Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво очаква Велико Търново?

Публикувано от Melisa 
Какво очаква Велико Търново?
03-01-2011 - 15:39:43
Преди няколко месяца вспоменавала съм на този форум история на недвижими имоти в Бобов дол. Ето ви новият "Бобов дол", още не е.. но... интересно ми е какви цени и какво бъдъще чака Велико Търново.
Ети ви и няколко материала:

Велико Търново – 78 775 жители и 144 710 жилища

Стилян НАЙДЕНОВ [www.borbabg.com]

Цените на апартаментите паднали с 50 лв. на кв. м за година и продължават да падат

144 710 жилища изброи във Велико Търново статистиката. По информация на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” /ГРАО/ градът има постоянно население от 78 775 човека, което означава, че на всеки се падат почти по два апартамента. Болшинството от имотите са натрупани при строителния бум от преди няколко години, но стоят под ключ и в тях не живее никой. Обитатели трудно могат да се намерят и заради липсата на наематели.
Само през последните три месеца в болярския град в експлоатация са въведени 28 сгради. За същия период в съседно Габрово Акт 16 пък са получили едва 11 блока. От началото на годината главният архитект на старата столица е разписал документите на 87 обекта, сочи статистиката.
Че строителният бранш обаче е в тежка криза, доказва съпоставката на средните продажни цени на имоти.
Към декември 2010 г. квадратен метър площ се е продавал по 803 лв. Понижението с оглед началото на годината е с почти 50 лв.
ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЦЕНИТЕ НА ЖИЛИЩАТА СА ПАДНАЛИ ПОЧТИ ДВОЙНО.
Навръх строителната инвазия през 2008 г., когато у нас все още кризата бе мираж, цената на квадратен метър жилище е била над 1330 лв. Тогава апартаментите са се продавали и най-скъпо, показа проверка на „Борба” в информационния масив на статистиците.
В момента повечето от строежите в старата столица са замразени, а работниците – разпуснати. Причината е застудяването и предписанията на Областната инспекция по труда, както и спецификата на строителните материали, които са неподходящи за използване при минусови температури. Според брокери раздвижването на пазара на имоти, което бе регистрирано през последните месеци, ще се усети още повече през идната пролет.

п.с "население от 78 775 човека" включва родители, деца, пенсионери, безработни и ....

И малко за икономика в района:
В структурата на икономиката с най-голям принос в нетните приходи от продажби имат следните подсектори “Търговия и ремонтни дейности” с дял 38,03%, “Преработваща промишленост” с 33,05% и “Транспорт, съобщения и електро и газоразпределение”. От общините на територията на област Велико Търново най-голям дял от реализираните нетни приходи осигурява община Велико Търново - 46,87 % за 2005 г., следвана от другите две големи общини - Горна Оряховица (22,42%) и Свищов (10,69 %).

Предприятия
Като част от националната тенденция, процесите на приватизация и преструктуриране на собствеността доведоха до удребняване на бизнеса и преобладаването на малки и средни предприятия в областта. Те представляват 99,37% от общия брой фирми. Активна стопанска дейност развиват 8545 фирми (данните са от 2005 г.). Към момента на територията на областта функционират 63 фирми, сертифицирани по ISO 9001 като най-много са в сферата на хранителните стоки, напитки и тютюн – 13 фирми, машини и оборудване – 12 фирми. ISO 9001 е важен инструмент за фирмите, с помощта на който те могат да докажат на своите клиенти, особено на външните пазари, че са способни да произвеждат в съответствие с международните изисквания. На територията на областта функционират и 6 сертифицирани организации в сферата на публичната администрация. Областна администрация Велико Търново е една от първите администрации в страната, която получи сертификат по системата за качество ISO 9001:2000.

Почти половината от активните фирми в областта – 48,65%, са в сферата на подотрасъл “Търговия и ремонт”. На преработващата промишленост се падат 11.71% от фирмите. През последните години ръст бележат операциите с недвижими имоти, наемодателна дейност и бизнес услуги, които се осъществяват от 734 бр. фирми (8,6% от общия брой фирми на територията на областта) и реализира 1,5% от нетните приходи от продажби.

Инвестиции
Настъпилите структурни промени в икономиката и установяването на пазарни отношения влияят положително върху инвестиционната активност на стопанските субекти в областта. През последните няколко години най-много са направените инвестиции в отраслите: “Търговия и ремонт”, ”Преработваща промишленост”, “Транспорт и съобщения” както и ”Електроенергия, газ и вода”. Основно средствата са насочени към придобиване на дълготрайни материални активи - машини, оборудване и транспортни средства, земя, сгради и строителни съоръжения. Около 85 % от всички инвестиции се реализират на територията на общините Велико Търново, Горна Оряховица, Свищов и Елена. На територията на областта трайно стъпиха големи чуждестранни инвеститори и вериги в лицето на “Е–ОН”, “Практикер”, “Техномаркет Европа”, ”СБА”, МОЛ Велико Търново и др. Подобрената бизнес среда е важен фактор за привличане на чуждестранни инвестиции. През 2005 година от общия размер на преките чуждестранни инвестиции най-голям дял имат тези от САЩ, Германия и Чехия. Инвестициите се очертават като най-динамичния фактор, влияещ върху икономическия растеж и регионалната конкурентоспособност

Наети лица
Най-голям брой наети лица се наблюдават в преработващата индустрия Те са 34,21 % от общият брой на наетите в областта за 2005 г. На следващо място с 12.66% се нарежда “Търговия и ремонт”, следвана от “Транспорт и съобщения” с 7,82% от наетите лица. В общата структура на наетите лица с най-голям дял е община Велико Търново (41,09% от наетите), следвана от общините Горна Оряховица и Свищов. Най-малък брой наети лица има в малките общини - Златарица и Сухиндол.

по вече са тук [www.vt.government.bg]
и тук [vt-consult.com]

и "С близо 3 млн. лева са спаднали приходите от гори на Регионалната дирекция по горите (РДГ) – Велико Търново, които те отчитат към Изпълнителна агенция по горите. За сравнение през 2008-ма приходите са около 5.4 млн. лева, а за 2009-та са около 2.5 млн. лева. "

Моето скромно мнение в този град цените ще тръгнат на горе когато население ще се увеличи х4 пъти минимално някъде до 300 000 човека, а най сигурно ако 1 000 000 , но какво ще правят толкова хора в Велико Търново?
Re: Какво очаква Велико Търново?
03-01-2011 - 16:20:32
Toва което си описала се отнася не само за В.Търново.Ще бъдат засегнати всички градове.Жилища има достатъчно и предостатъчно.Няма смисъл човек да купува.По добре под наем където има добреплатена работа.
Re: Какво очаква Велико Търново?
03-01-2011 - 16:31:09
Има журналистическа грешка.
Наистина броят на жилищата е 144 710, но в област Велико Търново, не само в града.
Re: Какво очаква Велико Търново?
03-01-2011 - 17:14:40
това го обсъдихме в инвесторавече чели недочели журналисти 144к в обласата но там живеят около 230к жители така че не толкова по розово положението
Re: Какво очаква Велико Търново?
03-01-2011 - 17:23:35
В един от най-добрите градове за живеене според световните класации - Ница, съотношението жилища-жители е над 5/1. За съжаление не мога да предоставя официални данни, само лични впечатления. И там разхождайки се вечер, се забелязва, че светят не повече от 1/10 от апартаментите. Ница е един проспериращ град.
Не съотношението е тревожното.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход