Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата 2

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата 2
10-08-2009 - 17:53:52
Пол Кругман: Светът успя да избегне втора Голяма депресия
10.08.2009 13:27

Според нобеловият лауреат Пол Кругман намаляването на безработицата в САЩ е най-ясният признак досега, че рецесията може би е към края сиСТАТИЯразмер на шрифта:
Пол Кругман
Носителят на Нобелова награда за икономика Пол Кругман заяви, че решителните планове за стимулиране на икономиката са помогнали да се избегне втора Голяма депресия.

Цялостното икономическо възстановяване обаче ще отнеме две години или повече, посочи той.

Кругман коментира, че най-тежкото от икономическата криза е отминало, като растежът на икономиката и износа показват признаци на стабилизация.

Все пак възстановяването вероятно ще бъде "разочароващо", тъй като правителствените разходи не са устойчиви в дългосрочен план, а проблемите с безработицата все още не са решени.

Кругман говори на двудневна конференция за световните капиталови пазари в Куала Лумпур.

Вероятно ще има възстановяване от "типа Феникс", както при Азиатската финансова криза през 1997-1998 г., когато икономиките рязко нарастнаха благодарение на значителното увеличение на износа.
още по темата

Азия вероятно ще отчете по-бърз растеж в сравнение със САЩ и Европа, отчасти благодарение на промишления износ, изтъкна той.

В петък министерството на труда на САЩ съобщи, че безработицата в най-голямата икономика в света е намаляла за първи път през последните 15 месеца, докато работното време и трудовите възнаграждения са нараснали.

Това е най-ясният признак досега, че рецесията може би е към края си.

Кругман добави, че американското правителството може още да увеличи разходите си, за да стимулира растежа въпреки опасенията за издутия бюджетен дефицит.

Миналата година Кругман, който преподава в университета в Принстън, спечели Нобеловата награда за икономика за неговите анализи на търговски модели. Освен това той пише редакционни статии във в. "Ню Йорк таймс".


valsodar Написал:

Подобни статии вдъхват оптимизъм единствено на
> тези, които търсят Добрата новина, в която да
> повярват.
> Че това, което се случва е един мираж.


Пред професор Валсодар и нобеловите лауреати затаяват дъх
! :] :} :] :} :] :} :] :} :] :} :] :}
Re: Преглед на печата 2
10-08-2009 - 18:00:59
avatar
Дори и Гениите могат да сгрешат в прогнозите си.
Човешката история познава немалко подобни случаи.
Нобеловата награда не е синоним за безгрешност и ако авторът на статията бе считал така, едва ли би ползвал фрази от рода на "вероятно", "може би".
Кога човек ги ползва?
Когато не е сигурен в казаното! winking smiley
Re: Преглед на печата 2
10-08-2009 - 18:09:02
optimistko Написал:

> Бизнесът ми не е със стр.материали и смея да
> твърдя, че 8 от 10 мои клиенти са си купили жилище
> с цел дом!


Нека да кажем, че ти си прав. Значи какво излиза 20% от закупилите жилище искат да го отдадат на едни други 20%.... ехаааа супер.
Не ми се вадят статистиките за последните 4 години за продажби на жилища, ама ми се мота нещо из главата за едни 15 хиляди на тримесечие за София.
15 000 жилища *4тримесечия* 4 години - 240 000 - от тях по твои думи 20% са закупени с цел отдаване под наем. Останалите за живеене...
Значи 48 хиляди жилища са закупени с цел отдаване под наем. За въпросните жилища, гореспоменатото семейство от 2,5 души се търсят 120 000 наемателя... Да не говорим, че под наем се дават не само на семейства по 2,5 души ами и на студенти по 3-4 в апартамент и на гастербайтери... Бройката от 120 000 наемателя ее просто оптимистична. Също като теб smiling smiley
И при това по твой думи за закупени за живеене 192 000 жилища за живеене от 480 000 души.... Половин милион демек.
Това пак подчертавам при данни, само за София, без онези 7% от околните села.

А относно строенето, нещо не си в час. Технологияния цикъл, няма аз да ти го обяснявам, но не е 1 ден за посторяване на 1 блок.... Блокове с издадени разрешителни допреди 1 година са на фаза груб строеж. Тези които са почнати преди 2 - 3 или повече години, сега се довършват. Само, че преди 3 години никой не говореше за криза.

> Само ще вметна, че жилище според НСИ е
> полурушащата се къща на баба Пена в с.Горно
> Нанадолнище.
> Едва ли 0.5 човек от 2.5 човека ще остане да я
> обитава.

Полурушащата се къща не е жилище, и не съществува според НСИ... Отново не си в час, но то си е нормално за теб. Просто може би не знаеш, колко сгради съществуват без акт 16. Ако не вярваш питай да речем другаря Иванов или Оунъра, колко от съборетините в Коньовица и Ючбунар са без а16 и не съществуват на документ абсолютно никъде. Може би не занеш, но преди около 80 години се е строяло на принципа "Каквото се вдигне през ноща и има покрив, не може да се бутне."
А може би не знаеш и колко много ново строителство също няма а16?


> Жилища са и апартаментите в Банско, в Приморско
> и Пампорово...
> По проект.
А може би не са жилища, а са хотели. А те не влизат отново в данните...




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-10 18:11 от kopan.
Re: Преглед на печата 2
10-08-2009 - 18:11:31
avatar
Хотелиерският сектор е най-кредитирания

Хотелиерството и ресторантьорството са секторът, заемите към който са се повишили най-много през второто тримесечие на годината. Портфейлът на банките от заеми за този сектор се е увеличил със 175.6 млн. лв. спрямо първото тримесечие. Това показват данните на БНБ от секторната статистика за кредитите и депозитите към края на юни 2009 г. След него се нареждат професионалните дейности и научните изследвания с увеличение от 126.6 млн. лв. и строителният сектор, към който са отишли заеми за 103.1 млн. лв.

Обемът на заемите към трите най-кредитирани на този етап сектора възлизат съответно на 1.986 млрд. лв. за хотелиерството и ресторантьорството, 1.478 млрд. лв. за професионални дейности и научни изследвания и 4.922 млрд. лв. за строителния бранш. Въпреки очакванията, че при кризата в сектора на недвижимостите и строителството инвестициите ще се насочат към промишлеността, портфейлът от кредити за преработващата промишленост намалява с 48.7 млн. лв., а този за добивната се увеличава с 35.9 млн. лв. През първото тримесечие преработващата промишленост беше с ръст във финансирането.

Като цяло за второто тримесечие на годината портфейлът от корпоративни заеми на банковата система се е увеличил с 0.1% спрямо първото тримесечие, или с 43.3 млн. лв. до 30.5 млрд. лв. Така се запазва формираната от предходните тримесечни периоди тенденция за увеличение на портфейла от корпоративни заеми, но при свиващ се ръст. За последното тримесечие на миналата година нарастването беше с 440.6 млн. лв., или с 1.5%, а през първото на тази година - със 174.6 млн. лв., или с 0.6%. На годишна база размерът на кредитите за предприятия нараства с 9.9% в сравнение с 24.2% годишен ръст в края на март тази година.

Както и предходното тримесечие, така и през второто депозитите на фирмите продължават да намаляват - с 37 млн. лв., или 0.3%, до 12.2 млрд. лв. Бизнесът ползва средствата си от сметки в банки за финансиране на текущи нужди поради липсата на други свободни средства и свитото кредитиране. На годишна база намалението е с 8.5% при 6.2% в края на предходното тримесечие. Явно не само бизнесът, но и домакинствата вече нямат свободни средства, тъй като въпреки високите лихви по депозити, които банките обявяват, депозитите на граждани нарастват с едва 0.7%, или със 153 млн. лв., през второто тримесечие на годината. И при тях годишният темп на прираст пада.

Топ пет по бизнес кредити

Уникредит Булбанк 5.1 млрд.лв

ОББ 3.8 млрд.лв

Райфайзенбанк 3 млрд.лв

Пощенска банка 2.5 млрд.лв

ПИБ 2.3 млрд.лв

Източник: БНБ



Линк
Re: Преглед на печата 2
10-08-2009 - 18:20:26
kopan Написал:
-------------------------------------------------------
> optimistko Написал:
>
> > Бизнесът ми не е със стр.материали и смея да
> > твърдя, че 8 от 10 мои клиенти са си купили
> жилище
> > с цел дом!
>
> Нека да кажем, че ти си прав. Значи какво излиза
> 20% от закупилите жилище искат да го отдадат на
> едни други 20%.... ехаааа супер.
> Не ми се вадят статистиките за последните 4
> години за продажби на жилища, ама ми се мота нещо
> из главата за едни 15 хиляди на тримесечие за
> София.
> 15 000 жилища *4тримесечия* 4 години - 240 000 -
> от тях по твои думи 20% са закупени с цел отдаване
> под наем. Останалите за живеене...
> Значи 48 хиляди жилища са закупени с цел отдаване
> под наем. За въпросните жилища, гореспоменатото
> семейство от 2,5 души се търсят 120 000
> наемателя... Да не говорим, че под наем се дават
> не само на семейства по 2,5 души ами и на студенти
> по 3-4 в апартамент и на гастербайтери... Бройката
> от 120 000 наемателя ее просто оптимистична. Също
> като теб
> И при това по твой думи за закупени за живеене
> 192 000 жилища за живеене от 480 000 души....
> Половин милион демек.
> Това пак подчертавам при данни, само за София,
> без онези 7% от околните села.
>

Не ми вменявай думи!
Останалите 20 % НЕ СЪМ казал, че са купили с цел отдаване под наем!

Понеже си "много светнат", пробвай да се сетиш.



> А относно строенето, нещо не си в час.
> Технологияния цикъл, няма аз да ти го обяснявам,
> но не е 1 ден за посторяване на 1 блок.... Блокове
> с издадени разрешителни допреди 1 година са на
> фаза груб строеж. Тези които са почнати преди 2 -
> 3 или повече години, сега се довършват. Само, че
> преди 3 години никой не говореше за криза.
>
> > Само ще вметна, че жилище според НСИ е
> > полурушащата се къща на баба Пена в с.Горно
> > Нанадолнище.
> > Едва ли 0.5 човек от 2.5 човека ще остане да
> я
> > обитава.
> Полурушащата се къща не е жилище, и не съществува
> според НСИ... Отново не си в час, но то си е
> нормално за теб. Просто може би не знаеш, колко
> сгради съществуват без акт 16. Ако не вярваш питай
> да речем другаря Иванов или Оунъра, колко от
> съборетините в Коньовица и Ючбунар са без а16 и не
> съществуват на документ абсолютно никъде. Може би
> не занеш, но преди около 80 години се е стояло на
> принципа "Каквото се вдигне през ноща и има
> покрив, не може да се бутне."
> А може би не знаеш и колко много ново строителство
> също няма а16?
>

А ти да си чувал за амнистията, ако не се лъжа &16 от преходните разпоредби на ЗУТ, където всичко , строено до 1987 г. беше узаконено или допустимо.


> > Жилища са и апартаментите в Банско, в
> Приморско
> > и Пампорово...
> > По проект.
> А може би не са жилища, а са хотели. А те не
> влизат отново в данните...
>


А може би се наричат жилищни блокове с апартаменти?
Докато ти си продавал строителни материали, аз съм гледал проекти и продавал апартаменти..в блокове...не само в Банско!

Предлагам ти да продължиш да си вършиш своята работа!





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-10 18:31 от optimistko.
Анонимен потребител
КОМПЛЕКСЪТ
10-08-2009 - 19:51:27
Айде да повдигнем настроението на др. Иванов
[dnes.dir.bg]
Re: Преглед на печата 2
10-08-2009 - 19:59:56
Как може да се пишат само негативни статии за Комплекса на народите от Атлантика до Тихия океан и от Арктическият до Индийският.

Какви са тези злостни лъжи, че Сл. бряг е най-пълният курорт в България. Той е най-пълният в света. Срамота!
Re: КОМПЛЕКСЪТ
10-08-2009 - 20:04:12
avatar
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Айде да повдигнем настроението на др. Иванов


Има едно много добре мнение, което ильстрира прекрасно, как се пишат подобни статии, чии интереси обслужват и колко е лесно да се манипулират нагласите у хората, чрез изкривяване на истината и представянето й в непълен вариант, за да се обслужат определени интереси.

за това мнение говоря

Quote

”Слънчев бряг холдингс” е собственик на няколко хотела на Слънчев бряг - ”Хризантема”,”Тра Плаза”,”Бургас бийч”, ”Несебър бийч” и ”Тракия гардън”. Едно време бяха под контрола на застреляния преди три години шеф на общинския съвет в Несебър Митьо Янков. Това,че тези хотели са с 85 % заетост не значи,че целия курорт е пълен. Напротив - в разгара на сезона се предлагат оферти за 50 лв. на ден на човек - Ол Инклузив в хотел 4* на 100 м от плажа.

НЯКОЛКО!
А чрез статията, човек остава впечатление че е настанала марсианска инвазия по Черноморието ни. :}
Re: КОМПЛЕКСЪТ
10-08-2009 - 20:06:14
Тинки Уинки Написал:
-------------------------------------------------------
> Айде да повдигнем настроението на др. Иванов
>

Коментар след статията от типичния турист в Сл. Бряг:

ланселот морски тигър (10.08.2009 г. | 18:21ч.)
"значи ще ви кажа защо аз почивам на черноморието: яко купон, евтин алкохол. кой ти мисли за ядене по море бе? важно е да има пиене, купонясвам яко с непознати хора, запознаваме се по време на купона. лесни жени, за пари правят всичко. къде в гърция ще намерите яка женка да остане с вас за 2-3 лонгдринкс и малко пари и мили думи. няма полиция, всичко си правим там. сега море е, сезон е - нормално е нещата да са по скъпи отколкото вътре в страната. нали е море? сезон... какво е сезон без да оставиш една пачка на масата и да кажеш, аз бях тук! но сте си задръстени. бил съм в гърция - много вирнати носове, дядовци с бастуни и баби/това сте вие форумци/. няма женка, няма евтина водка или блек рам, няма джетове. аз карам яко джет, после като сляза жените ме гледат като алигатор рекс. имам мускули, хубави дрехи, яки цайси. тези неща се ценят тук, а в гръчко и като цяло на запад никой не ги гледа. затова ходите там комплекси. хайде отивайте в гръчките бунгалца, аз отивам да правя купон."

Не знам дали някой не си прави майтап с този коментар, ама ако се взема на сериозно... леле, леле... Комлексарщина и простотия до шия.




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-08-10 20:11 от BulCan.
Re: Преглед на печата 2
10-08-2009 - 20:09:22
Падането (аз му казвам "нормализиране "winking smiley на цените е факт, т.е. преди 2-3 години не саме чатили напразно. За съжаление много хора не повярваха на г-н Тепавичаров и компания че не е нормално цените в София да са по-високи от Прага и Будапеща и сравними с тези във Виена, колкото и да си я обичаме, защото София си е наша. Казва ви го 4-то поколение софиянец от непрестижен квартал. Тези които не повярваха платиха по 1200-1400 евро/кв.м на дупка за да имат невероятното удоволствие след време , ако блока стане, да се нанесат в 40 кв.м гарсониера , пробутана им за 60 кв.м. двустаен, където ще имат невероятната възможност да броят изпърдяванията на съседския хамстер през стените от гръцки тухлички тип "лего". Защото повечето от новото строителство по шумоизолация отстъпва на Живковите панели. Е, лудостта е към края си. С времето всяко нещо си идва на мястото. Г-н Тепавичаров не вижда повод за притеснение в доказалите се брокери от това че цените ще падат още. Пазар на имоти в София има от 130 години. Пазарът обаче ще изхвърли доказани шарлатани като "Мирела " и "Явлена" и строителната сган от Черноморието и Банско така, както циганин, пардон , ром, си изхвърля сопола от каруцата на булевард България- с два пръста и надалече.....
А това вече е повод за една Загорка

Cheers



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-10 20:10 от Спиридон Тепавичаров.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход