Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Критичната точка за фалиране

Публикувано от teoteo 
Re: Критичната точка за фалиране
27-03-2009 - 16:26:48
изглежда че пада. от тази година обаче, предната само растеше,

аз не бих задавал подобни въпроси че ти здраво се изложи миналата година като приказваше за спад докато имаше растеж.

всъщност не знам дали си разбрал че спада е следствие не на валутния борд и монетарната политика а на кризата която ни удари здраво, това са две съвсем различни неща приятелю.

народа в Бг остана без работа заради кризата и сега лапа по-малко.
дефицитът не е паднал затова че валутния борд е стабилен.

между другото не знам дали си даваш сметка че при инфлация на лева тази година и корекция на ГДП спрямо еврото може да се окаже че дефицитът абсолютно намалява като сума в евро докато в същото време расте спрямо ГДП,просто защото ГДП колапсва.

та валутния борд пречи и ще пречи на настоящия етап защото позволява лапане надхвърлящо възможностите за сметка на изчерпването на валутния резерв.



Re: Критичната точка за фалиране
27-03-2009 - 16:49:52
да, ти пак не ме разбра.

има разлика между това да кажеш че монетарната политика/валутния борд е причината за намаляването на дефицита и съвсем друго да кажеш че кризата в Бг е причината за това. кризата за момента е отражение на световната криза. докато не се усещаше дефицита си растеше.

монетарната политика е причина да харчим бейонд ауър миинс.
та не пропускай варианта с инфлиране на лева, колапс на ГДП и растеж на дрцифита спрямо ГДП.


Re: Критичната точка за фалиране
27-03-2009 - 18:25:42
Джилуис,

наясно си с факта предполагам че тогава още имахме остатъци от соц индустрия и икономика докато сега няма почти нищо освен строителство,

както и с факта че не бяхме толкова задлъжнели и лихвите който сега плащаме по външните дългове са много по-големи,

както и с факта че през 1996-97 почти всичко на вътрешния пазара беше мейд ин Бг докато сега 70 процента не е (т.е. е внос) включая храните.
по-рано имахме един внос на горива и кафе, това си беше вносът.

аз досега в Бг голяма инвестиция не съм видял. на времето Роувър щяха да правят завод, е какво стана? всеки проект за бизнес се радува до небесата а като си направят хората дю дилиджънса.... не излиза нищо.

Re: Критичната точка за фалиране
28-03-2009 - 12:54:16
Асенка,Куку кой е казал че тоя дълг ще го плащаме? Няма да го плащаме да не са ни давали.В уса какво стана?ФЕД напечата изгубените парички и готово,фокус мокус препаратос :-D. Голяма част от дълговете е в недвижимите имоти,дай да видиме какво ще направят ще дигнат моловете,блоковете и хотелите и ще ги преместят в Германия?Ще има само смяна на собствниците,или преструктуриране на дълга.
П.П За хората с кредитите незнам... ,всеки има глава на раменете да е мислил.
При всички положения банките не са на далавера да взимат смотани апартаменти,амортизирана техника,и превозни средства втора употреба,защото няма какво да ги правят.Ако банките не намалят лихвите,ще последва една голяма "духация" и за тях и за клиентите им.

Мен лично повече ме плаши простотията която ме заобикаля.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-28 13:13 от detonator.
Re: Критичната точка за фалиране
28-03-2009 - 13:57:07
detonator Написал:
-------------------------------------------------------
> Асенка,Куку кой е казал че тоя дълг ще го плащаме?
> Няма да го плащаме да не са ни давали.В уса какво
> стана?ФЕД напечата изгубените парички и
> готово,фокус мокус препаратос :-D.

ФЕД ги напечата доларите, ама в България кой ще напечата пари при наличието на валутен борд? БНБ? За да печатат трябва да няма борд, а ако няма борд и да печатат лева ще е обезценен.

А дълговете се плащат, никой не прощава и не разчитай на това. Не е като 1997 г. , когато банките бяха държавна българска собственност. По-добре е да се мисли как да се изкарат пари, за да се вращат дълговете.

Гледам един ти един пост в друга тема за моловете в Русе, там пишеш колко мола има в Сингапур. Предполагам, че визираш предимно Orchard Rd. Та то едва ли има по-противоположни икономики от тези на България и Сингапур - нула корупция, огромни валутни резерви, наистина огромни, огромни приходи, пристанище и летище с невероятно стратегическо положение. Супер високи технологии, изключително работливо и дисциплинирано население. Най-добрата държава за бизнес за 2009 г. според Световната банка. Нали забеляза колко е чисто и подредено в Сингапур? То в западна Европа не е така. Забрави каквото и да е сравнение с Българиям, само летището им (Чангги) виж, заедно с новото на Хонг Конг са най-добрите в света.
Re: Критичната точка за фалиране
28-03-2009 - 14:56:46
avatar
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------

>
> ФЕД ги напечата доларите, ама в България кой ще
> напечата пари при наличието на валутен борд? БНБ?
> За да печатат трябва да няма борд, а ако няма борд
> и да печатат лева ще е обезценен.
>
> А дълговете се плащат, никой не прощава и не
> разчитай на това. Не е като 1997 г. , когато
> банките бяха държавна българска собственност.
> По-добре е да се мисли как да се изкарат пари, за
> да се вращат дълговете.

Виждал ли си хамстер, в колело/клетка, как се забавлява? Върти се като на виенско колело...........докато му се завие свят и падне по гръб.....
Ей на това ми прилича цялата "работа" по световната криза.
Да печаташ хартийки, срещу които не стои нещо произведено, да ги налееш на някого, за да произведе и да дадеш отново кредит на другия, дето също не е произвел достатъчно, за да го прилъжеш отново да заборчлее - какво решение е това и за кого е изгодно? eye popping smiley
Re: Критичната точка за фалиране
28-03-2009 - 15:28:19
Точно така,на този етап 6 мола за Русе са много.
Пак по темата за дълга.
Който може ще връща,който не може какво?Ще му вземат апартамента или разпродадат фирмата и толкоз.
Има сектори от икономиката на печалба.
Лошото според мен е,че спукването на БГ балона на имотите съвпадна със световната криза и ще се получи нещо от сорта на "Перфектната буря".
То пак добре че е тоя форум,та някой хора прогледнаха навреме.


Re: Критичната точка за фалиране
28-03-2009 - 15:43:45
камелия Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Виждал ли си хамстер, в колело/клетка, как се
> забавлява? Върти се като на виенско
> колело...........докато му се завие свят и падне
> по гръб.....
> Ей на това ми прилича цялата "работа" по
> световната криза.
> Да печаташ хартийки, срещу които не стои нещо
> произведено, да ги налееш на някого, за да
> произведе и да дадеш отново кредит на другия, дето
> също не е произвел достатъчно, за да го прилъжеш
> отново да заборчлее - какво решение е това и за
> кого е изгодно?


Именно, това може да се направи в момента обаче само, като надеждата е да се натаманят нещата, САЩ не е като да не произвеждат нищо, меко казано, а с нисък долар шансовете да продават навън са по-големи. Ниския долар обаче не прави цените в страната по-високи, докато ако борда изгърми в БГ, лева ще се обезцени, но цените в евро ще си бъдат същите. Та САЩ са относително зле, в сравнение с каквото са били преди, а не в сравнение с България и имат на какво да стъпят. Аз лично не харесвам нито държавата им, нито външната им политика, но силните страни са си силни страни, световните центрове са си световни центрове. Виж например в Албания последствията от световната криза са далеч по-малки (едва ли е много по-лошо, отколкото е било), но това не прави живота в Албания много добър. За България да стискаме палци да мине възможно най-добре между капките, защото лапнахме много по-голям залък, отколото можем да сдъвчем (приемането в ЕС беше политическо, а не икономическо решение, а впоследствие вместо да се навакса и да се хванем на хорото, правителството започна да краде от фондовете и се наака тотално).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход