Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека

Публикувано от OwnerBG 
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
10-05-2009 - 12:19:35
OwnerBG Написал:
-------------------------------------------------------
Всички псевдо юпита които си
> мислеха че със големите заплати ще изплащат, сега
> гледат стреснато бъдещето защото си повярваха.
>

Зависи колко големи са си мислели, че са им били заплатите и колко далеч са си мислели, че биха могли да погледнат в бъдещето. Аз лично гледам за максимум година напред и дори и да имах някаква нужда от ипотека, едва ли бих се престрашил при тези обстоятелства.
Не знам какви суми визираш под 'големи заплати', но видях, че по-горе някой беше споменал, че за такива ипотеки трябва заплата от 5000 лв. Ами аз имам приятели, които взимат такава заплата, конкретно един от тях изплаща ипотека, но не за за 100 хил. евро, а за няколко пъти по-малко - просто си е купил маломерно жилище, което перфектно му върши работа, вместо 'мега-луксозен' мезонет. Той си признава, че по-големи ипотеки просто не са му по силите. Аз лично свалям шапка на такива хора за далновидността и това, че не са се самозабравили, макар и да влизат в този толкова малък процент на хора с подобни доходи. Това, че с 1000 лв може да се преживява някак в България, не означава задължително, че останалите 2-3-4 хиляди трябва да заминават като ипотечни вноски
Мисля, че 'повярвалите си' са най-вече хора с доходи около 2-2500 лв. Те наистина имат за какво да се притесняват в момента.

П.С. Да уточня, че доходите, които съм цитирал, са абсолютно легални и декларирани.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-10 12:24 от Zrfv.
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
10-05-2009 - 13:17:41
Вида на дохода няма значение. Важен е размера и съотношението към цената на имота или взетия кредит. Както и стабилността на дохода.
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
10-05-2009 - 15:04:24
Аз мисля, че само стабилността на дохода е от значение. Останалото са второстепенни фактори.
Видът на дохода имаше значение доскоро, когато се отпускаха смело кредити и ипотеки без необходимостта да се доказва доход. Дори наскоро бях чел за парадокс, при който лизингова компания е склонна да отпусне кредит на кандидат с доказано изрядно кредитно минало, а с такъв с предостатъчни доходи, но без такова минало, се ослушват и го мотаят.
Анонимен потребител
Може
10-05-2009 - 17:28:56
Ама трябва промяна на мисленето.

Каква е ситуацията в момента - сулю и пулю видял заплата от 2000 лева взема заем без никакъв "начален" капитал, после живота му минава в погасяване на този заем, който му яде 60-70% от доходите и страх да не си загуби работата и накрая се пита - защо живях?

Ако мисленето се промени към:
Натрупваш "начален" капитал до към 40 години и после купуваш с заем примерно за 5-10 години. Това е напълно възможно да се осъществи със заплата без 6-ци от тотото.
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
10-05-2009 - 18:11:51
Възможно е, но не трябва да се разчита само на 1 заплата. Например 2 добри заплати + допълнителен доход ( дрбен бизнес, допълнителна работа, рента, наем и др.)

Моят случай:

Имах около 15 000 евро спестени и купих в началото на 2007 тристаен апартамент (90 м2 чиста площ) на зелено за 50 000 евро, като в края на миналата година изтеглих заем от 35 000 евор ( при 8,25 % лихва) за да платя останалата сума.
В момента си плащам 250 евро на месец и не ми тежи чак толкова. Единственото което е, че за да направя апартамент така както искам трябва да заделя още около 20 000 евро, но и това ще стане, моят принцип е да действам винаги с малки крачки, без да се припирам излищно.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-10 18:30 от tearesum.
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
10-05-2009 - 18:28:05
Мисля, че прблемът при повечето работещи млади хора е в тяхната нагласа. Голяма част от хората нямат търпение, искат всичко да се случва бързо и да е по много. За 2 години апартамен, за още 2 кола за 80 - 100 хил., други скъпи вещи, никакви лишения в ежедневието, почивки в чужбина, на 35 години да са безгрижни милионери и т.н, като всичко това повечето млади в БГ, го приемат като за съвсем нормално, и от там идва и нагласата, че средната заплата трябва да е около 3000 лв нето. Мисля, че е необходимо да се промени тази нагласа и да се изчистят някой вродени комплекси, тогава биха погледнали на нещата по по-лек начин, което е много полезно за самите хора.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-05-10 18:34 от tearesum.
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
11-05-2009 - 00:35:24
gogo84 Написал:
-------------------------------------------------------
> OwnerBG,
>
> Както казаха по-горе - има заплата и заплата.
> Преди няколко месеца видях из обявите една панелка
> в Люлин 1-стаен апартамент (вярно няма да е
> широко, ама става за живеене). Цената му беше 22
> 000 EUR.
> Та си мисля, ако една двойка има доход от примерно
> 2000лв/месец и разходи 1000лв/месец, спестявала е
> година - две и има примерно 5000 - 6000 EUR какво
> пречи да си купи панелката с ипотека за останалите
> пари? Все ще ги изплатят някак за 30 години, а ако
> не ги изгонят от работа за 4-5 години се оправят.
>
> За по-скъпите имоти респективно трябва заплатите
> да са по-големи.
>
> Не казвам, че е лесно и всеки може да постъпи по
> този начин. Просто си мисля, че не е чак
> невъзможно да се купи нещо (било то и малко).
>
> Разбира се ум не ми го побира как се купуват имоти
> за по 100 000 EUR и нагоре пък било то и с частен
> бизнес


Ти в ред ли си *xxx* ? двойка в едностаен? Амо ако забременее? Или в условията по кредита е посочено ще банката иска топките на длъжника на тепсия, да не вземе да се размножи и да се объркат сметките...
Двойката ще си живее под наем за 250 лв. като се размножат, ще се пренесат в двустаен на 350-400, ще си щракат с пръсти и ХИЧ няма да им пука за собствено жилище.

Що не погледнете разпределението на заплатите, над 1500лв надали има и 5% от хората. Строителството нещо не е доходно напоследък, май. :]
ss7
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
11-05-2009 - 00:51:39
Разбира се че може да се купи от заплата. Пример мой мн близък приятел строи къща в голям областен град от заплатата си на моряк. Няма заеми! smiling smiley Парцела не е наследствен - купен е от същата заплата и е в чертите на града.
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
11-05-2009 - 00:53:48
ss7
В България има около 30 000 моряци. Колко милиона сме?
ss7
Re: Може ли да се придобие имот със заплата чрез ипотека
11-05-2009 - 01:27:58
Еее въпроса беше може ли? Отговора е може! winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход