Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

обикновено става това,което не очакваме

Публикувано от trader 
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 12:31:48
Погледнах с интерес последните две страници, виждам, че Асен за пореден път е оплюл горкия Дянков, но не ме напуска лепкавото усещане, че продължаваме да изпускаме нещо важно.

Може ли да се приеме за достоверно, че Дянков (и екипът му) са толкова слаби икономисти, че дори не са учили как точно се постъпва теоретически в такива ситуации и още по-страшното - дори не са чули какво на практика вършат останалите страни в последните вече години в условията на криза и не правят дори и опит поне да ги копират.

Аз викам да не се изхвърляме в прекалености.

Нямам време за трактати. Неангажиражото ми мнение е, че много добре се знае за истинското положение и проблемите. Познават теорията, "чували си" :-))) какво става по света. Вършат това, което може. То почти и няма алтернатива при даденостите у нас и при заложения икономически приоритет. Приоритетът е един - максимално бързо влизане в ЕРМ-2 и до колкото е възможно приемане на еврото без никакво забавяне и всичко това при някакви социално и политически приемливи условия.

За съжаление, колеги, ние жиевеем в някакви конкретни условия. Общи разсъждения са интересни, но дали е това нещото, от което имаме необходимост.
Това са реалиите. Трябва да подадем бързо молба за ЕРМ2. Имаме правото (всъщност дори по-скоро сме длъжни) да го поискаме максимално бързо, че воденичният камък тегне здраво и ще натежава още повече.
Искането (кандидатурата) трябва да са толкова силни и убедителни, че дори и политическите съображения на обичните ни европейски братя, да не са в състояние да го отблъснат. Формално погледнато няма критерии, на които да отговаряме, че да възникнат условия, които пораждат правото ни да поискаме. Правото се корени в Договора ни за присъединяване.
Трудното иде след това. Приети сме и какво се случва в самата чакалня. Дайте да прегледаме още веднъж маастрихстките критерии и да видим как ще ги изпълняваме в продължение на дълъг период от време (с две години няма да минем, а воденичният камък ще тежи още и още).
Единственият "нормален" начин да излезем от борда е приемане на еврото по правилата на ЕС.
Не гледайте Гърция, Франция и сие. Не ги сочете с пръст! Той и Дядо Поп като го фанат да блажи вика: Не ме гледайте какво правя, слушайте какво ви говоря. И простият мирянин ще трябва да слуша. Къде ще ходи.

Искате да се вкарват пари. Не вярвам да доведе до добър край, не и при нашите дадености.


Единствената вярна идея в тази посока (ако въобще има нещо вярно в съжденията ми) е споделеното от Наската. Никакво намаляване та ДДС! Това е един от малките лостове, с които разполагаме за да се борим със зъби и нокти с инфлацията, когато вече сме в ЕРМ2. Въобще не съм сигурен, че задължително ще даде ефект, но все пак има надежда.
Не съм сигурен дали идеите ми биха проработили, но прилагане на обратни подходи ще доведат със сигурност до падане на борда.

Ако има мераклии да описват какво ще стане тогава - моля да заповядат!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-18 12:48 от nacheff.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 12:55:43
Асене, smiling smiley
Благодаря!

Бях написала нещо, но не ми излезе поста. Появи се съобщение, че е спам.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 16:00:47
Доста мнения относно политиката на Дянков се дадоха smiling smiley
Ето още един поглед върху държавната подкрепа

Keynesian Economics vs. Austrian Economics
[eclipptv.com]
[austrianomics.com]

Уважавам мненията на Асен, но очаквам да оплуе Питър Шиф smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-01-18 16:05 от Imotenbalon.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 16:08:10
Асенка, просто няма начин Дянков да не ги разбира нещата, за които пишеш. Даже и да не е номер едно в източна Европа, и номер 20 да е, пак няма начин да не ги знае. Ако приемем това за вярно следват две възможности:

1. Следва правилна като цяло политика (внимателно преценени плюсове, минуси и по-дългосрочни пересепктиви). Все едно имаш болен с няколко диагнози, като лекуваш едната страда другата, но все пак си преценил, че има някоя приоритетна и в крайна сметка като оправиш нея, после другите може по-лесно да се излекуват. При тази възможност има две опасности според мен:

а) Дянков да е супер амбициозен и само за да се докаже да поема големи рискове. Има случаи в историята когато велики пълководци след много успехи, точно когато най-много са си повярвали да се провалят (през втората световна война, Монтгомъри след победата над Ромел в битката при Ел Аламейн придобива огромно самочувствие и след десанта в Нормандия си е повярвал, че може да приключи войната до месец. Провежда една мащабна въздушно-десантна операция, която се проваля тотално).
б) Дянков все още да не е съвсем наясно (а да си мисли, че е) с какви хора и какъв "мат'рял" се е захванал да изпълнява тези планове (тук влизат много фактори - манталитет, сили на влияние, някои много яки и утвърдени олигарси и една евентуална липса на политическа подкрепа в даден момент).

2. Втората възможност е доста грозна и според мен почти невъзможна - знае много добре, че прави нещо недобро, но го прави умишлено за да задоволи нечии интереси. Това трудно мога да си го представя.

И една евентуално трета възможност - ентусиазма, егото и знанията му да се използват временно докато се постигне някакъв изгоден за определени хора резултат, след което да бъде отстранен от поста си. И това нещо не ми се вярва.

Аз лично (за момента поне) бих възприел теория номер едно.

Асенка, просто няма как да е гамен (както ти се изразяваш), замисли се.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 17:58:07
avatar
Аз все повече си мисля, че писанията на асен стават все по-вероятни и онази критична точка, след която ще последва меко казано катасрофа, имайки предвид споделянията за състоянието на бизнеса на приятели със среден и малък такъв (някои с двуцифрен % пазарен дял). Мисля си, че стъкмистиката на НСИ ще изиграе лоша шега на правителството, защото май никой не знае точно какво става и ще изпуснат момента за взимане на мерки, ако изобщо в момента съществуват варианти за адекватни действия.

Искам да помоля асен, като евентуално разбиращ, този път да не пише стндартната критика към правителството, а да сподели какво той би правил в ситуацията, ако е на мястото на Дянков.

*drink1*
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 18:48:46
Quote
dodo2
Аз все повече си мисля, че писанията на асен стават все по-вероятни и онази критична точка, след която ще последва меко казано катасрофа, имайки предвид споделянията за състоянието на бизнеса на приятели със среден и малък такъв (някои с двуцифрен % пазарен дял). Мисля си, че стъкмистиката на НСИ ще изиграе лоша шега на правителството, защото май никой не знае точно какво става и ще изпуснат момента за взимане на мерки, ако изобщо в момента съществуват варианти за адекватни действия.

Споделеното от Додо ме накара да изпитам желание да споделя един нюанс от вижданията си.
Опитвайки се съкратя писането колкото е възможно, може да съм създал невярно усещане, че вярвам, че с действията си Дянков и сие "спасяват" нещата. Това определено не е така.

Заложили са един приоритет и гонят основно него. Няма гаранции, че ще стане. Дори да стане (евро до не по-късно от 2013-та), ще има много тежки следващи години. Ако нещата в ЕС и еврозоната останат в приемлив баланс и занапред, може и да отървем критични явления. Мизерията няма да се размине.
Това е оптимистичният вариант и Дянков го знае и го е обяснил на ББ. Дали последният го е разбрал не мога да бъда сигурен ако съдя по приказките му във връзка с казуса Желева.

Залагайки един основен приоритет из внимание излизат много други обстоятелства. Образното сравнение на БулКан за пациента с много болести и диагнози е много подходящо. Защото глобалната социално-икономическа картина в Бг е именно такава - много болна и то многостранно. В рамките на следващите 5-6 години най-доброто, на което може да се разчита е избягване на рязък срив.
Асен го предвещава доста категорично и доста скоро. Не мога да го оборя и въобще не споря с него за това.
Негативни сценарии и хипотези - бол. Тук мислим сходно.
Дали визираната от Додо критична точка е достигната?! Откровено не знам. Надявам се пътят на Дянков да ни доведе донякъде. Моля се и за някакъв късмет.

Има и още нещо важно. Настоенията са, че световната криза е започнала да се разнася.
Моето субективно виждане е, че това въобще не е вярно. Това е вече почти друга тема.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 18:57:40
Quote
Imotenbalon
Доста мнения относно политиката на Дянков се дадоха smiling smiley
Ето още един поглед върху държавната подкрепа

Keynesian Economics vs. Austrian Economics
[eclipptv.com]
[austrianomics.com]

Уважавам мненията на Асен, но очаквам да оплуе Питър Шиф smiling smiley

Споменаването на австрийците ми напомня, че тия дни се бях зачел в една покъртителна статия и след нея в коментарите срещнах един цитат от Лудвиг фон Мизес. По-скоро пишешият твърдеше, че е негов. Не съм сигурен, но ми звучи по австрийски.

“There is no means of avoiding a final collapse of a boom brought about by credit expansion. The alternative is only whether the crisis should come sooner as a result of a voluntary abandonment of further credit expansion or later as a final and total catastrophe of the currency system involved.”
- Ludwig von Mises

Инакомислието не е повод да се плюем.
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 19:39:46
Начев , нали казаха че напразно се надяват на ERM-2
номера е не да има евентуални мерки догодина , номера е евентуални мерки да се вземат още сега за да не се стига до сценария на Асен , макар че трябва да признаем че неговия сценарии става все по вероятен
Току що казват по новините че в наи скоро време всеки пети българин ще е безработен - не че съм вярвал че някои с 1000 лева заплата ще може да изплаща кредит от 70-80 хил евро - но това просто е друга тема
Прочетох и какво каза за ДДС-то и имаш право , но тогава финансовия министър може да намали данъчната тежест от към бизнеса ми евентуално осигуровките
Вдигат цигари , алкохол , горива - правят абсолю'тни безмислици в някои деиности
(онзи ден гледах демонстрация - как се свиват цигари с машинка и насипен тютюн) леко отклонение но цигарите излизат 2-3 пъти по евтино
Просто държавата трябва да направи нещо - какво не знам ! ако бях министър щях да кажа - проблема е че тези които са министри не казват ! Кога да се реагира - когато бизнеса фалира и повлече след себе си огромна маса безработни , когато всички тези безработни повлекат след себе си неплатени сметки в това число и кредити
Няколко мои познати след нова година просто стоят и не правят нищо - освободили са работници - на много места е така
Имам познати търговци - оборотите са паднали с 30-40 % , а онзи ден дистрибутор на орбит се молеше в хранителен магазин да му платят 14 лв и то отложено плащане доколкото разбрах
Онези които предричаха че цените на имотите ще са наи - малката ни грижа маи познаха
С които и да говоря по повод имотите - независимо дали разбира или не - всички в един глас повтарят колко много ще падат имотите - а този пазар е толкова крехък че се влияе от очаквания и слухове
Наи лошот е че стоим отстрани , виждаме грешките , дори имаме идеи как да ги поправим ,но.......нямаме нито власт , нито някои ще ни чуе
таз държава скоро наистина няма да се оправи ( за съжаление)
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 20:10:03
avatar
Kато говорим за обороти да вметна опита от моя бранш.

За мен в БГ - спад 40% в сравнение с 2008.
Колеги в Италия - спад 40 - 50%
Колеги в Германия- спад 40 - 50%
Колеги в Тайван - спад 50 - 60%

Моя извод е - нещата със спада са глобални - не се жалвайте че само в БГ е така....
Re: обикновено става това,което не очакваме
18-01-2010 - 20:24:14
Quote
dival
Начев , нали казаха че напразно се надяват на ERM-2
номера е не да има евентуални мерки догодина , номера е евентуални мерки да се вземат още сега за да не се стига до сценария на Асен , макар че трябва да признаем че неговия сценарии става все по вероятен
Току що казват по новините че в наи скоро време всеки пети българин ще е безработен - не че съм вярвал че някои с 1000 лева заплата ще може да изплаща кредит от 70-80 хил евро - но това просто е друга тема
Прочетох и какво каза за ДДС-то и имаш право , но тогава финансовия министър може да намали данъчната тежест от към бизнеса ми евентуално осигуровките
Вдигат цигари , алкохол , горива - правят абсолю'тни безмислици в някои деиности
(онзи ден гледах демонстрация - как се свиват цигари с машинка и насипен тютюн) леко отклонение но цигарите излизат 2-3 пъти по евтино
Просто държавата трябва да направи нещо - какво не знам ! ако бях министър щях да кажа - проблема е че тези които са министри не казват ! Кога да се реагира - когато бизнеса фалира и повлече след себе си огромна маса безработни , когато всички тези безработни повлекат след себе си неплатени сметки в това число и кредити
Няколко мои познати след нова година просто стоят и не правят нищо - освободили са работници - на много места е така
Имам познати търговци - оборотите са паднали с 30-40 % , а онзи ден дистрибутор на орбит се молеше в хранителен магазин да му платят 14 лв и то отложено плащане доколкото разбрах
Онези които предричаха че цените на имотите ще са наи - малката ни грижа маи познаха
С които и да говоря по повод имотите - независимо дали разбира или не - всички в един глас повтарят колко много ще падат имотите - а този пазар е толкова крехък че се влияе от очаквания и слухове
Наи лошот е че стоим отстрани , виждаме грешките , дори имаме идеи как да ги поправим ,но.......нямаме нито власт , нито някои ще ни чуе
таз държава скоро наистина няма да се оправи ( за съжаление)

Дивале,
Хубаво си го казал! Човешки, откровено, разбираемо.

Ако създавам впечатление на човек, който знае какво да се прави, че да се "оправят" нещата бързо и резултатно, ще разочаровам. Не само, че не знам, но и мога да ида по-далече.
Познавайки обстановката, проблемите и манталитета ни, много отдавна съм се присъединил към тезата, че при ситуациая на срив на имотите в Бг, ще има далеч по-сериозни проблеми. Не съм сигурен кой го е казал пръв из форума (тук или инвестора). Не е много важно, но за всеки случай бих се кандидатирал :-)))

И преди и след изборите многократно съм давал сигнали, че не изпитвам симпатии към герб (всъщност и към останалите бг партии). но след като са получили мандат по правилата, в правото си са де опитат да реализират идеите си.
По-скоро намерението ми е да защитя "Дянков". Не буди някакви симпатии в мене, но за един финансов министър това не би трябвало де е проблем липсата на харизматичност. Имам възражения в някакъв човешки план, но ми се струва, че там е бил въвлечен в някакви партийно-полицейски схеми и прийоми на действие.
Говори и действа понякога противоречиво, дори хаотично. Де да го знам, на какъв огън се пече човека !

Поради всички изходни данни той трябва да знае, да е видял и да може далеч повече от всички нас във форума в областта на икономика и финанси (може единствено да има само по-добри трейдъри, знам ли - аз не съм). Острата критика към него е небалансирана, прекалена. Опитвам се да го "разбера".
Предполагам, че малко след навършване на 20 и няколко е напуснал Бг и след мнооооого години идва тук. Защо - той си знае. Нямам съмнение, че той няма нищо общо с огромната гнусотия и боклук, които са ни зарили отвсйкъде.
Дали въобще е възможно да се направи нещо при запазване на съвременното статукво - система, правила, "елити" - предпочитам да не говоря. Респектират ме хората, които и в тежки и "безизходни" моменти виждат, намират изход и действат.

При заварените дадености той трябва да се опита да направи нещо за да не се случи напълно възможен социално-икономически срив. Прави го по свой си начин. Ами по какъв друг!? На Доган и Станишев ли ?

Та така - изказвам мнение за своите субективни констатации и предположения, изказвам частно мнение.
Надявам се и се моля за късмет.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход