Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата 2

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата 2
10-10-2009 - 20:56:05
Публичните продажби не вървят и те много-много. Първо, защото кредиторът иска да си прибере цялото вземане, а цените вече са паднали. И, второ, защото от известно време търгът тръгва от 75 процента от оценката, а не от 50 както беше допреди.
Re: Преглед на печата 2
10-10-2009 - 21:04:17
Вчера говорих с един познат, който има 4 сгради почти завършени. Тепърва му започват притесненията. Първо ми предложи за продажба неговия личен апартамент, после лека-полека започна да приказва и за другите, колко били добри и пр. ако съм имал приятели, които търсят да му ги пращам, как еди-кой си като ги видял и ахнал. Щом е опрял да търси приятели на приятели, при наличието на агенции, смятайте какво е положението. Защо ли имам усещането, че до 4-5 месеца имотите ще са последна грижа. Започвам да си мисля, че може и да съм подценил Асен и Куку...
Re: Преглед на печата 2
10-10-2009 - 21:22:31
Губи се смисълът на мероприятието. В сайтовете има оферти с по-ниски цени. В targ.bg и в сайта на камарата на ЧСИ, няма една кирлива снимка. За къв чеп ще ходи някой да купува на по-висока цена и без да е виждал поне една снимка? Мисля, че тепърва нещата ще започнат да се развиват.
Re: Преглед на печата 2
10-10-2009 - 21:27:07
avatar
Някой няма ли информация за броя сделки за трето тримесечие?
Re: Преглед на печата 2
10-10-2009 - 21:45:41
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------

> Защо ли имам усещането, че до 4-5
> месеца имотите ще са последна грижа. Започвам да
> си мисля, че може и да съм подценил Асен и Куку...


Определено ще са последна грижа. Сега започва икономическата криза. Пазарът до миналата година беше спекулативен. Купуваше се с цел препродажба на по-висока цена. Беше станало национален спорт.
Сега хората започват да изпитват трудности при плащането на обикновени битови сметки. Да не говорим за кредитите. Да не говорим и за това, че чужденците отдавна не са на пазара. Дали ще им е до "инвестиции" на хората, когато имат трудности да си плащат тока?
Асен и Куку са макроикономисти. Те имат обширен поглед върху нещата, но слабото им място е таймфрейма. Лесно е да се заключи, че при отрицателен прираст на населението и бум в строителството няма фундамент да се покачват цените. Трендът е ясен, въпросът е кога. Няма я вече кредитната експанзия. Банките са заети да се спасяват, камо ли да се разширяват. На какво може да разчита пазара? На спестяванията на малкото, които са предвидили края на бума. Но за да са такива означава, че не са оФците, на които пазара разчиташе до скоро. Демек продажби ще се осъществяват само с купувачи, които са напълно наясно с цената на парите си в условията на паричен вакуум. В общи линии - трудна работа!
Re: Преглед на печата 2
11-10-2009 - 01:26:54
avatar
с рашко се чудиъме кво има предвид Додо2 за 1 октомври, па после се разрови Рашко из нето-много го бива дзвера за това и кво да намери-

[www.ciela.net]

А честито, крайно време беше.Още 2 месеца за щерките на баМките имало все пак.

Сега една грешна стъпка и eye popping smiley .

Очакваме бум на кредитите.Брадчеда е Независим лихварин у Михайловград, дава на всеки, но требва много да са отговорни кредитополучателите, че наказателните лихви са му придружени с фрактури(да се не бърка с фракционно банкиране).На мен обаче за депозита при него ми дава 10% лихва.На месец. winking smiley
*beer*
Re: Преглед на печата 2
11-10-2009 - 01:32:40
avatar
[www.pari.bg]

Допълнение към горното.
Re: Преглед на печата 2
11-10-2009 - 10:44:09
изобщо не вярвам на това,което се пише във форумите в имоти преди 1 година закахте че банките ще фалират а не стана нищо не разбирата а имотите не съм видял да са паднали още?

а и една позната на майка каза,че за софия 5 000 лева била нормална заплата ако не вземат толкова нямало смисъл и си търсиш нова работа
Re: Преглед на печата 2
11-10-2009 - 14:21:11
salam medven Написал:
-------------------------------------------------------

>
> а и една позната на майка каза,че за софия 5 000
> лева била нормална заплата ако не вземат толкова
> нямало смисъл и си търсиш нова работа


Това е самата истина, и аз съм чул за хора които вече не взимат нормалната заплата за София и си търсят нова работа ( като през това време нищо не вземат) *tired*
Re: Преглед на печата 2
11-10-2009 - 19:07:59
Над 40% от българите изобщо не мислят да теглят кредит [www.investor.bg]

Коментар на изследването от Грую Груев [forum.investor.bg]

Quote

Искам да обърна и внимание на едно изследване,при това на БАН - Над 40% от българите не възнамеряват да теглят кредити от банки при никакви обстоятелства, това съчетано с: Около половината от запитаните пък смятат да не теглят кредит в близката една година, като в проучването не се прави разграничение за вида на кредитния продукт, т.е. останаха едни 10% дето искат кредит. Серд тях обаче:От гражданите, които биха теглили кредити, близо 36% посочват, че това може да стане, ако лихвата е 5-6%, за други 23,5% приемливата лихва по кредитите е 7-8%, а само за 13,5% от евентуалните кредитополучатели са „по силите“ лихви от 10%
Или с други думи казано - в следващата една година, потенциални нагласи да теглят кредит (какъвто и да е) са около 1-1.5% от населението (т.е. 50 000 души), като тук изобщо не говорим какъв процент биха били одобрени или дали кредита ще е за хапартаментя или за ремонт на таралясника пред блока, или пък за плазма в Техномаркет. Т.е. за да се купуват имотите в народа трябва да има много кинта и да не му трябват заеми или просто никой не ще да купува имоти в настоящия момент.

Друга много интересна част от изследването е свързана с това, каква част от доходите трябва да отделяш,за да си плащаш кредита спокойно:
В случай че вече са взели кредит, за да се чувстват финансово стабилни, 19% от хората смятат, че за погасяването на заема може да отделят до 10% от личния си месечен доход. При заделяне на 20% от месечния си доход за погасяване на заем, финансово стабилни биха се чувствали, 17% от заемополучателите. Близо 5% от участващите в проучването на БАН биха отделили до 30% от месечния си доход за вноски по кредити, и едва 2,3% биха рискували да си позволят заем, за погасяването на който отиват 40% от доходите им.

И сега пак разбивка: Ако предположим,че средният доход на едно семейство в София е 2 К (т.е. той и тя са с по 1К), което си е доста приличе доход за Сф и непостижим доход за страната (поне според мен, ама сигурно грешаSmile) и знаем, че при сегашните нива един 25 годишен кредит се оскъпява 3 пъти на финала + 30% самоучастие (това не знам откъде ще дойде ама да предположим, че ги имат), то:

19% от тези дето биха взели кредит смятат, че едно средностатистическо жилище в Сф (с всичките условности на това понятие) трябва да струва 29 000 лева, ЛЕВА, а не евро (200 кинта х 300 месеца/25 години/, делено на 3 + 30% самоучастие)

17%, от тези, които биха взели кредит, биха си позволили цена от 52 К лева/26 К евро

5% - цена от 78 К лева

3.2% - цена от 104 К лева

Обобщено, доколкото може да се вярва на статистиката на БАН и приемайки идеалния вариант: при най-висок % на вноски от общия доход, който хората казват, че могат да си позволят, при сегашните нива на кредитите, на които вече разбрахме, че са съгласни да се финансират 1.5% от населението, при условен доход на семейство от 2 К лева на месец, при самоучастие от 24 К лева, при 1.5 млн. условни семейства в Бг (3 млн. работещи, които условно приемаме, че всички са женени), максималнатацена която може да бъде платена (и то при положение, че всяко семействов Бг има желание да си купи хапартамент в София) е 52 К ЕВРО и тази цена може да бъде платена от не повече от 500 семейства (1.5 млн. х 1% потенциални кандидати за кредит х 3.2% заявили, че 40% от дохода си могат да отделят за вноска без затруднения).
500 семейства на максимална цена от 52К евро - това е максимума на пазара на потенциалните кандидати на жилища в София, закупени на кредит.

Естествено облягам се на презумцията, че данните на БАН са коректни и хората нямат по 100-150К евро кеш, които да извадят и да си купят мечтания хапартамент в Софето.
Край на цитата.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход