Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

обикновено става това,което не очакваме

Публикувано от trader 
Re: обикновено става това,което не очакваме
16-01-2010 - 12:10:09
Quote
acen1975
начев,нищо лошо не съм казвал за теб или за булкана.нещо си се объркалsmiling smiley
смешни ми бяха "АНАЛизаторите" от клипчето на сибиес......
що се отнася до графиката на имотния балон,и тя е изключително безсмислена,ще ти кажа и защо:
имаш графика на събпрайм и на опшън армове,където са сложили армовете като най рискови........
обаче тва са различни неща-опшън арм заем може да бъде събпрайм,прайм,или алт......
събпрайм,прайма и алт-А са критерии по които ти се дава и оценя риска и лихвата по заема,а опшън арма е вид заем......
може да си прайм кастъмър и да имаш опшън арм,може да си събпрайм кастъмър и да имаш 30годишен фикс.......
опшън арма може да се сравнява в графика с други видове заеми и така се прави-30фикс,15 год.фикс,7 годишен арм,5годишен арм,3 годишен арм......

кредит суис кво са мазали и чертали,идея си нямам.......тва за мен е пълна глупост......в графика,сравняваща кредит характерискити на ипотекари да сложиш и вид заем е безсмислено,щото в този вид заем са сключвали договори и трите категории.

после се чуди що в европата се скъсваха да купуват сидиота на безбожни цени,пък после реваха,че американците им продавали "сложни финансови инструменти" и евро банкерчетата не ги били разбирали.......ми кат не ги разбират,що ги купуват?
и кат не правят разлика между "FICO score" и "mortgage types" ,декъ са тръгнали графики да чертаят в едно?*xxx*

Асене, няма лоши чувства! Ние отдавна сме намерили здравословен баланс в отношенията си и след като започна да отделяш огромно време и то без капка назидание за да помагаш на колеги да навлязат в "А" и "Б" на икономика, финанси, трейд, нееднократно съм споменавал, че въпреки очевидните ни различия, имаш разбирането и подкрепата ми.

Горното беше една шега и държах да се знае, че е шега, та дори е маркирано. Коментарът наистина е насочен към колегата Иматенбалон, който очевидно преглежда и анализира огромно количество ценна информация, споделя я с нас, но предпочита да се държи дистанцирано и резервирано. Може да е поради обективни причини, може да е нарочен избор. Чудех се напоследък след поредните баталии и простотии и започвам да си мисля, че е прав и това е по-добрият начин. Познавам този тип форумно "общуване". Имаше в по-старите времена един друг колега - ultrix, все ме изненадваше докато му свикна, очевидно много информиран и подкован, но почти отказващ директен разговор. Посочи дума, пасаж, теза и без грам коментар даде линк. Нещо като - Аре сега, като си толкова отворен, виж какво си надробил :-)))).

Стига лирични отклонения. Това, което си написал направо ме стъписа. Лошото е, че тия дни говорих с един колега за близките перспективи и искайки да се изфукам :-)))) споменах между другите и за видове ипотечен кредит Option Arms и ALTAY. Живял е в САЩ над 10 години, знае ги нещата, но реакцията и думите му бяха по-скоро нещо от вида: не съм много сигурен дали има такъв вид кредит. Може и аз да съм го подвел с произнасянето. Остана да ми свети една лампа и дори си рекох, че ще викам Гутъла на помощ и тогава прочитам твоя пост. Излиза, че това не е вид кредитен продукт, а клас според оценката му за "качество", ерго нещо като част от множеството според критерий за оценка. И тук нещата за мене стават съвсем объркани. Започвам да си спомням онзи стар виц, в който се казваше, че крокодилите са по-дълги отклкото зелени и не знам за какво да се хвана.
В клипа смислово и интонационно ставаше ясно (поне за мене), че се говори за вид продукт.

Да, но Графиката по-горе ги "смесва". Формално логически не е недопустимо в една графика да "смесиш" вида с класовете. Добре, но тогава трябва да се вижда, че сборът от съответните класове ще ти даде като резултат големината на съответния вид. Това не го констатирам.

Накратко - далеч съм още от изясняването на използваните понятията и интерпретиране на графиката :-)))
Re: обикновено става това,което не очакваме
16-01-2010 - 17:57:43
Quote
Scyther
Асене, много ми е интересно как ги виждаш БГ банките и БГ пазара на имоти през 2010-та. Би ли коментирал?

в бг признаха за сега,че лошите кредити са 10% и ще продължават да растат.....дори и при 10% лоши кредити и декапитализация на активи с десетки проценти,както и замръзнал маркет и на всичкото отгоре рецесия,няма банка,която може да оцелее! просто ги спасяват(за сега).......
ето ти проста сметка-ти си банка и или си теглил 100 000 евро заем от западна банка,или имаш депозити за 100 000 евро......
да вземем заем от западна банка,което в момента дори е много по евтино от лихви по депозити:
трябва да плащаш 5% годишна лихва+5% главница-годишно по 10 000 евро.
тези 100 000 евро ги даваш на някой за апартамент в лозенец на 1600 евро на кв и 10% лихва.....първата година всичко е точно-човека си плаща,правиш 5% печалба от разлика в лихвите-5000 евро....НО втората година той спира да ти плаща и му взимаш апартамента.....нямаш парична доходност,имаш заем от 100 000 евро-5 000=95 000 евро+апт в лозенец,който трябва да го продадеш -обаче той вече не струва 100 000 евро,а 40 000 евро-продаваш го за 40 000 евро-имаш кеш пари,но дължиш 95 000 евро на западната банка.....
кво правиш?почваш да тарикатлееш и да се правиш на ни лук ял,ни мирисал-вече си яко вътре,но заема на година ти е само да плащаш 5%лихва+5%главница,което грубо е 10 000 евро......а ти имаш 40 000 евро кеш.
съответно можеш да просъществуваш още 4 години и да криеш че си зле,докато накрая свършиш тези пари и банкрутираш....пари свършват много по бързо,защото имаш много разходи-офиси,персонал,реклама и т.н.
първата хитрост,когато почнеш да свършваш парите е да почнеш да даваш високи лихви по депозити-историята с ПИБ 2007,от където почнаха и другите банки да вдигат лихвите......и знаеш историята май 2008,когато УЖКИМ в сайта на бг мама искали да фалират банката и разпостранявали "слухове"......а всъщност когато дянков смени орешарски,истината изпъкна,че май 2008 на "една" банка са дадени по неправилен начин пари(подарени) и дянков е подал документите в прокуратурата......разбира се вече всичко се путули и народа "забрави"........
има няколко вида проблеми ,които банка може да има-първия е най безопасен(в бг народа го смята за опасен,щото нищо не разбират)-това е така наречения рън он дъ бенк.банката има повеч активи от пасиви и е в добро състояние,но изведнъж идва глямо платежно по заем,или много хора изведнъж си изтеглят депозитите,или голям нейн клиен с мощна сума я напуска-тогава тя влиза в неликвидност-но е за кратко и може да заложи актити и да се оправи....

в бг е най големия проблем-банките имат много повече пасиви,отколкото активи и се надяват на някакво чудо да стане,че да се спасят......и постепенно плащанията по пасивитенадхвърлят постъпленията по активите и банката почва да страда от неликвидност,от където почва да вдига лихвите за да набере повече ресурс,но това вече е пирамидална структура-тези пари не се събират,за да носят нови пари,като се дават във вид на заеми,а се събиат,за да се покриват задължения на банката и банката реално продължава да трупа все повече загуби......
с години може да продължава играта на криеница,но един ден просто всичко гърми и трябва някой да подарява пари,за да я спаси,или банката фалира.....
в бг всички банки в момента са нищо повече от пирамиди.плюса е,че само 3 са български,останалите са чужди-бг не трябва да спасява всичките,а само нашенските....то мен ако питаш трбява да ги оставят да фалират,както става в сащ,ама ЕС е поела политика на НЕфалиранеsmiling smiley
знаеш ли ква е врътката с гърция и как се трансферират банкови частни заеми в държавен дълг?ами гърция емитира ДЦК с 5% доходност,гръцките банки ги купуват и после ги залагат на ЕЦБ и взимат и 1% лихва-праят от нищото 4% доходност,с която също купуват ДЦК и пак ги залагат на ЕЦБ и т.н. дорде на гърция не и смъкнат рейтинга на джънк и ЕЦБ откаже да приема повече гръцки ДЦК като актив за отпускане на кредит....и тогава всичко ще рухне.......
в момента държавата плаща загубите на банките от аборигенските им инвестиции в тухли и бетон в източна европа.......
най интересното е,че от всичко това ще изпатят обикновените гърци,които ще пращат за това десетиетия наред в бъдеще,както и гаменът трише-целия евро съюз,защото вече имаш пирамида и там-ако трише спре да взима гръцки дълг като залог,гръцките банки верднага фалират,а гърция влиза в банкрут също,защото БВП на гърция не може да покрие задълженията по своя държавен дълг от 300 милярда........абе квото стана в ЕС в последните 5 години е един пълен абсурд и всичко се крие.........
с други думи-най губещ винаги е този ,който финансира пирамидалното образувание,а това всъщност е никой друг,освен трише и ЕЦБ......точно той позволи това да стане,макар и да знаеше врътката и все още продължава да взима гръцки дълг като актив и явно и той самия чака да стане някакво чудо.....
абе всички чакат да стане някакво чудо и банките в бг и една камара банки в европа,и самата ЕЦБ.........да стане някакво чудо и това чудо да ги избави всичките от аборигенското управление на ЕС финансите в последното десетилетие.....
балона в сащ бе финансиран до голяма степен от европа,чрез наливане на пари,чрез икупуване на сидиес върху американски ипотеки.....после имаш и балон в самата европа който е много по голям от щатския и тепърва ще се пука.....и накрая станя ясно,че дори самия дубайски балон е финансиран в голяма степен от европа..........което изненада всички,теорията бе ,че са петролни долари,а не европейски банкиsmiling smiley
ма накрая кат гръмне и всичко излиза наяве......
а сканадала със статистическите данни на гърция,че са гласени е нищо в сравнение с гласенето,което става в бгетовицата...........НСИ имаше наглостта да говори,чер средната цена в сафия за 2009 година е 2400 лева на кв,и всички знаеха,че това не е вярно....представи си кво става със статистиката в БНБ ,БВП и други данни,които мога много лесно да бъдат гласени(дорде не опре ножа до гърлото и викнат МВФ) и всичко излезнае наяве......
защо мислиш,че искров остана шеф на БНБ??????не ти ли се струва странно?всичко се смени,обаче най важния пост в бг остана в същия човек??????
да си чул нещо за държавната банка за "развитие"?над 1 милярд има наляти за "развитие",но в сайта на банката никъде не пише нищо???????
в бг иде нещо нечувано до сега,и всичко продължава да се отрича....дянков обеща да "разсекрети" държавни финансови данни,които никога не е трябвало да бъдат секретни.......кво стана??????
колко е реалния бюджет?в гърция ги хванаха,че лъжат сега,когато ЕК дойде да ги одитира......ми лъжите в бг са в пъти повече-реалния бъжет на бг е поне 10% на минус,но дянков не изплаща парите от ДДС и задължения към фирми от държавни поръчки?????ми такова нещо няма никъде по света-това е гавърмънт инсолвънси-дянков много добре знае,че в ако бе в сащ,вече да има заведени съдебни дела срещу финансовот0 министерство и самия него-за непокрити финансово договори и бавене на плащания.......
спомняш ли си предизборната кампания на бат ти бойко и обещанията на дянков,че веднага щом вземат властта ще почнат да отпускат ДДС по бързо от комунистите????и кво стана?????точно обратното-по времето на станишев фирмите си взимаха ддс-то по бързо.......че те в момента дори и нищо не взимат(освен обещания).............
и как ще спасят тая икомоника със съсипване на фирмите?????
паричната маса в обръщение трябва да е поне 20 милярда лева...тя е едва 7.5милярда??????нямаш балансираност в екуити спрямо налична парична маса....
и как няма да рухне всичко,когато на даден продукт се е падал по един лев,а сега на този продукт се падат по 30 стотинки??????
ми веднага почва декапитализация,която утрепва всичко -не само цени на имоти,но и фирми,стимулира се безработица и т.н.,като в същото време се вдигат цени на енергията,както и данъците????????
за лично до една година очаквам гражданско неподчионение........хората без работа ще продължават да растат,хората оставени на улицата и с взети апартаменти ще продължават да растат и т.н.
ситуацията в бг няма нищо общо с това,както я представят в медиите......в бг се задава хаос и мизерия-днешните грешки се материялизират утре....и както в момента бг страда от управлението на орешарски,утре ще страда от управлението на дянков.........помни ми думата-нищо не се прави в момента,само се работи по бъдещето съсипване на тази държава!!!!!
Re: обикновено става това,което не очакваме
16-01-2010 - 18:22:28
Асенка имаш поща
Re: обикновено става това,което не очакваме
16-01-2010 - 18:42:47
Благодаря за коментара.*beer*
Re: обикновено става това,което не очакваме
16-01-2010 - 20:45:00
avatar
Асене,
аз също съм на мнение, че девалвацията на Бг няма да й се размине. Обаче ако можеш дай някаква тайминг прогноза, според теб кога е най - вероятно това да се случи докога могат да устискат банките ?
Re: обикновено става това,което не очакваме
16-01-2010 - 21:22:08
асене, благодаря ти за коментара. Някои неща съм си ги мислил, други ги усещам, трети са ми убягнали. Почвам сериозно да се замислям за това, което ни чака.

дракар, тайминг най-трудно се дава, но тенденцията е лоша. На въпроса, кога нещата ще се отпушат, е трудно да се даде точен - променливите са много.

Бат ти Бойко и Дянков се надяват нещата да се отпушат от само себе си и от следващата година да имаме ръст, макар и минимален.
Re: обикновено става това,което не очакваме
16-01-2010 - 21:45:27
Nacheff и Асене, нямало е спорове за тези два вида щатски ипотеки. Клипа го видях, че е от края на 2008, но анализатора говореше за ефект с тайм лаг след 2-3 години. При условие, че Асен знае за какво става дума, само изясни нещата. Остава да видим и прайм рейта как ще върви за в бъдеще.

Gogolcho, за мен добрия сценарий е не нещата да се "отпушат", ами да се задържат и да не се "продънят", това за близките 1-2 години. Или ако случайно се продънат (не дай Боже), да не колабира банковата система. Черноглед съм малко, но по принцип гледам да се готвя за "зима", а пък ако дойде "лято" - добре дошло.

Nacheff, четох ти един дълъг пост в Инвестора за Р. Желева. Пишеш прекрасно човеко, ако не си журналист/писател/анализатор, може би е трябвало да станеш.
Re: обикновено става това,което не очакваме
17-01-2010 - 02:25:14
Асене, мерси за смисления коментар!

относно графиката на креди суис: е не е чак толкова дебилна, бе човек, нищо че опшъните са вид кредит а алт-а са рейтинг на кредити и съответно не са дизюнктни моножества ... тоест могат и да се пресичат. представи си графика на брой продадени дизелови автомобили и брой продадени джипове. ако бройките изглеждат яко корелирани можеш да си направиш изводи - народа се е юрнал да купува СУВ и понеже те са основно дизеларки затова се продават и повече дизеларки. малко намязва на contingency table ама да се върнем към кредитите - графиката говори за сериозна корелация между сумата на опшън армовете които ще се рисетват и сумата на алт-а кредитите през 2009-2012 и е много вероятно основната бройка опшън арм кредити да са с алт-а рейтинг което не е прайм, тоест са застрашени, ако рисетването беше в лоша посока тоест към по-висока лихва. понеже не е така явно няма да има много гърмене в тоя сегмент и това е грешката на анализаторите.

между другото говориш за по-голям балон в европа - като изключим няколко регионални балончета (пиигс) в европа (германия франция скандинавски страни) нямаше кредитен бум. еврото не е световна резервна валута и няма как вноса да се е финансирал с напечатани пари които да се връщат в европа като кредити за още повече консумация и внос (уса варианта).... да еврото тегли под натиска на ПИИГС но ако в тези конкретни места изгърми балона (паднат цените на имотите в испания и фалират банки там) мислиш ли че ще има глобален проблем за европа?
Re: обикновено става това,което не очакваме
17-01-2010 - 02:47:31
асене, "...то мен ако питаш трбява да ги оставят да фалират,както става в сащ"

йеееееес
мамито им с това спасяване на банките в европа. осират здравото (икономиката и износа) докато спасяват болното. идиотите в евро банките (е все пак не говоря за всички а за една случайна и непредставителна извадка) инвестират яко отново в деривати и то в такива които продължават да не разбират. просто лакомията е страшна а желанието за сериозна работа клони към нула. риска е никакъв щото чакат на правителствата да ги спасяват а конкретните хора взимащи решенията имат хоризонт от 2-5години (за след това ги боли у-я). лично мой познат от дебела банка направи милиончето покрай кредитни деривати и се кротна на по-спокойна работа при застраховател и наблюдава с интерес развитието на булшита. а данъкоплатците покриват в момента дупката издълбана от него в баланса на банката. с всяка фалирала щатска банка ръкопляскам на хАмериканците и ме е яд че останах в европа ...
Re: обикновено става това,което не очакваме
17-01-2010 - 04:29:48
по много опростена сметка бг банките няма да го закършат докато поне 70% от кредитополучателите продължават да си плащат ипотеките по на 9% лихва:

1. банковата система се финансира с Х пари от чужбина и плаща за удоволствието 5%лихва плюс 5%главница на година
2. банковата система получава от раздадени кредити 9%лихва плюс 5%главница от сума У която е Х-процент_лоши_кредити*Х. това са кредитите които се обслужват.

въпроса е до какъв процент_лоши_кредити Х*(5%+5%) (плащанията на банковата система по външните задължения ) е повече от Х*(1-процент_лоши_кредити)*(9%+5%) (приходите на банковата система) и отговора е ако процент_лоши_кредити е по-малко от 4/14 (около 28%)

ако 30% от ипотекарите не плащат излизаме от всички рамки и аварията е ясна!

асене, ти твърдиш че 10% лоши кредити вече е авария. къде е гршката в горните разсъждения???

новите депозити с по 9%лихва може и да са отговора но май са по-скоро следствие от затъването.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход