Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Банките

Публикувано от TZARS 
Re: Банките
10-02-2011 - 20:44:42
Тинки Уинки, "на тезгяха" означава ли на стената на съдия изпълнителя? Ако всеки 5-ти апартамент се появи официално там ще е късно и тогава даже задръстените еднопосочни улици, като недоклатената форумна лелка ще им е светнала лампата.
За една институция която работи с голям ливъридж не е нужно обезпечението да падне до изключително ниско ниво, че да и се разклатят краката.
Състоянието на банките е много по-важно от цените на кибритените кутийки с ниско качество на строеж и остаряла инфраструктура - каквито са масовите жилища в България.

И още нещо - вярно е, че публичните данни дават общо официалните лоши+преструктурирани кредити. Само, че тая работа с преструктурирането е тънка - дали длъжника си е "преструктурирал" паричния поток че да изплува в бъдеще, или само "да се снишим докато отмине бурята".
Re: Банките
10-02-2011 - 21:19:14
Червени вожде, преструктурирането /разсрочване/ в повечето случай означава, че длъжника има сезонни доходи, или чака отнякъде пари, най-често продава обезпечението или на него имат да му дават, пък се ослушват. Това носи и немалки такси на банките, та всъщност печелят, стига, разбира се, накрая длъжникът да се издължи.
Имат двама приятели с общо три преструктурирани /егати тъпата дума/ кредита, и съм сигурен, че ще ги върнат, защото имат активи за доста повече пари. Така че, не си мисли, че всеки, дето е взел кредит, чака да ти подари жилището си.
За Додо важи същото.
Re: Банките
10-02-2011 - 22:52:20
Сезонни доходи викаш - две години редовни и изведнъж сезонни ;-). За твое сведение анюитетните вноски не са единствения метод за погасяване на кредити и ако е имал сезонни приходи да са ги отчели при вземането на кредита.

Тази работа с лошите чичковци дето имат да му дават на бизнеса а пък 6-9 месеца го мотаят с парите е за лека нощ деца. Аз съм финансист, не съм свещеник. Интересуват ме къде и колко са свежите парични поточета и къде са пресъхнали. Кой е виновен, кой не си е направил сметката правилно е друга тема и не ме засяга морално. Като не си върнеш кредита не ставаш автоматично лош човек. И ако си добър човек, не значи че автоматично ще си останеш редовен платец.

Това с активите за "доста повече пари" забелязвам че е общ проблем при ипотекарите. Как пък един не седна да се образова малко и да се светне покрай последната криза как ликвидни проблеми могат да порастнат в проблем с общата платежоспособност и фалит. Защото ливъриджа е опасна играчка и може малка промяна да ти доведе голям проблем. За сведение Беар Стърнс не паднаха понеже съб-прайм мортиджите им станаха изведнъж със стойност нула. "Леки" проблеми с рол-овъра, масирано дъмпване на ААА облигации от хедж фондовете с големия ливъридж при "непоемащ" пазар и отидоха цените и коня в реката. Ликвидността не е измислена да плаши децата.

И последно - не чакам някой да ми подари "жилището" си. Малко по-горе съм писал 1:1, че масовите жилища в България са трагедия откъм пространство, замисъл, изпълнение и инфраструктура. Просто е глупаво някой да си подари живота за глупости и една камара тухли, вместо за нещо по-смислено.

Прав е бил Буров, че трябва да се въведе икономика още в началното училище.
Re: Банките
10-02-2011 - 22:59:31
Данните на БНБ за четвъртото тримесечие на 2010г. показват изключително положително развитие на кредитите за домакинствата, а именно значителен спад в темпото на повишаване на кредитите на стойност над 25 хиляди лв. за домакинствата.

:] :] :] :]


Кредитите (общо жилищни и потребителски) на стойност над 25 хиляди лв., които домакинствата дължат бяха на стойност:
1)
- в края на 2005г. - 2,452,638 хил. лв.
- в края на 2006г. - 4,025,825 хил. лв.
Тоест за една година има повишение от над 1.57 милиарда лв.
2)
- в края на 2006г. - 4,025,825 хил. лв.
- в края на 2007г. - 6,687,136 хил. лв.
Тоест за една година има повишение от над 2.66 милиарда лв.
3)
- в края на 2007г. - 6,687,136 хил. лв.
- в края на 2008г. - 9,646,536 хил. лв.
Тоест за една година има повишение от над 2.95 милиарда лв.
4)
- в края на 2008г. - 9,646,536 хил. лв.
- в края на 2009г. - 10,317,391 хил. лв.
Тоест за една година има повишение от по-малко от 671 милиона лв.
5)
- в края на 2009г. - 10,317,391 хил. лв.
- в края на 2010г. - 10,563,590 хил. лв.
Тоест за една година има повишение от по-малко от 247 милиона лв.



Брой на кредитите (общо жилищни и потребителски) на стойност над 25 хиляди лв., които домакинствата дължат бяха:
1)
- в края на 2005г. - 38,784
- в края на 2006г. - 61,874
Тоест за една година има повишение от над 23 хиляди.
2)
- в края на 2006г. - 61,874
- в края на 2007г. - 95,376
Тоест за една година има повишение от над 33 хиляди.
3)
- в края на 2007г. - 95,376
- в края на 2008г. - 135,269
Тоест за една година има повишение от над 39 хиляди.
4)
- в края на 2008г. - 135,269
- в края на 2009г. - 147,638
Тоест за една година има повишение от по-малко от 13 хиляди.
5)
- в края на 2009г. - 147,638
- в края на 2010г. - 150,803
Тоест за една година има повишение от по-малко от 4 хиляди.


:] :] :] :]



[bnb.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-10 23:02 от Inform.
Re: Банките
10-02-2011 - 23:03:36
Яко. Пазара "се раздвижва" с бясна сила ...
Re: Банките
10-02-2011 - 23:04:12
Икономиката трябва да се въведе от началното училище, ха, ха, а какво ще кажат банчиците мили ненагледни?
И, колега, добре си попрочел, ливъръджи, мортджи и т.н., но не мисли по неуките за по-глупави, става ли.
Защото в тоя форум аман от студенти, теоритици, икономисти и прочие учени глави, който през живота си един кредит не са взели и един имот не са купили, ама акъл и съвети са готови да дават. А в повечето случаи даже и още нищо особено не са постигнали.
Re: Банките
10-02-2011 - 23:21:04
Едно време беше да посадиш дърво и прочие.... Гледам че сега е да вземеш кредит и да купиш имот - прогрес майка. Както в любимия ми лозунг от едно време (мисля, че беше за Монголия, ама да ме прощават ако бъркам): "Да скочим от родово-общинния строй право в комунизма!".

Аз съвети не давам - пиша от време на време, ако случайно засека някой друг неуспял/озлобен/безпаричен/завистлив мияч на негърски чинии/тоалетни/тротоари - зачеркни си любимото. Малко е глупаво да ми даваш определения какво и как съм постигнал без да ме познаваш, но е типично за повечето "форумни лъвове".

Не съм казал глупав. нито съм го загатнал даже. Чуждите думи дори и да изглеждат нахвърляни на куп може пък да накарат някой да погледне в уикипедията "що е то". И има ли ливъридж като купувам нещо с 5% собствени средстава и готиния кредитен инспектор ме "уреди" да взема кредит на 120% от стойността на имота (щото примерно няма пари да го приведа в годен за живеене вид).

Пак казвам - съвети не давам, който иска да купува по 2-3-5 имота в България. Цени на нещо, което няма нужното за мен качество не коментирам понеже не представлява интерес.

Темата беше за банките и розово ли е наистина розовото.
Re: Банките
10-02-2011 - 23:30:01
Вожде, не се хаби да обясняваш на Имотко, той ЗНАЕ.
Ливъриджи, мортиджи, али-бали, не му трябват на него теории.
Човека 10 000 на месец само от наеми изкарва, пък като се раздвижи оня ми ти пазар и като почнат "истинските" комисионни ... смятай...
Половината предприемачи и 90% от брокерите и те са такива печени като него. Закономерни са и резултатите.
Re: Банките
10-02-2011 - 23:43:50
Ааа, не, теориите много помагат. На вас, сривльовците, навярно ви помогнаха напълно да предвидите кризата, за което "браво".
Народните пословици и поговорки също помагат. Една от любимите ми е : Каквото човек сам си направи, цяло село не може да му го направи". Това по повод неразумните ипотеки.
Само защо сте решили, че само вие сте прочели по някоя книжка, не знам.
И също защо прочитането на някоя книжка веднага се проявява в пълно оплюване на имотите в България /да не живеете в Кан/ и тотално отричане на вземането на кредити /всеки не е милионер като вас, ама иска да стане/. Ей това ми го обяснете.
В случай, че пишете извън България, не се хабете да обяснявате. Този факт сам по себе си обяснява всичко. Емигрантския синдром във форума отдавна се е проявил и е бил изследван надълго и нашироко.
Gia
Re: Банките
10-02-2011 - 23:52:52
Quote
Winnetou
Едно време беше да посадиш дърво и прочие....

"Да построиш къща,да посъдиш дърво и да отчуваш дете"
Това едно време беше определението за мъж,сега не знам *huh*
Ама,аз съм манекенка,та какво ли разбирам.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.