Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: 2012 Преглед на печата
10-05-2012 - 09:32:04
avatar
Quote
PER0


Това ли е последната надежда на сривлогарите - гастарбайтерът да не може да си купи жилище, защото не си е платил здравноосигурителните вноски? Аз мисля, че или ще се освободят от тях, докато са били извън страната, или техен близък ще купи имота, както почти винаги става, тъй като те самите нямат времето да ходят и обикалят с месеци, докато намерят нещо свястно. Или ще си оправят вноските, не ги мислете гастарбайтерите.

Смешна надежда- според закона, за да си възобновиш здравното осигуряване, трябва да платиш за 3 години назад, което е 500лв.
А, дано този, имащ пари да си купи жилище, намери и тази " колосална" сума.:]
Re: 2012 Преглед на печата
10-05-2012 - 09:36:09
Испания национализира голяма банка

Да видим, кой кой е тук.
Първо, имаме закъсал ипотекар. Второ, имаме банка, която евентуално ще стане собственик на имота. Трето, имаме държава, която национализира Банката. Въпросът е, къде се слагат сривлогарите с техните 5 лв, и вярват ли си, че някой ще им подари имот. Ако си вярват, нека да обяснят къде участват те в посочената схема, и дали някой ще го интересува 5-те им лева, при положение, че става въпрос за много повече пари.
Re: 2012 Преглед на печата
10-05-2012 - 10:06:42
Quote
paul
Ако човек няма изрядни здравни вноски, губи право да си продава апартамента или колата. Това гласят промени в Данъчно-осигурителния кодекс, които прие Правителството. За да станат факт обаче, трябва да се гласуват и от Парламента.

Мярката има за цел да намали броя на хората без здравни вноски у нас. По последни данни на НЗОК те са 1.3 млн. души. Въпреки че цифрата изглежда голяма, тя е нереална. Голяма част от тези хора са извън страната и не ползват родното здравеопазване. По данни на здравното министерство едва между 1 и 3 процента са пациентите в клиниките без редовни вноски. Така че ефектът от мярката е спорен.

Правителството прие и промени в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), които предвиждат да се отвърже таксата за преглед при лекар от минималната заплата. Занапред тя ще се определя с постановление на Министерския съвет. Промяната се прави заради вдигането на минималната заплата от 270 лв. на 290 лв. Според лекарите обаче подобен ход е абсолютно неправилен и популистки.

Дружествата за здравно осигуряване да станат застрахователни компании, предвиждат още промените в ЗЗО. Идеята за превръщането на здравните дружества в застрахователни компании е от времето на тройната коалиция. При правителството на ГЕРБ тя веднъж вече беше отхвърлена от парламента. Сега обаче изненадващо се лансира отново.

Причината според управляващите е, че трябва да се синхронизира законодателството ни с европейското, а там всички дружества са със статут на застрахователи. С въвеждането на подобна промяна ще се вдигнат изискванията за капитала на компаниите и ще се завиши контролът им от Комисията по финансов надзор.

Според доброволните фондове у нас обаче подобна промяна е меко казано абсурдна. Причината е, че здравеопазването е различна дейност, която няма нищо общо със застраховането на автомобили или къщи. Ако се превърнат в застрахователни компании, те смятат, че няма да могат да плащат за превантивни дейности като профилактиката или по-особени рискове като бременността.

Ако този път промените се приемат от парламента, дружествата ще имат една година, за да станат застрахователни компании. който не изпълни условията, може да се закрие или да се слее с друга компания, се казва в проекта.

В законопроекта се предвижда още здравното министерство да прехвърля пари на здравната каса за плащане на ваксините за рак на маточната шийка. Включването на тази имунизация като незадължителна в пакета на касата стана под голям натиск на ГЕРБ при приемането на републиканския бюджет в парламента за 2012 г. Тогава министерството на здравеопазването беше резервирано относно въвеждането на подобна реимбурсация. Според редица гинеколози ваксините за рак на маточната шийка все още са с недоказан ефект. Трябва да минат поне десетина години, за да се разбере какви са страничните им ефекти и защитата, казват специалистите.



ps: Всъщност в ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС, 2012 - пише, че при липса на изрядни здравни вноски, никой не може и да купува недвижим имот или кола!

Сега и основния двигател ( гастарбайтерите) на т. н. пазар на имоти - спира!
Би ли посочил члена в който пише това
Re: 2012 Преглед на печата
11-05-2012 - 08:10:03
Град като Варна неспособен да се труди, според издадените документи за инвалидност!!!


Почти половината от жителите на разградското село Ясеновец се оказаха инвалидизирани по документи, издадени от Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК). В селото с преобладаващо ромско население постоянно живеят предимно възрастните му жители. Според предоставени от социалното министерство на „Монитор” данни общо 425 души в Ясеновец получават пенсии, като 185 вземат пари за установена инвалидност.
Цели семейства са си извадили удостоверения за увреждания, даващи куп привилегии като нисколихвени кредити и безплатни винетки за колата. Така, наскоро след като това сторили двама съпрузи и техните родители, потомката им също преминала успешно през процедурите на ТЕЛК, при това едва десет дни след като навършила 18 г., разказаха запознати със съмнително набъбващия брой на инвалидите в селото. Уврежданията обаче очевидно не пречат на някои ясеновци да въртят усилено бизнес, например в транспортния бранш, посочва в. "Монитор".

Както алармира неправителствена организация преди време, че жители на разградски села, сред които Ясеновец, припечелват и продавайки нелегално органите си в чужбина като резервни части.

Размерът на пенсиите за инвалидност у нас зависи от невъзможността на регистрираните да се трудят. Те са процент от обичайните пенсии, но в масовите случаи варират от 115 до 156 лв., ако са отпуснати поради общо заболяване, и от 136 до 170 лв., ако то е професионално. Според справка за разплащаните суми на социалното министерство помощи, с която разполага вестника, 354 964 са общо българите с увреждания,
получаващи пенсия за инвалидност поради общо заболяване, като 74 882 са с над 90%, 137 454 са с от 71 до 90%, а 141 778 от тях са с от 50 до 70 на сто намалена работоспособност. Нивото й за 910 души пък не е отбелязано. Излиза, че население, надвишаващо броя на жителите на град като Варна, е неспособно да се труди поради инвалидизация.

Безспорен първенец по брой на тези хора спрямо населението си е област Силистра. На територията й живеят към 115 000 души, 14 387 от които са с увреждания. Според тези данни приблизително всеки осми от местните жители е инвалид.

Разградска област също е сред лидерите в тази класация със своите десетина хиляди души с регистрирани физически или психически проблеми. В столицата техният брой пък достига почти 72 000, в Пловдив надхвърля 35 000, а в морската столица е към 20 000.

За последните 10 години 3 пъти е нараснал броят на освидетелстваните, отбеляза зам.-шефката на социалната парламентарна комисия Светлана Ангелова. Нейни колеги коментираха, че практиката е становищата и заключенията ТЕЛК да се издават само на базата на извадени от други институции документи, без да се правят необходимите прегледи. Освен това за 500 лв. заплата какви лекари очаквате да работят в тези структури, обобщиха народните избраници.



PS: Inform - ти си сега!
Re: 2012 Преглед на печата
11-05-2012 - 08:23:43
На 100 осигурени имаме 80 пенсионери, това е изпитание за системата, смята шефът на НОИ


Близо една трета от пенсионерите в България ще бъдат засегнати от предстоящото увеличение на минималната пенсия от 1 юни от сегашните 136 лева на 145 лева. Това съобщи в интервю за Дарик управителят на Националния осигурителен институт Бисер Петков. Корекция в размера ще имат и възрастните, чиято е пенсия е обвързана с минималната, уточни той.

Демографската картина в страната продължава да е неблагоприятна, което води до това, че на всеки 100 осигурени лица в България се падат 80 пенсионери, стана ясно още от интервюто на управителя на НОИ в ефира на Дарик. Бисер Петков уточни, че въпреки очакванията за бум на новите пенсионери след въведените мерки, свързани с пенсионната реформа, в началото на годината не е отчетен ръст на броя на новоотпуснатите пенсии. Ето какво още каза Бисер Петков пред Дарик:

Какво е състоянието на финансите в НОИ? Наскоро социалният министър отчете по-високи приходи поне по данните в началото на тази година и намалени разходи. Откъде идва тази по-висока събираемост - от страна на органите на НАП или други са причините, изобщо как можем да очертаем картината?

Отчетът за изпълнението на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за първото тримесечие показва наистина преизпълнение на приходите от осигурителни вноски спрямо планирания им размер с около 9 млн. лв. и икономия на разходи за пенсии и краткосрочни плащания в размер на 26 млн. лв., което означава, че за първото тримесечие трансферите и субсидиите, които държавният бюджет трябва да насочи към бюджета на ДОО, са с около 35 млн. лв по-малко. От тази гледна точка нещата изглеждат по-оптимистично на база на статистиката, с която разполагаме през първото тримесечие. Разбира се, рано е да се правят някакви изводи по отношение на общото изпълнение на бюджета на ДОО за тази година, защото става дума само за първата четвърт от годината. Не бива да се подминава това, че пенсионната система като цяло е инерционна, че процеси, които всъщност са протичали в края на годината, ще дават своето отражение... На база на заявленията, които са подадени за лицата, които са пожелали да упражнят правото си за пенсиониране, издаването на разпорежданията и отпускането на пенсиите на практика ще протича в рамките на период от пет-шест месеца напред.

Тоест рано е за сериозни и големи изводи, които можем да направим. Пък и част от тези по-големи приходи да не забравяме ще отидат и за това увеличение от 1 юни на минималната пенсия. Колко души ще бъдат засегнати от тази мярка? Парите ги има, каза финансовият министър.

Предвидено е от началото на следващия месец да се увеличи размерът на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст от сегашните 136,08 лв. на 145 лв. Увеличението на минималния размер на пенсиите за осигурителен стаж и възраст ще се отрази и на минималните размери на други пенсии, които са обвързани с този размер. Става дума за пенсиите, които се отпускат за инвалидност, по отношение на пенсиите за непълен осигурителен стаж по член 68, ал. 3 и така нататък. Така че нашите разчети показват, че от това увеличение всъщност ще получат по-висок размер на пенсията около 736 000 души, което е около една трета от всички получаващи пенсия в страната. Тоест всеки трети пенсионер ще получи известно допълнение към размера на пенсията, която получава. Разбира се, то няма да е в голям размер, но на практика ще има увеличение на пенсията от 1 юни.

А тези с минимална пенсия какъв процент са?

На практика това са някъде около една трета, или 25 до 30 процента от пенсионерите са с минимален размер на получаваната пенсия, като при голяма част от тях действителният размер на пенсията, който им е изчислен, е по-малък от минималния, но те получават минималния размер на пенсията.

Тя е определена със закон.

Да, тя е определена със закон. Разбира се, в този брой, който цитирах на около 736 000 души, са и някои хора, които са в този интервал на получавана пенсия между 136 до 145 лв. Всички те ще отидат на новия минимален размер, който е 145 лв. пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Увеличи ли се броят на новите пенсионери? Много се коментираше около дебатите, свързани с пенсионната реформа, че ще има бум на желаещи да се пенсионират, Вие пък побързахте след това да уточните, че май тези, които е трябвало да се пенсионират, са го направили доста по-рано.

Да, така е. Статистиката за новоотпуснатите пенсии през първото тримесечие на тази година показва, че са се пенсионирали общо 29 420 души, като те са с 2810 души по-малко спрямо тези, които са получили първа пенсия през първото тримесечие на 2011 година. Забелязваме тенденция на намаляване на броя на личните пенсии през тази година, което доказва тезата, че големият наплив за пенсиониране беше в края на 2010 година, когато се очакваше и на практика от началото на миналата година отпадна така наречената точкова система, която позволяваше да се компенсира недостигащ осигурителен стаж с възраст.

Тогава наистина имаше голям наплив.

Имаше бум на пенсионирането. Както и другата промяна, която настъпи от началото на 2011 година - отпадането на възможността за разсрочено плащане на така наречения купен стаж. Статистиката ни показва, че броят на хората, които са си купили недостигащ стаж с цел да покрият условията за пенсиониране през 2010 година, са били 11 424 души, а през миналата година в пъти е спаднал този брой до 3046 души, а от първото тримесечие на тази година само 463 души са купили стаж. Отново подчертавам, че промяната, която е от миналата година, е, че този стаж, който хората могат да купят като недостигащ при пенсиониране, трябва да се плати веднага в пълния размер.

На фона на всички тези тревожни данни в Европа, нас ни засяга пък статистиката в България, че безработицата нараства през последните месеци, как стои въпросът с дефицита във фонд „Безработица", можете ли да поемете сериозен ръст на българи без работа на фона на приходите в осигурителния институт? То не е неизчерпаема яма.

Планираният дефицит на фонд „Безработица" за тази година е 177 млн. лв., като всъщност този дефицит, както и дефицитът в други фондове на ДОО се покрива със субсидии от централния бюджет, като общата сума, която е планирана за изплащане на парично обезщетение за безработица за тази година, е от порядъка на 350 млн. лв., тоест предвидена е една по-голяма сума от тази, която през миналата година беше платена.

Достатъчна ли е тя като буфер, за да може да поеме по-голяма вълна от хора без работа?

Надяваме се да е достатъчен. Разбира се, това ще можем категорично да твърдим във втората половина на годината. Данните, които имаме за първото тримесечие на тази година от изпълнението на приходите и разходите на този фонд, всъщност показва, че през първото тримесечие имаме дори малко икономия в разходите за обезщетение за безработица от порядъка на 6,7 млн., като средно месечно за този период обезщетение за безработица са получавали около 116 000 души, като спрямо първото тримесечие на миналата година този брой е по-малък с около 4000 души.

Това едва ли е знак, че по-малко хора губят работа.

Аз говоря само за хората, които получават обезщетение за безработица и които са се регистрирали в бюрата по труда, отговарят на условията и на които е отпуснато обезщетение за безработица. В този процес има известен времеви лаг, така че отново не можем да генерализираме това, което към момента имаме като данни, за цялата година. Така че ще се следи този процес. Разбира се, промените в законодателството, които бяха направени и влязоха в сила от началото на годината, бяха в посока да се прецизира правото на лицата за получаване на парично обезщетение за безработица. Всички тези, които покриват изискването и имат право, ще го упражнят и ще получат полагащото се обезщетение.

С днешна дата на фона на всички разговори, които се водят за осигурителната система в България, можем ли да кажем каква част от пенсиите се плащат от данъците на работещите? Говорихме, че младите все по-често казват, че или няма да я докарат до пенсия, или че за тях пари няма да има. Говорейки си, че работещите в това състояние на осигурителната ни система след 20 години преход плащаме за пенсиите на родителите, бабите и дядовците си.

Да, това е съществено по отношение на финансирането на разходите за фонд „Пенсии", това е най-големият фонд на ДОО и данните ни сочат, че недофинансирането на този фонд е около 20 процента, което се покрива с директна субсидия от държавния бюджет. Ако говорим за участието на бюджета във финансирането на разходите за пенсии, то е по-голямо, защото както е известно държавата и в ролята й на така наречен трети осигурител превежда трансфер към фонд „Пенсии" на ДОО, който е в размер на 12 процента върху осигурителната база на всички лица, така че реално участието на държавата във финансиране на разходите за пенсии е някъде около 50 процента.

Което идва фактически от работещите, онова, което се генерира като приход в голямата държавна хазна.

Да, това е източникът в крайна сметка.

Как върви това съотношение работещи-пенсионери, на колко пенсионери колко работещи се падат и изобщо тази тревожна не само за България, а и в Европа демографска картина до какво води в момента?

Това е един много важен параметър за разходопокривните пенсионни системи. Наричат го коефициент на зависимост, като всъщност той зависи от демографската структура на населението и от заетостта. Защото в случая у нас протичат неблагоприятни демографски процеси, свързани със застаряването на населението, с относително намаляване на населението, което е в работоспособна възраст, респективно увеличаване на тези, които са извън трудоспособна възраст и следва да получават доход под формата на пенсии, тъй като не могат да осигуряват доход от трудова дейност. За 2011 година статистиката показва, че съотношението между пенсионери и осигурени лица е 80 към 100, тоест на всеки сто осигурени лица имаме 80 пенсионери. Това е всъщност отношението между контрибуторите, тези, които внасят в системата, и тези, които черпят, получават - бенефициентите на системата.

Не е ли твърде малка разликата?

Да, съотношението е неблагоприятно, защото за да може да са балансирани разходопокривните системи, съотношението трябва да е 2-2,5 работещи спрямо един пенсионер.

Тъкмо около това за пореден път се подновява темата нужна ли е по-висока осигурителна вноска, която да компенсира тази разлика, откъдето да дойдат парите. Това е политически въпрос, разбира се, той не касае НОИ като изпълнител на закона, но това е единият от начините.

Всъщност това съотношение, което определено е неблагоприятно и се дължи на демографски причини и причини, свързани с осигуряване на заетост, въпросът е комплексен... Последните мерки, които бяха предприети по отношение на завишаване условията за достъп до получаване на пенсии, увеличаване на възрастта за пенсиониране, на изискуемия осигурителен стаж, очакваме, че ще спрат тази тенденция на неблагоприятно изменение, дори в средносрочен план донякъде ще подобрят съотношението от гледна точка на пенсионната система. Нашите разчети са, че при тези параметри съотношението след около 10-15 години ще бъде 72 пенсионери на сто работещи лица. Но отново паради влошаващата се демографска ситуация по прогнозите, които имаме и на които стъпват нашите разчети, след този период отново ще започне влошаване на това съотношение, ще намалява относително броят на работещите и осигурените.

Не се вещае добра картина.

Да, това е демографската прогноза.

Това ще бъде сериозно изпитание за осигурителния модел.

Това безспорно е сериозно изпитание. Това вече се свързва и с въпроса за размера на осигурителната вноска, който както е известно за фонд „Пенсии" е 17,8 процента за лицата, родени преди 31 декември 1959 година. Родените след тази дата се осигуряват допълнително и 5 процента постъпват в универсален пенсионен фонд, така че за тях вноската, която постъпва във фонд „Пенсии" на Държавното обществено осигуряване, е 12,8 процента. На практика делът на тези лица непрекъснато расте в осигурителната съвкупност. Около три четвърти от осигуряващите се са на тази възраст, тоест родени са след 31 декември 1959 година, което води до намаляване на постъпленията от осигурителни вноски. Всъщност тук трябва да се отчитат много ефекти от евентуално увеличаване на размера на осигурителната вноска. Защото в условията на депресия, в каквато се намира нашата икономика, безспорно увеличаването на осигурителната вноска ще намали конкурентоспособността на предприятията, ще доведе до увеличаване цената на труд, който е безспорно съществен ефект, тоест не би трябвало само от гледна точка на пенсионната система да се оценява този въпрос. Увеличаване на осигурителната вноска е предвидено и в действащите текстове на Кодекса за социално осигуряване от 2017 година за универсалния пенсионен фонд.

За по-младите, тези, които се осигуряват допълнително?

Да, вноската нараства от сегашните пет на седем процента.

Казусът с некоректните работодатели и платци в НОИ, много спорен въпрос. Расте ли броят им, това отново повдигна въпроса за криминализиране на наплащането на осигуровки, изобщо как да бъдат защитени и работещите, и осигурителната система.

Безспорно е, че са необходими мерки за увеличаване на приходите от осигурителни вноски, за повишаване на контрола върху тяхното събиране и в пакета от мерки за финансово стабилизиране на пенсионната система наистина е предвидена такава мярка. Оптимистичното е, че има предложение, което е в проекта за нов Наказателен кодекс, която е разработена от екип към Министерството на правосъдието и вече е обект на обществено обсъждане, където са предложени текстове, които криминализират укриването на осигурителни вноски, тоест въвежда се съставът на престъпления срещу осигурителната система, осигурителна измама.

Мнозина казаха, че много внимателно трябва да се пипат тези текстове, за да не вкараме половината работодатели в затвора заради това, че имат проблеми около кризата и бавят плащанията на осигуровките, но това една детайлна и дълга тема. Расте ли броят обаче на забавените осигурителни плащания от информацията, която имате и от приходната агенция?

Не бих могъл да бъда конкретен, защото осигурителните вноски от 2006 година се събират от НАП и там имат по-подробна информация. При нас пристига една обобщена информация и нямаме пряко наблюдение на процеса каква част от осигурителните вноски се забавят, каква не са внесени, доколкото друга институция извършва този процес.

Един казус, към който нямате отношение, защото е политически въпрос, но много се говореше през последните месеци за парите от така наречения Сребърен фонд. Каква е Вашата гледна точка като управител на НОИ, Вие лично имате ли опасения каквото и да решат политиците за стабилността на пенсионната система в тази й част за тези пари, които стоят в този фонд? Ползването на тези пари с 10 години по-късно може ли да предизвика трус в системата?

Този фонд е създаден за да бъде буфер, демографски резерв на разходопокривната пенсионна система. И както е известно при приемането на закона през 2008 година е предвиден един затворен период от 10 години, в който средствата от фонда няма да могат да се ползват. Коментира се евентуално удължаване на този период с още десет години. Нашите разчети, които правихме на база измененията в параметрите на пенсионната система, показват, че някъде до около 2025-2028-а, дотогава ние очакваме като резултат от тези мерки да намалява дефицитът във фонд Пенсии в ДОО, след което обаче тенденцията ще се промени и тогава ще са необходими тези пари, за да подпомагат разходопокривната пенсионна система. Обсъжданото евентуално удължаване на затворения период на Сребърния фонд с около 10 години не бе трябвало съгласно разчетите, които имаме в момента, да затрудни функционирането на пенсионната система, но това ще даде възможност за един по-дълъг инвестиционен хоризонт и за едно по-дълго натрупване на средства, които ще са необходими.
Re: 2012 Преглед на печата
11-05-2012 - 08:42:24
Quote
PER0
Quote
paul

ps: Всъщност в ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС, 2012 - пише, че при липса на изрядни здравни вноски, никой не може и да купува недвижим имот или кола!

Сега и основния двигател ( гастарбайтерите) на т. н. пазар на имоти - спира!

Това ли е последната надежда на сривлогарите - гастарбайтерът да не може да си купи жилище, защото не си е платил здравноосигурителните вноски? Аз мисля, че или ще се освободят от тях, докато са били извън страната, или техен близък ще купи имота, както почти винаги става, тъй като те самите нямат времето да ходят и обикалят с месеци, докато намерят нещо свястно. Или ще си оправят вноските, не ги мислете гастарбайтерите.

Всъщност палачинката е обърна - гастербайтерите не идват да купуват, а да продават. Миналата седмица в самолета се заприказвах с една жена. Оказа се, че е била в България за да продаде жилището си, с което да погаси остатъка от кредита, който има да плаща след като банката и отнела и продала закупеното в чужбина жилище.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: 2012 Преглед на печата
11-05-2012 - 09:09:17
Quote
greenbul
Quote
PER0
Quote
paul

ps: Всъщност в ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛЕН ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС, 2012 - пише, че при липса на изрядни здравни вноски, никой не може и да купува недвижим имот или кола!

Сега и основния двигател ( гастарбайтерите) на т. н. пазар на имоти - спира!

Това ли е последната надежда на сривлогарите - гастарбайтерът да не може да си купи жилище, защото не си е платил здравноосигурителните вноски? Аз мисля, че или ще се освободят от тях, докато са били извън страната, или техен близък ще купи имота, както почти винаги става, тъй като те самите нямат времето да ходят и обикалят с месеци, докато намерят нещо свястно. Или ще си оправят вноските, не ги мислете гастарбайтерите.

Всъщност палачинката е обърна - гастербайтерите не идват да купуват, а да продават. Миналата седмица в самолета се заприказвах с една жена. Оказа се, че е била в България за да продаде жилището си, с което да погаси остатъка от кредита, който има да плаща след като банката и отнела и продала закупеното в чужбина жилище.
И ква стана тя?Не само че няма да има жилище в чужбина ами и в България няма да има.Да спиш под мостовете и да живееш като циганин в колиба от ламарина картон найлон и сено е голяма далавера.Благодарим от такъв живот в чужбина.Аз си мисля че същата тая глупачка след години ще стане ратай в дядовата и къща.Когато човек е глупав то е завинаги.Ако преминаването на границата водеше до повече разум по цял ден щях да снова между Русе и Гюргево или между Калотина и Димитровград.
Re: 2012 Преглед на печата
11-05-2012 - 11:54:16
ГЛАВА 11



Шеметната бездна на абсолютното прозрение пресъздава картината на

цялата Вселена въз основа на принципа, наречен анализ на екстраполирана

материя.

Ето накратко същината на този принцип: тъй като всяка частица материя

във Вселената се влияе по един или друг начин от всички останали частици

материя във Вселената, на теория е възможно да се екстраполира цялото

мироздание – всички слънца, всички планети, орбитите им, състава им,

тяхната икономическа и социална история – от, да речем, едно малко парченце

плодова торта.

Човекът, който изобрети Шеметната бездна на абсолютното прозрение,

стори това главно за да ядоса жена си.

Трин Трагула – така се казваше той – беше един мечтател, мислител,

умозрителен философ или според думите на жена му идиот.

И тя непрестанно го тормозеше заради това, че прекарва несъразмерно

голяма част от времето си в съзерцаване на всемира, в размишления върху

механиката на безопасната игла или в правене на спектографични анализи на

парченца плодова торта.

– Имай поне малко чувство за мяра! – все му натякваше тя, понякога по

тридесет и осем пъти на ден.

Ето защо той построи Шеметната бездна на абсолютното прозрение –

просто за да и даде да се разбере. И в единия край на устройството включи

цялата Вселена, екстраполирана от едно парченце плодова торта, а в другия –

жена си. И когато натисна копчето, в един миг тя видя цялата безкрайност на

всемира и какво представлява самата тя в съотношение с него.

За ужас на Трин Трагула шокът от преживяното напълно разстрои нейния

разум, но затова пък с удовлетворение установи, че най-категорично е

доказал следното: ако човек желае да оцелее във Вселена с такива размери,

то той не може да си позволи лукса да има чувство за мяра.



Вратата на Бездната рязко се отвори.

Безтелесният дух на Гаргравар отправи тъжен взор към нея. Бе започнал

да изпитва някаква странна симпатия към Зейфод Бийблброкс. Очевидно бе

човек с най-различни качества, макар и в по-голямата си част отрицателни.

Очакваше и той като всички останали да се измъкне, залитайки от

кабината.

Ала той излезе с бодра крачка.

– Привет! – рече Зейфод.

– Бийблброкс... – прошепна изуменият дух на Гаргравар.

– Бихте ли ми дали нещо за пиене? – каза Зейфод.

– Вие... вие... нали бяхте в Бездната? – заекна Гаргравар.

– Видяхте ме да влизам, приятел.

– И тя работеше?

– Разбира се.

– И вие видяхте цялата безкрайност на всемира?

– Разбира се. Много кокетно местенце, трябва да призная.

Духът на Гаргравар се олюля от учудване. Ако и тялото му беше тука,

щеше да се свлече тежко на стола със зинала уста.

– И с очите си видяхте – каза Гаргравар – какво представлявате в

сравнение с него?

– О, да, да.

– Но... какво изпитахте?

Зейфод сви доволно рамене.

– Просто се потвърди нещо, което винаги съм знаел. Аз наистина съм

един велик, знаменит човек. Нали ти казах бе, душа, че аз съм Зейфод

Бийблброкс?

Погледът му премина по машинариите, които захранваха Безурита с

енергия, н изведнъж се спря, силно заинтригуван.

Дишането му се учести.

– Хей – изрече той, – онова там наистина ли е парче торта?

Измъкна парченцето сладкиш от сензорите, с които бе облепено.

Ако започна да ви обяснявам каква нужда изпитвам от това – каза той

лакомо, – няма да ми остане време да го изям.

И го изяде.
Re: 2012 Преглед на печата
11-05-2012 - 22:32:28
Енергийна ефективност, а не панелки
Сградата е важна, но много по-важна е средата, в която ние живеем. Тя формира всички нас като личности, като общество. Сградите, които строим, средата, която създаваме са огледало на състоянието на обществото. Всички ние днес осъзнаваме нуждата от един зелен, устойчив, сигурен, хуманен град”, каза при откриването на конференцията „Архитектура плюс” Росен Плевнелиев, президент на България.

Качествената и хармонично развита градска среда са основните предпоставки за подобряване условията на живот на гражданите. Благополучие и безопасност зависят и от това какви сгради строим, как планираме градовете, как създаваме среда.

Съвременният град е не просто бетон и стъкло. Устойчивата архитектура програмира хармоничното развитие на обществото и спомага за опазване на здравето на хората, определя стандарта на живот и удовлетвореността от него. „Сред моите приоритети особено важно място заема мястото за енергийната ефективност. Базирайки се на устойчивостта, зелената архитектура, ще създадем природосъобразна градска среда. От нашите решени днес зависи какво ще завещаем на нашите деца – разпадащи се панелки, свързани към втора атомна електроцентрала или енергийно ефективни и красиви градове, в които живеят по-производителни, по-богати и по-здрави граждани” допълни президента.

Панелките се разминаха със санирането, ЛОГИЧНО!
Re: 2012 Преглед на печата
12-05-2012 - 11:00:10
avatar
Защо никой не споменава, че панелките в момента за най-енергийно ефективни.... само се замислете колко по-студено е в една санирана къща в сравнение с панелката ... несанирана... защо ли?

ако се направи цялостно саниране на панелките, централна климатизация (не е като парното) слънчеви колектори на покрива (идеални са за това) и една мачта с ветрогернератор и стават енергийно независими!

На всичко отгоре "скъпите" проекти за такова нещо няма да ги има защото панелките са по един стандарт и ако направеиш проект за една сграда с минимални промени ще важи за всички в квартала!! Ама никой не печели от това (освен собственниците)

Аз ли съм много умен или просто никой няма интерес от това?!!!

Колкото и да ме убеждават че мислят за хората, всъщост мислят за повее пари...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход