Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ

Публикувано от Видимко 
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 11:36:58
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------
> 97-ма не знам, но 2001-2002-ра бяха по 250-300 $
> на м2 и то добрите. Т.е. 4-5 години след
> тогавашната вътрешнодържавна криза, нямаше
> възстановяване на цените. Чувал съм, че до 1996
> пак са били скъпи - стигали са до 1000 $ на м2.

До 97 цените бяха около 300Е (по скоро долара) на квадрат - говоря за София. По време на срива слязоха и под 200Д. Лично се опитвах да продам някои неща на 180Д - безуспешно. Реално до 2000-1 си беше същото положението. Убеждавах разни приятели и им обяснявах че това ще изхвърли много строители от пазара и че ще ФрЪкнат цените след 3-4 години, но никой не ме чуваше - така и не продадох тогава и не съжалявам сега.

Много е неприятна прогнозата на Асен и Куку, но никак не е лишена от основание.
Дано не се сбъдне. Че ще е зле не съмо за Ъпърите ами и срИвльовците ще опъват уши от глад...
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 11:49:17
Аз въпреки че съм сривльо мога само да подкрепя Жоро.
Дано не се стига до цени каквито прогнозрат Асене и Куку. Или поне дано не се стига шоково (няколко месеца до 1 година) до такива цени, че това означава ще страната е тотално прецакана. Най-лошите сценарии и двамата са ги писали многократно.
Според мен добрия сценарии (и реалистичен) е спадане на цените с предишния темп на растеж или малко по-висок темп - 20-30% годишно за период от около 2 години (ЕТА края на 2010). Ако до тогава икономиките на САЩ и Европа дръпнат - ще ни издърпат и нас. Ако в САЩ и/или ЕУ се прецакат пак нещата и минем към W варианта - спада у нас ще продължи, може да стигнем до цени $200-$300, но ако е в по-дългосрочен вариант (3-4 години) няма да е чак толкова зле. Не че ще е добре, ама поне спада ще е по-плавен.
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 12:10:27
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------
> salvador Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > +1 към предишното мнение.97-а да не би да
> бяха по
> > левче имотите?
>
>
> 97-ма не знам, но 2001-2002-ра бяха по 250-300 $
> на м2 и то добрите. Т.е. 4-5 години след
> тогавашната вътрешнодържавна криза, нямаше
> възстановяване на цените. Чувал съм, че до 1996
> пак са били скъпи - стигали са до 1000 $ на м2.


eye popping smiley eye popping smiley eye popping smiley Кой ти го е казваал това и за къде става дума?
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 12:42:43
Oliver_Kahn Написал:
-------------------------------------------------------
> BulCan Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > salvador Написал:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> > > +1 към предишното мнение.97-а да не би
> да
> > бяха по
> > > левче имотите?
> >
> >
> > 97-ма не знам, но 2001-2002-ра бяха по
> 250-300 $
> > на м2 и то добрите. Т.е. 4-5 години след
> > тогавашната вътрешнодържавна криза, нямаше
> > възстановяване на цените. Чувал съм, че до
> 1996
> > пак са били скъпи - стигали са до 1000 $ на
> м2.
>
>
> Кой ти го е казваал това и за къде става
> дума?

За кое по-точно питаш? За 2001-2002-ра или за до 1996?

За първото аз лично купих два апартамента на такива цени във Варна - Червен Площад и Пикадили Парк (с-у Морската градина).

За преди 1996 - един приятел от Канада се беше прибрал в София само за да си продаде апартамента в Лозенец - някъде към 90 000 $ му беше взел за около 90 м2.
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 13:42:48
1990 -1997 година имаше два тренда в недвижимите имоти.
Първият - масова продажба на държавни и общински жилища /над 90% панелни и ведомствени / на наемателите им - работници и служители.
Вторият - ново строителство на сравнително добри локации в градовете и на цени 300-600 щ.д. за кв.метър.След срива 1997 г - някои от тези строежи още са си недовършени.
Ръстът на безумни цени на НИ започна 1-2 години преди влизанито в ЕС и продължи след това до 2008.
Причините за този ръст не са фундаментални като например - демографски ръст и реално търсене поради жилищна нужда, увеличени цени на материалите респ. на цената на труда, повишено качество , разходи за заобикаляща инфраструктура и пр /с влияние върху себестойността. Точно обратното - демографски ръст определено няма, цените на строителнита материали се повишаваха с нормалния темп на инфлацията, определено над 80% от строителните работници се самоквалифицираха бързо като такива и сринаха качеството на строителството / наред с "икономиите " които правеха строителните предприемачи/. Растежът на цените на НИ се стимулираше основно от "очаквания " за изравняване стандартите в БГ с тези в ЕС и наливане на спекулативен и кредитен капитал с цел осребряване на тези "очаквания". Та в периода 2001- 2003 понятието "себестойност" се превърна в мръсна дума и в същия период новоизлюпените частни нотариуси "измислиха" новия начин за отразяване на общите идеални части в квадратни метри - което устройваше идеално строителите и брокерите -разбира се в ущърб на клиентите.

Всеки ,който е строил знае отлично, че към 1998-2000г себестойността на стрителството беше между 70- 100 щ.д. за кв.метър/ шпакловка,замазка и без цената на терена/. Също така е добре известно , че 2008 г себестойността се е вдигнала до 130-150 евро за кв.метър.

А колко ще струват жилищните имоти след половин година - кой знае. Аз залагам на себестойност + 15-20 % печалба .За тяхно съжаление - тези които са купили парцели балонирани цени и са строили с екстри /джипове, яхти и силикон/ - ще продават "на загуба" - вероятно чрез съдебни изпълнители.
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 14:29:06
status Написал:
-------------------------------------------------------
> Всеки ,който е строил знае отлично, че към
> 1998-2000г себестойността на стрителството беше
> между 70- 100 щ.д. за кв.метър/ шпакловка,замазка
> и без цената на терена/. Също така е добре
> известно , че 2008 г себестойността се е вдигнала
> до 130-150 евро за кв.метър.
>

Ти някога построил ли си поне един курник?
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 22:33:58
Драги ми Боби, курници действително не съм строил. А ти вероятно си от тези новоизлюпени строители дето не различават мистрията от теслата а за производителност и ефективно използване на труд и материали даже не са чували.
А аз съм строил и контролирал строителство в посочените периоди - и на самостоятелни къщи и на жилищни кооперации в централна градска част.
Така, че споко - просто приеми факта, че времето на неуките псевдо-строители и спекуланти с раздути претенции за свръх печалби и лесна далавера е безвъзвратно отминало.Вече и банкерите, които до скоро щедро ги кредитираха, също го казаха - ама няма кой да слуша.
Но урокът със сигурност ще го научите - макар и по трудния начин. *beer*
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 23:36:44
status,
аз като цяло ще се съглася с теб за себейността до 1998г. После не бях в бг сметките, но от повърхностните ми наблюдения, мисля че пак си прав.
Една бележка само, може би трябва да добавиш малко непредвидени заради калпавата ни държава...
В друго мисля, че не си прав.
Quote

Но урокът със сигурност ще го научите - макар и по трудния начин.
Смени се модела на бизнеса - на запад, а у нас направо се изгради на тази основа.
Когато аз започвах да строя си мислех, кое най-добре мога да правя с което да вадя хляба на семейството си. Днес разсъжденията са съвсем различни. Откъде ще спечеля най-много към момента? И концентрацията на капитал в такива глави е огромна. Това са пари които влизат в един бранш, обират каймака и излизат преди още масата да се е осъзнала. Разбира се след това става мазано.
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
03-11-2009 - 23:45:09
Т.е. през 2008ма си строил и контролирал строеж до шпакловка и замазка на стойност 150 евро на квадрат, така ли да разбирам? Може ли да видим резултата?
Abu
Re: Асен и куку са оптимисти в прогнозите си за цените на имотите в БГ
04-11-2009 - 08:45:43
до 150 евро на квадрат в централната градска част
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход