Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед_на_печата_2013

Публикувано от paul 
Re: Преглед_на_печата_2013
11-07-2013 - 08:49:55
Банкери и икономисти остро се противопоставиха на идеите на управляващите банките да поемат повече риск, при невъзможност хората да изплащат ипотечните си кредити, пише в. "Сега".
Преди дни депутатът от ДПС Йардан Цонев лансира идеята кредитополучатели да не дължат нищо на банката, ако тя вече им е иззела жилището, след спиране на плащанията. Според него, ако се стигне до разпродажба на ипотекиран имот и цената не стига за покриване на задължението, банката трябва да покрие загубата за своя сметка и да не търси повече пари от кредитополучателя.

Банкерите са скептични за тази идея. Според тях, ако бъдат принудени да отписват задължения, ще търсят начини да компенсират загубите, т.е. ще повишат лихвите.

Според финансиста Емил Хърсев идеята е поредното популистко начинание. "Ако това се случи, банките ще намерят начин да си вземат своето. Ами ако един заем има покритие с 3 жилища, взимат едното и приключват ли", коментира Хърсев. Финансистът обясни, че никъде в цивилизования свят не се процедира по този начин.




Според икономиста от Института за пазарна икономика Калоян Стайков банките ще включат този риск в лихвите или ще вдигнат още размера на обезпеченията - примерно за 100 000 лева заем ще искат да се залагат активи за 180 000 лева, което допълнително ще затрудни кредитирането.

Според Стайков клиентите не са виновни, че спукването на имотния балон е сринало цените, а банката би трябвало да е включила риска от обезценяване на обезпеченията. Той е категоричен, че е нужна дискусия и оценка на въздействието, преди да се предприемат някакви стъпки, тъй като всички промени в отношенията между банките и клиентите влияят на икономическата среда.

"Трябва да се разбере какви са плюсовете и минусите на това предложение и дали има нещо по-добро като личен фалит или нещо трето", каза Стайков.

Експерти смятат, че по-добрият вариант за изчистване на задължения е потребителската несъстоятелност. Финансистът Георги Атанасов обясни, че у нас трябва да се въведе закон за личния фалит, какъвто действа в САЩ и в някои европейски страни.

Вчера стана ясно, че идеята не е обсъждана и с банките. В плановете и мерките на премиера Орешарски също няма такова предложение. Самият Цонев обясни, че "предвид деликатността на материята, няма да дава коментари". Той посочи, че се работи бързо и в началото на следващата седмица ще има среща с банките, но призна, че е лансирал само идея, а детайлите тепърва ще се изясняват. От примера, който сам дава, не се разбира дали предложението му се отнася само за ипотечни кредити на граждани, или обхваща и заеми на фирми.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-07-11 08:51 от paul.
Re: Преглед_на_печата_2013
15-07-2013 - 08:34:56
Вече девета година анализираме редовно състоянието на финансите на домакинствата - както техните активи, така и техните дългове - и затова новината от миналата седмица за активни действия от страна на правителството и парламента за изследване и справяне със "свръхзадлъжнялостта на домакинствата" предизвиква изненада.

Съвсем ПР-погледнато, в тази политическа ситуация е опасно правителството само да насочва глобалните инвестиционни наблюдатели към (хипотетичен) проблем.
Дори добавянето на "свръх" пред един индикатор за оценка на кредитния и общия макроикономически риск създава усещането, че в България нещо е извън нормата. Вероятно това е лапсус и в крайна сметка инициаторите имат предвид решаване на конкретни (единични) сложни казуси на свръхзадлъжнялост.

И така - малко факти. Общият дълг на домакинствата към банки и небанкови финансови институции е 20,1 млрд. лева към края на март 2013 г., като над 92% от тях са към банки, а останалите - към дружества за бързи кредити и лизингодатели.
Много или малко е това обаче?

Ако го съотнесем към брутния вътрешен продукт - т.е. съвкупното производство на стоки и услуги в икономиката за цяла година, това е около 23-24%.
Само в Румъния домакинствата имат малко по-малко дългове, в Литва нивото е подобно. В "кризисните" Испания и Гърция например дълговете са 77 и 60% от БВП, в Португалия достигат 80%. В иначе стабилните икономики на Франция, Германия, Холандия личните заеми са от 55 до 73% от БВП, а в Дания са цели 129% от БВП.

Разликите са още по-фрапиращи, ако разгледаме ипотечните кредити - а именно там последствията за длъжника при неплащане са най-тежки, тъй като може да загуби жилището си.
В България общият размер на тези кредити е 11% от БВП, средно за еврозоната - около 40%. Внимателните германци дължат за жилища около 38% от БВП, а шведи и холандци - 66%, или относително 6 пъти повече от българите.

Изобщо "големите" кредити - при все че сума над 50 хиляди лева отива за покупка на двустаен в областен град или мансарда в София - са общо 70 хиляди броя и ако приемем, че част от гражданите имат по два или повече, значи задлъжнелите с "голям" кредит българи са под 70 хиляди от 7 милиона население.

Ако съотнесем кредитите към общия разполагаем доход (а в България официалните данни не включват недекларирани доходи от дейности в сивата икономика например), то отново България е с най-ниско съотношение - т.е. обслужването на кредитите с прихода в домакинствата "тежи" относително най-малко.

Размерът общо на всички кредити е около 40% от разполагаемия годишен доход - малко повече от Румъния и сравним с повечето страни от Източна Европа - при 90% в Германия, 134% във Великобритания, 140% в Швеция.

Същевременно данните показват подобряване през последните месеци, а не влошаване. Общо относителната задлъжнялост (като дял от БВП) трайно намалява след 2009 г. За последната година те намаляват с 2%.

Дори в абсолютно изражение домакинствата дължат общо 1 млрд. лева по-малко, отколкото през есента на 2009 г. За последната година кредитите към домакинствата намаляват с 2%.
Ако разгледаме лошите и преструктурираните потребителски кредити (които включват дори тези, по които има забавяне, въпреки че впоследствие може да има изплащане), те достигат пик в края на 2011 г. и след това трайно намаляват.

При жилищните кредити влошаването на портфейла се усети в периода 2010-2012 г., а за последните 12 месеца делът на проблемните заеми е постоянен.
От данните дотук следва, че на макроикономическо ниво това не е значим риск. Това е така както за банковата система, така и за потреблението и изобщо - за поведението на българските домакинства като цяло.

И това е резултат както от консервативната регулация на финансовите институции, така и на благоразумно лично поведение на преобладаващата част от българите дори по време на динамичния растеж преди 2008 г.

Има, разбира се, проблеми с прилагането на законите и съществуващите процедури по събиране на дългове, по уреждане на спорове между кредитор и длъжник, по скоростта на производствата.

В голямата си част функционирането на съдебната система е пряко свързано с разрешаването им. Не е лошо и да се мисли как да се предотвратява ситуацията един длъжник да стане "свръхзадлъжнял" в бъдеще.

Но правителството би следвало да вложи политическа воля за провеждане на реформи там, където макроикономическите проблеми са очевидни - при създаването на работни места (след загубата на 460 хиляди от началото на кризата), преодоляване на огромната пропаст между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса, големия дял отпадащи от училище, дисбалансите в пенсионната система, обречения в дългосрочен план модел на енергийния пазар.
Re: Преглед_на_печата_2013
15-07-2013 - 09:37:57
avatar
Като качваш новини се посочва източника, автора и заглавието на статията му. Това последното, което си качил е от "24 часа" нали?

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-07-15 09:38 от Продавач.
Re: Преглед_на_печата_2013
15-07-2013 - 16:02:59
Dir. BG

Цените на недвижимите имоти в страните от Европейския съюз продължават да губят от стойността си през първото тримесечие на 2013 г., сочат данните на Евростат.
Средно за първите три месеца на тази година те са поевтинели с 2.2%, точно толкова, колкото и в България.
Над 7% ръст в цените се отчита в Норвегия, Естония, Латвия. С около 4% са поскъпнали имотите в Люксембург и Швеция.

Испания продължава да е начело на класацията с най-силна обезценка на недвижимата собственост. Там спадът за първото тримесечие е 12.80%, изчисляват от Евростат.

В Унгария положението също остава тревожно с поевтиняване от 9.30%. С около 7% по-надолу в сравнение в последните месеци на 2012 г. са цените на имотите в Португалия и Холандия.


коментирай
Re: Преглед_на_печата_2013
15-07-2013 - 19:50:25
avatar
Средно това, средно онова...[forum.imoti.net] а сделките се увеличават в големите градове, защо ли? Ти си подбирай само негативните новини ако това ти помага по някакъв начин за каузата или мисията ти каквато и да е тя.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Преглед_на_печата_2013
15-07-2013 - 20:43:46
те сделките и 100% за година да се увеличат кел фаида като цените падат. фаидата е само за брокерите
Re: Преглед_на_печата_2013
15-07-2013 - 22:58:57
avatar
Quote
nradev
те сделките и 100% за година да се увеличат кел фаида като цените падат. фаидата е само за брокерите

Кои цени падат? В района на Тутракан имаме силен спад със сигурност и ще имаме още много такива *pardon*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Преглед_на_печата_2013
16-07-2013 - 00:41:40
Анонимен потребител
Re: Преглед_на_печата_2013
16-07-2013 - 08:10:10
Quote
paul
Средно за първите три месеца на тази година те са поевтинели с 2.2%, точно толкова, колкото и в България.

Това са данните - не знам кой не може да смята.
[www.nsi.bg]

Аз виждам на национално ниво поевтиняване с 0.9%.
Re: Преглед_на_печата_2013
16-07-2013 - 09:19:10
avatar
Quote
nradev
[www.investor.bg]

Именно за това става дума. Кои имоти, с кои локации, с кой тип строителство!? Средна цена из между имотите в Тутракан и Каспичан няма смисъл от подобни статистики. Те не ни носят абсолютно никаква ползена информация.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход