Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къде са цените в момента

Публикувано от Анонимен потребител 
Анонимен потребител
Къде са цените в момента
15-01-2013 - 09:16:37
Едно изказване на greebull в съседна тема
[forum.imoti.net]
Quote
greenbul
Аз вече се оглеждам. Старите цени в лева ме устройват. Това заначи още около 15% надолу от сегашните нива. Хубавите предложения от изпаднали ипотекари и терминално болни продавачи се разграбват бързо (личен опит), но щом вече се появиха приемливи оферти, за в бъдеще очаквам те да са повече, а не по малко. То на мен и една ми стига. Не съм спекулант, за лично ползване търся.

Много ми харесва темата. Човек наистина трябва да действа решително, когато намери добра оферта, щото хората с кеш не са малко, а убежищата за кеша са вече по-набаланчени от имотния балон.
ме накара да пусна тази.

От доста време си водя една статистика за цените на имотите в София.
Умишлено няма стойности.
Значи, тук цените на имотите в София са представени като съответно са приспаднати от тях инфлацията (синята графика), заплатите в София (червена), Доходите на домакинствата (зелено) и накрая трите са осреднени (виолетово). С други думи казано, ако нямаше инфлация за последните 13 години цените на имотите биха били като на синята крива. Същото и за останалите криви..





По тази графика средно към момента сме някъде на нива средата на 2012 година според мен.

Източници:
Общ ИПЦ: [www.nsi.bg]
Цени на имотите в София: [www.nsi.bg]
Заплати в София: [www.nsi.bg]
Доходи на домакинства: [www.nsi.bg]

Данните за ИПЦ и доходи на домакинства са за цялата страна, не само за София.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-01-15 11:47 от Тинки Уинки.
Re: Къде са цените в момента
15-01-2013 - 10:00:33
avatar
Аз не съм привърженик на обобщаващите графики, защото в София примерно има голямо разделение между различните локации. На едни цените им ще падат още на други отдавна не падат и ако усредним цената на жилищата в ж.к. Левски с тези Яворов какво точно ще получим? Мисълта ми е в Левски сигурно средната цена е 500 евро за кв.м. а в Яворов 1000 евро за кв.м. и цената от 750 евро на кв.м. средно какво ни дава!? Според мен всички графики и таблици трябва да са базирани на отделните градове и локации, че дори и на тип строителство.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Къде са цените в момента
15-01-2013 - 10:14:31
Аз затова и стойности не дадох. Целта не е да се види точна цена, по-скоро на къде отиват нещата.
Re: Къде са цените в момента
15-01-2013 - 11:33:46
Интересно, заплатите в София много паднали според тази графика? Или това е индексирано с инфлацията?
Анонимен потребител
Re: Къде са цените в момента
15-01-2013 - 11:41:58
Не си я разбрал графиката.
Графиката е за цените на имоти, ама като са приспаднати съответно инфлация, заплати и т.н.

Това, което е паднало е съотношението цени на имоти към заплати.
Един вид ако заплатите стояха на едно място това щеше да е графиката на цените в момента.
Re: Къде са цените в момента
15-01-2013 - 12:26:39
Брех, значи ако се гледа спрямо средните заплати, имотите са дори по-евтини от 2001-ва...
Анонимен потребител
Re: Къде са цените в момента
15-01-2013 - 14:22:08
За София е така. В национален план не съм гледал как са нещата.
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 10:05:58
avatar
Quote
Boby
Брех, значи ако се гледа спрямо средните заплати, имотите са дори по-евтини от 2001-ва...

Колко струваше гарсониера в Младост през 2001 година? Аз цените от преди 2003-та година не ги помня в детайли.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 10:42:22
Quote
Boby
Брех, значи ако се гледа спрямо средните заплати, имотите са дори по-евтини от 2001-ва...

Е, те нали затова публикуваха онази статия, дето тука я плюха - за повишената достъпност на имотите спрямо доходите. Обаче тази графика не дава съотношението спрямо разполагаемите доходи, а само срещу брутните. Дори и след данъци, от дохода си вадиш разходи за храна, ютилитис, транспорт, и прочие, които са значително повишени спрямо 2001.

ЕПК гарсониера в Младост струваше около 9-10 000 долара през 2001. Панелна в по-стар блок може да е имало и за 8 000.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-01-16 10:43 от Joan.
Re: Къде са цените в момента
16-01-2013 - 10:48:47
обаче долара беше 2,30-2,40
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход