Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

обикновено става това,което не очакваме

Публикувано от trader 
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 20:38:45
дори да ползва капацитета Дянков -трябва да има поне един икономист които е живял в Бг последните 7-8 години
обаче , казваш че трябва малко шанс да му се даде -ок ....
но не ти ли се струва че вместо идеи от европа и сащ Дянков слугува (само питам )
иначе като му прочетох визитката - викам си -Даи боже ! Оправихме се ....ама маи не !
трябва да се обърне кум бизнеса и да пази инвеститорите да стоят в Бг - не виждам това да се прави - дори напротив мисля че доста инвеститори ще се изтеглят ....но пък за сметка на това Румъния и ''ЗАКЪСАЛАТА '' Гърция с кеф ще ги приемат ....защото много отдавна да правиш политика означава и да прави бизнес
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 20:41:03
Държавата отлага изплащането на задълженията си в срок. Това е с цел, постигане на нисък дефицит към момента, за да се покрие един от критериите за влизане в ERM2. След като са изпълнени вече, всички критерии, влизането там е безпрепятствено. Където трябва да се престои минимум 2 години, за да се влезе в еврозоната, т.е. да се разплащаме в евро. Кандидатстването, поне, както беше заявено, ще се случи февруари.

Забавеното плащане, забавеното възстановяване на ДДС, вдигане на данъци, осигуровки... сериозни повсеместни глоби, всичко това сви допълнително потреблението. Резултатът, е точно както го описаха всички по-горе. Декември, въпреки празниците, беше по-слаб от предходните месеци при търговците. Междуфирменото задлъжняване се увеличи...

Въпросите остават. Какъв ще бъде дефицитът след това? При разплащане и в същото време намалени приходи, следствие на блокиране на фирмите и съответно, затормозено разплащане от тяхна страна.
При какво съотношение ще се влезе в ERM2? Левът ще издържи ли в коридор +-15% ? Инфлация в лева...?

Или, казано по друг начин - какво ни чака и още по-важно, какво правим? За мен, все още не стои въпросът - да се махаме... Затова, какво бихме могли да направим тук, от тук нататък? Какво трябва... ? Ето, такива простички въпроси...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-18 20:43 от Muza.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 20:47:21
Муза , няма да посмеят да бутат лева - това обаче нищо не значи - нали знаеш днес хляба 1 лев - утре 1 евро - ама курса не сме го пипали
сериозно се замислям да се махам - чесно (жената много се дърпа)
иначе по план трябва да се махна след 5 години ....
даже съм си избрал гръцката част на Кипър .....
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 20:58:55
Quote
dival
дори да ползва капацитета Дянков -трябва да има поне един икономист които е живял в Бг последните 7-8 години
обаче , казваш че трябва малко шанс да му се даде -ок ....
но не ти ли се струва че вместо идеи от европа и сащ Дянков слугува (само питам )
Мисля, че има някакви умни момчета за заместници - чувал съм само твърдения, не ги знам. Иначе си прав.

Ако го принудят да играе слугинска роля, трябва да си иде веднага. Поне да ни даде ясен сигнал, че няма какво повече да очакваме и да се надяваме тук.
Той нещо говорил при среща със студенти скоро, че може при определени условия да си иде. Не разбрах, дали е "играл" на принципен и честен или е давал сигнали, че натискът върху него става нетърпим ?
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 20:59:10
Дивале,аз също съм освободил работниците си (32 човека) и нямам идея кога ще ги извикам обратно на работа. Те ми вярват сляпо знаейки че винаги намирам нови обекти. Да ама Не! Тоя път мача свърши! Обекти няма. Дефицита ми е шестцифрено число- неплатени ф-ри. Аз потъвам. Но това не пречи НАП да ми праща писма да платя корп. данък върху виртуалната си печалба ,пари които още не са ми преведени - много забавно нали? Относно Кипър сериозно ли говориш? Проучи добре нещата ! Там положението се промени много в последния месец.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-18 21:05 от paio.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 21:09:49
Дивал,
Не е точно така. При влизането в т.нар. чакалня или erm2, левът си остава. Разплащането в евро, ще стане, едва когато влезем в еврозоната, някога...
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 22:27:33
Quote
paio
Дивале,аз също съм освободил работниците си (32 човека) и нямам идея кога ще ги извикам обратно на работа. Те ми вярват сляпо знаейки че винаги намирам нови обекти. Да ама Не! Тоя път мача свърши! Обекти няма. Дефицита ми е шестцифрено число- неплатени ф-ри. Аз потъвам. Но това не пречи НАП да ми праща писма да платя корп. данък върху виртуалната си печалба ,пари които още не са ми преведени - много забавно нали? Относно Кипър сериозно ли говориш? Проучи добре нещата ! Там положението се промени много в последния месец.

Този номер за данъка върху виртуалната печалба го знам от собствен опит
Доколкото разбирам от думите ти явно се занимаваш с някаква строителна деиност
Аз лично вярвам че ще има строителни фирми и бригади които ще оцелеят защото винаги ще се строи и винаги някои ще има нужда от ремонт - просто така сме устроени - правим си по красиви и уютни пещери , а развитието на един град или държава се гледа и по построеното виж Чикаго от преди 50 г или пък София
Че има криза е ясно , че няма да мине от днес за утре пак е ясно
Ако беше само за недвижимите (с мед да ги нахраниш) всички области са пострадали .Преди около 2 месеца мои приятел освободи маи около 20 човека - мебелна фирма с опит и позиции , модерни машини , обучен персонал .Правил съм си някои неща при него и като приятел чаках 1 месец - затрупан беше човека от работа - значи 20 безработни изкара тои и няма кои да ги вземе защото и другите мебелни фирми са същия хал тези 20 имат жени и деца
Фирма за дограма -пак приятел направо затвори мисля че още преди 5 месеца освободи към 10-12 човека
За мен правилния ход беше - пазара на жилища да падне още през лятото - щяха да се продадат много жилища(говоря ако са на разумни цени ) тези жилища щяха да развържат парите на строителните фирми , тези жилища щяха да имат нужда от ремонт и обзавеждане ....Но българина е бизнесмен и не сваля цената или сваля само на думи (докато не опре...) обаче като опре вече е опряло на всички и ето ти стагнацията
Лошото е че няма да излезем за 6 месеца или 1 година
Говорил съм с много строители - под сурдинка признават че 1кв излиза към 200 евро - добре приемаме 200 ами да продават на 400- 450 - 500 ...тръгнали на 1000 - как да стане = ще минат още няколко месеца и ще започнат да опипват пазара и ще стигнат на 400 например - но дотогава народа толкова ще е огладнял че сигурно и вестик няма да си купува за да прочете офертите ....просто закъсняла реакция на един цял бранш , които сега трябва да почака няколко години за да се стабилизира (не да върви)
И проблема че готови специалисти остават без работа и на никъде
ако съм строителна фирма бих строил сега на северното черноморие (пристрасен съм ) но според мен си има потенциал , но това в малко по далечен план
Ако приемат (нали се говереше) за санирането - много фирми ще излязат от батака и докато върви санирането ще си мине и кризата - ама за там трябва държавна намеса
Германците как се спасиха и спасиха автомобилопроизводството си - пуснаха ваучери по 2500 евро на всеки които купи нова кола - народа хем си смени колите , хем заводите работиха , но....държава трябва за тези неща и то държава с дупе ....а не държава от дупедавци ..........
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 23:16:26
Поздрав на всички - добра дискусия.
Обаче аз имам една малко по-различна гледна точка.
От 20 години "гоним" някакви цели. Първо беше "гласност, преустройство и демокрация", после "деТеКеЗеСация" и "приватизация" / при това последното даже и "акционери" ни направиха, после влязохме в НАТО и още по-после в ЕС.
Ще бъда благодарен , ако някой с разумни доводи ми обясни практическата полза /с цифри и факти/ за увеличението на БВТ , просперитета на нацията и подобряване на общите стандарти на живот / без 2-3% на милионерите/ в този период.
Преди години по същата схема строяхме РСО/развито социалистическо общество/ ама май имаше някакъв материален смисъл щом още масово живеем в тогавашните жилища и ползваме тогавашната инфраструктура. Та грубо казано, за 20 год "демокрация" има-няма построено колкото за една петилетка между 1975 -1989 год.
За дълга на държавата /нищо че сега го делят на държавен и частен/ няма да коментирам , за достъпността на здравеопазването и нивото на образованието - също. И не ме разбирайте погрешно - не съм апологет на предишния политически режим - само оценявам обективно икономическите му аспекти .
Та в този ред на мисли от много време се чудя ,аджеба, какъв е смисълът от влизането ни в еврозоната респ. от бързането за ЕРМ2. БГ е в борд и, съотношението евро-лев е фиксирано и следователно няма никакви ползи от гледна точка на "форекса". Нещо повече - нашият борд не е същински такъв поради наличието на фискален резерв и възможността за интервенции с него в икономиката.
Облъчват ни упорито с поредната мантра в името на която ТРЯБВА И ТЪРПИМ поредния низходящ цикъл на фалити, безработица ,мизерия и съответното залпово напускане на страната от страна на "квалификация и мозъци".
Хайде някой да обясни - защо пак ще "ручаме жабетата". Какво ще се промени ако сменим 1.96 лв за 1 евро в джобовете си .
ЕС въведе единна валута с цел улесняване на търговията и разплащанията в зоната и т. нар. ценово унифициране на пазара . Благородната цел беше да се сближат/ макар и изкуствено/ потребителските и производствените стандарти . Тези цели са почти неизпълнени и до момента .
Та за какво се борим ние , къде сме тръгнали и какво ще получим като стигнем там ?
Въпросът е дали целта оправдава средствата и струва ли си цената ?
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 23:29:45
status, първо здрасти (че не съм те засичал отдавна )
веднага ми идва да кажа един виц
Един овчар си пасе кротко стадото когато чува над главата си някакъв трясък
Вдига глава и вижда един делтапланерист се е цапардосал във висок комин стърчащ наблизо
Еххххх ВЪЗДЪХНАЛ овчаря
Каквато ни е държавата -такъв ни е БАТМАНА:]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-18 23:30 от dival.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 23:44:02
:]:]

А, на мен, друг виц ми се върти...

Един цар вдигал данъците. Всеки път, обаче, изпращал слугата да наблюдава хората какво правят.

Връщал се той и докладвал:

-Мърморят и бачкат...

Царят, следващият месец пак вдигнал данъците. Пак слугата на оглед, пак същото...

Последният път, връща се и вика:

-Царю, не бачкат, ядат, пият, веселят се...

Викнал царят икономическия си министър и му наредил:

-Веднага, още от утре, смъквай данъците...


Та, така... Има тема за форумна среща в раздел строителство... winking smileysmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход