Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?

Публикувано от Невидимко 
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 00:08:52
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Защо всички приемате за някаква даденост,че
> понятието "ипотека" върви заедно със "светъл
> тристаен,69 м2,Малинова долина,1300 Е/м2".
> Повечето ми познати,които купуваха жилище,го
> направиха на цени 450-500евро за м2.А някои-когато
> цените бяха още по-ниски.Тоя гущер е и дълъг,не е
> само зелен.


Така е, но я има и другата страна на медала. Пусни в конкурентния сайт за Стрелбище с цена 1315 EUR (като крайна цена, не на квадрат) и ще видиш какво ще излезе. Малко цитат от обявата "ПОСОЧЕНАТА ЦЕНА Е ЦЕНАТА НА МЕСЕЧНАТА ВНОСКА ЗА ПОГАСЯВАНЕ НА ИПОТЕЧЕН КРЕДИТ"

Примера е класически... с всичките му плазми, обзавеждане и т.н. Кофти е да има такива обяви - не знам каква е причината хората да продават, но явно ще се появяват.
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 00:13:24
Баси кредита...2600 на месец...Това някакъв тризонет ли е,що е...
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 01:09:59
Когато говорите за собственост би трябвало да споменете колко ви излиза на месец като консумативи.
Ако собственото ви жилище е необитаемо то пак има разходи по него.
Ако е обитаемо разходите скачат чувствително.
Ако в момента не ви е необходимо, дайте го под наем заедно с разходите по него и се радвайте на минимална печалба.
Ако имате 100 жилища прехвърлете разходите на наемателите и се радвайте на минимална чиста годишна печалба, независимо за колко години ще си покриете вложенията......всичко е "панта рей" !
Тези които казват, че наемите падат са много прави. Но защо мълчат относно ежемесечните комунални плащания? Нормално е тази тежест да се споделя!
Тези, които предпочитат да купуват правят ли си сметката за нарастването на комуналните услуги, които си растат заедно с лихвите!
И в крайна сметка, какво като съм собственик........тъпотия до шия....всички сметки идват на мое име!
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 08:17:41
avatar
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> собственик........тъпотия до шия....всички сметки
> идват на мое име!


Toва, би могло да се реши по един сравнително елегантен начин, с дългосрочни договори за наем и прехвърляне на партиди по сметките.
Дължимите плащания да се търсят от лицата, които са ползвали услугите.
По този начин ще се постигнат няколко добри резултата:
- Наематели няма да завличат хазяи с неплатени сметки
- Хазяите няма да оскъпяват офертите си, с няколко наема в аванс, с цел застраховка
- Ясни и прозрачни взимоотношения между двете страни.

Е, данък сгради и смет, няма да има как да се прехвърлят, няма и логика в това, но... за тяхното плащане просто трябва да се правят месечни отчисления от наема.

И както покупките на имоти си минаха като плащания по банков път, така да си минат и наемите, за да се спре с поголовното укриване на данъци и спорове в последствие, кой на кого и какви пари, някога е дал. winking smiley
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 09:24:12
Според мен когато се прави сравнение между наем и кредит, трябва да се сравнява наема с плащанията по ЛИХВАТА за същото жилище. Аз си правих някакви сметки и нещо не ми излезе сметката с ипотеката, излезе че е по-добре да хрантутя хазяина вместо банката и разликата да я трупкам... Може и да греша, някой може ли да направи 2-3 груби сметки за различни видове жилища ? Аз имах само 3-ки по математика smiling smiley
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 09:31:12
avatar
Аз тая сметка си я правих преди 2 години, когато ме натискаха да купувам.
При положение, че наема ми е колкото главницата на лихвата, за какъв кредит изобщо да говорим??! :]
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 10:02:17
Кога за последно сте прехвърляли партиди? smiling smiley
Може би за мноого дългосрочен наем е навивам да го направя, иначе абсурд, бих търсил квартира без тази 'есктра'. Все пак предпочитам 2 дни отпуска да ида на почивка, отколкото на тур из така обичаните ни дружества smiling smiley
Иначе сметката колко излиза е важна, но тя според мен (лично мнение) не е много определяща. Нещата се сменят доста бързо (покупателна способност, доходи, лихвени %, вал. курсове), освен ако кредита няма да е за 2,3,4 години, ми се струва наивно да 'лежиш' на някаква сметка.
Мои познат който работи доста отдавна в една от най добрите банки като място за работа в Бг, и 2005а не искаше да си купи жилище, защото било скъпо - така или иначе винаги може/ше да изтегли стафски кредит на някаква смешна лихва. Но не сметката не му излиза... Е и досега си дреме под наем и смята...
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 10:10:44
avatar
sashe Написал:
-------------------------------------------------------
> Кога за последно сте прехвърляли партиди?

Идеята ми е, да се работи в посока олекотяване на нещата.
Какво им пречи на доставчиците да го правят, ако това ще им подобри събираемостта по вземанията.

Че докато наемател и хазяин си изяснят спора кой да плаща за парното, то може и Топлофикация да си фалира!

Другият момент е, че на една огромна част от наемодателите хем им се иска да са некоректни към държавата, неподписвайки договори за наем с наемателите си и укривайки доходи за облагане, а от друга страна искат да са защитени срещу некоретни наематели.

Рентиерството не се изразява само в това да се появяваш веднъж месечно за да си вземеш наема.

И... тоя балкански манталитет, да се чакат пари падащи от небето, без да положиш дори и минимални усилия от твоя страна води до ред куриозни и трагични ситуации в целият бранш.

Ние ли сме тъпи, другите ли са хитри или просто някои държави са ни изпреварили със столетие? winking smiley
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 10:34:46
valsodar Написал:
>
> Рентиерството не се изразява само в това да се
> появяваш веднъж месечно за да си вземеш наема.
>
Точно тук според мен се крие една от причините, Бг-ееца толкова да се стреми към собствено жилище, 1ж завинаги да се отърве от хазяйте. Това дали някой от тях ще съжаляват цял живот за тази си емоция е друг въпрос. Пример - аз например съм и наемател и хазяйн. Сегашната квартира, която обитавам, има точно 2 читави контакта - след като хазяйката прибра над 1к лева в началото си останахме само с обещанията да оправи всичките. Доведе човек който сложи само 1! Явно и се видя твърде скъпо да оправи и другите 3,4 (почти не могат да се ползват понастоящем). Предишната ми хазяйка пък гордо се тупаше в гърдите, че баба и е дошла в София - 1926 година. Но твърдеше, че държавата трябва да финансира ремонта на сградите в центъра - "Собствениците им са стари хора и нямат средстава". Повръща ми се от такива хора.
В жилището което давам под наем, всичко работи, в ход е серия от планови ремонти smiling smiley и винаги бих обитавл с удоволствие. Ако трябва да дам съвет от тази си позициятой би бил - за много дългосрочно отдаване да се търси познат на който да се отдаде жилището на силно занижен наем (ама не 10 или 20% под пазарните нива а повече).Хем няма да търсиш наематели, хем човека ти се чуства задължен и дори и не го мислиш.



Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
21-08-2009 - 10:37:46
avatar
Изцяло съм съгласен с тебе.
По тази и причина преди ... 4 години постигнах изключително изгодни условия с хазяите си. В крайна сметка те са доволни, аз съм доволен - всичко си е наред. winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход