Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ

Публикувано от peterbg 
Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
03-07-2010 - 18:08:04
Темата която пускам се засяга как изместването на бизнесите ниската раждаемост и високия процент на емигриране действа за НИ.


Много малко хора които знаят това много ги боли но няма какво да направят. Докато има глобализационни процеси все така ще е. Една малка група реши че ще е по удобно бизнесите да се изместят към по големите градове, по този начин обрекоха малките населени места на финансова смърт. Много е трудно да обясниш на хората че скъпите имоти са по един или друг начин враг на народа тъй като колкото по скъп става живота толкова хората ще имат по малко финансови възможности за второ камо ли трето дете и оттам допълнителна възмозможност за по голям имот за семейството си. Отрицателната раждаемост е много бавен процес както в едната посока така и в другата. Към демографския срив сме тръгнали преди 20 години, тренда не си личи кога ще бъде прекъснат. За тези които не рзбират кой знае колко от икономика и социология ще кажа,намаляването на раждаемоста води до:

Намаляване(съкращаване) на персонал и сгради в болници, детски градини, начални,гимназиални (техникуми) и висши училища(у-ти), от там ако се намалява броя като цяло на жителите на една страна трябва да се намила и броя на армия, полиция и всички по веригата от административния сектор. Има процент по който не трябва да се пада спрямо работещи и пенсионери. До колкото съм запознат към момента по малко от 50% от населението е в работна възраст и състояние(визирам инвалиди и други). От тях 15% са безработни и с не голяма преспектива да започнат скоро работа.

Ромското население се множи с доста добра скорост. Няма да е далече времето когато те ще представляват 40-50% от населението на татковината ни.

Каква ще бъде тогава цената на кв.м.?

Ако ромското население продължава да се изражда със същите темпове означава ли това че престъпността като цяло от тяхна страна ще расте.?

В кои населени места (големи градове) те са с най голям процент на раждаемост спрямо останалите, това като цяло ще завиши ли броя на продажбите на имоти и техните цени като цяло.?

Означава ли това, че закупил един път имот в по добър квартал ще те спаси от всекидневната гледка.?

Означава ли завишаването на родените братчеди това, че ще имаме по добра медицина, по добро убразование, по добра армия или полиция или по високо ниво на култура?

Можем ли да проверим каква част от родените през последните 21 години към коя група спадат (етнос,културни и други ценностти).

Какъв е процента на хората емигрирали в западни държави за срок по голям от 5 години и постоянно заради по добри шансове за развитие в кариерата си или заради по добро заплащане.?

Кога ще спре изтичането на мозъци към Европа и останалия свят, кога ще спрем да бъдем най големия износител на човешка плът(емигранти).?
Какво процентно съотношение представляват емигрантите от населението на страната.?

Какъв е процента на Българите с Българско "самосъзнание"(пиша го целево за да не се повтарям) в възраст от 16-45 години представляват от всички емигрирали през последните 20 години.?

Доста въпроси съм нахвърлял по горе които ще помогнат за изграждането на по добра представа на къде вървят нещата и на къде сме тръгнали ние и ще доведат ли тези процеси до поскъпване на имотите като цяло в перспектива в следващите години и как ще се отразят тези процеси като цяло в имотния сектор и икономика.

Темата няма за цел да подтиква към дискриминация или етническо неравенство или напрежение на каквато и да е основа така че по внимателно,*stop*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-03 21:57 от peterbg.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
03-07-2010 - 22:12:48
Днес ми се обади един познат, той и семейството му /трима души/ се изнасят. Разпродава всичко.
Интересното е че този човек е с много добро финансово състояние, през последните 7 години при него работеха по - минимум 15 до 25 човека. Бизнеса му върви въпреки кризата /в такава област е/.
Питах го защо се маха?
- "Писна ми от всичката посредтвеност, която ме заобикаля, не съм си скъсал задника за да ме правят на маймуна, искам детето ми да има нормален живот....."
Продаде бизнеса разпродава и имоти /говорим за поне 800к/евро, които ще напуснат страната/, говорим за човек, създаващ продукт - човек с мозък далеч по - ефективен от 80% от населението, който можеше да направи много повече тук през годините при определени обстоятелства, но ще го прави някъде другаде.

Ако обслужващото интересите ни правителство, изпуска можещите хора, докато пълни търбусите на административния апарат, и на безхаберниците /това са поне 1 мил. работоспособни хора/ с цел да опази властта, накрая няма да има за какво да я пази, защото няма да има, кой да пълни бюджета, чрез който се крепи валстта.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
03-07-2010 - 22:41:39
Радвам се jores че разбираш проблема,опитвам се от доста дълго време да натискам тези звънци но много съфорумци изобщо ги вее вятър на бял кон. Много от тъй наречените ъпъри освен да пишат заучени фрази като "имотите са се търсели преди,ще се търсят и занапред", имотите няма да са без парички" и " има хора с много пари които ще купуват". Моят въпрос към тях е при този темп на Ци...ция след 20 години ще сме 50-50,точно тези които са си купили имоти сега на тези цени(дори не ме интересуват цените)след 10,15,20,25 години ще са в пенсиоона възраст. При един такъв процент на Ц-я цените нагоре ли ще са или надолу, ще могат ли да използват имотите си за вид пенсионен фонд или не, при достигане на процент от 40-50 кой ще работи за да плаща данъци за да има за пенсии и здравни услуги.

Може би трябва да питаме нашите братя по форум и брокитата какъв процент от сделките които те са направели през цялата си кариера на такива е била с брачеди. Надявам се някой от брокерите да не метне че75% от имотните сделки са с брачеди. Ако те не са преки участници в имотния сектор но се размножават 6-10 пъти по бързо какво ще стане след 10-20 години.

Jores мой приятел искаше да създаде телекомуникационна фирма за определени поръчки,беше му казано че ако фирмата е 5 човека то поне двама от тях трябва да са от съседката под нас(сещай се коя) или няма да станат работите. Естествено емигрира,той не е единичен случай но така и неможа да направи нищо,като глас в постиня .
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
04-07-2010 - 02:02:00
Наистина не мога да разбера как така “скъпите имоти са враг на народа” Първо, какво значи скъпи имоти бе човек. Това да не е някаква държавна облигация, ограничено и регулирано изкопаемо или просто някаква даденост, чиято цена варира според нечии интереси и съответно в ущърб на такива. Не мога да разбера как така се обвиняват цените на имотите за положението в което се намираме. Ама ще ме извинявате, но наистина нещо изкукуригваме. Какво са ни виновни в момента цените на “скъпите” имоти, че до скоро живеехме в планова икономика и в цената на едно жилище последното нещо, което се е гледало е неговата реална стойност. Изобщо да не говорим за образуването на разходите по производството им. Е ма пишеме си детски работи и не знам дали въобще си заслужава да се разсъждава върху това... Толкова ли не стана ясно, че цените са зависими вече от ИКОНОМИЧЕСКИ фактори, не от социални, планови и политически. Строителството се организира от частни лица, произвежда се според всевъзможните разходи, пак от тях и свързаните за бранша и се предлага според неговото търсене. Как така е виновно *black eye* Как ще се оправи положението ни ако се появи един ултра льохав магнат и започне да пуска масово на народа имоти на половината от цената на която му излизат. С какво ще помогне това? Аз не мога да разбера ако вие си мислите, че тези цени са спекулативни, наговорени и прочие, как така падат до определено ниво при положение, че собственика на сградата (примерно) е пред фалит, има какнска нужда от пари и тн. Защо този човек толкова държи инкяр и се инати да запази “уговорката си” за продажби само х2 или х3, въпреки, че живота му и този на близките му е заложен на карта... Разбирам, че сте загрижен, но от цялата работа едно е сигурно – евтините имоти няма да оправят положението на никого, дори наистина да ни ги подаряват. И “скъпите” имоти също нямат нищо общо с положението ни и с нищо няма да ни навредят. И въобще да търсим някаква връзка между цените и пряко последсвие от тях върху нас е наистина все едно да търсим под вола теле. По-скоро величината на цените да е израз на социалното ни и икономическо положение – да, но да е флиаещ фактор върху развитието ни – абсурд.
И за да е ясно (въпреки, че всеки го знае), тежкият, труден и скъп жовот не го правят имотите и всичките производни от тях, а цените на първонеобходимите неща и не случайно производството им / собствеността са останали монополистични... Да си говорим за нечия угода от което вече съм съгласен.
По-горните глупости господине ги зарежете, не сте длъжен да ги знаете, но следвашата ви част от поста действително е много важна и решаването на проблема е изключително сложно.
Аз съм правил опити за тълкуване на ситуацията, ще направя и сега, но съм сигурен, че разсъжденията няма да се харесат нито на вас, нито на повечето пишещи тук.
В общи линии положението от трагикомично стана само трагично. Трагично ще бъде за всеки, който се опитва да реши проблема от гледната точка на АЗ/НИЕ и тн. Нещата са изпуснати много отдавна и всеки опит да се разрешат не само няма да е успешен, но и ще води до още по-лоши последствия. Нали не искате да последваме примера на поцепената бивша Югославия с близо милион жертви, като пряк резултат от което. ЕДИНСТВЕНАТА алтернатива е приобщаването..Приобщаване не само икономически, но и социално. И колкото и невъзможно да ви се струва това, толкова и е единственото решение. Колкото повече време бягаме от проблема, толкова повече се отдалечават и шансовете за осъществяване на тази единствена алтернатива. Който сега чете с ужас това, то наистина единственият му шанс за поне личностно спасение е да бяга и то много бързо, почти панически smiling smiley Лошото е, че ние българите “белите” така сме възпитавани, да живеем в конфронтация с тези общности – къде умишлено по чисти политически причини, къде културно, къде религиозно, къде и по чисто социални причини – че едва ли не става въпрос за съвсем друга раса от хора. Е, за толкова поколения конфронтация е напълно нормално сега да го имаме този проблем и за сега най-доброто му решаване е мълчането, ама напълно глухи и неми – “да му мислят следващите”. Те мислят следващите, мислят и по-следващите, до като накрая пак ние го ядем и сме виновни за това, че сме допуснали “правото” си да сме по-различни...
Няма да задълбавам възможно ли е сега това (приобщаване) и какви могат да бъдат мерките и стъпките въобще – това си е за нова тема и едва ли е за тука. С извинения, но тук преобладават предимно агенции и предприемачи и малка бройка интересуващи се или ориентиращи се, а за качествени мнения по една подобна дискусия ще са необходими поне в началото специалисти-социолози. Но тъй-като този проблем е поставен като фактор за Ни цените може да се напише още няколко реда във връзка с това. Единственото сигурно при една такава демографска криза (истинска демографска криза) от сорта на опасенията на господина е, че ще имаме ултра разлики в цените и супер делокализиране в самите градове. Имаме примери за повечето мегаполиси по света. Опасенията, че цените ще се сринат при един такъв сценарий пак така не са вярни. Просто ще имаме супер скъпи имоти само за хората, които могат да ги имат и супер съборетини, неотговарящи на никакви житейски изисквания, които пък разбира се ще бъдат на цени от сорта на няколко месечни заплати. Именно това ще делокализира имотите по големите градове от което ще настъпи едно зверско класово разслоение и почти сигурна предпоставка за втора криза от рода на западната ни съседка, където забележете – всичките ексцесии там не доведоха до срив в цените на имотите, а само ги делокализираха. Напротив, строеше се масово, именно за по инфраструктурно-функционално локализиране. Един вид “скъпото” пак ще си е скъпо, боклука пак ще си е боклук.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
04-07-2010 - 07:24:16
Quote
Svetlio
Наистина не мога да разбера как така “скъпите имоти са враг на народа” Първо, какво значи скъпи имоти бе човек. Това да не е някаква държавна облигация, ограничено и регулирано изкопаемо или просто някаква даденост, чиято цена варира според нечии интереси и съответно в ущърб на такива. Не мога да разбера как така се обвиняват цените на имотите за положението в което се намираме. Ама ще ме извинявате, но наистина нещо изкукуригваме. Какво са ни виновни в момента цените на “скъпите” имоти, че до скоро живеехме в планова икономика и в цената на едно жилище последното нещо, което се е гледало е неговата реална стойност. Изобщо да не говорим за образуването на разходите по производството им. Е ма пишеме си детски работи и не знам дали въобще си заслужава да се разсъждава върху това... Толкова ли не стана ясно, че цените са зависими вече от ИКОНОМИЧЕСКИ фактори, не от социални, планови и политически. Строителството се организира от частни лица, произвежда се според всевъзможните разходи, пак от тях и свързаните за бранша и се предлага според неговото търсене. Как така е виновно *black eye* Как ще се оправи положението ни ако се появи един ултра льохав магнат и започне да пуска масово на народа имоти на половината от цената на която му излизат. С какво ще помогне това? Аз не мога да разбера ако вие си мислите, че тези цени са спекулативни, наговорени и прочие, как така падат до определено ниво при положение, че собственика на сградата (примерно) е пред фалит, има какнска нужда от пари и тн. Защо този човек толкова държи инкяр и се инати да запази “уговорката си” за продажби само х2 или х3, въпреки, че живота му и този на близките му е заложен на карта... Разбирам, че сте загрижен, но от цялата работа едно е сигурно – евтините имоти няма да оправят положението на никого, дори наистина да ни ги подаряват. И “скъпите” имоти също нямат нищо общо с положението ни и с нищо няма да ни навредят. И въобще да търсим някаква връзка между цените и пряко последсвие от тях върху нас е наистина все едно да търсим под вола теле. По-скоро величината на цените да е израз на социалното ни и икономическо положение – да, но да е флиаещ фактор върху развитието ни – абсурд.
И за да е ясно (въпреки, че всеки го знае), тежкият, труден и скъп жовот не го правят имотите и всичките производни от тях, а цените на първонеобходимите неща и не случайно производството им / собствеността са останали монополистични... Да си говорим за нечия угода от което вече съм съгласен.
По-горните глупости господине ги зарежете, не сте длъжен да ги знаете, но следвашата ви част от поста действително е много важна и решаването на проблема е изключително сложно.
Аз съм правил опити за тълкуване на ситуацията, ще направя и сега, но съм сигурен, че разсъжденията няма да се харесат нито на вас, нито на повечето пишещи тук.
В общи линии положението от трагикомично стана само трагично. Трагично ще бъде за всеки, който се опитва да реши проблема от гледната точка на АЗ/НИЕ и тн. Нещата са изпуснати много отдавна и всеки опит да се разрешат не само няма да е успешен, но и ще води до още по-лоши последствия. Нали не искате да последваме примера на поцепената бивша Югославия с близо милион жертви, като пряк резултат от което. ЕДИНСТВЕНАТА алтернатива е приобщаването..Приобщаване не само икономически, но и социално. И колкото и невъзможно да ви се струва това, толкова и е единственото решение. Колкото повече време бягаме от проблема, толкова повече се отдалечават и шансовете за осъществяване на тази единствена алтернатива. Който сега чете с ужас това, то наистина единственият му шанс за поне личностно спасение е да бяга и то много бързо, почти панически smiling smiley Лошото е, че ние българите “белите” така сме възпитавани, да живеем в конфронтация с тези общности – къде умишлено по чисти политически причини, къде културно, къде религиозно, къде и по чисто социални причини – че едва ли не става въпрос за съвсем друга раса от хора. Е, за толкова поколения конфронтация е напълно нормално сега да го имаме този проблем и за сега най-доброто му решаване е мълчането, ама напълно глухи и неми – “да му мислят следващите”. Те мислят следващите, мислят и по-следващите, до като накрая пак ние го ядем и сме виновни за това, че сме допуснали “правото” си да сме по-различни...
Няма да задълбавам възможно ли е сега това (приобщаване) и какви могат да бъдат мерките и стъпките въобще – това си е за нова тема и едва ли е за тука. С извинения, но тук преобладават предимно агенции и предприемачи и малка бройка интересуващи се или ориентиращи се, а за качествени мнения по една подобна дискусия ще са необходими поне в началото специалисти-социолози. Но тъй-като този проблем е поставен като фактор за Ни цените може да се напише още няколко реда във връзка с това. Единственото сигурно при една такава демографска криза (истинска демографска криза) от сорта на опасенията на господина е, че ще имаме ултра разлики в цените и супер делокализиране в самите градове. Имаме примери за повечето мегаполиси по света. Опасенията, че цените ще се сринат при един такъв сценарий пак така не са вярни. Просто ще имаме супер скъпи имоти само за хората, които могат да ги имат и супер съборетини, неотговарящи на никакви житейски изисквания, които пък разбира се ще бъдат на цени от сорта на няколко месечни заплати. Именно това ще делокализира имотите по големите градове от което ще настъпи едно зверско класово разслоение и почти сигурна предпоставка за втора криза от рода на западната ни съседка, където забележете – всичките ексцесии там не доведоха до срив в цените на имотите, а само ги делокализираха. Напротив, строеше се масово, именно за по инфраструктурно-функционално локализиране. Един вид “скъпото” пак ще си е скъпо, боклука пак ще си е боклук.

Ето 1 интересна статия, писана преди няколко години [www.istinski-pari.com] относно имотиите, в това число и тези, водещи се за луксозни такива. Писана е преди 3-4 години и не засяга демографската криза, но представя интересни наблюдения върху положението в страната:

"Плановата икономика успя да внесе значителни изкривявания и в жилищното строителство. Изминалите години на преход също допринесоха за това. Като резултат, в обезлюделите села има значителен фонд от големи, макар и далеч от съвременните представи за модерно жилище къщи, които са относително нови и имат живот поне още 20 до 40 години.

В покрайнините на пренаселените градове израстнаха кални комплекси от големи и неугледни жилищни блокове с миниатюрни, лошокачествени и жалки апартаменти, повечето от които са с панелна конструкция. Инфраструктурата на тези железобетонни лабиринти така и не можа да бъде изградена, а продължаващата криза и хроничната липса на средства за поддръжка са на път да превърнат тези комплекси в гета. Първите панелни блокове бяха построени през 60-те години и имат проектен живот от 50 години, което означава, че в близките 10 годени много хора могат да се окажат без жилище, а няма да имат възможност да закупят или построят ново.

В онези времена , част от управляващата прослойка успя да построи относително големи, качествени за времето си и най важното – разположени в най хубавите части на градовете жилища. Част от тези хора сега разполагат единствено с тези жилища и мизерни доходи от пенсии.

Смяната на системата преди 17 години отприщи едно голямо строителство на апартаменти, луксозни жилища, вили и хотелски комплекси. В началото то се стимулираше от ниските цени на строителните материали, спекулативните пари, които някои хора спечелиха лесно и търсенето на луксозни жилища от новите бизнесмени и успелите хора. В последствие се намесиха не до там чисти пари, които се влагаха в строителството на хотели и увеселителни заведения по курортите. Сега бума в строителството се подхранва от нуждата от съвременни офиси и търговски площи (главно молове) в София и големите градове и ажиотажа около влизането на страната в Европейския съюз пред 2007 г., и възможностите, предоставящи се пред гражданите на съюза да притежават недвижима собственост и земя в България.

Строителният бум в България продължава вече 17 години и вече са налице всички признаци, че пазара на недвижимите имоти като цяло е значително надценен.

Поради факта, че българинът е консервативен и има почти фанатична привързаност към собственото жилище балонът на имотите ще продължи да се надува. Цените на жилищата отдавна превишават стойностите, които се получават , ако се направи оценка, като за основа се вземат реално плащаните наеми.

За разлика от САЩ българските имоти в повечето случаи не са финансирани чрез заеми срещу ипотека, макар че тази тенденция се засилва през последните две години, независимо, че високите лихви правят такова финансиране високо рискова операция за хората, които рискуват да вземат заеми за строителство или покупка на жилище. Перспективата пред пазара на жилищната собственост в България се очертава в няколко главни направления.

Поради инерцията на мисленето на хората и българската психология ще продължи строителството и предлагането на луксозни жилища, независимо, че рязко ще намалее броя на потенциалните купувачи. От друга страна, част от собствениците от средата на бившата върхушка ще бъдат принудени да продадат или което е по вероятно ще предложат жилищата си за наемане, за да могат да свързват двата края. Някои от взелите големи жилищни кредити собственици на луксозни жилища няма да бъдат в състояние да погасяват заемите си и банките ще вземат ипотекираните жилища и ще ги предложат на пазара.

Като цяло може с увереност да се очаква в следващите години да има по голямо предлагане за продажба и наемане на големи, луксозни жилища и цените им да падат относително в сравнение със сегашната им стойност.

Излизането от експлоатация на голяма част от панелните блокове ще създаде една нова прослойка от хора, които няма да са в състояние да закупят или финансират строителството на ново жилище и поради това такива хора ще бъдат принудени да живеят под наем. Търсенето на средни и малки жилища за закупуване и преди всичко за наемане ще се увеличи значително и това, а не строителството на луксозни апартаменти е перспективната ниша за строителните предприемачи в големите градове.

При инвестирането в жилищни имоти се препоръчва да се обръща внимание преди всичко и на първо място на разположението на имота. Не напразно „бойният вик” на агентите на недвижими имоти е „Местоположение! Местоположение! Местоположение!” То има първостепенно значение за бъдещото поведение на цената на имота.

Може да се очаква и развитието на една нова тенденция. С нарастването на независимостта на бизнеса от големия град, развитието на комуникациите и общия упадък на градовете, който ще се характеризира с повишени цени, влошаваща се инфраструктура и растяща престъпност, значителен е потенциала на малки населени места, където всеки познава съседите си, живота е по спокоен, евтин и безопасен.

Когато такова градче или село е и курортен център с добра връзка по шосе, шансовете за бъдещ разцвет са на негова страна.

При покупката на земи и недвижими имоти следва да се има пред вид общото състояние на пазара. Той може да бъде надценен или подценен. Универсален индикатор за състоянието на пазара на недвижими имоти е съотношението между цената на дадения имот и месечния му наем, което при стабилна икономика и установен, равновесен пазар трябва да бъде 100, тоест равновесната цена е приблизително равна на 100 наема. Когато наемите са по ниски и съотношението е по голямо от 100, пазара е надценен и тогава е по изгодно да се наема, отколкото да се купува. Обратното, когато съотношението между цените на имотите и наемите е по малко от 100, пазара е подценен и е по изгодно да се купуват имоти, вместо да се наемат.

Добра може да се счита сделка с недвижим имот, при която имота се купува на цена около половината от стойността на построяването на нов такъв имот. Това е много трудно да бъде възприето при сегашната психология на българина, но тези, които имат достатъчно смелост и търпение да изчакат ще бъдат възнаградени.

Накрая ще споменем няколко значителни недостатъка на недвижимата собственост.

Тя не може да се скрие и на практика е най силно облаганата форма на инвестиции. Катастрофалното състояние на финансите на местните власти дава основание да се предполага, че те ще бъдат принудени да увеличават данъците за да закърпят бюджетите си и отчасти за да отговорят на обикновено негативното отношение, което се създава към богатите по време на икономически неблагополучия и кризи. Всеки, който се е опитвал да продаде недвижим имот и е бил притиснат от някакви срокове е наясно, че е изключително трудно да се продаде едновременно бързо и изгодно.

Цените се влияят изключително силно от търсенето и предлагането на недвижими имоти и относително малки промени в един от двата елемента може да предизвика значителни колебания на пазара. Човек знае цената на жилището си на базата на това, за колко такова жилище, разположено наблизо е било продадено. Но когато започнат масови продажби или търсенето силно се свие, цените ще са съвсем други. Нашето мнение е, че следващите години ще изкарат на пазара много недвижими имоти, но купувачите ще бъдат малко и придирчиви.

Накрая няколко думи за селскостопанските земи. Собствената земя дава свобода на човека от другите, но го обвързва със себе си. В случай на опасност или бедствие недвижимата собственост се превръща в бреме, затова всеки благоразумен човек трябва да държи част от богатството си в такава форма, която да му позволява мобилност и независимост."
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
04-07-2010 - 10:36:17
В дългосрочен план картинката е ясна. Интересно е обаче в краткосрочен как Демографски срив и емиграция в краткосрочен план. В големите градове до скоро идваха да робатят от цяла България. Като цяло обаче населението е намаляло доста. Сега балоните, които осигуряваха заплати на селяните, постепенно спихват и теще трябва обратно да си стегнат вързопчетата. Малко се колебая дали да го казва ама айде ще го кажа. Още преди началото на лятото трафикът в София значително намаля. Това няма как да се усети когато всички отиват или се връщат от работа защтото то тогава всичко си е здръстено, поне така са ми казвали. Аз обаче пътувам от време на време през деня и задръстванията, с които бях свикнал изчезанаха. Същото ми споделиха таксиметрови шофьори. Пак повтарям, говоря за преди края на май месец.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
04-07-2010 - 12:23:31
Светльо здравей, разбирам че гледайки малката картина каято ти гледаш от далеч всичко си е наред, но темата която съм пуснал дори не се отнася за малката картина каму ли дали е наред или не. Някои от българите най лесно разбират нещата само когато им зададеш правилните въпроси в правилното време, така ще направя и аз. Надявам се че си във възраст поне над 27 и имаш 20 приятели(двойки) и 200 познати(двойки) тоест семейни(дори ти може да си женен) , та въпроса- колко от тях имат 3 или повече деца или колко от тях имат 2 деца и биха искали в близкото бъдеще да имат поне още едно и правят опити това да стане и ако има такива колко са като процентно отношение и могат ли да се справят сами финансово, мисля си попадал в такива ситуации,дано.
Според мене съдейки от разходите на приятели и познати и техните заплати издръжката на едно дете излиза около 400 лева на месец без екстрите и без детето ти да се разболява- а 3 деца. Според теб а и останалите кой ти е най големия еденичен разход за месеца изхождайки от позицията ,че вашите не са ти оставили тристаен апартамент наследство или какъвто и да е друг.

Сега малко по икономическата част. Нашата мила родина през последните 5 години неуморимо се бореше да настигне цените от останалата част на европа и познай какво, справя се добре, но забрави вдигайки цените трябва да се вдигнат и заплатите, дори настигнахме първите и най мощни икономики в европа(по цени), не във всички аспекти за сега. През последните 7 години имаше изключително търсене на материали което от една страна покачи тяхната цена. В нормалния свят колкото едно нещо се купува и търси повече толкова той започва да намалява(не драстично разбира се) тъй като вече може да се говори за преференциални цени и закупуване на едро,по високо механизиране на производството и ред други, но това за нормалния свят. В зап.анад. законите са други.

Като говориш за магнати които да произвеждат и продават на половин цена нека засегнем друга тема. Как в бума цените на желязото(не готови заготвки) успя да стигне 2.20 килото а бетона 120 лева на куб.м. Б20 и цемента около 200-220 лева на тон. В периода на стагнация цената на желязото падна на 60ст. без ДДс но бетона падна само с 10-20 лева и цемента си остана горе долу тези граници(180-200) за сега. Знам какво ще ми кажеш че желязото не се определя от нас а от световната борса и че долара беше евтин. Добре как стана така че това което не можем да контролираме падна ценово с 60% а това което е родно прозводство като цимент и инертни материали не можаха да паднат повече от 10-15 процента. Вярно че човек ако си затвори очите може да изяде домата с зелената му дръжчица ама пък чак със колеца.

Сега друго. Много си прав че имотите се влият от икономическите фактори в страната ни. Но имайки предвид че пишеш за икономически фактори аз единствено разбирам че говориш за икономика в нейните и две форми- микро и макро икономика. Та в този ред на мисли ще можеш ли да ми обясниш кое наше производство дърпа икономиката ни напред като слон мишка(единственото което имахме и то като даденост е донякъде туризма ама там се осраха нещата). Над 60% от икономиката ако може да се нарече икономика е в сферата на услугите-тоест не се създава реални стоки,нещата са базирани на потребление и кредити с висока стойност(натам сме тръгнали).
До началото на 90-те поне имахме предприятия от ВПК-дестки милиарди долари оборот и други големи предприятия макар и не с такива обороти.

В този ред на мисли като говорим за производство било на реални или други продукти(услуги), тоест всичко което е свързано по един или друг начин с икономика, човекЪТ играе ли някаква роля в тези процеси той ли е главният движещ фактор(или нещата се спускат готови от марс)като цяло или е само наблюдател от страни защото ако кажеш че е пряко свързан с икономиката във всичките и форми то тогава наблюдаваме драстично съкращаване на тези двигателни сили във вид на отрицателна раждаемост и постоянната емиграция(и най лошото е,че напускат хора в разцвета на силите си и разума).

За това питах какви хора напускат?
Какъв е техния процент от останалите?
Очаква ли се този тренд на емиграция да продължи?
Кои се махат млади хора търсейки по добро заплащане и реализиране на кариерата след което да останат там завинаги или БРАЧЕДИТЕ?
Аз знам отговора а вие?
И ако този тренд продължи кои ще са вашите клиенти на НИ следващите 10-20 години(за по нататък дори не ми се мисли)?
А какво става с пенсионерите,те са работели през целия си живот и сега очакват пенсии. Обикновенно се получава въртележка, младите плащат чрез данъчите си пенсиите на пенсионерите (визирам и фирмите в това число). Пенсионерите гонят 2 000 000. Нали несмяташ/те бай М...Л след 10-20 години да плаща моята и вашите пенсии при положение че те ще представляват 40-50% от населението и много от тях са на минимални или малко по високи заплати и ,че няма да могат да наберат нужните им години за пенсия. А тъй като ще са 40-50 % от населението съсредоточени главно в големите градове нали се сещате какви ще са цените на ИМОТИТЕ.
И извода какъв е че имотите ще са надолу (до едно ниво и после до там) поради недействаща икономика, отрицателна раждаемост, силно изразена емиграция на младите и будни българи,Ц....ция и от там висока престъпност и ниско медицинско ниво на обслужване и така нататък.
Да незабравя,забравете за пенсии,говоря за тези които са около 35-40 години и надолу.
Следващото нещо което ще се направи следващите 5-10 години е да се вдигне лимита за пенсиониране на 70-72,има го вече в много държави отдавана така че не се изненадвайте.
Поради заниженото качество на живот,високото ниво на стрес и мръсотия в големите градове и лошото медицинско обслужване 50% от хората няма да се пенсионират другите 40% ще се радват на 1-5 години пенсия и остатъка колкото им дал големия човек.
Ако има някой да допълни нещо е добре дошъл.

И ВСИЧКО ТОВА Е СВЪРЗАНО С ЦЕНИТЕ НА ИМОТИТЕ, ТЯХНОТО КАЧЕСТВО И ИКОНОМИКАТА

за тези които не разбират какво имам предвид качеството на имотите,това силно се засяга във социологията,но темата е дъла
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
04-07-2010 - 12:32:10
Quote
greenbul
В дългосрочен план картинката е ясна. Интересно е обаче в краткосрочен как Демографски срив и емиграция в краткосрочен план. В големите градове до скоро идваха да робатят от цяла България. Като цяло обаче населението е намаляло доста. Сега балоните, които осигуряваха заплати на селяните, постепенно спихват и теще трябва обратно да си стегнат вързопчетата. Малко се колебая дали да го казва ама айде ще го кажа. Още преди началото на лятото трафикът в София значително намаля. Това няма как да се усети когато всички отиват или се връщат от работа защтото то тогава всичко си е здръстено, поне така са ми казвали. Аз обаче пътувам от време на време през деня и задръстванията, с които бях свикнал изчезанаха. Същото ми споделиха таксиметрови шофьори. Пак повтарям, говоря за преди края на май месец.


Greenbul, сега ще те те опонират, че хората са в отпуски и не се намират в София (и други големи градове). Обаче и аз също забелязах такава тенденция. Вече пред Софийския университет не чакам по 2-3 светофара вечер, към 18.30, когато минавам. И около НДК мога да намеря вечер място да паркирам, ако имам работа по центъра. Интересно ми е септември как ще е положението.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
04-07-2010 - 12:36:12
намила / намали / и броя на армия, полиция и всички по веригата от административния сектор


допълнение - когато през 1990 г. бе определен брой на депутати в НС на 240 бройки, България беше 8 500 000
сега сме някъде около 7 000 000 значи е редното поне от следващото НС да бъдат редуцирани пропорционално. не повече от 180.
Re: Демографски срив и емиграция и как биха се отразили на цените на НИ
04-07-2010 - 12:51:50
Ха, ама това да не е типичното българско черногледство? Апокалиптични, страшни картини, те това обичаме ние. А това "надежда" е празна приказка в родната реч! Сега циганите били виновни. И защо вие джанъм вместо да правите деца висите по форумите и се опражнявате в черногледство? Вие не сте ли чували че природата празно не търпи? Ако за вас България е "гадна и непривлекателна" то за много народи по света ще бъде рай с изобилни перспективи. Азиатците ще додат първи, африканците ще прешляпат през Босфора и те ти трудовият народ пак ще започне да купува апартаменти, имотите па ще скочат, а ревльовците нашенски ще карат камиони по прашните друмища на обетованият запад, други ще берат домати по тучните плантации на татковината докато азиатския надзирател ги млати по канчетата че много мрънкат. И кой аджиба ви пречи на просперитета, талибаните в Афганистан или свободията в родината?*pardon*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-04 12:58 от Geto.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.