Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ето какво ни очаква зимата...

Публикувано от turbozol 
Re: Ето какво ни очаква зимата...
04-09-2009 - 15:10:21
Тези с енергийните проекти са баси рисковите играчи...Кофти пример са във всяко отношение.Това са по-рискови спекуланти дори от тия с моловете.В повечето случаи докато си построят проекта,технологията му вече е остаряла.
Re: Ето какво ни очаква зимата...
04-09-2009 - 16:16:57
avatar
A недей така winking smiley - тая зима мнозина ипотекари ще работят над студеният синтез - в най-големият студ ще синтезират истината за заемите и банките! *angel*
Re: Ето какво ни очаква зимата...
04-09-2009 - 18:10:20
turbozol Написал:
-------------------------------------------------------
> Дами и господа...Лично нямам нищо против Вас...Но
> може ли да попитам Всички Вас .Тоест тези които
> казвате ,че ВИе скъпо....Колко имота сте купили
> досега !!!На какво сте собственици..!?и ТЕЗИ КОИТО
> СА КУПИЛИ ДА НЕ БИ ДА СА ПО -ПРОСТИ ОТ Вас..И
> запомнете,че винаги има такива които са
> купували..имоти (включително и ваши
> роднини).,когато на такива като Вас назад във
> времето им е било скъпо..

турбо зоро,
твоите клиенти много ли те бият? *black eye*

искаш ли да ме заведеш на един оглед?
харно ще си полафим.

мога да се обзаложа, че ще ми платиш и комисионна на база НЕсключена сделка, както и ще ми платиш такса оглед
и комисионна няма да ми вземеш.
и такса оглед също. smoking smiley *black eye*
Re: Ето какво ни очаква зимата...
04-09-2009 - 18:29:11
Imotenbalon Написал:
-------------------------------------------------------
> Все пак това ми е оптимистичния вариант
>
> Ако станем като Латвия с 70 % спад
>
>
>
> може и 360 евро/кв. да стигнем,но дано не става.
>
> При тях спада през първата година е около 30 %
> така , че засега корабът при нас потъва по план


Imotenbalon,
От графиките, които публикуваш се вижда, че за периода на първия едногодишен спад в Латвия имаме корекция надолу от порядъка на 24 %.
Общо сривът до момента възлиза на 70 %, което означава, че при тях най-тежкото пропадане се случва през втората година. На пръв поглед може и да е малко странно.
Всъщност Това не трябва да ни изненадва в конкретния случай поради спецификите и наслагването на вътрешни и външни фактори.

В конкретния случай, обаче, реч иде за нещо друго и искам да те помоля да споделиш мнение.
Сигурно в областта на имотите се наблюдават някакви закономерности, но не съм се занимавал да изследвам.
Период на растеж на цените, включително формиране на балон?
Период на спад на цените?
Дали може чисто емпирично да се изведат някакви съотношения между двата периода?

Напълно съм наясно, че винаги има специфика. Спецификата не трябва да ни притеснява, когато опитваме да изведем някакви общи правила.
Ясно е, че това може да бъде предмет на едно доста амбициозно и трудно изследване, което може да се случи и при наличие на големи редове от данни. Нещо във твоя пост ме провокира да попитам сега. Иначе съм си мислел да отворя отделна тема, но тъпите заяждания и нежеланието да се приеме очевидното убиват желанието ми за сериозна приказка.

Като за начало, имаш ли някакви графики за цените в Латвия в следсъветския период.
Ние показваме известни сходства с тях в общоикономически план, просто нещата се случват с определен лаг.

Имам да чета още половината тема - дано няма изненади !

Поздрави !
в следващите 6 месеца ще бъде бобЪтЪ
05-09-2009 - 00:03:05
avatar
Зимата започва след три месеца и ще продължи още три...всички надежди за мега срива са отправени към този отрязък от време 1 септември 2009г. - 1 март 2010г.
Прогнозите и надеждите се базират на "тежката зима", безработицата, лошите кредити и затрудненото ипотечно кредитиране нали така?

Аз също смятам, че има на къде да падат още цениТЕ на имотиТЕ, но това положение си е било винаги актуално просто сега окончателно свършиха надеждите на хората, които искаха да продадат тристайните панели в дружба 2 за по 130 000 евро...

Спада на цените при при някои имоти ще продължи и след март месец 2010г. но при тези, които коригират цените си още малко в посока на долу проблемите ще свършат преди коледа.

Моят съвет към продавачите: продавайте не правете на инат за да не стане догодина по това време да разбете, че нещата не опират до инат! Или свалете цените си до нивата, които ви предлагат купувачите (изключвам глупостите за 500лв и т.н.) или не продавайте, а давайте под наем или си живейте вие в това, което продавате. Ако имота ви е на пазара повече от 6-9 месеца това вече не е нормално и говори, че цената на имота ви не е съобразена с търсенето, което като цяло обезмисля продажбата ви.

Имам обаче и съвет към купувачите: купувайте само когато харесате имота. Купувачите, които търсят от 2-3-4-5 години имот обикновенно никога не си намират, защото на тях винаги нещо не им харесва (което е разбираемо, но обезмисля вечното обикаляне досущ като вечното продаване при продавачите на безмислена цена), а ако случайно нещо им хареса то им идва скъпо. С две думи ако ще купувате направете компромис с нещо иначе ще живеете още дълги години под наем, а инвестицията в наем не се "изплаща" никога. Момента за купуване на мечтания имот вече започна и "сезона" на купувачите е твърде вероятно да бъде полу-закрит след половин година. В превод от брокерски това означава, че продавачите, които са устискали зимата може да се окаже, че изобщо не са толкова притиснати от - безработицата, кредитите, кризата и т.н. и да не им необходима продажба на всяка цена, което за съжаление на всички купувачи може да се окаже решаващо за живота им под наем за в бъдеще.

Очаквам също да има второ раздвижване на пазара на имоти в периода от април до август догодина когато вечно обикалящите купувачи и дебнещи за "далаверата" ще разберат, че са пропусмали момента за покупка през зимата и ще атакуват обаче точно тези продавачи на които също им е писнало да се дуят, че нямат финансови проблеми и са решили най-накрая да си коригират цената.

Ако новините от щатите са позитивни тук оптимизма ще завледее много бързо новините. Когато банките отново решат, че могат да дават кредити ако не както преди то поне на 35% от предишните обороти, а и ако вземат да свалят лихвите продавачите ще ги огрее много бързо - но само разумната част от тях. Който си мисли, че с чакане ще си продаде панела в Дружба, Младост, Люлин, Надежда, Обеля, Овча купел и т.н. за 80000 евро ще остане много огорчен.

Опичайте си акъла ако не искате и догодина да се ровите тук във форума и да търсите инфо какво става *write* Вечните продавачи и вечните купувачи ще са тук поне до август догодина, но дано тогава си спомнят написаното от мен *yes*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Ето какво ни очаква зимата...
05-09-2009 - 00:25:34
A? Ама имало ли такова нещо като цениТЕ на имотиТЕ? eye popping smiley
Re: Ето какво ни очаква зимата...
05-09-2009 - 00:29:21
avatar
Panther1 Написал:
-------------------------------------------------------
> A? Ама имало ли такова нещо като цениТЕ на
> имотиТЕ?

Няма разбира се spinning smiley sticking its tongue out *yes*

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: в следващите 6 месеца ще бъде бобЪтЪ
05-09-2009 - 01:44:42
Продавач Написал:
-------------------------------------------------------

Добре балансиран пост.




>или не
> продавайте, а давайте под наем или си живейте вие
> в това, което продавате. Ако имота ви е на пазара
> повече от 6-9 месеца това вече не е нормално и
> говори, че цената на имота ви не е съобразена с
> търсенето, което като цяло обезмисля продажбата
> ви.


Има обяви, които си стоят и упорито се подновяват от 18 месеца даже. Малка част са "заковали" примерно на 160 000-180 000 Е за ЕПК и чакат "чудото" да се случи или все някой да се хване на въдицата - логиката е "на мен ми трябва един само да го купи". По-голямата част навлизат в така наречената "порочна спирала" (писал съм за това явление и преди) - свалят с прекалено малко и прекалено късно, когато другите вече са свалили цената и са винаги "една стъпка назад". По този начин сега са обявени на цени, над които са могли да продадат преди година ако са били свалили навреме и вече да са забравили, че са продали.




> Имам обаче и съвет към купувачите: купувайте само
> когато харесате имота. Купувачите, които търсят от
> 2-3-4-5 години имот обикновенно никога не си
> намират, защото на тях винаги нещо не им харесва
> (което е разбираемо, но обезмисля вечното
> обикаляне досущ като вечното продаване при
> продавачите на безмислена цена), а ако случайно
> нещо им хареса то им идва скъпо.


Ако за гореспоменатия срок човек не намери каквото търси е резонно да отиде на някакъв вид компромис, било то цена, локация, качество на строеж или квадратура. Изключения са може би купувачите, които са били "светнати" за имотния балон от самото му надуване - 2006-2007, но според мен макар и да има такива, са били малко (аз лично не бях много наясно). Мисля, че идеята да се тръгва на огледи и да се предлагат 25-30% надолу контра-оферти не е най-доброто решение, даже и някой продавач да се навие, шанса да е точно някакъв имот, който много ни харесва е нищожен. Купувача си губи времето, губи и на посредници и продавачи (въпреки, че на тях това им е работата). На мен ако не ми харесват цените след месец търсене, се оттеглям от пазара като купувач. В сегашната ситуация бих тръгнал да оглеждам, само ако съм готов да платя офертните цени минус 10-15 %, продавача едва ли би свалил повече от това за момента поне. Е, ако нещо наистина много ми хареса бих се "присрамил" да кажа, абе много е добро, ама имам еди каква си сума, ако някой ден решите да го продадете на такава, ето ми телефона, но това не би била обичайна за мен практика. или тактика.

Re: в следващите 6 месеца ще бъде бобЪтЪ
05-09-2009 - 04:49:06
189 евро на квадрат.
казах *xxx*
Re: в следващите 6 месеца ще бъде бобЪтЪ
05-09-2009 - 05:58:05
kuku987 Написал:
-------------------------------------------------------
> 189 евро на квадрат.
> казах
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

едно поздравче за куку-вече е закъснял :]

[novinitepro.bg]

"ако имате имот на морето,не го продавайте,ако нямате,сега е времето да купите"
"има много случаи където хората дорде се начудят дали да купят и изгубват сделката-друг ги изпреварва......защото пазара е жив" :}

а на ками и пожелавам да продължава да слуша и чете бг медиите,че да знае кво се случва по света и у нас......и да бърза да купи нещо на морето,че да не изпусне от моткане
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход