Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА

Публикувано от Роси5813 
ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 12:00:25
Здравейте! Имам следният проблем. Миналата година придобих по наследство апартамента на майка ми, в който
живея със семейството си години наред.Данъчната му оценка за 2010г.е 32900лв., а след подаване на моята имотна декларация тя вече става 77630лв, за което научих след получаване на съобщението за дължимите от мен налози. Бързам да уточня, че пролемът ми не е свързан с новото зониране. Става дума за кв.Изток и за сграда на 50години. След проверка в местната ПАМДТ се установиха разлики в декларираните данни - от промяна в конструкцията /от М1 през 1998г., на М3 през 2010г., която промяна направих доброзорно , защото имало някакво указание по случая/ и от разлика в квадратурата +19кв.м. /от декларирани през 1998г. 44 + 19 за мазе и таван, на 63 + 19 за мазе и таван през 2010/ Според мен обаче тези разлики не могат да обяснят увеличението от 243,43% в данъчна оценка! Изчисленията ми показват, че на кв.м. цената е скочила от 638лв. на 1125лв., което на практика би следвало да бъде само в резултат от промяна на декларираната конструкция /с която не съм съвсем съгласна, защото не могат да се слагат под общ знаменател сгради строени при съвременните технологии и едно старо строителство през 60-те/! Междувременно подадох жалба до началника на службата, но до момента няма никакво развитие по нея. При всяко ходене до там, служителките ми отварят двете партиди и при наличие на разлика в декларираните данни, ми се обяснява че промяната се дължи на тях.
Но нима е възможно цената на 1кв.м. да скочи с 176,33% само от променената конструкция още повече , че от 1998г. до 2010г. са изминали още 12г. изхабяване, което никой не може да ми обясни как влияе върху оценката.
Моля, за съвет как да постъпя от тук нататък? Ще бъда благодарна за всяко изказано мнение по въпроса!
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 12:28:32
avatar
Основно жилище ли е?
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 12:46:18
нищо не може да се направи конструкцията си е М3. това е масивна конструкция.предишната декарация е била невярна. 77000 за изток си е нормално.
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 13:12:09
avatar
Quote
Роси5813
Здравейте! Имам следният проблем. Миналата година придобих по наследство апартамента на майка ми, в който
живея със семейството си години наред.Данъчната му оценка за 2010г.е 32900лв., а след подаване на моята имотна декларация тя вече става 77630лв, за което научих след получаване на съобщението за дължимите от мен налози. Бързам да уточня, че пролемът ми не е свързан с новото зониране. Става дума за кв.Изток и за сграда на 50години. След проверка в местната ПАМДТ се установиха разлики в декларираните данни - от промяна в конструкцията /от М1 през 1998г., на М3 през 2010г., която промяна направих доброзорно , защото имало някакво указание по случая/ и от разлика в квадратурата +19кв.м. /от декларирани през 1998г. 44 + 19 за мазе и таван, на 63 + 19 за мазе и таван през 2010/ Според мен обаче тези разлики не могат да обяснят увеличението от 243,43% в данъчна оценка! Изчисленията ми показват, че на кв.м. цената е скочила от 638лв. на 1125лв., което на практика би следвало да бъде само в резултат от промяна на декларираната конструкция /с която не съм съвсем съгласна, защото не могат да се слагат под общ знаменател сгради строени при съвременните технологии и едно старо строителство през 60-те/! Междувременно подадох жалба до началника на службата, но до момента няма никакво развитие по нея. При всяко ходене до там, служителките ми отварят двете партиди и при наличие на разлика в декларираните данни, ми се обяснява че промяната се дължи на тях.
Но нима е възможно цената на 1кв.м. да скочи с 176,33% само от променената конструкция още повече , че от 1998г. до 2010г. са изминали още 12г. изхабяване, което никой не може да ми обясни как влияе върху оценката.
Моля, за съвет как да постъпя от тук нататък? Ще бъда благодарна за всяко изказано мнение по въпроса!

Подайте коригираща декларация по чл.14 и впишете данните които са били декларирани преди време.От къде ви се появиха новите квадратури които сте декларирали.
Няма обща квадратура която да се е променила.Няма и указание в тази посока.Каквото пише в стария акт, това пишете и разделете квадратурите на мазе и таван ако изобщо са посочени като цифра.Тогавашното БДС е смятало по друг начин и няма никаква причина да променяте написаното.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 14:05:55
Quote
Роси5813
Здравейте! Имам следният проблем. Миналата година придобих по наследство апартамента на майка ми, в който
живея със семейството си години наред.Данъчната му оценка за 2010г.е 32900лв., а след подаване на моята имотна декларация тя вече става 77630лв, за което научих след получаване на съобщението за дължимите от мен налози. Бързам да уточня, че пролемът ми не е свързан с новото зониране. Става дума за кв.Изток и за сграда на 50години. След проверка в местната ПАМДТ се установиха разлики в декларираните данни - от промяна в конструкцията /от М1 през 1998г., на М3 през 2010г., която промяна направих доброзорно , защото имало някакво указание по случая/ и от разлика в квадратурата +19кв.м. /от декларирани през 1998г. 44 + 19 за мазе и таван, на 63 + 19 за мазе и таван през 2010/ Според мен обаче тези разлики не могат да обяснят увеличението от 243,43% в данъчна оценка! Изчисленията ми показват, че на кв.м. цената е скочила от 638лв. на 1125лв., което на практика би следвало да бъде само в резултат от промяна на декларираната конструкция /с която не съм съвсем съгласна, защото не могат да се слагат под общ знаменател сгради строени при съвременните технологии и едно старо строителство през 60-те/! Междувременно подадох жалба до началника на службата, но до момента няма никакво развитие по нея. При всяко ходене до там, служителките ми отварят двете партиди и при наличие на разлика в декларираните данни, ми се обяснява че промяната се дължи на тях.
Но нима е възможно цената на 1кв.м. да скочи с 176,33% само от променената конструкция още повече , че от 1998г. до 2010г. са изминали още 12г. изхабяване, което никой не може да ми обясни как влияе върху оценката.
Моля, за съвет как да постъпя от тук нататък? Ще бъда благодарна за всяко изказано мнение по въпроса!
Не може така.Като решите да си продавате апартаментите искате по 100000 евро а сега данъчна оценка от 77000кинта била много.Според мен е малко.За такова жилище 2000 кинта данък.Нали Изток е лукс и елитен квартал.Какъв е този елит населен с дрипльовци?Като искате елит и престиж ще плащате.И няма да мрънкате по форуми
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 14:10:15
Бой по буржоазията!!!
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 14:38:43
avatar
Малееееее Баткооооооо, що тъй бря.Квартала не е елитен, а е с елитни комшии.В част от квартала са настанени хората на които им заляха имотите под язовир Искър.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 14:57:46
Свобода, хляб, народовластие!

Защото някой са по-прости от други ще поясня за какво друго се използва дан.оценка, освен за плащане на данъци. По ДО (дан. оценка) се определя и ДТ(държавна такса) за водене на имотни дела. Един случай в Гео Милев, развалям сделка за продажба от длъжник на майка му. Д.О. от 2007 г. когато е продал апартамента е 24 хил. лв., а ДТ тогава е била 4% от 1/4 от ДО, т.о. при имотен спор за този апартамент трябва да се заплати държ.такса от 240 лв. Миналата година ДО скача на 74 хил., а ДТ вече е 4% от цялата ДО и платих 2966 лв. ДТ. за да разваля продажба, която да покрие 13500 лв. дълг. Т.е. ДТ е скочила 12 пъти за 3 години. Ами ако трябва някой пенсионер да си търси правата? Как ще намери 3000 лв. за имотно дело, Отиваш, изкарваш пенсията с шутове от апартамента и да ходи да те съди, ама първо да си приготви 3 хил. за ДТ и 3 хил. за адвокат.
Затова малко да помислим преди да хукнем да еспропиираме експроприаторите.
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 15:48:25
Абе Роси живееш в апартамент за 100000 евро, а 770 лв ти се свидят за данък. Я си плащай данъка баз да мрънкаш, че имам намерение да предложа законопроект който да уеднакви плащането на данъци както е в Европа т.е. данъчната оценка да бъде = на пазарната и да бъде коригирана всяка година според пазарната конюктура.

Аз не съм съгласен мене тука в Европа да ме скъсват от данъци и после тия мангизи да ги дават на българите да ги "усвояват".
Искате ли пътища и инфраструктура ще си плащате сами.
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 19:00:28
Quote
OwnerBG
Малееееее Баткооооооо, що тъй бря.Квартала не е елитен, а е с елитни комшии.В част от квартала са настанени хората на които им заляха имотите под язовир Искър.
A сега друга песен запяхте.Я отвори обявите да видиш колко кинта искат за тези курници по на 50години.Значи като е във ваша полза данъците да ниски а цените високи.Нама да стане или ниски цени и ниски данъци или високи цени и високи данъци.Няма закон който да задължава да се живее в София и то в Изток и Лозенец.Който няма пари айде по колибите.Ма бил се родил в София.Ма голяма работа никой не ви е длъжен.Цървулите ще живеят в колиби.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход