Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*

Публикувано от alana 
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
05-02-2010 - 10:24:27
Няколко практични съвета за бъдещия апартаментопокупател *book*

1. Брокерите напоследък са започнали да ВЪРШАТ РАБОТА! Не, не се майтапя! Ако сте купувач, работят във ваша полза, та се късат. В крайна сметка, парите, които брокерчето ще вземе идват от вас!
Намерете читав брокер. Споразумейте се ПРЕДВАРИТЕЛНО какво ще получи той, ако работи за вас. Процент от цената на имота е недопустим. Полага му се част от чистата ви печалба. Какво имам впредвид - готови сте да платите за определен имот 60К, харесва ви дадена оферта - правите си проучване и установявате, че цената на която можете да го купите е 55К и тук вече насъсквате брокерчето (най-добре да е водещ брокер) и му казвате: Ако свалиш на 48К, 3К са за теб. Ще изрине земята... А комисионната - да си я взима от продавача. Продавачи бол...

2. Не водете преговори за цена, преди да сте харесали имота и да сте сигурни, че го искате. ТЕОРИТИЧНИ преговори изнервят и продавачи и посредници. Не забравяйте, че вие сте движещата сила на сделката. Харесайте си два-три имота (не повече), определете за СЕБЕ СИ цена, на която бихте се сдобили с тях и атакувайте с ПАРИ НА МАСАТА. Много изследвания показват, че преговори, които се водят с живи пари, водят до автоматично понижаване на цената с 10%. Заделете сумата по капарото в БРОЙ, поставете я пред вас и говорете. Върши страхотна работа...

3. Калкулирайте ПРЕДВАРИТЕЛНО стойността на всички подобрения, които бихте направили по имота, като включите и времето и нервите си. Имот, който не се нуждае от подобрения (според вас, естествено), заслужава много повече, отколкото можете да си представите. Не пропускайте такива оферти.

4. Не се водете от ирационални подбуди (например, че можете да отидете пеш до работата си). Те са много силни, но в последствие са най-честата причина да съжалявате, че сте сключили определена сделка. Разсъждавайте като брокер - представете си, че трябва да го продадете след две седмици, бройте до десет и тогава решавайте...
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
05-02-2010 - 11:22:40
avatar
Quote
dragula
Мислиш ли, че цените ще паднат до нивата от 2000, а пък доходите ще се запазят на сегашните нива и дори ще почнат леко да се повишават?
Това е въпрос, който заслужава да му бъде посветена отделна тема.
Цените тръгнаха надолу едновременно с влизането в рецесия. Ще видим дали ще продължат надолу и след излизането от рецесията.
Доказателствата биха могли да бъдат данни за движението на цените на имотите и развитието на икономиката в други страни през годините. В България просто няма достатъчно събрани статистически данни за това.

Да каже някой макроикономист. Но теоретично ако предположим, че през последните години цените бяха два пъти по-ниски и примерно строителният бизнес е за 15 милиарда, то едни 7 милиарда щяха да бъдат вложени в куп други неща (косвено от притежателите им след като са ги похарчили и пряко от инвеститори, различни от строителни) и не само че заплатите можеше да не намаляват, а можеше да се качват. А "кризата" можеше да е много по-слаба.

А можеше и да не стане така. Но не е задължително ако цените се сринат тотално, това да е свързано с срив във заплатите. Просто за 3 години юрушът "купувай, че утре поскъпна двойно" е било причина хората потенциални купувачи за години напред да избързат с покупката - т.е. в следващите години купувачите ще са значително по-малко следователно и търсенето (но не заради ниски доходи или липса на кредити, а просто заради задоволени потребности от жилища), а при това свръхпредлагане нещо друго освен перманентен спад в цените би било много странно събитие. През това време заплатите могат или да се качват, или да падат, това зависи от много други неща, на последно място от цените на имотите.
?
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
05-02-2010 - 22:32:19
avatar
"Икономическият бум" през последните години в България се дължеше от бум на кредите, продажба на ниви и селски къщи (пари от Англичани, Руснаци и др.), големи чужди инвеститори и пари вкарани от работещите българи зад граница. Всичко (кеш и кредит) се вля в имотите с очакване за супер покачване – и това се оправда в пeриода 2003 – 2008 г. И след 15.09.2008 г. (фалита на Лиман Брадърс) официално почна кризата у нас, като симптоми имаше още от пролетта на 2008 г.
Сега постепенно всичко ще си дойде на мястото. Живота е маратон, а не спринт.
Спринтирахме пет години и в момента сме гроги, нямаме сили за нищо - почиваме.
Везните трябва да се изравнят.

Еврото идва към България.
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
14-03-2010 - 12:28:46
Quote
?
"Икономическият бум" през последните години в България се дължеше от бум на кредите, продажба на ниви и селски къщи (пари от Англичани, Руснаци и др.), големи чужди инвеститори и пари вкарани от работещите българи зад граница. Всичко (кеш и кредит) се вля в имотите с очакване за супер покачване – и това се оправда в пeриода 2003 – 2008 г. И след 15.09.2008 г. (фалита на Лиман Брадърс) официално почна кризата у нас, като симптоми имаше още от пролетта на 2008 г.
Сега постепенно всичко ще си дойде на мястото. Живота е маратон, а не спринт.
Спринтирахме пет години и в момента сме гроги, нямаме сили за нищо - почиваме.
Везните трябва да се изравнят.
Това е самата истина1
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
14-03-2010 - 14:35:18
avatar
Първо,темата е зададена неправилно...Няма реална цена...Има офертна и цена на която става сделка.
Второ-когато за пръв път влязох в този форум ,мислех,че повечето "писачи",които са "големи капацитети" по въпроса за цени от 150Евро на м2 ИЛИ ДА СЕ ВЪРНАТ НИВАТА ДО ТЕЗИ ОТ 2000година го правят просто от злоба..Оказа се след доста четене на едни и същи неща,от едни и същи хора в различни теми ,че не е така...Те просто са глупави и неосведомени...И за да не ми се обидят ,че говоря напразно ,а и защото ме мързи да пиша ...ще кажа само едно-цените тогава бяха в ДО-ЛА-РИ:] Другите изводи и заключения си ги правете сами... Няма да продължа с други "творчества" защото да оборваш глупак си е жива загуба на време...Който разбрал-разбрал
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
14-03-2010 - 14:56:33
avatar
Quote
Перловец
Първо,темата е зададена неправилно...Няма реална цена...Има офертна и цена на която става сделка.
Второ-когато за пръв път влязох в този форум ,мислех,че повечето "писачи",които са "големи капацитети" по въпроса за цени от 150Евро на м2 ИЛИ ДА СЕ ВЪРНАТ НИВАТА ДО ТЕЗИ ОТ 2000година го правят просто от злоба..Оказа се след доста четене на едни и същи неща,от едни и същи хора в различни теми ,че не е така...Те просто са глупави и неосведомени...И за да не ми се обидят ,че говоря напразно ,а и защото ме мързи да пиша ...ще кажа само едно-цените тогава бяха в ДО-ЛА-РИ:] Другите изводи и заключения си ги правете сами... Няма да продължа с други "творчества" защото да оборваш глупак си е жива загуба на време...Който разбрал-разбрал

Тук само двама пишат за 150 евро - куку и асен и те най-вероятно се бъзикат. Както пък пунди се бъзика вече две години, че от утре цените са нагоре. Някой ги нарече с основание форумни тролове.

Но все пак трябва да се съгласим, че има вероятност както цените да стигнат 150 евро, така и от утре да растат. По-интересното е тогава, какви са вероятностите за двете неща. Те не са 0 и за двата варианта smiling smiley

pkuku - вероятността куку да познае - според мен е 10%
pпунди - вероятността пудни да познае - според мен е 1%
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
14-03-2010 - 15:02:26
avatar
Quote
Перловец
Първо,темата е зададена неправилно...Няма реална цена...Има офертна и цена на която става сделка.
Второ-когато за пръв път влязох в този форум ,мислех,че повечето "писачи",които са "големи капацитети" по въпроса за цени от 150Евро на м2 ИЛИ ДА СЕ ВЪРНАТ НИВАТА ДО ТЕЗИ ОТ 2000година го правят просто от злоба..Оказа се след доста четене на едни и същи неща,от едни и същи хора в различни теми ,че не е така...Те просто са глупави и неосведомени...И за да не ми се обидят ,че говоря напразно ,а и защото ме мързи да пиша ...ще кажа само едно-цените тогава бяха в ДО-ЛА-РИ:] Другите изводи и заключения си ги правете сами... Няма да продължа с други "творчества" защото да оборваш глупак си е жива загуба на време...Който разбрал-разбрал


Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
14-03-2010 - 15:15:05
Quote
Перловец
Първо,темата е зададена неправилно...Няма реална цена...Има офертна и цена на която става сделка.
Второ-когато за пръв път влязох в този форум ,мислех,че повечето "писачи",които са "големи капацитети" по въпроса за цени от 150Евро на м2 ИЛИ ДА СЕ ВЪРНАТ НИВАТА ДО ТЕЗИ ОТ 2000година го правят просто от злоба..Оказа се след доста четене на едни и същи неща,от едни и същи хора в различни теми ,че не е така...Те просто са глупави и неосведомени...И за да не ми се обидят ,че говоря напразно ,а и защото ме мързи да пиша ...ще кажа само едно-цените тогава бяха в ДО-ЛА-РИ:] Другите изводи и заключения си ги правете сами... Няма да продължа с други "творчества" защото да оборваш глупак си е жива загуба на време...Който разбрал-разбрал
Пристрастен ми се виждаш. Лошите за тебе са "писачи, "големи капацитети", глупави и неосведомени. А другите?
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
14-03-2010 - 15:20:32
avatar
Quote
айрян
Quote
Перловец
Първо,темата е зададена неправилно...Няма реална цена...Има офертна и цена на която става сделка.
Второ-когато за пръв път влязох в този форум ,мислех,че повечето "писачи",които са "големи капацитети" по въпроса за цени от 150Евро на м2 ИЛИ ДА СЕ ВЪРНАТ НИВАТА ДО ТЕЗИ ОТ 2000година го правят просто от злоба..Оказа се след доста четене на едни и същи неща,от едни и същи хора в различни теми ,че не е така...Те просто са глупави и неосведомени...И за да не ми се обидят ,че говоря напразно ,а и защото ме мързи да пиша ...ще кажа само едно-цените тогава бяха в ДО-ЛА-РИ:] Другите изводи и заключения си ги правете сами... Няма да продължа с други "творчества" защото да оборваш глупак си е жива загуба на време...Който разбрал-разбрал
Пристрастен ми се виждаш. Лошите за тебе са "писачи, "големи капацитети", глупави и неосведомени. А другите?


Кои други?!
Re: Обявена цена 60 000,а реална...?*tired*
15-03-2010 - 00:26:50
avatar
Аз мога да дам пример със себе си как постъпвам? Имам само няколко сделки с имоти досега, но :
1. Когато нещо купувам , първо проверявам средната му офертна цена и след това се опитвам да атакувам с цена, която ми се иска да дам, примерно 20% надолу. Казвам, че само с толкова разполагам и съм дошъл само да поогледам защото имота много ми харесва!
Обикновено брокера започва здраво да ме навива, особено по отношение на уникалността на имота. Аз обаче устоявам, като му обяснявам, че съм почти завършен клошар. Тогава обикновено той поддава, но си запазва коза, че комисионната не влиза в сделката.
Тогава аз нанасям последния удар, като казвам, че това не съм го предвидил и пределната сума съм я казал отдавна която мога да предложа. Настава едно суетене, аз си тръгвам, извинявайки се с гузна физиономия, но никога в крайна сметка не са ми отказали сделката, нито през 2002 нито през 2004, нито през 2009г.
2. Когато продавам, с мен по неведоми пътища се свързват пак брокита/ брикети/. Аз си определям цената и им казвам и макс коментар.
Все пак трябва флексабилност поне за пред купувачите. Изрично им казвам, че по-надолу няма да има, включая тяхните комисионни.

П.П. При такава политика, трябва да си доста непукист, не на зор и да имаш търпение. Освен индивидуалните потребности на момента, има и доста психология в такива сделки.

SERDICA MEA ROMA EST!!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход