Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ

Публикувано от peterbg 
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
26-08-2010 - 22:48:22
Не бих гледал сериозно на статия която твърди че българския етнос от примерно 6 милиона в момента ще намалее на 500 000 - 12 ПЪТИ за 40 години. Кланета ли ще има според този "професор"?
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
26-08-2010 - 23:28:38
То така или иначе не беше необходим професор за да се даде едната му проста статистика и още по-простата прогресия (в случая - вярна или не). Ама явно трябваше да вкарат малко тежест за пред простият народ - "професура казал" smiling smiley
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 00:48:57
Quote
Boby
Не бих гледал сериозно на статия която твърди че българския етнос от примерно 6 милиона в момента ще намалее на 500 000 - 12 ПЪТИ за 40 години. Кланета ли ще има според този "професор"?
Ако не са 12 пъти, а само 2 пъти (което е едно реално число), по-спокоен ли ще си?
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 01:05:27
Не споделям пораженческите настроения на някои форумци, дето само се чудят каква негативна новина да извадят.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 01:35:18
От 9 милиона станахме 7 за 20 години. Застаряващо население, влошаваща се етническа структура, пълен хаос в здравеопазването и образованието.
Как мислиш, при тези условия след 40 години каква ще е хавата в България?
Няма лошо да си оптимистично настроен, все пак дай някакви факти освен твоето позитивно настроение.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 07:06:35
Quote
Svetlio
То така или иначе не беше необходим професор за да се даде едната му проста статистика и още по-простата прогресия (в случая - вярна или не). Ама явно трябваше да вкарат малко тежест за пред простият народ - "професура казал" smiling smiley

Svetlio,
нещо май не си разбрал идеята да пейстна статията. Аз исках да наблегнеш на данните към днешна дата, които са далеч по-зле от цифрите, които ни се предоставят от официалната статистика. Съгласен съм, че професорът е твърде краен, възможно е да започнат да идват българи от Молдова и Западните покрайнини, но все пак може прогнозата му да се сбъдне. И аз забелязвам едно оживление последните 12 месеца и страшно много хора декларират, че ще заминават в чужбина (не говоря само за мои близки). Това че "професура казал" не е гаранция (не отчита доста фактори), но и това, което Дянков все повтаря за излизане от кризата (визирам положението в икономиката) май не е гаранция, че ще се случи, защото „финмин казал”.
Според мен професорът иска да стресне малко управляващите от една страна, и населението от друга. А иначе догодина е преброяването и ще се види кой крив, кой прав.
Според мен е по-добре грозната истина, пред заравянето на главата в пясъка, тъй като не се знае каква съдба може да те сполети (и кой политик ще се възползва да ти го нач**а през това време.). *yes*

Ето и едно интересно наблюдение на форумец под статията:
"Такива са фактите. Сега умират между 35 и 40 хиляди души годишно повече отколкото се раждат. При това в момента ражда поколението от средата на 80-те когато са били най-много родените /окол 150 000 годишно/. В началото на 90-те има срив в раждаемостта и ако тенденцията за раждаемост се запази след 10-тина години ще се раждат поне 2 пъти по малко деца отколкото сега. Ще умират пък повече защото ще дойде времето за края на жизнения път на поколението от края на 40-те и 50-те години когато след 2-та световна война има бум на раждаемостта. Ножицата между умрели и родени ще се отвори до 100 хиляди ако не и повече на година. Това са фактите и ако по някакво чудо тенденциите не се променят населението на България усилено ще намалява. Не знам какъв растеж на потреблението очакват икономисти и политици при перманентно силно намаляващо население и нулев растеж на доходите. Не е трудно да сметнеш, че при тази обстановка икономическото развитие на страната е свързано единствено с много чуждестранни инвестиции /не такива в имоти и търговия/ и голям износ плюс прилично развит туризъм. Иначе кризата нас няма да ни пусне никога."



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-27 07:38 от antoninus_pius.
Анонимен потребител
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 07:46:21
Все пак в началото на този период от 20 години имаше една организирана и доста неорганизирани екскурзии.
Не е само от "естествен прираст" това намаляване с 2 милиона.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 07:59:57
Quote
Тинки Уинки
Все пак в началото на този период от 20 години имаше една организирана и доста неорганизирани екскурзии.
Не е само от "естествен прираст" това намаляване с 2 милиона.

ФАКТ!
За съжаление.
Докато следвах около 40% от колегите отидохме на бригади в САЩ. Около половината обаче не се върнаха (преди 8-10 г. бях оптимист, че нещата бавно и полека ще тръгнат). От съученичките ми в класа (18-то СОУ Уилям Гладстон) 9 от 14 също емигрираха в САЩ, повечето станаха бакалаври в американски университети и сега бачкат и вече си имат семейства. Все повече приятели (а и някои колеги) споделят, че и те не виждат перспектива в страната. Не знам дали всички те са черногледи, мързеливи, родоотстъпници и т.н., но те всички са по на 25-30 г. А и от наблюденията ми не са само те. С това не казвам, че всеки трябва да се маха. На много млади хора им се иска да видят свят, да съберат малко пари и опит и да се върнат. *drunk*
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 08:14:55
avatar
Още едно доказателство: 20 училища ще бъдат закрити

Учениците намаляват...
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
27-08-2010 - 08:44:39
По притеснителното е, че в по-голямата си част са в трудоспособна възраст. Или ако правим груби сметки от 1.3млн роми – 1млн са в трудоспособна възраст. От тук притесненията продължават с факта, че това е около 25% (ако не и повече) общо от всички в трудоспособна възраст. И продължаваме в тоя дух – Ако от 1млн работят (къде ли не) 600хил, то от тях 500хил са в сивият сектор или както се казва не са регистрирани и не се плащат осигуровки. И ако е така, то излизат около 15% от всички в трудоспособна. И продължаваме с притесненията, че това са над 60% от тези за които НАП тръбят, че се “укриват”. Но най-притеснителното е, че всички са наясно с фактите, но никой и дума не обелва... Тоест размислите ми от поста в 1ва ст. че ние пак ще го ядем имено поради нежеланието да ги интегрираме/приобщим и излиза че ще е заслужено, защото не ТЕ (Държавата) нямат такива желания, а НИЕ (като нация) нямаме... По-простичко казано – понеже сме много отворени и “бели” ни е турната раничката с проблема на гърбината и ще си я мъкнем мрънкайки “колко много били циганите”
Като прибавим и турците към картинката (въпреки че те работят и то много по-яко от българите) излиза, че “белите” ще мъкнем двойно на килограмите си и резултатът ще е двойно по-малък. Това е свързано с всичко – с доходите, с БВП, със стандарта, осигуровките и тн. Предполагам от вънка ни се присмиват имено на “взискателността” по отношение на социалните ни различия, породени от (според мен) натирената ни “национална гордост”. Защото ако в една Америка класовите различия бяха допуснати да влиаят на трудовия пазар, то сега щяха да са много под стандарта и на третите страни. Същият пример е и за Франция, италия, Испания и къде ли не, ние както винаги сме по-различни и “особени”... е халал да ние
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.