Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища

Публикувано от 4ovek 
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 13:08:43
Не знам от къде ги взимате тия цифри...Септември миналата година дадохме единия апартамент под наем и наемателите стояха до март тази година.Жилище с цена 75-80 хил евро.Поне ако се вярва на обавите.Полу обзаведено,на прилично място.За 500 лева не можах да му намеря наемател.За 450 го дадохме на строителни работници.Други кандидати за месец и нещо просто не се появиха.А стоеше по обявите.Първо го пуснах като частна обява,стоя 2 седмици,посе месец с агенция.На практика го дадохме на първите,които се появиха-повече от ясно бе,че не съм в позицията да си избирам аз наемателя.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 13:12:56
avatar
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Ами Продавач, като намалеят продажбите, както вече
> сам признаваш, означава че ще се свие и
> строителнатата дейносг, съпътстващатите дейности с
> всички произтичащи от това последствия -
> намаляване на работните места и пр... Та да те
> питам, имайки предвид и демографските тенденции,
> как така ще се увеличат наемите - китайци ли ще
> дойдат?
> Като гледам, освен цените на имотите и наемите,
> които споменавате надминават тези в Солун и Атина.


Моите продажби не намаляват даже напротив, но не съм само аз на пазара. До колкото имам информация наплива към София изобщо не е намалял... А наеми в Солун и Атина под 250 евро за двустаен има ли? Ако има значи тук пазара е наистина луд незнам ти работиш на онзи пазар - аз на този и мога да коментирам само пазара в София.
През ден ми звънят хора да ме питат мога ли да им намеря нещо под наем за около 400-450лв и аз има казвам, че не мога... Говоря - ПРЕЗ ДЕН...
Между другото днес имам срещи от 14:00 до 19:30ч...а и след това имам задачи...
Заринали сме се с работа, но може само на мен да ми връзва нямам представа :ami:

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 13:44:49
До Продавач,
Ако говориш за дневна, спалня и кухня (като за двустаен) в рамките на 55-70 кв.м. светла площ - има, макар и не в добри квартали или пък със отдавнашни наематели.

Не се и съмнявам, че имаш работа.
Но както споменах на друго място, кризата най-напред ще я усетят по-калпавите или по-новите на пазара.
По принцип, които работят отдавна и са си създали добро име, последни забелязват промените - нормално е от една възраст и стаж, ако си добър, насетне клиентелата ти непрекъснато да се увеличава, като се има предвид че комисионната е еднаква почти навсякъде. Но това не е реалната картина на пазара.
В момента персонално имам четирима купувачи - почти 100% съм сигурен, че и четиримата ще купят чрез мен, ако въобще купят! Защо? Клиентелата ми е преди всичко сред професионалистите - хора не на заплата - те следят тенденциите, а и на момента усещат поскъпването на парите. За двама от тях не успях да спазаря нещата на пъро и второ четене. Ще видя какво ще стане нататък.
Във всеки случай - поскъпването тук последните 10години надмина 100% и не само моята оценка е че имотите са надценени с поне 30%... А демографския бум тук считам, че приключи, като изключим новосъздалата се ситуация в Солун и околностите му след 2007.
Цените може и да се запазят на тези нива но... Ако ЕЦБ започно усилено да печата Евро.
Една от вчерашните статии в тукашната преса беше с подзаглавие - превеждам буквално "твърди се, че гръцките банки са загубили поне 35% процента от стойността си в резултат на кризата".
Жалко, че не се мяркат достатъчно Асен, Куку, Явор - убеден съм че щяхме да прочетем добри анализи.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 13:56:53
Че пазарът е луд, луд е.smiling smiley
При 250евро наем и 55000евро цена, не се срещат интересите на продавача и купувача, към днешна дата, защото за единия при 250 евро няма смисъл да продава под 55хил. с цел депозит, за другия -55000 евро е скъпо -18год, без да са включени лихви -от депозит или по кредит, т.е. е по-добре в момента да е под наем.

От една страна има хора, които купуват. Те, или ще живеят в имотите(няма да плащат наем), или ще ги отдават под наем.
От друга има търсене 400-450 лв. Това означава, че толкова могат да си позволят. При
тази инфлация и неадекватно вдигане на приходите, в един момент нивото на търсения наем ще тръгне надолу. Ако, предлаганите наеми не отговорят на масово търсените, ще
се стигне до невъзможност плащането им и евентуално преосмисляне за местожителство.
Това, от своя страна би натиснало наемите надолу.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 15:01:38
Това ако прочетеш внимателно е опит да се намери цената при която продавач, непритиснат от обстоятелствата би продал.
Няма значение дали на купувачът му излиза сметката или не.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 15:06:29
Защо да е луд пазара - отиваш под наем в апратамент, който е неизгодно да се купи и всички са доволни и щастливи.
Нито купувачът е длъжен да дава повече отколкото е решил, нито продавачът е длъжен да продава за по-малко. Поне аз не знам да има такива закони.
Междудругото сметките са направени на бързо и затова са леко приблизителни. Не е задачата да се определя цената точно, а само порядъка. НЕ съм още изкукуригал за да си губя времето да пиша научни теории по форуми.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 15:26:38
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Това ако прочетеш внимателно е опит да се намери
> цената при която продавач, непритиснат от
> обстоятелствата би продал.
> Няма значение дали на купувачът му излиза
> сметката или не.

Аз не купувам, но твърдя, че ВИНАГИ има значение дали на купувача му излизат сметките. Сделка има само ако интересите на двете страни се срещнат някъде по пътя. Иняче ако само продавачите определят цените, то и милион евро на м2 ще им е малко. Нали всички искат да станат богати за един ден - купува евтино продава много по-скъпо и с парите по барове и мацки. Добре че все пак някакви пазарни закони (макар изкривени в наши условия) действат. Инак можеш да видиш обява - панел в Обеля - 10000000000е като нищо.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 15:45:34
Това важи само за притиснатите от обстоятелства продавачи, които не са предмет на настоящата тема.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 15:50:59
Засега не ми се е случвало да измисля нещо, което намирам за ценно за да мисля по въпроса къде да го публикувам.

Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
26-09-2008 - 15:55:05
Човек,smiling smiley
Съвсем правилно те разбрах и цената от гледна точка на продавача е тази или около.

Другото, бяха мои разсъждения къде би била пресечната точка на интересите и на двата субекта от гледна точка продажба, изхождайки от това, че и двете страни
не са притиснати от обстоятелствата при продажба:
-при продавача -няма кредит, не му трябват и парите.
-при купувача - има парите, но си има и жилище.

Излиза, че поне едната страна трябва да е извън приетото от мен статукво за "притиснатост от обстоятелствата":
1.продавачът има кредит или иска да купува друг имот или нещо друго;
2.купувачът -задоволяване на вътрешната(семейна) потребност за сигурност -собствено жилище, в което да живее.
Ако 1. е на зор -продава по-ниско;
Ако 2. е на зор -купува по-високо

Ако 1. и 2. са на зорsmiling smiley -май който е с по-голямо самообладание.

А за луд пазар изхождам от това, че голяма част от закупените имоти са със кредити, чиито погасителни вноски са много голям % от семейните приходи, т.е. несъответствие цени - заплати
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход