Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата 2

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 09:50:54
Слуховете за скорошно икономическо оживление са силно преувеличени


[pari.bg]
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 09:54:45
Industry Watch: Пред България все още има и лош сценарий

[www.dnevnik.bg]
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 10:04:00
В. Маринова: Все още няма ясна тенденция за намаление на лихвите


При условията на световна криза, започнала с финансова и още по-точно с банкова криза в САЩ, и в днешния взаимосвързан свят, е напълно логично кризата да засегне и банковата система в България, вече член и на ЕС. Напълно нормално е затова и нашата банкова система да отчете спад на печалбата. При влошено качество на портфейла банките генерират провизии, съгласно наредбата на БНБ, при всяко закъснение на погасяване на кредитите – над 30, над 60, 90 и над 180 дни. Към средата на тази година лошите кредити, над 90 дни, вече са 4,6%, а тези кредити, които са извън редовните, т.е. от 30 дни до 180 дни, вече представляват 10,2%. Зад тази цифра се крие значителен обем от провизии, които банките са начислили.

Един от механизмите за изход от тази ситуация е да се търси диалог между клиентите и банките, за да се извърши разсрочване, или предоговаряне на дълга, за да се преодолее по-плавно проблемът в период на криза. Логично следствие от тези процеси, както и от ограниченото кредитиране, е спадът в печалбата на банките годишна база.

Не очаквам положението на банките у нас да се влоши. Капиталовата адекватност през третото тримесечие на 2009 г. бе 17,6% , при положение че изискваната от БНБ е 12%, а на Запад- долната й граница е още по-ниска. Ликвидността на банките у нас също е много добра, тя е над 20%. Затова казвам, че банковата система в България е стабилна. Освен това напоследък се забелязва и тенденция за известно съживяване на кредитирането.

[www.investor.bg]
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 10:29:53
avatar
Хампарцумян: Финансовият свят не винаги е справедлив

Quote

Търсенето на кредити намаля напълно съзнателно, защото хората не са уверени в бъдещите си доходи.
- Поумняване сред българите? Стига бре??! *book*
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 13:03:59
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> Хампарцумян: Финансовият свят не винаги е
> справедлив
>
Цитат:Търсенето на кредити намаля напълно
> съзнателно, защото хората не са уверени в бъдещите
> си доходи.- Поумняване сред българите? Стига
> бре??!


Пуньо и компания все още не им е ясно как така хем ще има кредити хем пък никой няма да ги иска за да купува имоти. Много просто, парен каша духа. При нас има поне още година, година и половина криза, достатъчно за да се опарят дръзките ипотекари. 32 000 000 000 евро взети кредити се вляха в държавата и вдигнаха заплатите ни, но сега в процеса на връщане ще доведат до намяляване на заплатите. Единственото сигурно нещо за доходите е че в близките години те ще са несигурни.
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 14:03:52
.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-06-22 18:23 от barbaron.
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 16:25:30
Кризата затворила 40% от агенциите за недвижими имоти у нас

Броят на агенциите за недвижими имоти е намалял с 30-40% от началото на кризата. Това заяви Добромир Ганев управител на националната компания за недвижими имоти Форос, предаде Днес+.

[money.ibox.bg]
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 16:55:25
morski Написал:
-------------------------------------------------------
> Кризата затворила 40% от агенциите за недвижими
> имоти у нас
>
> Броят на агенциите за недвижими имоти е намалял с
> 30-40% от началото на кризата. Това заяви Добромир
> Ганев управител на националната компания за
> недвижими имоти Форос, предаде Днес+.
>
>


Малко са 40%. Трябвяше поне 80% да са пуснали кепенците досега. *drunk*
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 19:34:24
Пазарът на жилища у нас - виж кой купува и продава
[imoti.investor.bg]

Купувачи - 92% българи, останалите 8% се падат предимно на руснаци и граждани на бившите руски републики.

Търсене и цена: Най-търсени остават двустайните апартаменти с площ 60- 70 кв. метра. Средната сума, която купувачите заплащат в момента за подобно жилище в някои райони на големите градове (София, Варна, Бургас), е 40-55 хил. евро.

Тенденция за Варна и Бургас от агенция Форос, посочват търсенето на къщи за постоянно живеене в околните села заради значително по-ниските цени. Така например в село на 15-30 км от Варна може да бъде закупена нова къща с дневен тракт и 2 спални на цена от 20-25 хил. евро, докато в града за тази сума може да се закупи единствено боксониера.

Основен фактор за вземане на решение за покупка остава цената.
Все по-често срещано искане е продавачът да поеме всички транзакционни разходи.

Друг важен фактор е типът строителство и степента на готовност. През периода почти липсва търсене на жилища в ранен стадий на строеж, тъй като тези имоти се очертават като високорискови. Така основно условие при покупката на апартаменти ново строителство е наличието поне на Акт 15, а в повечето случаи и разрешение за ползване. Поради тази причина, а и заради по-ниската им цена, от агенцията отчита повишаване на интереса към панелните жилища. Същевременно интересът към закупуване на жилища „на зелено” е нулев.

Останалото в статията. *beer*
Re: Преглед на печата 2
04-11-2009 - 20:11:36
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> др. Иванов Написал:
> > Гущеров през деветдесета нямаше още пари, а и
> няма как да се печатат вагони
> > пари, тези вагони да пътуват до сточна гара и
> да се раздават в хотели.
> > Гл. счетоводителка на "Интерхотери" ми беше
> счетоводителка, а канцеларията й беше в Рила.
>
> Иванов, ти в хотел Рила ли получи първия си
> милион, както е обяснено тук:
> тук

Нищо не е обяснено! Някакъв тиквеник правил свободни съчинения. Нямаше въобще такова нещо, а и да са давани пари е било в десетки пъти по-малки мащаби. Аз тогава бях в екшъна, бях работил частно и с пари, пазнавах всякакви хора, само фактът че счетоводител ми беше г.лсчетавадителка на Интерхотели/Костов още на Кръглата маса направи разследване и срещу нея/ и не съм чул, нито видял някой на някого да дава пари по партийна линия. Естествено няма да ме викнат да им светя, на парите се усещат, като се появят някъде. Първите 2-3 години нямаше "големци"/бивша номенкратура/ в бизнеса. Не само, че нямаше, а много хора които познавах ми казваха да се държа към държавното и нямаха никакво намерение да отиват в частният бизнес. В частният бизнес се появиха се по-късно и то след като се създаде нормативна баз, позволяваща контрол въргу бизнеса. И това е много лесно да се правери - отиваш в библиотеката, взимаш стари вестници и започваш да четеш обявите, новините и т.н. Мога ви говоря много, защото съм го преживял и това, което видях няма нищо обща с това, което се носи като седераски легенди. Чудовищни глупости, неща съчинени след разпивка. По съвсем друг начин ставаха нещата, по съвсем друг, жалко че цяла държава живее в легенди.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход