Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата 2

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 00:14:27
avatar
Въпросът е, че данъците са създадени за да обслужват една много малка група от хора, за сметка на една много по-голяма.

Социална справедливост и държава са малко противоречащи си неща.

За пример - системата за пенсионно осигуряване.
В момента са нашите осигуровки плащат пенсиите на настоящите пенсионери, а ние се осигуряваме с надеждата, че ще има кой да плаща на нас.
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 00:32:38
Една от тия работи е хора като Ци Ер ли е цирей ли е да разберат че той е държавен СЛУЖИТЕЛ а не заплашител;забранител;разрешител;документозабравител или "елате в сряда " казвител.Всъщност като гледам то "държавен служител" е дълбоко неправилно.Става така че той служи на държавата а не на народа.Може би трябва да е български законосъобразител или документоиздавател.Майтап.
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 00:39:25
Диян Филчев Написал:
-------------------------------------------------------
Та идеята ми е че
> нещата не стават за ден.Рим не е бил построен за
> един ден.Иска се постоянство и критичност
> непрекъснато към държавата а от нея да въздава
> справедливост.Когато чиновника спре да те гледа от
> вратата в ръцете а иска да свършите работата
> тогава ще повярвам и ще си плащам данъците не че
> са големи.Звучиш много неуместно с призива да си
> плащаме данъците тук в България след като 90% е
> сигурно че ще бъдат ограбени.За Канада си прав но
> тук има още много работа да се свърши!


Не знам аз ли нещо съм се объркал, може и така да е. Не мога да видя къде съм призовавал хората "да си плащат данъците" и да не гледат какво получават срещу тях. По-скоро съм имал предвид, че нищо не се получава срещу тези данъци и, че чиновническия апарат е раздут неимоверно и "яде" много пари от тези плащащи каквито и да било данъци. Като ти чета поста по-скоро си мисля, че сме на едно мнение по въпроса. Чиновническия апарат си е една прослойка, която е нужна и я има навсякъде. До тук - ясно. От там нататък разликите. На всеки що-годе интилигентен човек в нормална държава му е ясна системата. Данъците са НУЖНИ дотолкова, че да се "обслужва" едно общество, да има здравеопазване, опазване на общественния ред, читаво образование, някъква социална сигурност и пр. За целта се "впрягат" съответните ресурси на държавата за да следят и разпределят събраните от данъци "блага" т.е. пари. Тези ресурси също струват пари на държавата, съответно на данъкоплатците и е важно те да се разпределят адекватно.

С други думи с минимум ресурс държавата да събира максимум приходи, които да "преразпределя" по предназначение. Така се въвежда така наречената "цедка". По-дребните минават през нея, защото няма финансов смисъл да се "хаби ресурс" за да се гонят, а се обръща повече внимание на по-едрите, от които може да се събере повече. Така с малко количество държавен апарат се събират максимум количество данъци. За да не си помислят "по-дребните", че са недосегаеми се правят проверки на случаен принцип и на тях, което ги кара да се страхуват и да внимават в сметките си и плащанията си.

В БГ системата е друга. Понеже "по-едрите" няма как да се закачат се "изпива кръвчицата" на "по-дребните", а за всеки случай се разчита и на сигурни събирания като ДДС и акцизи, които после пак се крадат от "по-едрите". В момента, в който системата пак е на минус, започва ожесточено "тръскане на бръшняния чувал" от по-дребните, защото видите ли, нямало пари в хазната и си таковало таковата. Това, че Мургина крала с милиони ДДС, еди кой си внасял контрабанда за милиарди не се гледа, въпреки, че това би струвало минимален държавен ресурс. Вместо това се влага максимален такъв за да се правят ежедневни проверки примерно на един учител по уинд-сърф, който сутрин разнася мляко по бакалиите, следобяд дава уроци по сърф, като между другото си е купил машина за шиене на платна, за "изчуква" и някоя друга кинта и от това.

Ха сега ми кажете кое е по-изгодно за държавата и за всички данъкоплатци - да има 20 000 примерно данъчни, които да гонят "учителя по сърф" или 200, които да хващат когото трябва? Кое е по-добре - да се освободят храните от първа необходимост и лекарствата от ДДС или да се наливат средства в измислени "здравни каси" и да се повишават праговете на осигуровки, гарантиращи едното нищо?

Защо така наречената здравна каса (при условие, че доброволно съм отишъл да си плащам здравна осигуровка само защото смятам, че така е редно) ми иска вноски за 6-7 години назад без да съм бил в държавата и без да съм ползвал каквито и да е здравни услуги, а съм си ги плащал в друга държава. А ако им кажа, че не им искам услугите попадам извън закона?

Защо да се плаща 20 % отгоре върху буквално единия хляб? За да могат няколко стотин хиляди "клати кур" или кой каквото има чиновници да си вземат заплатката, която определено не заслужават? Простра аритметика - няма да излезе сметката. После защо демографията била кофти, ама кой ще плаща пенсиите на пенсионерите...ами тези от държания апарат ще ги плащат, че те ако отидат някъде другаде ще умрат от глад.
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 00:48:56
BulCan
*ok*

Нямам друг коментар, освен чеси изтървахме държавата и тя отдавна е не е наша.
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 01:04:43
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> BulCan
>
>
> Нямам друг коментар, освен чеси изтървахме
> държавата и тя отдавна е не е наша.


goro, да де, ама на кого е тогава? Не ме разбирай погрешно, не съм някакъв "супер-социален" тип на ниво уравниловка. Въпроса за мен е по-скоро кое е първичното - кокошката или яйцето? Дали ако започнат да се плащат всички данъци нещата ще се оправят или по-скоро проблема е другаде и от кое да се започне по-напред или от двете, че няма време?
tao
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 01:08:29
Да започнем като ликвидираме фонд безработица предлагам аз.
Аснар го направи в Испания и я оправи за броени години.
..А бяха по-голяма цигания и от нас.
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 01:13:02
Булкан,
мисля, че първо трябва да си вземем обратно държавата, макар че струва ми се и аз и ти сме далече от тези възможности.
но ако можем да помогнем...
Във всеки случай, лично аз на крадец и стотинка не давам. И крадена стока не купувам.
Преди да се изнеса го обяснявах на моите така: или ще се изнасяме или трябва да хващам гората...
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 01:44:40
avatar
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 01:58:45
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Булкан,
> мисля, че първо трябва да си вземем обратно
> държавата, макар че струва ми се и аз и ти сме
> далече от тези възможности.
> но ако можем да помогнем...
> Във всеки случай, лично аз на крадец и стотинка не
> давам. И крадена стока не купувам.
> Преди да се изнеса го обяснявах на моите така: или
> ще се изнасяме или трябва да хващам гората...

За теб не знам, ама аз наистина съм много далеч smiling smiley Така, че си позволявам да попържавам във форума само. Иначе, кой каквото си е избрал. Аз държавата (не страната и народа) България ужким "публично" съм я наплюл преди 20 години, ама все ме гложди нещо и все си казвам "абе не може така, все нещо ще се промени" и то сигурно се променя, ама на мен все ми се струва, че е бавно, може и аз да се лъжа...
Re: Преглед на печата 2
02-10-2009 - 02:14:31
И аз се опитвам да мисля положително понякога, но демографските процеси няма как да се променят струва ми се. И струва ми се не се лъжеш - не бавно - направо не върви - поне такива са моите впечатления - отскачам поне 4ри пъти в годината.
Лека от мен.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход