Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Идва им края на публичните продажби на имоти - който купил - купил , който НЕ - ще купи от Пазара !

Публикувано от пунди 
[money.ibox.bg]

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Гледам, Пунди, че нещо те занимава проблема с банковите лихви и се кефиш, че щели да падат. Оттам изглежда искаш да ни внушиш, че кредитирането ще се отпуши и като тръгнат едни сделки ......

Не може да е вярно !!!

По-долу ще се самоцитирам, че скоро писах на друго място нещо по темата.
Искам да тествам, какво ще разбереш.
Няма само ти да ме пробваш, я !


"Зад тази картина се крие още нещо.
Нека приемем, че следва да се направи бегъл преглед (анализ би звучало много претенциозно) на лихвените нива и политиката на банките в два различни периода, които са характерни за отминалото и настоящето време.

Период 1. Примерно четвърто 2007 г.
Характеристики :
- Размер на кредитирането - достига до 120 % (дори и повече) от оценката на предмета на сделката по придобиване на имот. (в комбинация с потребителски, кр. карта).
- Самата оценка от избран от банката оценител е "щедра", без да се наемам да дефинирам размера на щедростта, важното е, че му е вменено да не се "стиска".
- Обезпечение по сделката може да е дори закупувания с кредита имот.
- Оценката на платежоспособноста на длъжника е безкритична. Приемаха смехотворни суми за месечна издръжка на член от домакинство (по 100 и нещо лв).
- Не беше изключено в някои случаи да се "промъкне" изгоден за длъжника подход при формиране на лихвата: Юрибор плюс надценка.
- ниво на лихвата към онзи момент - нека условно да приемем 9 - 10 %. Казвам го условно поради причина, която ще разберете по-долу.
- срокове - тестваха много десетилетия. :-)))))

Период 2. Примерно четвърто 2009 г.
- Размер на кредитирането - 50 до 80 % от оценката на предмета на сделката по придобиване на имот.
- Оценка от избран от банката оцените е "консервативна", без да се наемам да дефинирам що е то,
- Обезпечение - друг имот плюс допълнителни обезпечения, понякога надхвърлящи с пъти кредита.
- Оценката на платежоспособноста на длъжника е досадно педантична.
- Изключено е да се "промъкне" изгоден за длъжника подход при формиране на лихвата: по правило е плаваща и банката те държи за гушата във всеки момент.
- ниво на лихвата към този момент - нека условно да приемем 9 - 10 %. (обърнете внимание на думите на шефката на ДСК Маринова и какво твърди тя в интервюто си нивото на лихвите)
- срокове на кредита - рязко скъсен.

Лихвените равнища били условно еднакви. Може.
Само дето между двата кредита няма нищо общо.
Колко е "по-скъп" е сега въпреки относително номинално еднаквите лихвени проценти, всеки да преценява, че ако знае до вземе и да напише нещо тук."


Тук свършва онзи ми пост.

И понеже ти имаш навика да даваш жокери, нека и аз да дам, да видиш, че съм човек :-)))
Какъв е рискът в двете операции и в колко процента (надбавка над лихвата) се изразява той ?

Това са мои постове от предните страници :

1. Опитах да чета темата, но получих замайване :-))))
Пунди, не мога да разбера, за какво всъщност пледираш.

Дай за миг да оставим позите и да опитаме да разсъждаваме трезво, от позиция на здравия човешки разум. Нека не изключваме напълно и човешката солидарност и християнската обич към ближния.

Казваш - нека нормалините хора не купуват при ЧСИ, че лошо и страшно.
Но, какво се случва после ?!

Лицето Х спира да плаща. Възможни последици (неизчерпателно).

1. Банката (кредиторът) го подканва любезно няколко пъти. Резултат няма. Пак пишат и пак нищо. Събира се съответното управително тяло, изчита документите, вкл. служебни бележки от социалните служби за тежкото му материално положение, от кварталния отговорник, че всъщност Х е добро момче (момиче) и му пишат любезно писмо. Добре, този път ти опрощаваме дълга, ама друг път да не правиш така.

2. Банката (кредиторът) и цялото общество тотално неглижират проблема, създават неясни, противоречиви правила за изнасяне на ПП. Забъркват се каши, спорове, дела.
Силоваци и спекуланти държат имотите, придобивани и владяни при неясни условия.

3. Банката (кредиторът) чрез своето лоби прокарва закони и създава среда, в която по абсолютно прозрачен, бърз и ефективен начин се продават обезпечения в състезателни условия сред широк кръг потенциално заинтересовани купувачи.
Осигурява се пълна проверка, поемат се гаранции, правят се бързи въводи.
Рекламира и популяризира тази практика.

Пунди, сигурно е страшно да дойдат и да те изхвърлят от дома ти заради неплатен дълг. Не желая и не пожелавам това да се случи никому.
Но, можем ли да отречем, че хората задлъжняват необмислено и трябва да има някакъв способ за покриване на дългове.

Защо не искаш да се продават тези имоти. Така нищо не се решава. Не помагаш и на длъжниците. Като се "бориш" с ПП нищо друго не се случва освен обстоятелството, че дългът им расте. Разбери, длъжниците имат интерес от ПП. Бързо, ефективно, при максимално висока цена. Кой ще я даде тази цена ?!


Да, гадно е, но разберете. И кредиторите и длъжниците и обществото имат интерес - стигне ли се до такава ситуация, да има механизъм от максимално бързо излизане от нея, при ограничаване на щетите до възможния минимум.

И нека животът да продължи.
...................................................................................

2. Пунди,

Открай време като трибун все отправяш някакви апели и призвания, но кодирани. Не разрешаваш на нас простосмъртните да се докоснем до твоята дълбочина.
Сваляш шапка на разни, дето аз от по-простичката порода не съм можел да разбера.
Какво искаш да ми кажеш?!
Че имаме сериозни различия! Това е видно през девет морета.

Аргументирах си тезата, че тази практика (ПП) трябва де се популяризира, разширява, усъвършенства и т.н. и т.н.


Твоята теза е: СТРАШНО ! ПРОБЛЕМИ ! НЕДЕЙТЕ ! БЯГАЙТЕ ДАЛЕЧ !

Исакш да кажеш, че всичко е схеми, манипулация, промиване на мозъци, конспирация, лъжа, грабеж!!!!

Добре - това е много силно застъпено. Тука нямаме особени различия.
Не разбирам обаче, за какво се бориш ?!

Като не се провеждат търгове за имоти с широка и шарена публика, как ще се достигат цени, които отговарят на реалното състояние на пазара.
Ще стане обратното, ще се изкупят под тезгяха на по-ниски цени и това ще отблъсне потенциалните купувачи още повече. Оттам цените отново надолу.
Тезата ти е, че хем трябва да ги "принудиш" да купуват скъпо, хем е очевидно, че ще останат следи от сделки, които са сключени при съвсем други условия.
Обясни!!!

Знаем, че много хубави имоти не стигат до широката публика.
А другите - на кого да ги оставим ! На спекулантите, защото те ще дадат по-високата цена ли? И така да прикоткаме овцете!!!

Да не би пък да намекваш, че оперативно управляващите банките са в някаква завера със спекуланти и разбойници, която има за цел да прекарва самите банки (да харизва малкото имоти на ПП евтино) и да прекарват гадните :-)))) собственици (акционерите). Пък като свършат, ще им набутаме нови и прясно отпечатани парички на 15 % лихва и ще ги подлудиме да купуват отново на 1500 Е м2 с ИЧ по комплексите.
Тогава и акционерите да захлебят пак.

Ей, ПУнди, трудно, брат !
....................................................................................................

3. Пунди,
Времето минава. Търговете се трупат.
Собствениците или по-удочно е да се каже "собсгвениците" стоят още в имотите, но...
Текат наказателни лихви и длъжникът затъва все повече.
Имаш ли предложение:
- кой да плати и с какви пари или
- банката да отписва като загуба. След три месеца опашки от излъгани депозитори.
Подсети ме за друг вариант!

Как се излиза от тази ситуация ?!

Банковото лоби вече е внесло предложения за поредни промени в зак.база за да затвори някакви (полупоследни) вратички в закона за измъкване (отнасяло се ЮЛ) на длъжници от принудителна продажба на обезпечения.
Затягат примката, но и на тях почва да им пари.

Разни Обществени комитети щели да вдигат барикади и да не разрешат извеждане от имотите.
Ти с тях ли си ?!
................................................................................


Айде сега да те замоля :-)))), да ми отговориш: Какво правим ?!
Не забравяй заглавието на темата : Идва им краят на публичните търгове......
Нали ти си го писал ?

Моля те - по същество ! Без иносказателни вметки, без приказки от Шехерезада.
Кредитите гърмят и лихвите се трупат. Кредитополучателите затъват.
Как спасяваме длъжниците и не загробваме банките ?
Ти си !


Тук вече забелязвам истинска пундемия - от първите десет теми половината са на Пунди.
Така че, nacheff, той няма да ти отговори - прекалено зает е....
толкова ясно и самостоятелно изявявана форма на шизофрения, отколкото при лицето пунди рядко се е наблюдавала :-)

по същество - само да разчистят малко периметъра ББ и СД и бачо ви Левон, такъв номер ще спретнат на хитреците теглили кредити, подлъгани предимно от "да-да" и "па-па", че свят ще им се завие на хорицата.

залагам на вариант 3 на nacheff !smiling smiley лоби, закони, бързина. кеширане и смазване на "ама-аз-не-мога-да-плащам-защото-то-такова-аз-без-да-искам-повече-няма"
nacheff Написал:
-------------------------------------------------------
>
>
> Айде сега да те замоля :-)))), да ми отговориш:
> Какво правим ?!
> Не забравяй заглавието на темата : Идва им краят
> на публичните търгове......
> Нали ти си го писал ?
>
> Моля те - по същество ! Без иносказателни вметки,
> без приказки от Шехерезада.
> Кредитите гърмят и лихвите се трупат.
> Кредитополучателите затъват.
> Как спасяваме длъжниците и не загробваме банките
> ?
> Ти си !


-------------------------------------
след толкова труд от твоя страна , събирайки всичките си / ми постове по темата ,
подобна молба не следва да се остави без разглеждане и понеже искаш по същество-нека е по същество !
------
каквото и да напиша , колкото и обстоятелствено да е-пак ще има въпросителни , така че нека да напиша само най-същественото на от молбата за "по същество" !

миналата вечер имаше репортаж от Варна - жена с гръмнала ипотека беше обект на принудително изваждане от жилището от ЧСИ !

не знам дали си гледал внимателно , но жената каза:
"да , просрочих с три месеца / три вноски , но отидох в банката с готовност да внеса директно 80 000 лв , закривайки ипотеката - Банката ми отказа , под предлог,че жилището е продадено вече"
ако ти си Застрашен банкер и искаш да редуцираш пуртуфела си от жилищни ипотеки - какво ще направиш - ще изпуснеш 80 000 лв , заради купено вече жилище от търг ???
нима няма да потърсиш начин да удовлетвориш героинята от репортажа и въпросният купувач на жилището ???
нима нямаш други проблемни ипотеки ???

през лятото имаше интервю в "Стандарт" с председателя на СРС (ако не греша) , в което той твърдеше,че има над 20 000 заведени дела по просрочени ипотеки - как ти се струва ?
колко репортажа като този от Варна видя до сега ?
защо точно сега го излъчиха ?
някой форумаджия да е твърдял , че лихвите ще падат (да,беше още пролетта) ?
дали този форумаджия пие хапчета за познаване или просто степенува приоритетите на заинтересованите , алчността на простите е вън от сметката ??
---------------------
обобщавайки репортажа по БТВ , моят извод за теб е, да приемеш безусловно ,че банките не се занимават с покупка на пари (въпр. 80 000 лв са покупка) - те се занимават с продажба на пари..........то е просто.........човек си купува само онова-което няма ..........заима ли се-продава излишното
никъде не се продават числа (те са константни ) - навсякъде се произвежда и продава глупост, защото е променлива и ЕДНОПОСОЧНА величина (това си го чувал вече)
на всякъде се издават "указания" и пазарите стават пазарни
обърни внимание на ДАТИТЕ на тези "пророчества" [money.ibox.bg] , [money.ibox.bg]

и дай мейл да ти пратя фактурата

на другия въпрос няма да ти отговоря , преди фактуратаwinking smiley
лека вечер

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
пунди Написал:
-------------------------------------------------------

Утре, по-подробно, но сега ще маркирам като израз на уважение за усилията ти.
Предлагах да предложиш мерки или пакет от действия по преодоляване на остър социален проблем.
Конкретиката трабва да се знае, но затъвайки в нея, опорочаваме нещата.


> -------------------------------------
> след толкова труд от твоя страна , събирайки
> всичките си / ми постове по темата ,
> подобна молба не следва да се остави без
> разглеждане и понеже искаш по същество-нека е по
> същество !
> ------
> каквото и да напиша , колкото и обстоятелствено да
> е-пак ще има въпросителни , така че нека да
> напиша само най-същественото на от молбата за "по
> същество" !
>
> миналата вечер имаше репортаж от Варна - жена с
> гръмнала ипотека беше обект на принудително
> изваждане от жилището от ЧСИ !
>
> не знам дали си гледал внимателно , но жената
> каза:
> "да , просрочих с три месеца / три вноски , но
> отидох в банката с готовност да внеса директно 80
> 000 лв , закривайки ипотеката - Банката ми отказа
> , под предлог,че жилището е продадено вече"
> ако ти си Застрашен банкер и искаш да редуцираш
> пуртуфела си от жилищни ипотеки - какво ще
> направиш - ще изпуснеш 80 000 лв , заради купено
> вече жилище от търг ???
> нима няма да потърсиш начин да удовлетвориш
> героинята от репортажа и въпросният купувач на
> жилището ???
> нима нямаш други проблемни ипотеки ???
> през лятото имаше интервю в "Стандарт" с
> председателя на СРС (ако не греша) , в което той
> твърдеше,че има над 20 000 заведени дела по
> просрочени ипотеки - как ти се струва ?
> колко репортажа като този от Варна видя до сега ?
> защо точно сега го излъчиха ?

Историята с жената от Варна не съм я гледал. БТВ не гледам въобще, прекалено е масова и оттам съмнителна.Четох нещо из нета и то ме накара да се дистанцирам от оценка. Приказки много, но аз Господ и съдник не ща да ставам.
Ще цитирам твоя разказ.
След три просрочени вноски отишла с парите в банката и едва тогава разбрала, че имотът е продаден. Това са приказки за малки деца.
Очевидно е, че е имало продажба, но нещата са се развили по друг сценарий. И банката не е искала да рискува дело срещу новия собственик, което да загуби.

> някой форумаджия да е твърдял , че лихвите ще
> падат (да,беше още пролетта) ?
> дали този форумаджия пие хапчета за познаване или
> просто степенува приоритетите на заинтересованите
> , алчността на простите е вън от сметката ??
> ---------------------
> обобщавайки репортажа по БТВ , моят извод за теб
> е, да приемеш безусловно ,че банките не се
> занимават с покупка на пари (въпр. 80 000 лв са
> покупка) - те се занимават с продажба на
> пари..........то е просто.........човек си купува
> само онова-което няма ..........заима ли
> се-продава излишното
> никъде не се продават числа (те са константни ) -
> навсякъде се произвежда и продава глупост, защото
> е променлива и ЕДНОПОСОЧНА величина (това си го
> чувал вече)
> на всякъде се издават "указания" и пазарите стават
> пазарни
> обърни внимание на ДАТИТЕ на тези "пророчества" ,

Активните операции на банките и на всекитърговец са по-важни. Живеем при пазар. Трябва да се продава.
В този пасаж откривам интересни детайли. Това е и причината да те чета.
Иначе на този етап по цените на имотите говориш само опасни неща и можеш да подведеш някой. Не бъди Бог.
>
> и дай мейл да ти пратя фактурата
>
> на другия въпрос няма да ти отговоря , преди
> фактурата
> лека вечер

Не разбарх точно за каква ф-ра иде реч. Аз по принцип обичам да пращам ф-ри, ве да получавам!
Аре, леак и от мене.
Само накратко да споделя с Чичовци и Тазообразни.

Макар и на коренно противоположни позиции ние с Пунди намираме начин да водим някаква приказка. Очевидно и на двама ни е трудно, но полагаме усилия. Тонът остава приемлив, въпреки всичко.
Той ме подозира в разни неща, аз него вече не знам в какво да го подозирам.

Продължавам усилията. Представям си, че някой съвсем нов, едва сега попаднал на форума колега, отвори и прочете. Половината от темите са на Пунди, тонът е категоричен, авторитетен. Току-виж се завтекъл към банка да го окошарят.
Ужас !

И продължавам да пиша.
За това което се случи във Варна ви предупредих още преди седмица!Посланието е ясно-Ние болни жени,пенсионери и деца изхвърляме на улицата та какво остава за пунди от Перник :]
nacheff Написал:
-------------------------------------------------------

Историята с жената от Варна не съм я гледал. БТВ
не гледам въобще, прекалено е масова и оттам
съмнителна.
Четох нещо из нета и то ме накара да се
дистанцирам от оценка. Приказки много, но аз
Господ и съдник не ща да ставам.
Ще цитирам твоя разказ.
След три просрочени вноски отишла с парите в
банката и едва тогава разбрала, че имотът е
продаден. Това са приказки за малки деца.
Очевидно е, че е имало продажба, но нещата са се
развили по друг сценарий. И банката не е искала да
рискува дело срещу новия собственик, което да
загуби.



Активните операции на банките и на всекитърговец
са по-важни. Живеем при пазар. Трябва да се
продава.
В този пасаж откривам интересни детайли. Това е и
причината да те чета.
Иначе на този етап по цените на имотите говориш
само опасни неща и можеш да подведеш някой.
Не
бъди Бог.

и дай мейл да ти пратя фактурата

на другия въпрос няма да ти отговоря , преди
фактурата
лека вечер

Не разбрах точно за каква ф-ра иде реч. Аз по
принцип обичам да пращам ф-ри,не да получавам!

Аре, леак и от мене.
.........................................


----


------

по подчертаното:

1 Прав си - БТВ действ. е масова телевизия и съотв. съмнителна но точно в това й е силата - прави се за масите , проучен е техният модел на поведение за да има продажби ! БТВ е носител на пазарна информация-каквото и да разбираш под това понятие.........Пазарите са приказки за малки деца!

БТВ активираше вечният възход на имотите - а какво се случи ???

БТВ активираше вечният срив на имотите - а какво се случва , възстановяват кредитирането !!!
-----------
Няма значение дали гледаш или не БТВ - Тайната е в БТВ - тя създава нагласи , очаквания,ражда единомишленици............преброй си опонентите в този форум......ако не са много - лошо....а ако изобщо нямаш ........?!?!!


2 За имотите не говоря опасни неща - те отразяват вътрешното ми убеждение,което по същество е само мое и не ангажира никого - всеки да си носи главата по предназначение !

3 Фактурата..........задаващите въпроси получават фактури а отговарящите им ги изпращат (колко пъти си прочел накъде мои въпроси-освен риторични ?)

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход