Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Колко са богати българите ?*book*

Публикувано от dival 
Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 20:51:21
16.03.2010 16:59

Финансовото богатство на домакинствата у нас възлиза на 36 млрд. лв. към края на 2009 г., като годишният темп на растеж се ускорява до 7%. Това е един от основните акценти в редовния доклад на Industry Watch „Лични активи в България: Финансово богатство и пазар на жилища”. През третото тримесечие на миналата година финансовото богатство на населението се оценяваше на 34,3 млрд. лв., а растежът му беше 2% годишно.

В условията на повишена несигурност по отношение на заетост и доходи и в контекста на все още високите реални лихви по депозитите нормата на спестяване в България достигна 20% от БВП към края на 2009 г. в сравнение с 16% през 2008 г., посочват още от компанията. В банките българите държат 59 хил. депозита в размер над 50 000 лв., като общата им сума възлиза на 6,9 млрд. лв. (или 28% от всички влогове на физически лица). Процесът на натрупване на спестявания бе съчетан с понижаване на общата задлъжнялост на домакинствата.

Показателите за устойчивост на валутния борд отчетоха подобрение през 2009 г., а доверието на домакинствата в стабилността на банковата система допълнително се повиши, отчитат анализаторите.

Темпът, с който се обезценяват жилищните имоти в областните градове, се забави до 2% към края на 2009 г. спрямо предходното (трето) тримесечие. По този начин за първи път след началото на рецесията в България съвкупното богатство на домакинствата (финансово и жилищно) нарасна - с 1,1 млрд. лв., възлизайки на 140 млрд. лв. в края на 2009 г.

Въпреки че жилищните цени все още се понижават, отрицателните темпове на растеж се забавят за четвърто поредно тримесечие. Според официалната статистика отново Варна, със средни цени от 860 евро на кв. м, е градът с най-скъпи жилища, следван непосредствено от София и Бургас.

Домакинствата с по-високи доходи и сигурна заетост разполагат с по-добри възможности за закупуване на нов дом. Покупателната способност на средната работна заплата, измерена в кв.м жилищна площ, се увеличава с 50% през 2009 г.

България все още е сред страните с най-малка жилищна площ на глава от населението в Европа – около 18 кв. м на човек в градовете, което е близо два пъти по-малко от средното за ЕС. Ето защо българският пазар на жилища разполага със значителен потенциал за растеж в средносрочен план, посочват от компанията.
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 20:58:36
В банките българите държат 59 хил. депозита в размер над 50 000 лв., като общата им сума възлиза на 6,9 млрд. лв

Това изречение наистина може да накара доста хора да се замислят



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-16 20:59 от dival.
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 21:06:29
avatar
Темпът, с който се обезценяват жилищните имоти в областните градове, се забави до 2% към края на 2009 г. спрямо предходното (трето) тримесечие. По този начин за първи път след началото на рецесията в България съвкупното богатство на домакинствата (финансово и жилищно) нарасна - с 1,1 млрд. лв., възлизайки на 140 млрд. лв. в края на 2009 г.

България все още е сред страните с най-малка жилищна площ на глава от населението в Европа – около 18 кв. м на човек в градовете, което е близо два пъти по-малко от средното за ЕС. Ето защо българският пазар на жилища разполага със значителен потенциал за растеж в средносрочен план, посочват от компанията.

Дивал, извадил съм нещо от твоите цитати, което на мен ми е изгодно от една страна, но от друга неизменно бъдеще!!!:]

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 21:48:22
Кой ли не поглежда към тези пари и иска да ги накара да излязат. Дори и държавата. *book*





ДСБ отпушва икономиката с авангардни идеи

Настоява за публичен регистър на държавните задължения към фирмите

Валерия Йонкова

Централен регистър в Интернет с автор Министерство на финансите, който да покаже всички непогасени задължения на държавата към фирмите предложиха от ДСБ. Срокът за изплащане на задълженията да бъде от 6 до 18 месеца заедно с дължимите лихви, определиха те. Според лидера на ДСБ Иван Костов именно чрез публичния регистър запушената система на икономиката ще се раздвижи при близо 1,5 млрд. лв. заварени задължения. Преди това обаче всички министерства и поръчители на обществени поръчки, в това число и еднолични държавни фирми, да създадат регистри на своите задължения към фирмите.

Костов и заместникът му Димитър Бъчваров представиха неотложните икономически мерки срещу кризата като втора част от антикризисната програма на ДСБ. Експремиерът обеща тези мерки да решат редица от най-тежките проблеми в страната, ако се приложат. Нашите мерки не са 35, но са много ефикасни, усмихнат обясни той. И добави, че програмата им е коствала доста труд.

В 4 пакета тъмносините дават предложенията си за реформи, като водещи са нормативни и административни промени, с които държавата да погаси задълженията си към фирмите. Вторият пакет е свързан с антикризисните приоритети на публичните инвестиции заради техния прокризисен ефект. Третият пакет от мерки е свързан със задаването на нови правила за правене на бизнес по време на криза. Само бизнесът може да намери истинските отговори на кризата, мотивира се лидерът на ДСБ. Последният пакет съдържа правила за финансова дисциплина и ограничаване на сивата икономика.

Задълженията на държавата не могат да бъдат погасени веднага, защото това ще означава голям бюджетен дефицит. Според Костов, така държавата и държавните фирми така ще застанат зад един регистър на безспорно изискуеми задължения. Това съдържа важна информация за всички фирми, които имат да получават, които са кредитори на държавата и за финансиращите ги банки, детайлизира Костов. Освен това, ако има срок за плащане и лихвите, става ясно точно кога се погасяват задълженията. На базата на тази публичност, системата сама ще се раздвижи, защото когато банките имат уверения, че фирмата ще получи пари, примерно ще удължи кредита или ще даде нов. Костов допълни, че се предвижда и възможността, кредиторите на държавните органи и предприятия да могат да продават своите взимания по пазарни правила, коментира още Костов.

Самото наличие на регистър, възможностите чрез срокове и лихви, като неотложна и с много бързо действие мярка може да освободи запушването на цялата система от разплащания, разясни Костов. Това запушване на направените задължения постоянно се усилва, защото държавата непрекъснато поема нови към фирмите и образува една огромна поредица, които не е ясно кога може да бъдат покрити. И така запушването отива надолу по цялата икономика, добави той.

Бърз старт за строежа на магистралите “Тракия”, “Марица”, “Хемус”

ДСБ поиска спешен старт за изграждането на основни инфраструктурни проекти като Общоевропейски коридор № 8, столичния околовръстен път - Северна дъга, АМ “Тракия”, АМ “Люлин”, АМ Марица, създаване на публично-частно партньорство за ускорено изграждане на АМ “Хемус”. Тъмносините поискаха и програми за цялостно саниране на жилищния фонд и повишаване на енергийната ефективност в индустрията. Това са програми, чието съфинансиране от държавата трябва да бъде абсолютен приоритет, защото имат много голям ефект по време на криза, настоя Бъчваров.

Зам.-председателят на ДСБ припомни, че най-силната антикризисна възможност за България като държава във валутен борд е усвояването на европейските пари. Абсолютен приоритет в разходите на държавата трябва да бъде съфинансирането на европейските проекти.

Той коментира, че трябва да се разгледат и намеренията на правителството за инвестиции. “Трябва да се отчете възможността за създаване на работни места, използването на местни стоки и услуги, осигуряването на алтернативни енергийни доставки. Всички проекти под определен праг на тези критерии, трябва да отпаднат.
Според ДСБ участието на държавата трябва да отпадне в прокризисни проекти като АЕЦ “Белене”, “Бургас – Александруполис”, “Южен поток”. Участието на държавата в подобни проекти би задълбочило кризата, лаконично обясни Бъчваров.

Заместникът на Костов посочи, че мерките на ДСБ са насочени към малкия и среден бизнес.”Ние предлагаме законодателно въвеждане на принципа на “мълчаливото съгласие” за започване на бизнес, което ще доведе до намаляване на безработицата в страната. Друга мярка е създаването на Кодекс с изисквания за извършване на стопанска дейност, така всеки ще може да започне подготовка за стопанска дейност без предварителни разрешения, т.е. заменяме системата на принудителен контрол със система на последващ контрол”, разясни и каза, че това е премахване на лицензионните режими в страната.

Костов: Даваме програмата на Борисов и Дянков

Част от държавната инвестиционна програма има прокризисен ефект, т.е. държавата би задълбочила кризата с проекти, от които няма непосредствена полза и нужда по време на криза, коментира Иван Костов. Той информира, че предложенията ще бъдат обсъдени и изпратени на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков в следващите дни. Ще очакваме от тях инициатива да се срещнем, за да дискутираме тези предложения, поясни Костов. Той заяви, че е готов да ги обсъжда с всеки министър.

На въпрос дали одобрява идеята на Симеон Дянков за приватизацията на държавни дружества, Костов отвърна: “Бива, бива да се търсят всякакви мерки”. Има един проблем, че 100% от приходите от приватизация отиват в Сребърния фонд, където разходването е блокирано за много дълго време. Това едва ли би могло да е ресурс на държавата, намеси се зам.-председателят на ДСБ Димитър Бъчваров.

Бъчваров: От 3 камиона с продукция само 1 се осчетоводява

В раздела за нова финансова дисциплина и борба срещу сивата икономика, ДСБ предложи специализирани звена за персонални ревизии във всички регионални дирекции на НАП, както и въвеждане на система за подбор на ревизираните лица чрез анализ на рисковите фактори и компютърна система за случаен избор. Ефикасен данъчен контрол за съответствие на произведената и осчетоводена продукция препоръчват още от ДСБ. Трябва да има сериозен контрол, защото както знаете на всеки 3 камиона 1 е с неосчетоводена продукция, аргументира предложението зам.-председателят на ДСБ. Всеки, който може, трябва да помогне на правителството, заяви Костов на въпрос на “Всеки ден” за отделните програми на СДС и ДСБ. “Кой като ГЕРБ”, вметна експремиерът.

вторник, 16 март 2010

[www.vsekiden.com]
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 22:01:09
Quote
sobstvenik 31
Темпът, с който се обезценяват жилищните имоти в областните градове, се забави до 2% към края на 2009 г. спрямо предходното (трето) тримесечие. По този начин за първи път след началото на рецесията в България съвкупното богатство на домакинствата (финансово и жилищно) нарасна - с 1,1 млрд. лв., възлизайки на 140 млрд. лв. в края на 2009 г.

България все още е сред страните с най-малка жилищна площ на глава от населението в Европа – около 18 кв. м на човек в градовете, което е близо два пъти по-малко от средното за ЕС. Ето защо българският пазар на жилища разполага със значителен потенциал за растеж в средносрочен план, посочват от компанията.

Дивал, извадил съм нещо от твоите цитати, което на мен ми е изгодно от една страна, но от друга неизменно бъдеще!!!:]

това че има 59хил сметки с по 50 000 лв - означава че имаш макс. 59 хил купувача
да не забравяме обаче че човек може да има няколко сметки с по 50 000 - така броя на купувачите е по малък от 59хил
Освен това съм сигурен че онези които имат 50 и нагоре хил - нямат нужда от жилище
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 22:07:58
avatar
Quote
dival
Quote
sobstvenik 31
Темпът, с който се обезценяват жилищните имоти в областните градове, се забави до 2% към края на 2009 г. спрямо предходното (трето) тримесечие. По този начин за първи път след началото на рецесията в България съвкупното богатство на домакинствата (финансово и жилищно) нарасна - с 1,1 млрд. лв., възлизайки на 140 млрд. лв. в края на 2009 г.

България все още е сред страните с най-малка жилищна площ на глава от населението в Европа – около 18 кв. м на човек в градовете, което е близо два пъти по-малко от средното за ЕС. Ето защо българският пазар на жилища разполага със значителен потенциал за растеж в средносрочен план, посочват от компанията.

Дивал, извадил съм нещо от твоите цитати, което на мен ми е изгодно от една страна, но от друга неизменно бъдеще!!!:]

това че има 59хил сметки с по 50 000 лв - означава че имаш макс. 59 хил купувача
да не забравяме обаче че човек може да има няколко сметки с по 50 000 - така броя на купувачите е по малък от 59хил
Освен това съм сигурен че онези които имат 50 и нагоре хил - нямат нужда от жилище


Аз не случайно бях писал в един мой пост, че надеждата ми е да се включат едни 30-40000 потенциални купувачи - нови български граждани по плановете на министър Б. Димитров, но някой специалист ми беше казал, че това не са много на фона на цялата страна!eye popping smiley
След изкарване на твоите цитати и цифри на яве, дали този псевдоексперт ще твърди същото!?*yes*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-16 22:08 от sobstvenik 31.
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 22:16:43
При доходи 5 (ПЕТ) пъти по-ниски от средните в Европа, жилищна площ 2 пъти по-малка ... Това значи че спрямо доходите, жилищата са много. Като добавим и ултра смешните (т.е. високи) цени ...
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 22:18:51
Не мога да ти кажа колко хил.купувачи ще се включат в пазара но тези 59 хил с по 50 000 лв
едва ли ще си пипнат спестяванията точно в този момент , освен това тези 59хил не са на едно място - тоест те са пръснати из цяла Бг това не може да доведе до някаква концентрация на средства в точно определен град или за точно определен сегмент от пазара
иначе като цяло сумата 36 милиарда изглежда добре ако се налее в икономиката , но поне на мен не ми се вярва
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 22:20:32
Тея 59 хиляди депозита сигурно са собственост на има-няма 1000 човека, и те си имат имоти и фирми в излишък.
Re: Колко са богати българите ?*book*
16-03-2010 - 22:20:53
Quote
sobstvenik 31



Аз не случайно бях писал в един мой пост, че надеждата ми е да се включат едни 30-40000 потенциални купувачи - нови български граждани по плановете на министър Б. Димитров, но някой специалист ми беше казал, че това не са много на фона на цялата страна!eye popping smiley
След изкарване на твоите цитати и цифри на яве, дали този псевдоексперт ще твърди същото!?*yes*




Без твърдения, че съм експерт копирам какво съм ти отговорил, заставам си твърдо зад отговора, освен това не разбирам какво общо имат цифрите, цитирани от Дивал с новите българи, които очакваш. Сигурно всеки от тях ще дойде със 100 000 - 150 000 Е в брой??

BulCan [ Отговор ]
Re: Заформя ли се бултрап за имотите?
14-03-2010 - 14:06:35 Регистриран: преди 1 година
Мнения: 1 727

Quote
sobstvenik 31
Според мен, може да има бултрап, но по-вероятно е ако се сбъдне едно демографско равновесие между раждаемост и смъртност т.е. малко се подобри демографската картина по плановете на министър Б. Димитров, да настъпи едно успокоение на пазара, без резки спадове и подувания на балони. Ще купуват хора които имат нужда, дай боже да натурализираме 30-40000 молдовци, македонци и украинци годишно.




30 000-40 000 не е бройка, която може да обърне тенденцията, ама хайде да кажем, че все е нещо. По-интересното е дали има пазар на труда за натурализираните българи. Какви работни места ги чакат? Доколко са квалифицирани? Каква част от тях действително искат да живеят в БГ и каква просто искат паспорт на ЕС и беж по развитите европейски държави? Какво може да накара един квалифициран специалист с търсена професия да работи в БГ на заплата 4-5 пъти по-ниска от западна Европа (при равни или малко по-високи разходи там, хайде даже да ги сложим 2 пъти по-високи за някои места) при отворен пазар на труда?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-03-16 22:25 от BulCan.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход