Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Професия брокер на имоти – как се промениха нещата

Публикувано от dedepene 
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 18:22:16
avatar
"Кандидат селянке", при селските имоти ценовия диапазон е много, много голям.
Не може да се твърди, че някой поддържа ниски, средни или високи цени.
В повечето случай продавачите се основават за цената на продадени вече имоти в селото им ( и съседното).
Техните ценообразувания са с една година назад ( инерционен процес ).
Силата е в прякото договаряне, след като имота е одобрен за закупуване.

Аз, въпреки, че съм в кухнята, цяла година си избирах "селски имот" (през 2002 год.).
Много километри, телефони, разговори, проверка на документи ( много важен елемент ).
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 18:58:45
Quote
Кандидат селянка
И понеже продължавам да не съм съвсем наясно, в какво точно се състои тяхната работа, щом не могат да "сколасат" да си актуализират обявите, защо дори си правят труда да публикуват обяви без снимки. Ето това също никак, ама никак не го разбирам. Аз дори не си правя труда да отворя и да прочета текста на такива обяви. Ще кажете - свържи се с брокер и той ще ти ги покаже - ами аз искам това да стане в удобно време за мен, да си разлиствам, и ако случайно ми хване нещо окото, токага да гледам. Не искам да ходя в агенция и да ми вадят едва ли не нещо изпод рафта, както едно време видиш ли, с връзки ще те уредим да си купиш телевизор, или банани от "показния" плод и зеленчук. Просто не ме интересува този тип алъш вериш, пък ако ще и да изпусна имот, който би ми харесал. Не искам да участвам в този тарикатлък и да го подкрепям с участието си в него.

Аз също се питам как в 21 век, когато 80% процента от мобилните телефони са оборудвани прилични фотоапарати, може да има обяви без снимки. Клише е, но е вярно, че "една снимка струва колкото хиляда думи".
За наличието на обявите без снимки, от висотата на бедният ми опит като кандидат-купувач, мога да посоча следните причини:
-- състоянието на имота "не е за показване";
-- имота не е "даден" на агенцията за продажба, а е прочетена обява от друга агенция или вестник;
-- обявата е тип "обади ми се в офиса", т.е. не е реална и цената е "зарибителна".

Quote
TZARS
Когато купуваш кола, ти избираш дали да е от автокъща и директно от собственик.
Хората от автокъщата не са ли посредници?

TZARS, ако наистина ли смяташ, че търговеца от автокъща е посредник?
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 19:38:34
Quote
Hun
От статията разбрахме че брокера трябва да има поне няколко висши,... да е яко мотивиран да се резлизира професионално - да се разбира да бачка по 20 часа - 7 дни в седмицата,... да е с медиумни възможности - да може да хипнотизира и продавачи и купувачи че да реализира сделка,... още 5 - 6 качества които споменават великите агенции, както и десеттина които ще се споменат в интевюто като - ще си трошиш собствената си кола, ами GSM-a нали разбираш и т.н....
А и не на последно място, да не яде много тъй като пари от сделки почти няма - така че да е свикнал на глад.

А уядените собственици на агенции не си дават сметка че идиотите свършиха.
Идва време да си спомнят как се борави с телефона защото както е тръгнало ще си останат сами с по някой приходящ и съответно изходящ студент ентусиаст.

"tearesum" (Hun),
Нито професията брокер по НИ "умира", нито бизнеса с НИ!
На т.нар. пазар на НИ за пореден път, но с още по-голяма сила излиза на преден план необходимостта от коренни промени.
За пореден път обективно и безпристрастно се налага потребността от специален "ЗАКОН ЗА ПОСРЕДНИЧЕСКАТА ДЕЙНОСТ В ТЪРГОВИЯТА С НЕДВИЖИМИ ИМОТИ"!
Това, което от години ноблюдаваме в тази ниша от пазара няма нищо общо с практиката по света! Това е поредния BG принос в
този вид човешка дейност, който един уважаван от мен клиент сполучливо нарече олигофрения!
Обективната обстановка ни налага промяна, коренна и всестранна реформа!
Фирмите за НИ (а също и АНИ) не могат повече да работят по досегашния начин!
Не е възможно повече да се наемат некомпетентни лица за брокери (агенти - при АНИ)!
Не е възможно повече да се изплаща възнаграждение на наетите лица само ако има реална сделка!
Крещяща е необходимостта да се премине изцяло към смесено изплащане на възнаграждението.
Не може повече да се държат като заложници на риска (дали ще има сделка или не) лица, от които на 100% не зависи осъществяването на сделките!!!
*black eye*
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 19:57:35
Quote
TZARS
Quote
tearesum
Все пак, никои не казва какъв е всъщност смисълът от брокери на имоти (къщи и апартаменти). То е все едно ако си продаваш колата да има и там подобни посредници - какъв е смисълът ?

Когато купуваш кола, ти избираш дали да е от автокъща и директно от собственик.
Хората от автокъщата не са ли посредници ?
Животът и пазарът определят кои професии да съществуват и кои не.
Всеки участник в процеса покупко-продажба на имот сам определя своя начин на действие.

Да, но автокъщата е купила стока (коли), складирала ги е, носи отговорност за тях, поема риск и на база на това е логично да спечели пари. Брокерът на имоти има 1 офис, 1 лаптоп и 1 телефон - не инвестира в нищо, не носи отговорност и не поема никакъв риск. ОК, да начисли някаква такса за някаква сделака, в разумен порядък, може и да е логично, но да си говорим за комисионни в размер на %-ти по дадена сделка за мен е чиста лудост.
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 20:19:54
Смисъла на АНИ мога да приема единственно при наемите. Собственикът не желае да се занимава с наематели, със сметки, поддръжка и т.н., наема АНИ, тя го отдава, но не приключва само с отдаването, а продължава да администрира имота, да събира наема, да плаща сметките, да се грижи за ремонти, удържа си 5 % от наема за тази услуга и останалото го превежда на собственика. Така и АНИ е доволна и собственика доволен.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-28 20:21 от tearesum.
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 21:31:36
Quote
iciltd
Quote
Hun
От статията разбрахме че брокера трябва да има поне няколко висши,... да е яко мотивиран да се резлизира професионално - да се разбира да бачка по 20 часа - 7 дни в седмицата,... да е с медиумни възможности - да може да хипнотизира и продавачи и купувачи че да реализира сделка,... още 5 - 6 качества които споменават великите агенции, както и десеттина които ще се споменат в интевюто като - ще си трошиш собствената си кола, ами GSM-a нали разбираш и т.н....
А и не на последно място, да не яде много тъй като пари от сделки почти няма - така че да е свикнал на глад.

А уядените собственици на агенции не си дават сметка че идиотите свършиха.
Идва време да си спомнят как се борави с телефона защото както е тръгнало ще си останат сами с по някой приходящ и съответно изходящ студент ентусиаст.

"tearesum" (Hun),
Нито професията брокер по НИ "умира", нито бизнеса с НИ!
На т.нар. пазар на НИ за пореден път, но с още по-голяма сила излиза на преден план необходимостта от коренни промени.
За пореден път обективно и безпристрастно се налага потребността от специален "ЗАКОН ЗА ПОСРЕДНИЧЕСКАТА ДЕЙНОСТ В ТЪРГОВИЯТА С НЕДВИЖИМИ ИМОТИ"!
Това, което от години ноблюдаваме в тази ниша от пазара няма нищо общо с практиката по света! Това е поредния BG принос в
този вид човешка дейност, който един уважаван от мен клиент сполучливо нарече олигофрения!
Обективната обстановка ни налага промяна, коренна и всестранна реформа!
Фирмите за НИ (а също и АНИ) не могат повече да работят по досегашния начин!
Не е възможно повече да се наемат некомпетентни лица за брокери (агенти - при АНИ)!
Не е възможно повече да се изплаща възнаграждение на наетите лица само ако има реална сделка!
Крещяща е необходимостта да се премине изцяло към смесено изплащане на възнаграждението.
Не може повече да се държат като заложници на риска (дали ще има сделка или не) лица, от които на 100% не зависи осъществяването на сделките!!!
*black eye*

В отговор ще си позволя да върна темата малко назад във времето. За да се случат нещата трябва да се спре с работата без ангажимент /договор + аванс/

За любопитните дали би работил подобен модел? През последните три седмици четири договора winking smiley, сключени на този принцип /договор + кеш = започване на работа/.
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 21:51:23
Quote
jores
Quote
iciltd
Quote
Hun
От статията разбрахме че брокера трябва да има поне няколко висши,... да е яко мотивиран да се резлизира професионално - да се разбира да бачка по 20 часа - 7 дни в седмицата,... да е с медиумни възможности - да може да хипнотизира и продавачи и купувачи че да реализира сделка,... още 5 - 6 качества които споменават великите агенции, както и десеттина които ще се споменат в интевюто като - ще си трошиш собствената си кола, ами GSM-a нали разбираш и т.н....
А и не на последно място, да не яде много тъй като пари от сделки почти няма - така че да е свикнал на глад.

А уядените собственици на агенции не си дават сметка че идиотите свършиха.
Идва време да си спомнят как се борави с телефона защото както е тръгнало ще си останат сами с по някой приходящ и съответно изходящ студент ентусиаст.

"tearesum" (Hun),
Нито професията брокер по НИ "умира", нито бизнеса с НИ!
На т.нар. пазар на НИ за пореден път, но с още по-голяма сила излиза на преден план необходимостта от коренни промени.
За пореден път обективно и безпристрастно се налага потребността от специален "ЗАКОН ЗА ПОСРЕДНИЧЕСКАТА ДЕЙНОСТ В ТЪРГОВИЯТА С НЕДВИЖИМИ ИМОТИ"!
Това, което от години ноблюдаваме в тази ниша от пазара няма нищо общо с практиката по света! Това е поредния BG принос в
този вид човешка дейност, който един уважаван от мен клиент сполучливо нарече олигофрения!
Обективната обстановка ни налага промяна, коренна и всестранна реформа!
Фирмите за НИ (а също и АНИ) не могат повече да работят по досегашния начин!
Не е възможно повече да се наемат некомпетентни лица за брокери (агенти - при АНИ)!
Не е възможно повече да се изплаща възнаграждение на наетите лица само ако има реална сделка!
Крещяща е необходимостта да се премине изцяло към смесено изплащане на възнаграждението.
Не може повече да се държат като заложници на риска (дали ще има сделка или не) лица, от които на 100% не зависи осъществяването на сделките!!!
*black eye*

В отговор ще си позволя да върна темата малко назад във времето. За да се случат нещата трябва да се спре с работата без ангажимент /договор + аванс/

За любопитните дали би работил подобен модел? През последните три седмици четири договора winking smiley, сключени на този принцип /договор + кеш = започване на работа/.

"jores",
За Ваше сведение по този начин работя от 01.01.1996 г.!*black eye*
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 22:00:30
Е защо не Сте споделили до сега, все ми се струва, че доста хора от сектора биха възприели всеобщите пазарни ползи от подобен подход. Лично на мен ми трябваше около година за да открия "топлата вода" :], а тя била открита вече....
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 22:14:26
Quote
jores
Е защо не Сте споделили до сега, все ми се струва, че доста хора от сектора биха възприели всеобщите пазарни ползи от подобен подход. Лично на мен ми трябваше около година за да открия "топлата вода" :], а тя била открита вече....

Толкова години го обяснявам, но никой не се вслушва!!!*black eye*
Re: Професия брокер на имоти – как се промениха нещата
28-03-2010 - 22:18:33
С изключително малко проблясъци нищо не се е променило. Днес попаднах на обява на АНИ, в която цената на конкретния НИ в сайт като този, беше с 30К Евро по-ниска от цената обявена в собствения сайт на тази АНИ. Единствената снимка, която присъстваше не беше от конкретния НИ, а за да е по-интересно същият този НИ е обявен към момента на публична продан и има вписан запор.
Докато такива агенции и брокери "професионалити" не фалират до последната, няма да се оправи този сектор.
Колкото до липсата на снимки, тя е лесно обяснима, просто дори брокерите не са ходили да видят на място много от НИ-ти, които уж предлагат за продан.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход