Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите

Публикувано от OwnerBG 
tao
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
13-05-2009 - 22:52:06
След като стоителството струва 200е/м2 завършено, цената на парцела е макс.100 е/м2 разхвърляна по м2, банковата лихва е 10% годишно, ерго:
Тва прави цена около 400е/м2. макс.
При 20% надценка =480 еуро.
Ами тва е цената.

Нали искаме база за сравнение?
Базата е строителството,

..а не "една жена каза" или "топ локейшън", той локейшъна по принцип си играе ама по време на криза само забавя спада.

Цените в София в диапазона 200еуро - 500 еуро ли са?
Не са.
Начи, трябва да чакаме да станат.

Чиста и проста логика, като къпан милиционер.
*angel*
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
13-05-2009 - 23:07:49
Само да кажа (ако може )
Понеже Оунър казваш че брокерите не са виновни за цените на имотите ....
Според мен брокерите са виновни до някаква степен защото бяха повярвали че пазара има само една посока ( то кои ли не повярва - вкл и аз )
имаше го и момента , че брокерите се сдушиха с кредитните инспектори в банките и доста бързо уреждаха ипотечни кредити - казвам това защото съм ходил за кредит за бизнес които беше към отказване - обаче за ипотека ме одобриха 100 % - не се възполвах - но това е друга тема
На самите посредници много им хареса да вземат по няколко хил комисион и непрекъснато подклаждаха - купуваи че утре ще е по скъпо , купуваи не виждаш ли че влизаме в европа , купуваи лева ще се обезцени , купуваи като го изплатиш поне ще остане за децата , купуваи колко са 800лева на месец вноска - те сега нали ни приеха в европа заплатите ще се вдигат
просто казвам че имаше дежурни изречения
това държание отблъскваше купувачите , но купуваха от страх че утре ще е по скъпо .....

какво се случва сега ли - ами много просто -купувачите си отмъщават или с други думи -империята отвръща на удара

Говоря с много хора , повечето са доста знаещи и можещи , работят престижни професии или имат добър бизнес , говоря и с нотариуси и с агенции - всички са на едно мнение - цените падат и не се знае кога и къде ще спрат
Никои не се връзва на приказките за себестоиност - че било излизало 300 евро
всички казват - ами като е триста за къв хуи ми го продава на 1300
Има хора които са настроени да купят , но тези хора сега са много наострени и ако не получат отстъпки 30-50% просто си тръгват

Даваи малко да гледаме реално на нещата - занимаваш се с имоти - набележи си един имот които би си купил лично ти и засичаи за колко време ще се продаде в момента на обявената си цена - гарантирам ти поне 6 месеца чакане

В момента се вдигат доста цени - включително и на тока
е дали българина няма да скъта нЕкои лев да си плаща тока и парното за зимата , а ще ги изръси за 100кв (чиста площ 72)
Наемите падат , магазините по улиците са празни , на морето магазини и кръчми има колкото искаш свободни

Мен лично никои по никакъв начин не може да ме убеди , че имотите ще поскъпват или ще стоят на тези нива
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
13-05-2009 - 23:45:52
МВФ предвижда допълнително задълбочаване на рецесията в Европа. Тревожни остават и прогнозите за България - икономиката на страната може да застине напълно, съобщава dw-world.de.

Икономическа прогноза на МВФ за Европа, която беше публикувана във вторник, предвижда още по-голямо задълбочаване на рецесията. Кризата се отразява еднакво тежко на развитите и на развиващите се европейски икономики, заяви директорът на отдела на МВФ за Европа Марек Белка:

Предстои рязко свиване

"Европа е изправена пред безпрецедентна икономическа буря", заяви Белка, след което съобщи най-новите прогнози за развитието на европейската икономика: "През 2009 година икономическата активност ще се свие с повече от 4 процента. Това е много рязко свиване, което обаче не се различава особено от прогнозата ни за останалите региони в света", каза Белка. Прогнозата за свиване с над 4 процента е за развитите европейски икономики.

Развиващите се икономики, в това число и тези на страните в Източна Европа, ще се свият с 4.9 процента през 2009 година, а през 2010 могат да очакват слабо възстановяване. За тях е прогнозиран положителен ръст от 0.7 на сто. Развитието зависи обаче от това дали на европейско ниво ще бъдат предприети ефективни и координирани мерки срещу кризата, подчерта Марек Белка: „Необходим е общ подход най-вече в областта на финансите, но също и по отношение на макроикономическата политика и регионалната икономическа стабилност."

Прогнозата за България

Оценката за икономическото развитие на България остава непроменена - минус 2 процента за 2009 година, въпреки появилите се неотдавна изчисления, съгласно които МВФ прогнозира за българската икономика свиване с 3.5 процента. През 2010 година българската икономика ще отбележи негативен ръст - минус 1 процент.

МВФ е ревизирал финансовите си оценки за съотношението между външните дългове и резервите на източноевропейските държави. България получава сега по-добра оценка - страната трябва да рефинансира външен дълг, който се равнява на 132 процента от резервите, а не 188 процента, както се предвиждаше досега.

Скоростта на възстановяване в Източна Европа ще зависи до много голяма степен от банковия сектор и кредитните потоци, се казва още в прогнозата. МВФ посочва, че финансовият стрес в Източна Европа ще продължи по-дълго в сравнение с други развиващи се региони.

Сбогом на бързия растеж...

Докато Азия и Латинска Америка ще се съвземат до около една година, на Източна Европа ще е необходимо двойно повече време. МВФ предвижда освен това, че след възстановяването си Източна Европа няма да постигне този бърз растеж, който определяше икономическото развитие на региона през последните години.

Потребителското търсене в Източна Европа е твърде зависимо от кредитирането, изтъква още МВФ. Макар да е налице необходимост от намаляване на банковото кредитиране, МВФ отбелязва, че ако то остане силно затегнато, това може да има „драматичен ефект върху реалната икономика". В случай че тя застине, рецесията ще е много по-продължителна от очакваното. България е сред държавите с най-голяма зависимост на потреблението от кредитиране. Продажбите зависят до голяма степен от това дали потребителите имат достъп до заеми
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
13-05-2009 - 23:47:11
avatar
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> Само да кажа (ако може )
> Понеже Оунър казваш че брокерите не са виновни за
> цените на имотите ....
> Според мен брокерите са виновни до някаква степен
> защото бяха повярвали че пазара има само една
> посока ( то кои ли не повярва - вкл и аз )
> имаше го и момента , че брокерите се сдушиха с
> кредитните инспектори в банките и доста бързо
> уреждаха ипотечни кредити - казвам това защото съм
> ходил за кредит за бизнес които беше към
> отказване - обаче за ипотека ме одобриха 100 % -
> не се възполвах - но това е друга тема
> На самите посредници много им хареса да вземат по
> няколко хил комисион и непрекъснато подклаждаха -
> купуваи че утре ще е по скъпо , купуваи не виждаш
> ли че влизаме в европа , купуваи лева ще се
> обезцени , купуваи като го изплатиш поне ще остане
> за децата , купуваи колко са 800лева на месец
> вноска - те сега нали ни приеха в европа заплатите
> ще се вдигат
> просто казвам че имаше дежурни изречения
> това държание отблъскваше купувачите , но купуваха
> от страх че утре ще е по скъпо .....
>
> какво се случва сега ли - ами много просто
> -купувачите си отмъщават или с други думи
> -империята отвръща на удара
>
> Говоря с много хора , повечето са доста знаещи и
> можещи , работят престижни професии или имат добър
> бизнес , говоря и с нотариуси и с агенции -
> всички са на едно мнение - цените падат и не се
> знае кога и къде ще спрат
> Никои не се връзва на приказките за себестоиност -
> че било излизало 300 евро
> всички казват - ами като е триста за къв хуи ми
> го продава на 1300
> Има хора които са настроени да купят , но тези
> хора сега са много наострени и ако не получат
> отстъпки 30-50% просто си тръгват
>
> Даваи малко да гледаме реално на нещата -
> занимаваш се с имоти - набележи си един имот които
> би си купил лично ти и засичаи за колко време ще
> се продаде в момента на обявената си цена -
> гарантирам ти поне 6 месеца чакане
>
> В момента се вдигат доста цени - включително и на
> тока
> е дали българина няма да скъта нЕкои лев да си
> плаща тока и парното за зимата , а ще ги изръси за
> 100кв (чиста площ 72)
> Наемите падат , магазините по улиците са празни ,
> на морето магазини и кръчми има колкото искаш
> свободни
>
> Мен лично никои по никакъв начин не може да ме
> убеди , че имотите ще поскъпват или ще стоят на
> тези нива

Дивале,
За едно и също говорим.
Брокера подпомага и насочва а не определя цени.
А този който ще си пази парите за да си плати тока, той така и така няма да може да си купи имот.
А и не е казано че всеки трябва да е собственик.Но всеки трябва да може да живее спокойно, дали като собственик, под наем или с ипотека.

И друг път съм се опитвал да си кажа мнението за това кой може да купи евтино.
И как може да придобие имот на ниска цена.

Всички скачат срещу цените и преди и сега и за в бъдеще ще е така.
Ами защо не купят парцел и да го дадат за обезщетение.Разликата в цената на придобиване ще е драстична.
Ама не.
По лесно е да купят полуфабрикат във вид на полуготов продукт.
Правят личен избор а после строителя или инвеститора виновни.
Ами не купувай щом ти е скъпо и край.Ти купи ли си череши по 30-40 лева.Аз не съм но някой друг ще купи.
И яхта не съм си купил, защото това което харесвам не ми е по джоба.Ама не плюя яхтаджиите.
И на теб се чудя.
Имаш кеш а още не си взел парцел около теб и не си организирал още двама приятели да си направите каквото искате.
Що нерви потроши за преговори със строители.
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
14-05-2009 - 00:34:41
OwnerBG,

Прав си с израза - на който му е скъпо да не купува, но в момента продавачите просто са в по-неизгодната позиция.
За един средностатистически апартамент от 60 000 EUR при сегашинте депозити продавачът губи поне по 500лв на месец, а купувачът с кеш съответно печели по 500лв на месец.
Така, че колкото и да се инатят двете страни просто продавачът е в неизгодна позиция и той трябва да направи първата стъпка.
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
14-05-2009 - 09:29:21
avatar
gogo84 Написал:
-------------------------------------------------------
> OwnerBG,
>
> Прав си с израза - на който му е скъпо да не
> купува, но в момента продавачите просто са в
> по-неизгодната позиция.
> За един средностатистически апартамент от 60 000
> EUR при сегашинте депозити продавачът губи поне по
> 500лв на месец, а купувачът с кеш съответно печели
> по 500лв на месец.
> Така, че колкото и да се инатят двете страни
> просто продавачът е в неизгодна позиция и той
> трябва да направи първата стъпка.

gogo84 ,
Реалноста е че само купувача печели суха пара в момента.Въпроса е дали печалбата ще компенсира чакането или ще покрие само част от загубата.Времето ще покаже кой е взел грешно решение.
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
14-05-2009 - 09:47:52
Така е всичко е риск. Въпреки, че в момента не мога да разбера как може купувачът да се окаже прецакан. Едва ли в близката 1 година цените ще спрат да падат или още по-невероятното да тръгнат на горе. Та който чака само може да спечели.

Забравих и още нещо - падането на цените в момента бута всеки апартамент с поне 1000 EUR на долу всеки месец. Така, че се получава нещо от рода:
Продавач срещу купувач - съответно -2500лв срещу +500лв
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
14-05-2009 - 09:48:15
Хората се въздържат от покупка на дълготраен актив не само ако им е скъпо. Дори и евтино да им е, дори и парите да са им в джоба, пак няма да купят, ако трендът е надолу.
При свръхпредлагане на недовършени, нескопосано строени и заобиколени от прах и кал кутийки и при почти почти нулево търсене на въпросните кутийки е нормално трендът да е низходящ. Не може да се каже докога - вероятно докато започнат да бутат... Но до онзи момент, в който стане ясно, че или купуваш, или го бутат, купувачите ще се въздържат.
Това е причината по медиите да се правят отчаяни заявки за край на спада, за стигане на дъното и за прочие гъзмъкнежи. Защото очакванията за продължителен спад са т.нар. самосбъдващи се прогнози. Това вече съм го писал - очакването за спад води до въздържане от покупка, а това води до реален спад. Наблюдаването на реален спад предизвиква още по-сериозно оттегляне на купувачи, а това може да доведе до срив, ако няма регулаторен механизъм. В нашия случай механизъм няма, а дебалансът е огромен - възможен е срив.
Но не бива да се търсят виновници. Няма извършено престъпление и няма незаконни действия. Всички са правили това, което са мислили за правилно.

Напълно е възможно сега яхтите да поскъпнат - кеша се оттегля от тъпия пазар на НИ и паралиите най-после са свободни да си купят някоя играчка, виждайки как онези 200 000 Е вече няма да трябват... и 100 000 ще свършат работа, а може и 30 000 да свършат - ще видим. Истерията по НИ свърши... Да се позабавляваме, че не сме се минали, като не сме си купили.

На СЛ. бряг се дават под наем ресторанти за по 1000 лв на сезон. Олл инклузив изяде хляба на повечето ресторанти, а намаления поток от туристи и преобладаващо социално слабите чужденци правят ресторантьорството ... умряла работа. Като сложим и проблема с персонала... и рекета... и разни други длеболии - мани тая работа.
А преди двайсетна години не знам колко е бил наемът, но един сервитьор трябваше да се бръкне поне 2 хилки за рушвет, за да започне работа за 45 дена на сънито. Ето това се казва "развитие" на морския туризъм.


Трендовете (тенденциите - и звете са чуждици) са важни за взимане на решения за покупка (продажба) на дълготраен актив. А информация за трендовете - всеки сам да си я систематизира и да я анализира.
Тук в една тема има опити да се направи това, но човек трябва да прави анализите сам, а не да ползва чужди такива. Щото после "ама те по телевизора така казаха..."




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-14 09:55 от koganev.
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
14-05-2009 - 09:58:06
липсата на финансова култура прави БГ-еца най-нещастното същество в Европата !
-----------------------------------------
аз с моя плосък мозък правя следната бакалска сметка:

-------
СМЯТАМ да чакам "еФтинията" и до тогава съм под наем:

наем / двустаен,обзаведен - 300 ЕВРА/месец (усреднен вариант)
догодина НЕ идват желаните от мен нива , след ПЕТ години- ПАК ми е скъпо !!!
след ПЕТ год съм се мушнал от глупостта с 18 000 ЕВРА (и пак съм квартирант)

а ако съм много прост БГ-ец (което е още по-вероятно) и реша, че спекуланитте пак ме изнудват да купувам скъпо - какво , да чакам още 10 год ???
а сметката - още 36 000 и то при настоящите цени !!!
---------
А ако съм съвършено прост (99 % шанс ЗА) - тогава няма да знам,че колелото се върти НАПРЕД , МРЗ има само една посока и за 30 год ще КУПЯ/изплатя апартамента на хазяина и пак ще съм прошляк !
Единственото ми успокоение в случая е - че мога да стисна босилека през тези 30 год и да НЕ изплатя апартаменти на хазяина - така де.....не се смейте.......българинът е толкова прост,че си го мисли наистина !!!
-------
не бързайте с глупостите - това е работещ вариант - за хората,които не купиха през 2005 - сетете се какви пари са дали за наем досега - а ДОКОГА ???!!!
-----
размисли и страсти на моя плосък мозък
а вашите "набраздени" мозъци какво казват ???
някой да не се познае и да почне да псува ???

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: А ти другарю КЕШОВИК по пет стотинки ли взимаш доматите
14-05-2009 - 09:59:48
koganev Написал:
-------------------------------------------------------
> При свръхпредлагане на недовършени, нескопосано
> строени и заобиколени от прах и кал кутийки и при
> почти почти нулево търсене на въпросните кутийки е
> нормално трендът да е низходящ.

Ето това изречение изчерпва 90% от темата с имотите. Строителите който го осъзнаят, може дори да се измъкнат с малка печалба. Които не го разберат дупе да им е яко.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход