Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА

Публикувано от Роси5813 
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 19:09:38
Quote
Роси5813
Здравейте! Имам следният проблем. Миналата година придобих по наследство апартамента на майка ми, в който
живея със семейството си години наред.Данъчната му оценка за 2010г.е 32900лв., а след подаване на моята имотна декларация тя вече става 77630лв, за което научих след получаване на съобщението за дължимите от мен налози. Бързам да уточня, че пролемът ми не е свързан с новото зониране. Става дума за кв.Изток и за сграда на 50години. След проверка в местната ПАМДТ се установиха разлики в декларираните данни - от промяна в конструкцията /от М1 през 1998г., на М3 през 2010г., която промяна направих доброзорно , защото имало някакво указание по случая/ и от разлика в квадратурата +19кв.м. /от декларирани през 1998г. 44 + 19 за мазе и таван, на 63 + 19 за мазе и таван през 2010/ Според мен обаче тези разлики не могат да обяснят увеличението от 243,43% в данъчна оценка! Изчисленията ми показват, че на кв.м. цената е скочила от 638лв. на 1125лв., което на практика би следвало да бъде само в резултат от промяна на декларираната конструкция /с която не съм съвсем съгласна, защото не могат да се слагат под общ знаменател сгради строени при съвременните технологии и едно старо строителство през 60-те/! Междувременно подадох жалба до началника на службата, но до момента няма никакво развитие по нея. При всяко ходене до там, служителките ми отварят двете партиди и при наличие на разлика в декларираните данни, ми се обяснява че промяната се дължи на тях.
Но нима е възможно цената на 1кв.м. да скочи с 176,33% само от променената конструкция още повече , че от 1998г. до 2010г. са изминали още 12г. изхабяване, което никой не може да ми обясни как влияе върху оценката.
Моля, за съвет как да постъпя от тук нататък? Ще бъда благодарна за всяко изказано мнение по въпроса!

Средна пазарна цена на кв. м. на жилище в София по данни на НСИ:
1)
- през 1998г. беше 504.30 лв.
2)
- през 2010г. беше 1,568.81 лв.

Тоест за 12 години има увеличение от над 3 пъти на пазарната цена на кв. м. на жилище в София. Уви ще трябва да се повишава още повече данък сгради, защото правителството не може да субсидира общините тъй като само през 2010г. похарчи над 12 милиарда лв. общо за заплати и осигуровки на бюджетниците и за пенсии.

[www.nsi.bg]
[www.minfin.bg]
Re: ЗАВИШЕНА ДАНЪЧНА ОЦЕНКА
14-03-2011 - 20:06:26
Благодаря на всички, които се изказаха по темата! Мненията разбира се са различни и не може да бъде иначе.
Съгласна съм с АНОНИМЕН че трябва да си плащаме данъците,. ако искаме да заживеем като в Европа.
ОБАЧЕ .... Мога да продължа в най-различни посоки, но само бих казала следното - в пълненето на хазната
на местните управи мисля , че някои трябва да участват по-пълноценно от останалите имам предвид така и не
приетия "данък лукс", за който толкова много се говореше. Само че е по-лесно да притискат по-дребните рибки!
А и честно казано аз лично не виждам за какво са им по-големите общински бюджети! Парите се използват само за заплати и поръчки дадени на свои хора за някакви козметични "промени" /като закърпването на дупките/ Просто за замазване на очите на данъкоплатците. Незнам дали някой скоро е ползвал услуги от общинската администрация но там времето е спряло в миналия век! Седят си зад бюрцата и хич не си дават зор. Дори в данъчната администрация
се поразмърдаха за разлика от тези общинари дето хем не им стиска да направят радикални промени хем искат да
си благоденстват още дълго! Да трябва да заживеем като във Европа ама и от двете страни на бариерата.
И когато си плащам данъка да бъда сигурна че парите ще се използват разумно и целесъобразно, а не за лично благоденствие в комфорта на колективната безотговорност.
Приятна вечер на всички!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход