беше обяснил много убедително за характера на кредита и ролята му в цикъла.

Другите ти коментари относно банковата криза, фалитите и кривата в пазара н аимоти са много интересни, но сега просто нямам възможност да ги обсъждаме.
Само едно ми прави впечатление :

" Не е просто съвпадение, че цените на имотите през 97-ма до към 2001/2002 бяха с около 30-40 % по-ниски от 1994,"

Имаш ли няккави надеждни данни относно индекс цени недвижимости примерно 2001 към база 1997? 1994 вече ми е такова мътно, черно и разфокусирано петно, че не ми се мисли.

Re: Първият фундаментален анализ на цените
15-09-2006 - 12:38:24
От Инвестора. Още е рано да се каже, какво предстои.
Прогнози, анализи и особено обърнете внимание на връзката и зависимостта на стокови и фондови пазари. Някъде там "срамежливо" са споменати и имотите.
Те също участват в сложната рулетка.


"Спадът на петрола може да доведе до нови рекорди на фондовите пазари в САЩ
14.09.2006 12:39



Спадът на петрола може да доведе до ръст на американския фондов пазар в края на годината, смята анализаторът Дейвид Калауей от електронното издание MarketWatch.
Октомврийските фючърси на черното злато затвориха на ниво от малко под 64 долара за барел на борсата в Ню Йорк вчера, регистрирайки първото си повишение за последните осем дни. Петролът загуби 9,3% от стойността си през предходните седем търговски сесии, след като в средата на юли достигна рекордните 78 долара за барел.

Силното поевтиняване на суровината предизвика значителен скептицизъм относно бъдещето на четиригодишния възходящ тренд на глобалните стокови пазари. Ценните метали още преди няколко седмици отсъпиха от историческите си максимуми, което кара мнозина анализатори да смятат, че е налице прехвърляне на значителни капиталови потоци на други пазари.

Все още няма ясни сигнали дали това е краят на възходящия цикъл или е само временна корекция, но според Калауей ситуацията би могла да се окаже положителна за фондовия пазар.

На фона на сравнително слабите прогнозни тримесечни резултати на някои от големите компании, забавянето на икономическия растеж и неяснотите около бъдещата монетарна политика на Федералния резерв, цена от 80 долара за барел суров петрол би повлияла силно негативно на индексите, смята Дейвид Калауей.

Вчера Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,4% до 11 543,22 пункта, което е на около 180 пункта под рекордните 11 722, достигнати преди повече от шест години. Оттогава Dow на два пъти е приближавал тази стойност, включително и през месец май тази година, но винаги е срещал силна съпротива.

Ако през следващите няколко седмици финансовите резултати на компаниите разочароват пазарните участници и петролът поднови взъходящото си движение, вероятно индексите отново ще инкасират сериозни загуби.

Публикуваните през тази седмица финансови резултати на две от водещите финансови институции - Goldman Sachs Group и Lehman Brothers Holdings, за третото тримесечие, макар и да не бяха впечатляващи, надвишиха средните очаквания на анализаторите. Това внесе позитивна нотка, особено с обявяването на рекордните бонуси, които традиционно се раздават на Wall Street по това време на годината.

Според Калауей моментът е изключително важен за инвеститорите от психологическа гледна точка, като се имат предвид засилващите се спекулации относно предстояща рецесия през 2007 година и рязък спад на пазара на недвижими имоти. Розовият сценарий може бързо да се разпадне в случай на ново поскъпване на петрола, особено като се има предвид „черната“ слава на месец септември сред пазарните участници.

Но при евентуално задържане на цените на черното злато на текущите или по-ниски нива и запазване на тенденцията на отлив на капитали от стоковите пазари, шансовете на Dow за нови исторически максимуми се увеличават значително. "


Анонимен потребител
Re: Първият фундаментален анализ на цените
16-09-2006 - 15:42:59
Спокойно Pancho ще утихнат нещата с времето и най-вече като спре да се обръща внимание на обидите. Това е по-добра тактика от разчистване защото това освен че то няма да има ефект ще доведе и да нова тема "Защо се зарчиства?"
Re: Първият фундаментален анализ на цените
17-09-2006 - 04:08:47
Tova trjabva da e njakakva shega. Ne bi trjabvalo da smjatate horata za tolkova lekoverni che da se hvanat na takiva elementarni trikove.

-------------------------------------------------------------------
Ivo1 e pisal:
Здравейте и от мен.Няма да се впускам в дълги коментари по темата,сравнително рядък гост съм на форума,в стари мои постове бях обещал на Джоан като продам апартамента в Лозенец да кажа цената.Е сега ще го направя
Та 78 000евро.Нека припомня че е 60кв/м с общите части,обзавеждането също беше в цената,около 1 300евро на кв/м за около месец след 3 огледа.Ето ви една реална сделка.
-----------------------------------------------

60 idealni kvadrata e okolo 50 realni, toest cenata e 78000/50 = 1560 Euro na kvadraten metyr. Ili 2184 canadski dolara na realen kvadraten metyr. Apartanmenta njama garag nali?

Da ne si beshe kupil edin kolega (mlad, negenen) predi 2 meseza 61 kvadrata (realna plosht) / 680 kvadratni futa + goljama terasa nevkljuchena v kvadraturata che da ne moga na napravja sravenie. Prijatno apartamentche v Toronto, sravnitelno goljam hol, kuhnja i trapezatija/open concept/, 1 spalnja banja/toaletna. 5 novi appliances, nova kuhnja s novi shkafcheta i granit countertop, syvsem nova banja, parket vyv vsichki stai. Predishnija sobstvenik smenil vsichko v apartamenta za da moge da go prodade na dobra cena. A cenata e 124 000 Canadski dolara (88571 Euro). Sredna cena na realna plosht - 2032 canadski dolara ili 1451 Euro. Tova e v North York (naj-skypijat rajon v Toronto) na 100 metra ot metroto.

Ne vi li pisna da pljampate gluposti s edinstvenata nadejda da se nameri njakoj balyk kojto da lapne vydicata?
Tozi balyk sred emigrazijata njama da go namerite zashoto horata znajat mnogo dobre kakvi sa cenite v razvitite dyrgavi.
A balycite s vyzmognosti v Bylgaria veche si izponakupiha taka che ne vigdam prosto kogo drug mogete da zaribite.

Joan, zashto pozdravjavvash majtapchijata Ivo1 ce si e prodal apartamenta, nali apartamentite shte prodylgavat da skachat? Ami che toj balyka e zagubil - sled 1 godina toku vig apartamenta mu stanal 100 000 Euro.

Kojto imashe da investira v Bylgaria investira do 2002, 2003 godina. Vseki sled tova e kupil na mnogo goljm risk i shte si plati za tova. Tova koeto sys sigurnost se znae che sdelkite v Bylgaria sa namaleli drastichno naposledyka i agenciite i prodavachite se vigdat v chudo da namerjta njakoj da kupuva.

Falshivi objavi (vkljuchitelno v tozi forum) zeljat da pokagat kolko mnogo sa skochili naemite v Bylgaria i kolko izgodno e da se kupish gilishte za investizija s zel davane pod naem. Sled tova vyz osnova na tova zavishavat cenite prodava, posle pak namestvat naemite, posle pak cenite i nakraja se poluchavat edin virtualni ceni koito njamat nishto obshto s dejstvitelnostta.

Da vi vidja umnizi takiva kato sysvem svyrshat kupuvacthite (koeto za opredeln tip gilishta i opredeleni rajoni e veche fakt).

Istinata e che v momenta virtualnite ceni na gilishtata v Bylgaria sa okolo 2-2 5. pyti ot dejstvitelnata im investizionna stojnost. V poslednite 4-5 godini gilishtata sa poskypnali ot 3 do 5 pyti spored rajonite bez da ima abosjutno nikakva realna ikonomicheska prichina za tova. Tova e spekulativen rasteg i njakoj naivnizi shte izgorjat mnogo zdravo.

Pazaryt na imoti v Bylgaria e pred praga na mnogo goljam krah i posledvashta dylgogodishna stagnazija na tozi pazar i v zjalata ikonomika na Bylgaria vseldstvie na kreditite za gilishta i na vsichki drugi krediti kojto se iztegliha v poslednite godini. Vsichko e opapano, sga njakoj trjabva da plashta smetkata.

Ako ne beshe tragichno chovek bi mogyl da kage: 'da vi gledame seira evropejski' no rabotata e mnogo po-seriozna otkolkoto dori i njakoi spezialisti predpolagat.

Kojto e umen shte si obyrne parite v naj-skoro vreme v stabilna valuta (ne bylgarski lev)
Zashoto mnogo skoro shte ima kriza za cash i likvidni problemi.


Re: Първият фундаментален анализ на цените
17-09-2006 - 06:06:44
Куку, гледам по новините, че нещо много взеха да се стрелят при вас в колежите в Торонто- справка преди няма и седмица, сигурно затова падат цените.

За твоите апартаменти, аз съм кандидат да ги купя, стига да са добри. Сега е времето да ги продадеш. Готов съм веднага да ги купя на 2, 2.5 пъти под пазарната им цена, тъи като те така или иначе ще паднат по твоите думи. Ако обаче ги продадеш сега, ще можеш да сложиш парите на влог, и ще получиш по-голяма лихва, тъй като парите ще стоят по-дълго време. Навит?
na
Re: Първият фундаментален анализ на цените
18-09-2006 - 05:33:16
Куку, имам една малка задача за домашно: намери ми оферти ново строителство във Варна, райони Спортна зала, Червен Площад, Чаталджа под цветния пазар ; не се учудвай , че са оскъдни или на космически цени; това за мене не е знак на сриване на пазара; много хора забравят, че доскоро имаше недостиг на определен тип имоти, в опредделени райони; а в момента няма много свободни парцели и няма откъде да дойде ново предлагане, за да паднат цените; Аз го бях споменал този феномен във форума преди няколко месеца и от тогава гледам някои цени са скочили с около 20%; Просто не очаквам спад при престижните имоти на престижно място; Предполагам, че в София е същото в Лозенец; Доказателство е и продажбата на Иво за над 1000 е/кв; Аз продължавам да твърдя, че инвестиция при под 800е/кв в добър район на Варна или София е относително добра; аз лично не бих дал повече от 1000е/кв обаче като гледам цените са тръгнали неизменно в тази посока.
Re: Първият фундаментален анализ на цените
18-09-2006 - 09:48:25
Nacheff,

Сори, че чак сега се включвам, и то е пак за малко - имам надеждна информация, но е от близки хора (в смисъл, не е някакво мащабно проучване) и касае определени райони и тип имоти. 1998 - апартамент в центъра (топ център, близо до бившата сграда на статистиката на 6-ти септ.) 40 кв се продаде за 28 хиляди марки, т.е. около 14 хиляди долара по тогавашния курс.

За индекс - 2001 и 1997 са на едно равнище приблизително, така че индекса е 1-ца. 2002 мисля, че започна покачването на цените. И продължи до сега.

В момента ако сметнем 1000 Е/кв за това място - 40 хиляди евро към 14 хиляди долара - курсови разлики и пр., ама хайде да е 1:1 долар:евро, става 285 %, т.е. три пъти. Но пак казвам, Кр. Петров е прав - 1997-2001 е "долна мъртва отсечка" в кривата. Преди това съм чувала за Лозенец в нова сграда цени от 600 долара на кв., а на "дъното" Лозенец (както и Иван Вазов, и Изток, и центъра) се застопори на 400 долара на кв. После се знае какво стана.

Единственото, с което не съм съгласна в тезата на г-н Петров за цикъла на цените, е това за "съвпадението". Не е съвпадение, а е следствие от масовата банкова и валутна криза. И не е стихийно-пазарна, а е дирижирана. Така че ако отново ни спретнат подобна криза преди въвеждането на еврото, няма начин да няма такъв ефект върху цените. Но не виждам кой сега има интерес от това, а и банките са вече всички собственост на чужди, по-големи банки, та не знам... Условията са много различни, все пак. Ако станем част от евросъюза (независимо дали от 2007 или 2008), всяка такава мащабна криза у нас няма начин да не се отрази и на целия съюз, макар и да сме малка държава. Ще поживеем, ще видим......
ven
Re: Първият фундаментален анализ на цените
18-09-2006 - 10:58:42
Quote

всяка такава мащабна криза у нас няма начин да не се отрази и на целия съюз

Въх, как можа да го кажеш това smiling smiley. Направо си представих заглавия във вестник:

Икономическа криза в България повлича надолу курса на еврото!

Икономиеският крах в България предизвика икономическа криза в Германия, Франция и Англия.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход