Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища

Публикувано от 4ovek 
Не прогнозирам покачване. Просто казвам същото като теб, но с други думи т.е. наистина ще отдават под наем и само при определена цена / това 50к беше условно/, която е значително над пазарната в момента, биха продали. Просто нямат зор.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 13:37:11
Ами какво ще стане като се изтъргуват панелките на тези, които за решили да продават, а нови предложения на сегашните цени не постъпят? Ако има достатъчно ново строителство - новото строителство ще определя цените, ако няма - ще има сигурно покачване.
Вес пак мисля,че 50К е доста висока цена за двустайна панелкаsmiling smiley ДА кажем, че 35000 е ОК и си стискаме ръцете. Т.е. много под 35к не се очаква да може да се купи двустаен панелен двустаен апартамент.
Това добре, но ако всички почнат да дават под наем - ще се увеличи предлагането под наем? Винаги има и хора на които текущото жилище не им харесва. Общо взето човека казва че не иска да продава, а ще продаде на по-висока цена. Е това е ясно - кръга от хора които биха продали се увеличава с качването на цената - ако има кой да даде милион - всички ще станат продавачи.
Забравя се и друг момент - ако аз мога за 1800Е на година да живея някъде - за какво ми е да купувам /да предплатя 30год наем/, а с кредит ще се окаже че цял живот под наем ще ми е по-евтино - а за децата - те като порастнат ще иамт стимул да се развиват.
Да не забравяме че и пазара на наеми е много зле в момента - при едно по-голямо предлагане би бил по-привлекателен.
А колкото до това ако спрат да продават - нали точно по-високата цена ще стимулира новото строителство т.е. света няма да се срине само защото някой иска 50% отгоре на цената ;-)
Всъщност - защо не спряха 2004, 2005? когато цените се качваха - трябва да са луди да продават, но продават. Просто пазара си е пазар който не го разбира може само да се сърди на който си хареса
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 14:52:43
Моментът не се забравя - ако някой ти дава оферти - 50К за да купиш и 150 евро да наемеш същото, ти решаваш да наемеш и двамата сте доволниsmiling smiley
Говорим за София. В друга тема написах какви са показателите - под 3% безработица, няма и 4000 трайно безработни. Това положение няма как да не доведе още хора в София, т.е. търсенето на места за живеене не може да намалее в близките години.
Т.е. изхождаме от предпоставката, че търсене на имоти за живеене под наем ще има.
И да не си съгласен - приеми го за момент за да е ясен моделаsmiling smiley Нещо като начален параметър - 150 евро за двустаен може да се взимат без проблем, пита се каква е минималната цена при която "лалугерите" излизат масово на пазараsmiling smiley Митака каза, че е 50К. Пазарът казва, че почват някъде към 30К да изпълзяват и вече към 35К има достатъчно оферти и то в прилични райони.
Първо проближениеsmiling smiley
12-07-2006 - 17:00:06
Внасям първа корекция в модела, благодарение на един участник дето каза как е решил да продаде апартамент. Примерно при 6% годишна лихва и наем от 150 евро се получава 30000 евро за да има равенство, но продавачът решава да продава на 10% отгоре, т.е. цената се получава 33000 евро.
Доста близко до пазарните цени , май методът си заслужава вниманиеsmiling smiley
Хрумна ми за един друг фактор. Сега данък сгради е доста нисък в БГ.
Мисля че правителството ще го вдигне в скоро време, защото няма вече от къде да се цуца.
Та как ли ще се отрази това върху поведението на пасивните "лалугери", дето си държат вторите (третите) жилища заключени. Ще продават ли или ще дават под наем?
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 17:17:26
Ами той вече си е вдигнатsmiling smiley Драстични промени няма да има според мен.
В Калифорния е 1% от данъчната оценка. Така че "как ще стигнем американците".
Ама дано да си прав.
Re: Връзката лихви по депозити-наем-цена на жилища
12-07-2006 - 17:24:43
И да е 2%, панелките се оценяват ниско, та това няма да се отрази на цените драстично.
Излиза, че ако модела работи, то всякакви прогнози, че в близко бъдеще цената на панелите ще падне драстично, са нереални. И още, ако Човек е прав и движението към София продължи, то при повишение на наемите на панелите, неизбежно ще се повиши и продажната им цена.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход